Prawie 150 tysięcy więcej zachorowań na grypę niż w tym samym okresie ub.r.

16.01.2013 13:01
W aptekach coraz większy ruch

W aptekach coraz większy ruch (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

W grudniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano o 144 483 mniej tego typu przypadków - wynika z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.
Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano 144 483 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Dane z drugiego tygodnia tego miesiąca nie są jeszcze znane - poinformowała prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W raporcie używa się określenia "zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę", ponieważ nie każdy przypadek zakażenia grupą jest badany na obecność wywołującego ją wirusa. Tak postępuje się jedynie w nielicznych przypadkach. Od 1 września 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. przebadano jedynie 1918 próbek zarazków i w 26,4 proc. z nich potwierdzono, że są to wirusy grypy.

Najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań w woj. pomorskim

Lekarze rodzinni oceniają zachorowania na grypę na podstawie objawów choroby. - Często są one jednak trudne do odróżnienia od tzw. paragrypy, które z grypą nie mają nic wspólnego - wyjaśnia prof. Brydak.

Z danych epidemiologicznych Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie wynika, że najwięcej zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę w grudniu 2012 r. było w woj. pomorskim (75 445) oraz mazowieckim (43 225). Najmniej było natomiast w woj. lubuskim, gdzie odnotowano zaledwie 858 takich przypadków [co nie znaczy, że jedynie tyle osób tam chorowało - red.].

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie

Dr Katarzyna Mikulska, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie, zwraca uwagę, że na przeziębienie i grypę, gdy już dojdzie do zakażenia, należy stosować leki objawowe. Warto to jednak leczyć się kompleksowo, gdyż podczas choroby zazwyczaj występuje wiele dolegliwości, takich jak gorączka, ból głowy i gardła oraz kaszel. Dlatego najbardziej pomagają leki wieloskładnikowe.

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie. Warto pić np. herbatę z sokiem malinowym i cytryną, ale pamiętajmy, że nie stanowią one panaceum - przekonuje specjalistka. Dodaje, by pamiętać, że jeśli po trzech dniach objawy nie ustępują, należy udać się na wizytę do lekarza.

Szczepionka - jedyna skuteczna metoda

Dr Mikulska podkreśla również, że na przeziębienia i grypę nie należy samodzielnie stosować antybiotyków. Zażywanie ich musi być poprzedzone badaniem lekarskim, bo większość infekcji wywołują wirusy, na które leki te nie działają. Ponadto, przyjmowanie antybiotyków wyjaławia florę bakteryjną organizmu, co osłabia system odpornościowy.

Prof. Brydak podkreśla, że jedyną skuteczną ochroną przed grypą jest szczepionka.

Zobacz także
 • Dr Meeta Khan z pacjentem chorym na grypę w Rush University Hospital w Chicago Grypa przyczyną 7,3 proc. wszystkich zgonów w USA. To oznacza epidemię
Komentarze (73)
Prawie 150 tysięcy więcej zachorowań na grypę niż w tym samym okresie ub.r.
Zaloguj się
 • martucha.en

  Oceniono 122 razy 68

  O, szczepionka kiepsko się sprzedaje więc trzeba zrobić szum w mediach :D

 • nf123

  Oceniono 84 razy 60

  przestańcie STRASZYĆ LUDZI wy sługusy propagandy KONCERNÓW FARMACEUTYCZNYCH

 • resident_troll

  Oceniono 59 razy 55

  Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie nalezy do US Pharmacia (USP), producenta - niespodzianka! - "leków wieloskładnikowych" (m.in. Gripexu), które - kolejna niespodzianka! - "najbardziej pomagają".

 • emperadorr

  Oceniono 61 razy 41

  TO CHYBA NIEPOROZUMIENIE, żEBY SIE TERAZ SZCZEPIC W SZYCIE ZACHOROWAŃ! W STYCZNIU:( bYŁO "REKLAMĘ" PISAC W PAŻDERNIKU.. A NIE TERAZ SIE ZASZCZEPIC I JESZCZE NA CZAS PRZYJMOWANIA SIE SZCZEPIONKI OSŁABIC ORGANIZM I ZŁAPAĆ KAZAA MOZŁIWĄ INFEKCJE...

 • stara_dominikowa

  Oceniono 46 razy 30

  A te dane to z kapelusza? Nikt nie pobiera wymazów, to skąd niby pewność, że to grypa? Aaaaa <pac!>, firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki przysięgają, że to to, więc pewnie mają rację.

 • pulbek

  Oceniono 34 razy 28

  Patrzcie jaki niesamowity zbieg okoliczności!
  - w grudniu 2012 odnotowano 144 483 mniej zachorowań niż rok wcześniej,
  - w pierwszym tygodniu stycznia 2013 odnotowano 144 483 zachorowań.
  Wiwat dziennikarz!

 • klaun.szyderca

  Oceniono 56 razy 26

  Ja bym powiedział że trochę ponad 100 tysięcy więcej, a nie prawie 150 tysięcy więcej, ale widać humaniści inaczej zaokrąglają.

  W sumie co się szczypać, prawie 500 tysięcy! :)

 • tylk0p0

  Oceniono 93 razy 25

  Szybko do apteki, kupujcie szczepionki. Firmy farmaceutyczne same się nie wyżywią. Kiedy reklama szczepionek w papierowej wersji gazetki bo nie wiem kto zlecił ten artykuł a jak kupować to tylko taką o 100% skuteczności.

  No chyba, że Pani Kopacz zdecyduje inaczej.

 • max2-012

  Oceniono 17 razy 15

  Każdy przypadek kataru to w mendiach podejrzenie o grypę. W ten sposob zapedza sie Polakow to toksycznych i nieskutecznych szczepień. Ratuj sie kto moze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje