Prawie 150 tysięcy więcej zachorowań na grypę niż w tym samym okresie ub.r.

16.01.2013 13:01
W aptekach coraz większy ruch

W aptekach coraz większy ruch (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

W grudniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano o 144 483 mniej tego typu przypadków - wynika z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.
Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano 144 483 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Dane z drugiego tygodnia tego miesiąca nie są jeszcze znane - poinformowała prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W raporcie używa się określenia "zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę", ponieważ nie każdy przypadek zakażenia grupą jest badany na obecność wywołującego ją wirusa. Tak postępuje się jedynie w nielicznych przypadkach. Od 1 września 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. przebadano jedynie 1918 próbek zarazków i w 26,4 proc. z nich potwierdzono, że są to wirusy grypy.

Najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań w woj. pomorskim

Lekarze rodzinni oceniają zachorowania na grypę na podstawie objawów choroby. - Często są one jednak trudne do odróżnienia od tzw. paragrypy, które z grypą nie mają nic wspólnego - wyjaśnia prof. Brydak.

Z danych epidemiologicznych Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie wynika, że najwięcej zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę w grudniu 2012 r. było w woj. pomorskim (75 445) oraz mazowieckim (43 225). Najmniej było natomiast w woj. lubuskim, gdzie odnotowano zaledwie 858 takich przypadków [co nie znaczy, że jedynie tyle osób tam chorowało - red.].

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie

Dr Katarzyna Mikulska, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie, zwraca uwagę, że na przeziębienie i grypę, gdy już dojdzie do zakażenia, należy stosować leki objawowe. Warto to jednak leczyć się kompleksowo, gdyż podczas choroby zazwyczaj występuje wiele dolegliwości, takich jak gorączka, ból głowy i gardła oraz kaszel. Dlatego najbardziej pomagają leki wieloskładnikowe.

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie. Warto pić np. herbatę z sokiem malinowym i cytryną, ale pamiętajmy, że nie stanowią one panaceum - przekonuje specjalistka. Dodaje, by pamiętać, że jeśli po trzech dniach objawy nie ustępują, należy udać się na wizytę do lekarza.

Szczepionka - jedyna skuteczna metoda

Dr Mikulska podkreśla również, że na przeziębienia i grypę nie należy samodzielnie stosować antybiotyków. Zażywanie ich musi być poprzedzone badaniem lekarskim, bo większość infekcji wywołują wirusy, na które leki te nie działają. Ponadto, przyjmowanie antybiotyków wyjaławia florę bakteryjną organizmu, co osłabia system odpornościowy.

Prof. Brydak podkreśla, że jedyną skuteczną ochroną przed grypą jest szczepionka.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Teksty GW coraz częściej podniecają mnie seksualnie. Miłe panie znów pomyliły temperaturę wrzenia wody z liczbą stopni kąta prostego.

  Jest statystycznie niemal nieprawdopodobne aby różnica między tymi samymi okresami dwóch kolejnych lat (144 483) była dokładnie równa liczbie przypadków zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę zarejestrowanych Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia.

 • szymek_50

  0

  Trzeba się zabezpieczać domowym sposobem i chodzić na piechotę.

 • titta

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego "nalezy stosowac leki objawowe"? Przeciez jak sama nazwa wskazuje nie zwalczaja przyczyn tylko lagodza objawy, wiec w efekcje rowniez tylko poprawjaja samopoczucie. Poza tym maja dzialanie uboczne i moga dawac falszywe poczucie ze "nic nam (dziecku) nie jest mozna isc do pracy (szkoly)" i grypa sie wesolo szerzy...
  A i szczepienia. Owszem bylam zaszepiona. Jako jedyna z rodziny. Jako jedyna z rodziny nie mialam wysokej goraczki, ani nic nie bolalo... tylko sie na oskrzela od razu rzucilo. Wszyscy zdrowi a ja dalej na L4...drugi tydzien. Wiec mozna i tak.

 • hardy01

  Oceniono 1 raz 1

  A skąd to wiadomo? Badań na grypę się nie przeprowadza, bo wynik jest po tygodniu

 • smartbonnie

  0

  Jak się nie chcecie szczepić, to nie wychodźcie z domu i nie chodźcie do pracy z gorączką! Grypa zaraża siedem dni i nie jest samorodna. Debile.

 • skaut001

  0

  zaszczepic sie mozna, ale grypa mutuje, wiec... szczepicie sie szczepcie ale dopiero w momencie kiedy nowy szzep grypy zostal rozpracowany i przetworzony w szczepionke, uzywanie ich przedwczesnie powoduje ze szczepisz sie na to co juz bylo a niekoniecznie na to, co sie szykuje.

 • prawdziwy-bobo

  Oceniono 2 razy 2

  Ha ha. Szczepionka jest skuteczna w 90%, ALE ... i tu ważna informacja o której specjalista od marketingu nie wspomniał ...
  skuteczna jest na wirusy grypy występujące w 2009, 2010, i 2011 roku. Na wirusy grypy występujące w Polsce w 2013 r skuteczność szczepionki jest bliska 0% (zero).

  Tu źródło:

  Co zawiera Influvac 2012/2013
  Substancjami czynnymi są:
  Antygeny powierzchniowe wirusa grypy (hemaglutynina i neuraminidaza) odpowiadające
  następującym szczepom *:
  A/California/7/2009 (H1N1) pdm 09 – pochodny, zastosowany szczep (NYMC X-181)
  15 mikrogramów HA**
  A/Victoria/361/2011 (H3N2) – pochodny, zastosowany szczep (IVR-165)
  15 mikrogramów HA**
  B/Wisconsin/1/2010 – podobny, zastosowany szczep (NYMC BX-39) pochodzący z B/Hubei-
  Wujiagang/158/2009
  15 mikrogramów HA**
  w dawce 0,5 ml
  * namnażane w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
  ** hemaglutynina

  Szczepionka ta jest zgodna z zaleceniami WHO (dla półkuli północnej) i decyzją UE na sezon
  2012/2013.

 • david.glosky

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle i jak co roku - przesada z tym straszeniem grypą. Czy tej paniki nie podgrzewaja firmy produkujace szczepionki????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje