Zamach na uniwersytet w Syrii. Akurat trwały tam egzaminy. Ponad 80 ofiar

15.01.2013 19:47
Zamach na uniwersytet w Aleppo

Zamach na uniwersytet w Aleppo (Fot. HOPD AP)

Ponad 80 osób zginęło, a ponad 160 zostało rannych w podwójnej eksplozji, do której doszło dziś na uniwersytecie w Aleppo na północy Syrii. Trwały tam właśnie egzaminy semestralne - podały władze prowincji i źródła medyczne.
Wcześniej informowano o eksplozji na tej uczelni, w której zginęło co najmniej 15 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Z kolei szef opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman twierdzi, że w dwóch eksplozjach zginęło co najmniej 52 ludzi. Jest dużo rannych, więc liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć - zastrzegł. Dodał, że nawet kilkudziesięciu rannych jest w stanie krytycznym.

Rahman powiedział, że wśród ofiar eksplozji na uniwersytecie są nie tylko studenci, lecz także przebywający tam uchodźcy.

Do dwóch eksplozji doszło w krótkim odstępie czasu

W państwowej telewizji, która nie podała bilansu ofiar, pokazano film przedstawiający studentów wynoszących w pośpiechu książki z budynku po eksplozji. Przy kolejnym wybuchu kamera zatrzęsła się, a widoczni na nagraniu ludzie zaczynają biec.

Eksplozje zniszczyły wydział sztuk pięknych i architektury - podała agencja AFP. Tamtejszy uniwersytet działa od połowy października mimo walk trwających w mieście.

Położone na północy Syrii Aleppo jest najludniejszym miastem w kraju i przed wybuchem antyprezydenckiej rebelii w marcu 2011 r. uchodziło za jego gospodarczą stolicę.

Wojna domowa w Syrii pochłonęła już ponad 60 tys. ofiar

Zarówno rebelianci, jak i przedstawiciele reżimu w Damaszku odcięli się od wybuchów. Rebelianci utrzymują, że eksplozje spowodowało bombardowanie prowadzone przez siły reżimowe. Tymczasem źródła wojskowe twierdzą, że wywołały je dwa pociski ziemia-powietrze wystrzelone przez rebeliantów, którzy omyłkowo trafili w uniwersytecki kompleks.

Oficjalna syryjska agencja Sana poinformowała o "dwóch pociskach rakietowych odpalonych przez terrorystów" w kierunku uczelni znajdującej się w zachodniej części miasta. Reżim i związane z nim media rebeliantów walczących z rządem prezydenta Baszara el-Asada nazywają terrorystami.

Według ONZ konflikt w Syrii pochłonął już ponad 60 tys. ofiar śmiertelnych.

Zobacz także
  • Zniszczone w nalotach sił reżimowych budynki Syria: rebelianci atakują lotnisko wojskowe w prowincji Idlib
  • Kadr z filmu umieszczonego w internecie, na którym gen. Abdelaziz Jassim al-Shalal oświadcza, że przechodzi na stronę powstańców Syria: dowódca żandarmerii przeszedł na stronę powstańców
  • Syryjski premier uciekł. Asad zostanie sam

Najnowsze informacje