Arłukowicz odpowiada na zarzuty Owsiaka: Drzwi mojego resortu są zawsze dla Orkiestry otwarte

15.01.2013 18:59
Bartosz Arłukowicz, Jerzy Owsiak

Bartosz Arłukowicz, Jerzy Owsiak (Fot. Sławomir Kamiński, Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- Jakbym był złośliwy, to bym poprosił o przypomnienie nazwiska ministra zdrowia. Nie mamy żadnego kontaktu - żalił się wczoraj w "Faktach po faktach" organizator WOŚP Jerzy Owsiak. Szef resortu zdrowia dziś mu odpowiada. - Osobiście wolę Jurka Owsiaka w gronie wolontariuszy niż w otoczeniu polityków. Ale drzwi do resortu dla szefa WOŚP były, są i będą zawsze otwarte - mówi dla Gazeta.pl Bartosz Arłukowicz.
Owsiak przyznał wczoraj na antenie TVN24, że minister Arłukowicz nie skontaktował się z nim w sprawie finału WOŚP. - Nie było między nami żadnej relacji - mówił. - Przyzwyczailiśmy się. Jeszcze kiedyś, 10-15 lat temu, z ministrami zdrowia się rozmawiało. Teraz już nie, a my nie tracimy czasu i robimy swoje - dodał.

Minister Arłukowicz w rozmowie z Gazeta.pl zapewnia, że według niego "to, co robi Jurek Owsiak, zasługuje na wielkie uznanie". - Rewelacyjne przedsięwzięcie, które łączy wszystkie pokolenia. Sam gram w orkiestrze od samego początku i grają w niej też moje dzieci, to jest dla mnie bardzo ważne - przekonuje.

I dodaje, niezupełnie odnosząc się do pytania, dlaczego nie wychodzi ta współpraca jego resortu z Orkiestrą: - Osobiście wolę Jurka Owsiaka w gronie wolontariuszy niż w otoczeniu polityków. Drzwi do resortu dla szefa WOSP były, są i będą zawsze otwarte.

"A co z jedną osobą, która rozmawiałaby z fundacjami?"

Lider Orkiestry radził też wczoraj szefowi resortu, aby wyznaczył u siebie jedną osobę, która będzie odpowiadać za kontakt z organizacjami pozarządowymi. - Taka osoba to jest czysty zysk i dziwię się, że to nie powstaje. Chodzimy na spotkania, a potem spotykamy nowych ludzi, którzy mówią: "Wyjaśnijcie nam, o co chodzi?". No nie, po raz kolejny będziemy od początku wyjaśniali? - mówił Owsiak.

Rzecznik resortu, Krzysztof Bąk, przyznaje w rozmowie z nami, że istotnie nie ma jednej osoby, która odpowiadałaby za te kontakty. Powodem ma być to, że jedna osoba nie byłaby kompetentna w każdym temacie, w związku z którym jakaś organizacja zwraca się do ministra zdrowia.

- W momencie, gdy kontaktuje się z nami jakaś fundacja czy organizacja pozarządowa, kierujemy ją do odpowiedniego departamentu, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Np. jeżeli kontaktuje się z nami organizacja pacjencka, która chce rozmawiać na temat jakiegoś konkretnego leku, to kierujemy ją np. do Departament Polityki Lekowej - tłumaczy rzecznik.

"Wszystko było gotowe, ale nie możemy się dogadać"

Jeszcze w zeszłym roku resort przekonywał, że nie może być żadnych zastrzeżeń co do jego stosunków z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ówczesny rzecznik ministerstwa Jakub Gołąb mówił Onet.pl, że wspólnie z organizatorami WOŚP tworzą "Program Wczesnej Diagnostyki Obrazowej Nowotworów u Dzieci w latach 2012-2016". Cel: zmniejszenie umieralności dzieci, spowodowanej zbyt późnym rozpoznaniem choroby, a także skutków niepełnosprawności, spowodowanej chorobą.

W poniedziałkowych "Faktach po faktach" Owsiak mówił jednak, że z programu nic nie wyszło - z winy MZ. - Próbujemy rozmawiać [z ministerstwem - red.] na różne tematy, drobne, ale ważne, jak na przykład wczesna diagnostyka onkologiczna. Kupiliśmy urządzenia, szukaliśmy pieniędzy na zwiększone badania. To było wszystko przygotowane, ale nie możemy się dogadać - tłumaczył.

Tusk: "Może ministrowie są po prostu nieśmiali..."

W sprawie braku współpracy między liderem WOŚP a ministrem Arłukowiczem wypowiedział się dziś premier. Donald Tusk przyznał na początku, że nie zna relacji, które łączą obu panów, ale zapewniał, że dla Bartosza Arłukowicza - podobnie jak i wszystkich innych ministrów - na pewno "wielką satysfakcją i honorem byłaby współpraca z Jerzym Owsiakiem".

W dalszej części swojej wypowiedzi zasugerował, że być może organizator Orkiestry... onieśmiela szefów rządowych resortów. - Być może to ten podkreślany nieraz przez pana Owsiaka dystans polityczny sprawia, że ministrowie są nieśmiali w nawiązywaniu takich relacji - zastanawiał się premier.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • filthpurger

  Oceniono 1 raz -1

  szef w przyplywie szczerosci wygadal sie za duzo na temat swoich ministrow.
  Zastanawia mnie jak przy tak duzej imprezie ogolnospolecznej o zdrowiu nie ma obecnosci ludzi odpowiedzialnych za zdrowie w kraju, czy to brak zainteresowania czy nieumiejetnosc wspoldzialania i uaktywniania spoleczenstwa., przeciez nie moze to byc "niesmialosc" ci ludzie kieruja powaznymi resortami,
  Jesus , w glowie mi sie nie miesci kto nami rzadzi !

 • filthpurger

  Oceniono 1 raz -1

  tutaj "niesmialosc"tzn wlasciwie brak inicjatywy ktora w porownaniu z Owsiakiem jest tak dobitnie zauwazalna.
  To co robi min zdrowia jak nawet nie pokazuje sie na takiej ogolnospolecznej imprezie na temat zdrowia?
  Zalosny typo ten ministerek, kompletny brak inicjatywy na takim stanowisku ?????
  Co za rzad amatorow !!!!!

 • filthpurger

  Oceniono 1 raz -1

  ale jaja! szef rzadu ma niesmialych ministrow???, to jak oni tak "niesmiale " zarzadzaja resortami?, rece zalamac czy smiac sie ???
  Owsiak na prezydenta, jeden smialy !!!!

 • a-z2005

  Oceniono 2 razy 0

  "Drzwi mojego resortu są zawsze dla Orkiestry otwarte." Chyba orkiestry dętej, a nie ŚP.

 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego nawet rząd boi się wskazać miejsce w szeregu temu "charyzmatycznemu" synowi milicjanta?
  u.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy -2

  Arłukowicz lżę jak pies, jak każdy z PO i PiS
  nie wspominając ministrantów z SLD

 • szumlas1

  Oceniono 3 razy -1

  panie ministrze,to nie Pan Owsiak powinien zadzwonić,tylko Pan na kolanach powinien się mu pokłonić

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy 0

  zenujacy szczur ministerek karierowicz .... owsiak mu pluje w pysk a ten mowi, ze deszcz pada .... ministerku nie jestes nikomu POtrzebny, owsiak wszystko kupuje ....

 • mamwdupiepolitykow

  Oceniono 5 razy -1

  Ale jaja! Poparcie Arłukowicza - karierowicza i grabarza służby zdrowia - to pocałunek śmierci dla Owsiaka - chyba że chodzi o to iż pan Owsiak zbiera przez wolontariuszy pieniądze na sprzęt do szpitali dla ratowania życia, następnie PO z Arłukowiczem te szpitale sprywatyzują i w ten sposób społeczeństwo jakimś prywaciarzom zasponsoruje drogi sprzęt by się przy jego pomocy leczyć jak sobie za to leczenie zapłaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje