;

Sikorski nie wyklucza wysłania polskiej misji wojskowej do Mali

Radosław Sikorski, szef MSZ

Radosław Sikorski, szef MSZ (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Polska jako członek Unii Europejskiej rozważa wysłanie wojskowej misji szkoleniowej do objętej walkami Mali - powiedział w radiowej Trójce Radosław Sikorski. Szef dyplomacji podkreślił, że kolejnym etapem może być misja militarna, ale w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje.
Minister Sikorski przypomniał, że w Mali doszło do zerwania rozejmu, a to może doprowadzić do przejęcia władzy przez fundamentalistów islamskich. - Powiedzmy to wprost: mamy do czynienia z olbrzymimi połaciami kraju kontrolowanymi przez Al-Kaidę. Od czasów 11 września i ataków na Europę wiem, jak może to być niebezpieczne, kiedy terroryści mają fizyczną kontrolę nad jakimś terytorium. A Mali jest znacznie bliżej Europy niż Afganistan - powiedział Radosław Sikorski.

Minister pytany o to, kiedy zapadnie decyzja ws. wysłania misji szkoleniowej przypomniał, że w czwartek zbiera się nadzwyczajna rada ministrów Unii Europejskiej w sprawie konfliktu w Mali, gdzie będą podejmowane decyzje polityczne, a w kraju czekają go jeszcze konsultację z prezydentem i premierem.

Szef dyplomacji dopytywany o ewentualny udział Polski w operacji wojskowej podkreślił, że w naszym interesie leży wzmacnianie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obronności. - Służy temu udział naszych wojsk w Afganistanie i wcześniejsze misje w Kongo czy Czadzie. I choć żadne decyzje nie zapadły, wykluczyć tego nie mogę - powiedział w Trójce minister Radosław Sikorski.

Podczas gdy w czwartek zbiera się rada ministrów UE, w nocy z wtorku na środę wojska francuskie rozpoczęły operacje lądowe w Mali. Przedtem, od 11 stycznia, pozycje islamistów atakowało francuskie lotnictwo.

Islamscy radykałowie okupują północ Mali od kwietnia 2012 roku. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa chcą na tym obszarze utworzyć własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom.

Komentarze (266)
Sikorski nie wyklucza wysłania polskiej misji wojskowej do Mali
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 315 razy 195

  Przepraszam czy Sikorski przejął władzę w III RP? Czy w III RP istnieje jakiś parlament ?
  Po prostu skandal !!!!!!

 • axenrolle

  Oceniono 239 razy 179

  Koniecznie ale to koniecznie musimy wesprzeć Francję !!! Mamy wobec niej wielki dług do spłacenia Ona to znaczy ta Francja nigdy nas nie zawiodła szczególnie w 1939 że o takich drobnostkach jak San Domingo czy Hiszpania nie wspomnę.

 • eye_of_ra

  Oceniono 231 razy 149

  Czy ktokolwiek jeszcze naiwnie uważa, że ten człowiek reprezentuje naród polski i polskie interesy??

 • mexi123

  Oceniono 178 razy 122

  To jest skandal. To nie jest nasza wojna! Polska tak wypina tyłek przed UE i amerykańcami, że zaraz nam pęknie...

 • syngefco

  Oceniono 137 razy 101

  "Polska jako członek Unii Europejskiej rozważa wysłanie wojskowej misji szkoleniowej do objętej walkami Mali "

  Ja Ci wyślę wojska polskie, nie przeginaj Panie ministrze i nie wkręcaj polskich żołnierzy do walki w imię zachodnich interesów, bo na pewno nie Polski. Starczy Irak i Afganistan, ropa do nas płynie ciężkimi tankowcami i jest fajnie. Domu pilnować i tu się szkolić, a nie gościnne występy po całym świecie. Tacy bogaci jesteśmy ??? Inne kraje siedzą cicho i maja to w pupie i dobrze, podatnicy nie powinni sponsorować wojenek innych państw.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 95 razy 79

  Nikt ci nie dał takiego prawa! Chcesz , to jedź sam. O tym musi zadecydować społeczeństwo a nie ty!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 41 razy 35

  Panie Sikorski - a dlaczego np. Izrael nie ma zamiaru wspierac tej misji ? a dlaczego Australia ? dlaczego Nowa Zelandia...
  ja nie chcę żeby kiedyś miło do nas nastawione narody jak Iranczycy, Irakijczycy a nawet Syryjczycy nienawidzili Polaków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje