Tusk: Chcemy ścigać gwałty z urzędu. I walczyć z tzw. gwałtami małżeńskimi

15.01.2013 16:19
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rząd opowiedział się za poselskim projektem zmiany prawa karnego, w myśl którego przestępstwo zgwałcenia byłoby ścigane z urzędu, a nie - jak dziś - na wniosek osoby pokrzywdzonej - oświadczył dziś premier Donald Tusk. Autorkami projektu były parlamentarzystki PO.
Premier przyznał, że podczas dzisiejszej Rady Ministrów najwięcej emocji wzbudził temat nowelizacji ws. gwałtów. Informując o przychylnym stanowisku rządu, podkreślił, że sam wcześniej artykułował taką intencję oraz że zasada taka obowiązuje "w przygniatającej większości państw".

- Dylemat jest bardzo poważny i długa dyskusja dotyczyła największego problemu, jakim jest ochrona ofiary także w trakcie samych przesłuchań i prowadzenia śledztwa. Sprawa nie jest prosta, bardzo wiele środowisk zaangażowanych w ochronę ofiar gwałtów stwierdza przykry fakt, że postępowanie bywa także bardzo okrutnym doświadczeniem dla ofiar - podkreślił premier.

Zmienią sposób przesłuchiwania ofiar gwałtów?

Dodał, że intencją rządu jest, aby zmiany w przepisach doprowadziły do skuteczniejszego ścigania tego typu przestępstw. Premier zauważył, że "chroniąc ofiary, nie możemy równocześnie chronić sprawców". - Chcemy zacząć skutecznie walczyć w Polsce z tzw. gwałtami małżeńskimi. Dziś praktycznie tego typu sprawcy nie są w Polsce skazywani - powiedział.

Jak mówił, rząd chce przekonać parlamentarzystów do takiej nowelizacji przepisów, aby procedury prawne w odniesieniu do ofiary zgwałcenia były szczególne. - Chodzi tutaj o sposób przesłuchiwania, o obecność psychologa; na żądanie ofiary, aby była to osoba tej samej płci, o przesłuchiwanie w sądzie, a nie na policji etc. - wyliczał.

Granica między dobrem ofiary a dobrem publicznym?

Sejm skierował poselski projekt nowelizacji do komisji kodyfikacyjnej w lipcu zeszłego roku. Istota planowanej zmiany polega na tym, że obecnie przestępstwo zgwałcenia ścigane jest po przyjęciu od ofiary formalnego wniosku o ściganie. Wniosek ten może zostać przez nią wycofany, co powoduje konieczność umorzenia postępowania.

Teoretycy prawa od lat toczą spory doktrynalne o prymat między dobrem publicznym (obowiązek ścigania przestępstw wkraczający w najbardziej intymną sferę pokrzywdzonego) a dobrem ofiary (pozostawieniem ofierze prawa do decydowania w tak szczególnych kwestiach). Autorki nowelizacji zwracają uwagę, że osoby dotknięte przestępstwem gwałtu często boją się je zgłaszać - chodzi o ofiary seksualnej przemocy domowej czy też kobiety, które doświadczają jej w miejscu pracy i boją się donieść na przełożonego.

Zobacz także
Komentarze (330)
Tusk: Chcemy ścigać gwałty z urzędu. I walczyć z tzw. gwałtami małżeńskimi
Zaloguj się
 • buttdozer

  Oceniono 172 razy 78

  A to o to chodziło z ciągłym pojawianiem się w ostatnich dniach informacji o gwałtach.... Gratulacje - rządowi marketingowcy sięgają perfekcji.

 • jamj

  Oceniono 135 razy 73

  "Tusk: Chcemy ścigać gwałty z urzędu."
  =============================
  A co z gwałtami z poza urzędu?

 • klokanpolska

  Oceniono 127 razy 73

  Nie potraficie przeprowadzić nawet deregulacji a bierzecie się za zmiany w kk.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 273 razy 67

  Chcemy ścigać gwałty z urzędu. I walczyć z tzw. gwałtami małżeńskimi<

  A może by tak zmniejszyć bezrobocie?
  I zwiększyć zarobki

 • occam

  Oceniono 86 razy 48

  To powinno zostac zrobione JUZ W 2008. Teraz to tylko temat zastępczy i propaganda robiona na bardzo potrzebnej zmianie w KK, prawie że kosztem wszystkich ofiar gwałtów które nie były ścigane z urzędu za rządów PO...

  Oczywiście jak zawsze jestem za tą zmianą, ale tu nie ma się czym chwalić, tu się należy wstydzić ze GÓWNO z tym tematem robiliście od początku rządzenia w 2007... a obecny minister sprawiedliwości to jakaś totalna porażka dbająca bardziej o realizowanie prawa kościelnego niz prawa RP.........

 • talking_head

  Oceniono 202 razy 46

  Chemiczny Donek po pedofilach bierze się za kastrowanie gwałcicieli.
  Czy on nie widzi jaki jest żałośnie śmieszny ?

 • swan_ganz

  Oceniono 63 razy 37

  kurde... pajace.... Przecież wy nawet nowego rozkładu jazdy pociągów nie jesteście w stanie napisać ale macie ambicje zmieniać nam prawo karne?
  Donald? Popatrz ty trochę za siebie.. Wszystko czego się do tej pory dotknęliście zmieniło się w goowno więc moze już daruj sobie prace nad polskim KK i idź pograj w gałę, co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje