60 proc. Polaków rozczarowanych sytuacją w kraju

16.01.2013 16:15
Ze styczniowego sondażu CBOS wynika, że 60 proc. respondentów jest rozczarowanych sytuacją w kraju. - Nowy rok nie rozbudził szczególnych nadziei na nadchodzące miesiące - ocenia CBOS.
Według najnowszego sondażu CBOS tylko 23 proc. respondentów uważa, że sytuacja w Polsce zmienia się na lepszą; 60 proc. deklaruje rozczarowanie sytuacją, 17 proc. nie umie ocenić, w którą stronę zmierzają sprawy Polski.

Respondenci deklarowali, że pozytywnej ocenie sytuacji w kraju sprzyja lepsze wykształcenie, życie w większej miejscowości, korzystna sytuacja materialna oraz lewicowe poglądy polityczne. Przekonanie o właściwym kierunku zmian jest częstsze wśród wysoko wykwalifikowanych specjalistów (42 proc.) i respondentów prowadzących własną działalność gospodarczą poza rolnictwem (41 proc.).

Świąteczna aura?

- Mimo że w większości wymiarów notujemy symboliczne zmiany in plus, ogólna wymowa wyników pozostaje pesymistyczna. Znaczący przypływ optymizmu obserwujemy w ocenach i prognozach dotyczących jakości życia rodzin. Tę nagłą poprawę nastrojów zawdzięczamy najpewniej pozostałościom świątecznej aury - ocenia CBOS.

CBOS odnotowuje, że wprawdzie w porównaniu z grudniem o 4 punkty procentowe mniej osób deklaruje rozczarowanie sytuacją na polskiej scenie politycznej (obecnie to 47 proc.), zaledwie 9 proc. badanych korzystnie ocenia kondycję polityczną kraju.

Styczniowe badanie prezentuje też wzrost o 3 punkty, do 51 proc. odsetek pozytywnych opinii na temat kondycji zakładów pracy. O 4 punkty, do 15 proc. zmalała liczba negatywnie oceniających sytuację swych miejsc pracy.

Oceniając prognozy kondycji gospodarczej kraju, CBOS odnotował nieznaczny spadek odsetka pesymistów (o 4 punkty, do 33 proc.) i wzrost liczących na poprawę sytuacji (o 4 punkty, do 14 proc.). Największą grupę ankietowanych (44 proc.) stanowią nadal uważający, że najbliższy rok nie przyniesie zmian w gospodarce.

Sondaż pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia, na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Komentarze (46)
60 proc. Polaków rozczarowanych sytuacją w kraju
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 142 razy 110

  Co za tępe społeczeństwo! Tyle im się mówi, pisze i pokazuje jaki to jest dobrobyt, a oni swoje, że życie za jedną dziesiątą diety poselskiej do sielanki nie należy...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 115 razy 87

  Pewnie że rozczarowanych!Zwłaszcza jak sobie przypominają co nam Polakom obiecywała Solidarność, z Wałęsą na czele, przed 4 czerwca 1989 roku.A potem jak nam pan premier Mazowiecki do spóły z Balcerowiczem wmawiali,że tylko 6 miesięcy a będziemy w raju.Sobie raj to i zrobili a społeczeństwo polskie wpędzili w totalny marazm , nędzę i u starych w nostalgię za opiekuńczym PRL-em.

 • mzungu2

  Oceniono 97 razy 71

  60% społeczeństwa niezadowolone z sytuacji w Polsce. Pozostałe 40% już z niej wyjechało.
  " Polska powinna być tak biedna, aby Polacy sami chcieli pracować w Niemczech" to słowa gubernatora Generalnej Guberni , Hansa Franka, wypowiedziane w 1941 roku. Jego pomysł podchwyciły polskie władze.

 • uzdek98

  Oceniono 82 razy 52

  niewdziecznicy paskudni... a przeciez donald dolomit za gwalty obiecal sie zabrac ... kolejne radary POstawic zeby mordercy drogowi nie grasowali ... armade wyslac do mali zeby bogactwa niezliczone przywiozla
  i rozdala.... co za ludzie....

 • jamj

  Oceniono 60 razy 50

  Późne lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Pierwszy sekretarz KC PZPR towarzysz Władysław Gomułka ksywa "Wiesław" chcąc sprawdzić nastroje społeczne (CBOS i innych sondażowni jeszcze nie było) udał się w maskującym przebraniu na rekonesans w Polskę. W powiatowym miasteczku średniej wielkości wszedł do kanjpy i przysiadł się do samotnie siedzącego mężczyzny. Zaproponował po secie, wypili i Gomułka pyta:
  - Jak się panu żyje?
  - Znośnie - odpowiada zagadnięty.
  - No to jeszcze po secie? - zagaja tow. Wiesław
  - Zgoda. Wypili i Gomułka pyta
  - A jakby tak władza śrubę dokręciła, to jak by to było?
  - Lepiej - odpowiedział krótko współbiesiadnik.
  - No to ja teraz postawię zaproponował sąsiad Gomułki.- Wypili, ale gomułka drąży dalej.
  - A jak by tak władza śrubę do oporu dokręciła, to co?
  - A to wtedy bym naprawdę skrzydła rozwinął.
  - To kim pan jest - pyta zaskoczony Wiesław.
  - Grabarzem.

 • nostradamuspl

  Oceniono 46 razy 36

  mimo tego ze jestesmy 10 razy bardziej obrotni niz np Czesi to oni za pare lat beda mala potega.
  15% tax czyli wszyscy kreatywni z Europy przenosza sie tam, nie pojada do Irlandi bo zenska polowa nie jest zbyt piekna tam, no wiec Czechy bo w Polsce za drogo i za duzo biurokracji.

 • magnifyingglass

  Oceniono 53 razy 35

  "Symboliczne zmiany in plus".
  Bardzo ładna fraza. Warta propagowania.
  Może stanowić motto całych rządów PO. Symboliczne zmiany in plus, a rzeczywistość zaliczyła upadek na pysk...

 • staalkeer

  Oceniono 30 razy 14

  tvp.info/informacje/polska/to-najlepszy-czas-dla-polski/8663624
  "Polska obecnie jest w najlepszej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej w całej historii państwa. To trzeba sobie wbijać w głowę i wyciągać z tego wnioski."

  Wbijajcie sobie to o głowy szybciej bo statystyki spadają! Od 1000 lat nie było tak dobrze!

  www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30
  T.Love - Jest Super

 • big_gadu

  Oceniono 15 razy 13

  Jak wylać z roboty hurtem cały sejm i posłow do UE,
  bez prawa powrotu do tej pracy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje