Sikorski nie wyklucza wysłania polskiej misji wojskowej do Mali

16.01.2013 12:41
Radosław Sikorski, szef MSZ

Radosław Sikorski, szef MSZ (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Polska jako członek Unii Europejskiej rozważa wysłanie wojskowej misji szkoleniowej do objętej walkami Mali - powiedział w radiowej Trójce Radosław Sikorski. Szef dyplomacji podkreślił, że kolejnym etapem może być misja militarna, ale w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje.
Minister Sikorski przypomniał, że w Mali doszło do zerwania rozejmu, a to może doprowadzić do przejęcia władzy przez fundamentalistów islamskich. - Powiedzmy to wprost: mamy do czynienia z olbrzymimi połaciami kraju kontrolowanymi przez Al-Kaidę. Od czasów 11 września i ataków na Europę wiem, jak może to być niebezpieczne, kiedy terroryści mają fizyczną kontrolę nad jakimś terytorium. A Mali jest znacznie bliżej Europy niż Afganistan - powiedział Radosław Sikorski.

Minister pytany o to, kiedy zapadnie decyzja ws. wysłania misji szkoleniowej przypomniał, że w czwartek zbiera się nadzwyczajna rada ministrów Unii Europejskiej w sprawie konfliktu w Mali, gdzie będą podejmowane decyzje polityczne, a w kraju czekają go jeszcze konsultację z prezydentem i premierem.

Szef dyplomacji dopytywany o ewentualny udział Polski w operacji wojskowej podkreślił, że w naszym interesie leży wzmacnianie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obronności. - Służy temu udział naszych wojsk w Afganistanie i wcześniejsze misje w Kongo czy Czadzie. I choć żadne decyzje nie zapadły, wykluczyć tego nie mogę - powiedział w Trójce minister Radosław Sikorski.

Podczas gdy w czwartek zbiera się rada ministrów UE, w nocy z wtorku na środę wojska francuskie rozpoczęły operacje lądowe w Mali. Przedtem, od 11 stycznia, pozycje islamistów atakowało francuskie lotnictwo.

Islamscy radykałowie okupują północ Mali od kwietnia 2012 roku. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa chcą na tym obszarze utworzyć własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom.

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • vinner1

  0

  Radek zdradek poślij tam swoją pejsatą żone czarnuchy się ucieszą

 • marcind85

  Oceniono 1 raz 1

  No pewnie, przecież mamy pieniądze, żeby się angażować w wojny...
  Jak tak dalej pójdzie, to wojna będzie w Polsce, ale niestety domowa, bo uciskany lud już ma pomału dosyć...

 • spierdzielaj_rudy

  0

  moze sikorski sam sie tam wysle? dosyc tego cyrku!!! w kraju brak kasy na wszystko,bezrobocie,miliony emigruja za chlkebem a platfusom malo afganistanu -teraz afryka? qrwa mac..polska liga morska i kolonialna...popie...ło kogos na maxa .!

 • kruk51

  0

  Żyd Sikorski nie ma prawa decydować o udziale Polaków w wojnie Somalijskiej ! Ta decyzja należy do narodu !
  To nasi synowie i ojcowie naszych wnuków będą narażeni na śmierć ! My Polacy nie mamy w tym żadnego interesu ! Będziemy ! Cały naród walczyć o wolność Polski a nie o interes żyda Sikorskiego !
  Skandalem i zbrodnia Rządów PO jest Udział naszych synów w Afganistanie ! Skutki tej zbrodniczej decyzji PO
  już odczuwamy. A Rząd co na to ? Polski żołnierz to nie szmata do wycierania interesów żydoliberałów kapita
  listów ! Amen !

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zostana przekazane dyrektywy to podejmiemy decyzje w zwiazku z tym.Tego typu dyrektywy sa przekazywane droga nieoficjalna oczywiscie i nie dowiemy sie niczego z oficjalnych zrodel.

 • and_rzej

  Oceniono 6 razy -4

  Powinniśmy wysłać wojsko. Jasne że jest to jakiś koszt (nie tak wielki), ale dla Polskiego Wojska takie misje to idealny poligon szkoleniowy.

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 4 razy 4

  Radek, zupełnie Ci odbiło?

 • drupal

  Oceniono 2 razy 0

  A może cała ta akcja francusko brytyjska to tylko podpucha, żeby uaktywnić rodzimą siatkę al kaidy i wyłapać jej członków?
  A pan minister wpieprza się między wódkę a zakąskę.
  My swój poligon bojowy mamy jak na razie w Afganistanie i wystarczy.
  Dobrze jest mieć gdzie szkolić wojsko w warunkach bojowych ale po co tyle frontów na raz?
  Pomagałbym Francuzom i Brytolom jakby najpierw posprzątali swoje podwórko z muslimskiej szarańczy.

 • ukos

  Oceniono 4 razy 4

  To już nie mamy okazji, żeby siedzieć cicho?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje