60 proc. Polaków rozczarowanych sytuacją w kraju

16.01.2013 16:15
Ze styczniowego sondażu CBOS wynika, że 60 proc. respondentów jest rozczarowanych sytuacją w kraju. - Nowy rok nie rozbudził szczególnych nadziei na nadchodzące miesiące - ocenia CBOS.
Według najnowszego sondażu CBOS tylko 23 proc. respondentów uważa, że sytuacja w Polsce zmienia się na lepszą; 60 proc. deklaruje rozczarowanie sytuacją, 17 proc. nie umie ocenić, w którą stronę zmierzają sprawy Polski.

Respondenci deklarowali, że pozytywnej ocenie sytuacji w kraju sprzyja lepsze wykształcenie, życie w większej miejscowości, korzystna sytuacja materialna oraz lewicowe poglądy polityczne. Przekonanie o właściwym kierunku zmian jest częstsze wśród wysoko wykwalifikowanych specjalistów (42 proc.) i respondentów prowadzących własną działalność gospodarczą poza rolnictwem (41 proc.).

Świąteczna aura?

- Mimo że w większości wymiarów notujemy symboliczne zmiany in plus, ogólna wymowa wyników pozostaje pesymistyczna. Znaczący przypływ optymizmu obserwujemy w ocenach i prognozach dotyczących jakości życia rodzin. Tę nagłą poprawę nastrojów zawdzięczamy najpewniej pozostałościom świątecznej aury - ocenia CBOS.

CBOS odnotowuje, że wprawdzie w porównaniu z grudniem o 4 punkty procentowe mniej osób deklaruje rozczarowanie sytuacją na polskiej scenie politycznej (obecnie to 47 proc.), zaledwie 9 proc. badanych korzystnie ocenia kondycję polityczną kraju.

Styczniowe badanie prezentuje też wzrost o 3 punkty, do 51 proc. odsetek pozytywnych opinii na temat kondycji zakładów pracy. O 4 punkty, do 15 proc. zmalała liczba negatywnie oceniających sytuację swych miejsc pracy.

Oceniając prognozy kondycji gospodarczej kraju, CBOS odnotował nieznaczny spadek odsetka pesymistów (o 4 punkty, do 33 proc.) i wzrost liczących na poprawę sytuacji (o 4 punkty, do 14 proc.). Największą grupę ankietowanych (44 proc.) stanowią nadal uważający, że najbliższy rok nie przyniesie zmian w gospodarce.

Sondaż pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia, na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Komentarze (46)
Zaloguj się
 • jon_rambo

  Oceniono 3 razy 1

  pozostałe 40% to urzędnicy państwowi, żołnierze, policjanci, wszelkiej maści mundurowi i ich rodziny, lekarze i klechy.

 • sharn1

  Oceniono 4 razy 4

  Tusk was uratuje barany. Głosujcie tak dalej na bandytów i złodziei.

 • 99makabra1977

  Oceniono 7 razy 5

  W PRL (przed powstaniem związków) było lepiej. Nie było głodowych emerytur, półrocznych kolejek do lekarzy specjalistów, pracy z wieczną groźbą zwolnienia, małych wynagrodzeń, ciągłych reklam w środkach przekazu, telefonów nękających ofertami. otaczających nas oszustów, Wypowiedzi młodzieży zmanipulowanych propagandą solidarności, rasizmu i faszyzmu oraz nietolerancji w kościele katolickim, radia Maryja i telewizji Twam, niedouczonych dziennikarzy, radarów na drogach itp. Trochę utrudniały życie kolejki i ostre egzaminy na studiach.

 • niebieski.k

  Oceniono 5 razy 5

  Te, wybiórcza, napiszcie o tym jak w czasie strzelaniny w Sanoku CAŁE KIEROWNICTWO POLICJI BALOWAŁO U POSŁA PO W ZAKOPCU !!!

 • dudibudi

  Oceniono 7 razy 7

  Jest bardzo źle,....dług tragiczne rośnie,czyniąc z nas niewolników.......młodzież masowo ucieka na zachód, powodując wymieranie narodu..........Moskwa nas cynicznie ośmiesza, ograniczając naszą suwerenność........ wszystko zostało wysprzedane, stawiając nas w pozycji "wolnych najmitów"........ .rządzące Polską postubeckie pożal się Boże "elity" (Alki.Bolki i Michniki),....... JUŻ TERAZ, POWTARZAM, JUŻ TERAZ, DOPROWADZIŁY POLSKĘ DO ZGUBY.

 • tirinti

  0

  A pozostali nie mają samochodów.

 • tp70

  Oceniono 9 razy -1

  Do toberson
  Dlaczego ty nibyczłowieku nie potrafisz się zachować w sposób cywilizowany????
  Masz coś do powiedzenia mądrego, ważnego to powiedz.
  A ty jak prymitywniak obrażasz innych.
  Pomyśl o tym staruszku swoim prezesie, którego tutaj nikt nie obraża.
  Zawsze wyjdzie PISOWCOWI słoma z butów.

 • antua43

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko 23% polaków POpiera według tego sondażu peło jak na razie.

 • jan.urbaniak1

  Oceniono 8 razy 0

  Jest super, git i w dechę !!! Źle to było w PRL ! Kartki na ocet, przydział jednej pary łapci na 10 lat i obowiązek pisania donosów w języku rosyjskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje