Arłukowicz odpowiada na zarzuty Owsiaka: Drzwi mojego resortu są zawsze dla Orkiestry otwarte

Bartosz Arłukowicz, Jerzy Owsiak

Bartosz Arłukowicz, Jerzy Owsiak (Fot. Sławomir Kamiński, Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- Jakbym był złośliwy, to bym poprosił o przypomnienie nazwiska ministra zdrowia. Nie mamy żadnego kontaktu - żalił się wczoraj w "Faktach po faktach" organizator WOŚP Jerzy Owsiak. Szef resortu zdrowia dziś mu odpowiada. - Osobiście wolę Jurka Owsiaka w gronie wolontariuszy niż w otoczeniu polityków. Ale drzwi do resortu dla szefa WOŚP były, są i będą zawsze otwarte - mówi dla Gazeta.pl Bartosz Arłukowicz.
Owsiak przyznał wczoraj na antenie TVN24, że minister Arłukowicz nie skontaktował się z nim w sprawie finału WOŚP. - Nie było między nami żadnej relacji - mówił. - Przyzwyczailiśmy się. Jeszcze kiedyś, 10-15 lat temu, z ministrami zdrowia się rozmawiało. Teraz już nie, a my nie tracimy czasu i robimy swoje - dodał.

Minister Arłukowicz w rozmowie z Gazeta.pl zapewnia, że według niego "to, co robi Jurek Owsiak, zasługuje na wielkie uznanie". - Rewelacyjne przedsięwzięcie, które łączy wszystkie pokolenia. Sam gram w orkiestrze od samego początku i grają w niej też moje dzieci, to jest dla mnie bardzo ważne - przekonuje.

I dodaje, niezupełnie odnosząc się do pytania, dlaczego nie wychodzi ta współpraca jego resortu z Orkiestrą: - Osobiście wolę Jurka Owsiaka w gronie wolontariuszy niż w otoczeniu polityków. Drzwi do resortu dla szefa WOSP były, są i będą zawsze otwarte.

"A co z jedną osobą, która rozmawiałaby z fundacjami?"

Lider Orkiestry radził też wczoraj szefowi resortu, aby wyznaczył u siebie jedną osobę, która będzie odpowiadać za kontakt z organizacjami pozarządowymi. - Taka osoba to jest czysty zysk i dziwię się, że to nie powstaje. Chodzimy na spotkania, a potem spotykamy nowych ludzi, którzy mówią: "Wyjaśnijcie nam, o co chodzi?". No nie, po raz kolejny będziemy od początku wyjaśniali? - mówił Owsiak.

Rzecznik resortu, Krzysztof Bąk, przyznaje w rozmowie z nami, że istotnie nie ma jednej osoby, która odpowiadałaby za te kontakty. Powodem ma być to, że jedna osoba nie byłaby kompetentna w każdym temacie, w związku z którym jakaś organizacja zwraca się do ministra zdrowia.

- W momencie, gdy kontaktuje się z nami jakaś fundacja czy organizacja pozarządowa, kierujemy ją do odpowiedniego departamentu, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Np. jeżeli kontaktuje się z nami organizacja pacjencka, która chce rozmawiać na temat jakiegoś konkretnego leku, to kierujemy ją np. do Departament Polityki Lekowej - tłumaczy rzecznik.

"Wszystko było gotowe, ale nie możemy się dogadać"

Jeszcze w zeszłym roku resort przekonywał, że nie może być żadnych zastrzeżeń co do jego stosunków z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ówczesny rzecznik ministerstwa Jakub Gołąb mówił Onet.pl, że wspólnie z organizatorami WOŚP tworzą "Program Wczesnej Diagnostyki Obrazowej Nowotworów u Dzieci w latach 2012-2016". Cel: zmniejszenie umieralności dzieci, spowodowanej zbyt późnym rozpoznaniem choroby, a także skutków niepełnosprawności, spowodowanej chorobą.

W poniedziałkowych "Faktach po faktach" Owsiak mówił jednak, że z programu nic nie wyszło - z winy MZ. - Próbujemy rozmawiać [z ministerstwem - red.] na różne tematy, drobne, ale ważne, jak na przykład wczesna diagnostyka onkologiczna. Kupiliśmy urządzenia, szukaliśmy pieniędzy na zwiększone badania. To było wszystko przygotowane, ale nie możemy się dogadać - tłumaczył.

Tusk: "Może ministrowie są po prostu nieśmiali..."

W sprawie braku współpracy między liderem WOŚP a ministrem Arłukowiczem wypowiedział się dziś premier. Donald Tusk przyznał na początku, że nie zna relacji, które łączą obu panów, ale zapewniał, że dla Bartosza Arłukowicza - podobnie jak i wszystkich innych ministrów - na pewno "wielką satysfakcją i honorem byłaby współpraca z Jerzym Owsiakiem".

W dalszej części swojej wypowiedzi zasugerował, że być może organizator Orkiestry... onieśmiela szefów rządowych resortów. - Być może to ten podkreślany nieraz przez pana Owsiaka dystans polityczny sprawia, że ministrowie są nieśmiali w nawiązywaniu takich relacji - zastanawiał się premier.

Zobacz także
 • Tomasz Terlikowski, Jerzy Owsiak Owsiak: "Niech pan przyjedzie na Woodstock!" Terlikowski: "Jak mnie zaprosicie, to przyjadę"
 • Owsiak na korytarzu do Terlikowskiego: Dlaczego pan mnie nienawidzi? [WIDEO]
 • Oto 10 osób nominowanych do Narody Radia TOK FM. Wyłoniliśmy ich w redakcyjnym głosowaniu ze wszystkich propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości Radia TOK FM. To z nich kapituła nagrody wyłoni laureata.
<br><br>
Jurek Owsiak. Za konsekwencję w działaniu, zaangażowanie ogromnej liczby młodych ludzi w działalność charytatywną, wyposażenie wielu jednostek służby zdrowia w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Dzięki działaniom i pasji Jerzego Owsiaka udało się wyleczyć i uratować wiele istnień ludzkich Owsiak: Żadnego kontaktu z ministrem Arłukowiczem. Przyzwyczailiśmy się
Komentarze (82)
Arłukowicz odpowiada na zarzuty Owsiaka: Drzwi mojego resortu są zawsze dla Orkiestry otwarte
Zaloguj się
 • porto_33

  Oceniono 84 razy 70

  Panie premierze, jak ministrowie są nieśmiali, to niech Pan ich uwolni od stanowisk, ponieważ naszego kraju nie stać na nieśmiałych ministrów.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 51 razy 29

  Owsiak nie pozwoli nic uszczknąć z zebranych pieniędzy dla PO. I być może to jest powód dla którego Orkiestra Świątecznej Pomocy ich nie obchodzi. Szkoda, bo w jakimkolwiek szpitalu byłem wszędzie widziałem sprzęt medyczny z logiem Orkiestry.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 47 razy 25

  I niby minister miałby zrobić dla fundacji? Wywalić trochę naszej kasy i zebrać oklaski?

 • thegreatmongo

  Oceniono 43 razy 19

  Wstyd dla Arlukowicza.... gosc mieni sie lewicowcem a zachowuje jak jakis PiSowiec......

  Co to za minister, ktory nie potrafi podniesc telefonu i umowic sie np. z Owsiakiem na kawe..... to chyba normalne jest

 • yesname

  Oceniono 38 razy 18

  Dla ministra Arłukowicza to wstyd i całkowita kompromitacja.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 15 razy 11

  Wschodząca gwiazda lewicy która stała się kurtyzaną PO.

 • kamnieft

  Oceniono 24 razy 10

  Popieram szczytne cele i napewno zbieranie pieniędzy dla ratowania noworodków i wyposażenie dla szpitala powinno być godne podziwu, ale nie dajmy się też zwariować. To , że takimi zadaniami zajmuje się fundacja świadczy o beznadziejnej sytuacji w służbie zdrowie i nieumiejętnym zarządzaniem(przejadaniem) pieniędzy podatnika. Wyobraźmy sobie, że fundacja taka czy owaka będzie zbierać na zasiłki dla bezrobotnych czy biednych ludzi. Cel niby szczytny też ale zjawisko kuriozalne. A już tak na marginesie pisząc to fundacje są wspaniałym pomysłem dla inwestowania pozostałych swoich pieniędzy (ogromne ulgi podatkowe) i większość fundacji działa tak naprawdę pod przykrywką szczytnych celów, a większość działań i tak odbywa się poza tymi wyznaczonymi w statusie. Pozdrawiam

 • nino.rota

  Oceniono 12 razy 8

  Trzymajcie mnie! Szefów resortów, członków Rady Ministrów w 40 milionowym kraju "onieśmiela" energiczny facet w czerwonych spodniach i żółtej koszuli?!! I to mówi całkiem serio premier rządu w środku Europy w XXI wieku? Teraz już rozumiem, dlaczego, zachowując te proporcje, przed Angelą, Barackiem i Wladkiem pochylają się jak lennicy przed seniorem i dają się poklepywać jak popychadła.
  Już czas na deplatformizację Polski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje