Antysemityzm? Wildstein krytykuje Ziemkiewicza za ostre słowa. Na FB burza

15.01.2013 23:24
Rafał Ziemkiewicz

Rafał Ziemkiewicz (Fot. Tomasz Wawer / Agencja Gazeta)

Dawid Wildstein krytykuje Rafała Ziemkiewicza za kontrowersyjne wypowiedzi w czasie spotkania promującego jego książkę. - Dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów - pisze Wildstein. - Jeśli Ziemkiewicz nie jest antysemitą, to kto nim jest? - komentuje filozofka Agata Bielik-Robson.
Rafał Ziemkiewicz podczas spotkania z czytelnikami w Szczecinie przekonywał, że endecki antysemityzm nie miał tak naprawdę podłoża rasowego, ale wynikał z rywalizacji ekonomicznej. - Getta ławkowe, o których się mówi, sprowadzając do tego całą tradycję, to były sprawy czysto ekonomiczne, żadne rasowe androny typu niemieckiego nie miały nigdy żadnego zakorzenienia w polskim myśleniu - twierdził Ziemkiewicz.

Opowiadał też o spotkaniu ze studentami prawa, na którym pytał, czy nie czują się ograniczani przez rozmaite sitwy, które nie pozwalają im pracować w zawodzie. Odpowiedzieli, że tak. - To wyobraźcie sobie, że te wszystkie sitwy tworzą Żydzi. A jesteście przed Holocaustem i nienawidzenie Żydów nie jest złe. Jest modne. Wszyscy nienawidzą Żydów - mówił Ziemkiewicz.

Publicysta mówił też o pomyśle na hasło reklamowe swoje książki. Miało ono brzmieć: "Polska dla Polaków". - Nie chodzi o to, że jakaś część Polaków ma wyłączne prawo do Polski ze względów np. etnicznych. Chodzi o to, by odzyskać Polskę dla wszystkich Polaków - tłumaczył."Ogólnie, Rafale, kiepsko się poczułem..."

Słowa Rafała Ziemkiewicza odbiły się szerokim echem. W liście otwartym odpowiedział na nie dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie" Dawid Wildstein, syn Bronisława Wildsteina.

- Cóż, wielu rzeczy się z Twojego wykładu się dowiedziałem. Nie tylko o historii Polski, ale co gorsza, o części swojej krwi. Dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów. Dowiedziałem się, że cudowna endecja była wolna od wszelkiego zła, a jak już robiła coś źle, to z przymusu społecznego - pisał Wildstein w liście opublikowanym na Forum Żydów Polskich.

- Ogólnie, Rafale, kiepsko się poczułem. Nie dość, że żaden ze mnie bogobojny katolik, nie dość, że, jak rozumiem, moi przodkowie byli sitwą przeszkadzającą prawdziwym Polakom się rozwijać, to jeszcze dodatkowo zacząłem wątpić w swoje własne zmysły, które kazały mi stać się członkiem salonu - dodał.

"Przywróćmy Polsce tradycję"

Dalej Wildstein pisał, że pamięta tekst Ziemkiewicza "Antysemici won z prawicy", z którym trudno było się nie zgodzić. To mogła być droga przywrócenia Polsce tradycji, która Polskę tworzyła. - Przywrócenia jej jednak w formie doskonalszej, wypłukanej z brudu antysemityzmu, ksenofobii, prymitywnego szowinizmu i brutalności. Tymczasem Twoje ostatnie wystąpienie każe mi się zastanawiać, czy właśnie tą drogą idziesz? - pytał dziennikarz "GPC".

"Wzorcowy antysemita"

Dawid Wildstein skomentował zamieszanie wokół wypowiedzi Ziemkiewicza i swojego listu na profilu na FB. - Jeśli dla kogoś z tego tekstu wynika, że przestałem szanować RAZ-a, czy też uznałem go za krwiożerczego antysemitę, to jest pajac. Ale jednocześnie dostrzegam na prawicy momentami śmierdzącą Palikotem retorykę pogardy oraz bagatelizowanie złych wydarzeń z przeszłości - i nie mam zamiaru tego "olewać", ponieważ prawicę kocham - napisał.

Do dyskusji, która rozgorzała pod jego wpisem, włączyła się między innymi filozofka Agata Bielik-Robson, która pytała: "Jeśli Ziemkiewicz w swym obecnym stanie nie jest antysemitą, to kto nim w ogóle jest? Czy z tego wynika, że prawica w ogóle odrzuca pojęcie antysemityzmu jako sprzeczne, projekcyjne, ideologiczne?".

Dodała też, że rozgraniczanie dwóch rodzajów antysemityzmu (tego otwarcie rasistowskiego i nie) jest w pewnym sensie jeszcze gorsze od zwykłych antyżydowskich bluzgów. - Dla mnie Ziemkiewicz jest wzorcowym antysemitą i kropka - napisała.

Zobacz także
Komentarze (428)
Zaloguj się
 • zfd3

  0

  w PRL w jednostkach administracji państwowej i gospodarczej przejęcie osoby pochodzenia żydowskiego powodowało powstawanie systemów korupcji

 • topmasz

  0

  antysemityzm to biznes podobnie jak rasizm. slowo klucz do szantazu. nie puszczasz Murzyna przodem - jestes rasista. nie puszczasz Zyda przodem - antysemita itd itp do tego mamy poprawnosc polityczna ktora kaze wszystkich traktowac rowno ale na wszelki wypadek krzykaczy traktowac jako rowniejszych

 • ptak57

  0

  Ziemkiewicz to typowy prawdziwy Polak katolik. Gada bzdury o miłości bliźniego i takie tam duperele a równocześnie publikuje gdzie się da teksty pełne nienawiści i róznych fobii. Żałosne to ale skoro GO słuchają, skoro MU drukują....Wildstein to taka chorągiewka ktora reaguje na rózne powiewy z różnych kierunków , byle się tylko załapać. Teraz staje w obronie Żydów ale za chwilkę zacznie pluć na myślących inaczej niż ON.

 • rafikzabki

  0

  przecież to co Polska przedwojenna robiła Żydom było tym samym co USA robią dziś dla czarnych -zbadano statystycznie że mało Polaków kończy uczelnie a dużo nieproporcjonalnie Żydów i zajmują potem nieproporcjonalnie dużo stanowisk... postarano się to zmienić urzędowo...i tyle żeby zachować proporcje w społeczeństwie... dziś robi się z tego straszny antysemityzm -przypomina że w tym czasie jak Adolf planował holocaust to USA odmówiły przyjęcia Żydów z Europy "ze względu na obawę o wzrost antysemityzmu"! - podobnie Wielka Brytania... ale dziś nalepka wyjątkowo antysemickiego narodu przed II wojną jest przyklejana II RP i Polakom... To kto miał prawo być bardziej antysemicki Polska gdzie Żydzi byli największa mniejszością na świecie ok 10% czy inne kraje??? W czasach kiedy u nas ograniczano dostęp Żydów do uczelni w USA był zalegalizowany rasizm w postaci segregacji rasowej...

 • ctadek

  Oceniono 1 raz 1

  Masakra w Brzostowicy Małej – zbrodnia na miejscowej ludności polskiej, dokonana przez bojówkę komunistyczną złożoną z Białorusinów i Żydów we wsi Brzostowica Mała (koło Grodna), po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 (dokładna data popełnienia zbrodni nie jest znana, wiadomo jedynie, że stało się to we wrześniu 1939).

  Przyjmuje się, że zginęło wówczas ok. 50 osób, w tym właściciele ziemscy mieszkający w majątku Brzostowica Mała – hrabia Antoni Wołkowicki z żoną Ludwiką, jego szwagier Zygmunt Woynicz-Sianożęcki, a także wójt, sekretarz i kasjer gminy oraz miejscowi listonosz i nauczyciel, dnia 22 września 1939 roku inż. Witold Boretti, właściciel majątku Parchimowce i inż. Joachim Leśniewicz, właściciel majątku Zajkowszczyzna oboje są pochowani w jednym grobie na cmentarzu w Brzostowicy Wielkiej[1][2]. Akcją kierował specjalny Komitet Rewolucyjny w Brzostowicy Wielkiej, którego przewodniczącym był Motel Zhak (spolszczone nazwisko Motyl Żak). Bestialskiego mordu dokonała banda składającą się z Żydów i Białorusinów, którą dowodził żydowski handlarz Zusko Ajzik. Zabójstwa odznaczały się szczególną brutalnością – Wołkowiccy mieli ręce skrępowane drutem, zmuszani byli do jedzenia wapna i zakopani żywcem[3]. Morderstwa miały podłoże etniczne i klasowe, a ich celem była eliminacja polskiej inteligencji i urzędników[4].

 • si-si2

  Oceniono 1 raz 1

  Właśnie dziennikarz TVN niejaki Morozowski czołowy opluwacz PIS-u pochwalił się dziadkiem Mordechajem oraz pradziadkiem Jude i nie można jego wypowiedzi w gazeta.pl komentować. Jeśli cokolwiek jest napisane o Zydach , nie można tego skomentować tylko wsadzić "mordę w kubeł". Jak ktoś lży Ziemkiewicza i przezywa go antysemitą - to panuje tu wolność słowa. Plucie na Ziemkiewicza jest nawet wskazane. Dziwię się Polakom , ze przyłączają się do tej hucpy.
  I jak kochać Żydów , no jak , pytam ?

 • philosophe

  Oceniono 3 razy -3

  Ziemkiewicz to prowincjonalny pseudointeligent i celebryta, ktory zarabia pieniadze na wywolywaniu zamieszania wokol swojej osoby. Jego pseudodziennikarskie intryganctwo w istocie nie ma nic nikomu do zaoferowania i sprowadza sie do nic nie wnoszacej gry wyimaginowanych problemow i slow. Zostal on rozszyfrowany w "Rzeczpospolitej' i wyrzucony na zbity zapocony, nieogolony pysk. Jego publiczne opluwanie czesto budzi zainteresowanie i ucieche gawiedzi, a biorac pod uwage zdegenerowanie dziennikarstwa polskiego oraz ogolne spoleczne zdemoralizowanie, wielu malych ludzi korzysta z tego rodzaju lapserdakow i ich produktow. Do prawicy Ziemkiewicza nie mozna zaliczyc, gdyz jest to czlowiek o niechlujnym wygladzie oraz pozbawiony jednej z zasadniczych wartosci : honoru !

 • kruk51

  Oceniono 2 razy 0

  No i się doczekałem ! Tak ! Jestem antysemitą, bo widzę jak żydzi rozkradają i wykańczają Polskę ! Skąd u licha się wzięli ? Staropolskie nazwiska, słowiańskie imiona. Gdzie są ? Ano wszędzie tam gdzie władza i hajc ! Pan Mrozowski pisze " gdybym powiedział, że jestem żydem nie głosowaliby na mnie " Czyli chodzi o stanowisko, władzę i hajc. To właśnie żyd Rostowski z Tuskiem, którego tez podejrzewam o żydostwo doprowadzili gospodarkę do upadku. Teraz to widać ! Są co raz to śmielsze wypowiedzi a dowiemy się więcej. Z zielonej wyspy jesteśmy zgnilizną gospodarczą. Dzięki żydoliberałom, którym zaufaliśmy. Dla czego żydom zależy na zniszczeniu gospodarki polskiej ? Bo kończy się Izrael ! Dni Izraela są policzone ! By tanio wykupić Polskę ! Przecież nigdzie na świecie nie było i nie jest tak dobrze jak w gojskiej Polsce ! Żyd Balcerowicz powiedział że towar jest tyle wart ile nabywca chce zapłacić za niego. No więc Polskę i Polaków należy zniszczyć by móc tanio wykupić ! Po co Nataniachu telefonował do Tuska ? Teraz już wiem ! I co ? Jakakolwiek partia, jakie stronnictwo od PPR, przez PZPR, Solidarność, AWS, UW aż po PO wszędzie zasłużonymi aktywistami byli i są żydzi. I wszędzie za zasługi awansowali. Największą tajemnicą Rządu PO jest ; gdzie i kto jest żydem. Logiczną rzeczą jest że Amber Gold to żydowska spółka. Ale sza ! O tym nikt nie może wiedzieć. Co jest zastanawiające ? Żyd nie może być murarzem, ślusarzem, stolarzem, rolnikiem, kierowcą Tira itd. Żyd musi być tam gdzie władza stanowiska i szmal. I to oni, żydzi w tym kraju są nietykalni. Żaden Sąd w naszej rzeczywistości nie skażał żyda ! Żyd Sikorski pogroził nam. że oskarży nas w świecie za antysemityzm. Kuriozalne. Co ? Czy trzeba jeszcze coś więcej ?

 • jerzyk123

  Oceniono 2 razy -2

  Może teraz Jaroslaw Kaczyński uzna za właściwe ujawnić swe korzenie i będzie komplet wskazujący że polska prawica sklada się z głównie z Żydów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje