Wielka Brytania zalegalizuje narkotyki? Międzypartyjna grupa jest na tak

15.01.2013 10:59

Fot. ANTHONY BOLANTE REUTERS

- Posiadanie i używanie narkotyków powinno być zdekryminalizowane, ponieważ karanie nie przyczynia się do zwalczania uzależnień i skazuje użytkowników na marginalizację - twierdzi międzypartyjna grupa ds. reformy polityki narkotykowej w brytyjskim parlamencie.
Członkowie grupy argumentują, że status najmniej szkodliwych narkotyków powinien zostać uregulowany i powinny one być sprzedawane w licencjonowanych sklepach i opatrzone szczegółową informacją na temat zagrożeń. Grupa zrzesza dwóch konserwatystów, dwóch laburzystów, jednego przedstawiciela liberalnych demokratów i czterech niezależnych - informuje BBC.

"Znacznie bezpieczniejsze od alkoholu i tytoniu"

Grupa zebrała materiały i ekspertyzy od 31 specjalistów i organizacji, w tym stowarzyszenia oficerów policji. Argumentują oni, że handel i inne formy zaopatrywania w najbardziej niebezpieczne substancje powinny zostać zakazane, ale osoby przyłapane z niewielką ilością jakiegokolwiek narkotyku nie powinny być karane.

Przewodnicząca międzypartyjnej grupy baronessa Meacher podkreśliła, że pochodząca z 1971 roku ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przynosi rezultaty odwrotne do zamierzonych w walce z uzależnieniami. Członkowie grupy zaznaczają, że ustawę koniecznie trzeba zreformować.

W programie dla brytyjskiego radia baronessa Meacher przytoczyła opinię grupy, według której część narkotyków "jest znacznie bezpieczniejsza od alkoholu i tytoniu" i niektóre substancje, dokładnie opisane, mogłyby być sprzedawane w aptekach.

"Minimalne ryzyko zanieczyszczenia"

- Obecnie 60 milionów tabletek ecstasy każdego roku trafia do młodych ludzi za pośrednictwem przestępczych gangów i dilerów - powiedziała. - Twierdzimy, że jeśli młodzi ludzie i tak będą je kupować, to może lepiej, by dokładnie wiedzieli, co w nich jest". Jak dodała, dostarczanie tych substancji legalnymi kanałami zminimalizowałoby ryzyko ich zanieczyszczenia.

W przedstawionym przez międzypartyjną grupę opracowaniu przywołano przykład Portugalii, gdzie w wyniku dekryminalizacji liczba młodych uzależnionych od narkotyków spadła.

Rzecznik premiera Davida Camerona przekazał, że stanowisko premiera w tej sprawie "jest jasne i jednoznaczne: nasze obowiązujące obecnie podejście do tej sprawy jest właściwe i skuteczne". W ubiegłym miesiącu premier wykluczył powołanie komisji królewskiej, która miałaby rozważyć dekryminalizację i legalizację narkotyków.

Zobacz także
Komentarze (23)
Wielka Brytania zalegalizuje narkotyki? Międzypartyjna grupa jest na tak
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 89 razy 75

  Dopóki rzesza polityków i wspieranych przez nich (z wzajemnością) potentatów narkobiznesu nie zostanie odsunięta od wpływów, tak długo produkcja i dystrybucja narkotyków będzie nielegalna. Taki scenariusz przećwiczono już w czasach prohibicji w USA i wielcy tego świata wiedzą, że najlepszy zysk daje obrót nielegalny więc błędu zniesienia prohibicji nie powtórzą...

 • canabissativa

  Oceniono 81 razy 67

  Nie wiedziałem , że marihuana to narkotyk. Pale od dwudziestu przeszło lat i nawet mi przez myśl nie preszło. Mojej sekretarki muszę się w firmie zapytać co o tym sądzi.

 • yarrrr

  Oceniono 68 razy 56

  Jak najbardziej marihuana powinna być legalna. Nie czyni żadnej krzywdy, a ściganie posiadaczy czyni krzywdę i im i państwu.
  Również, ciekawa substancja to ayahuasca. Ona naprawdę POSZERZA POSTRZEGANIE, wyzwala z iluzji oddzielności od innych żyjących istot. Stosowana przez amazońskich szamanów do postrzegania pozazmysłowego i nie tylko. Nie jest to ani żadne puste lsd ani rekreacyjny narkotyk brany dla przyjemności (rzyga się po tym niemiłosiernie), ale szkodliwe nie jest. Wiele filmów na YouTube.

  To właśnie ograniczenia takich naturalnych substancji są dowodem na chęć zniewolenia tłumu. Co więcej, nawet BADANIA nad halucynogenami zostały zakazane. Dlaczego?

 • shadowthrone

  Oceniono 43 razy 39

  Kolejny kraj zauważył rzeczywistość. Ale w PL jeszcze się nie udało.

 • supertlumacz

  Oceniono 37 razy 31

  Nie BARONESSA , a po prostu baronowa. Ni to po angielsku (baroness), ni po polsku.
  Nikt nie dąży do dekryminalizacji narkotyków tylko do DEKRYMINALIZACJI NARKOTYKÓW MIĘKKICH wg polskiego słownictwa..
  Inicjatywa parlamentarzystów brytyjskich wywoła gwałtowny sprzeciw polskich organów ścigania. Przyjęcie podobnych rozwiązań w całej UE stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Zostałby wyeliminowany podstawowy pretekst do DYNAMICZNYCH (…) akcji grupowego nawiedzania spokojnych ludzi nad ranem przez bandy funkcjonariuszy.

 • aprox99

  Oceniono 30 razy 30

  widziałem kiedyś film na SAT1 .porownanie marihuany i alkoholu.Alkohol to morderca a marycha łagodne ziele,pytanie czemu alkohol mozna wszędzie kupić?

 • marszal78

  Oceniono 20 razy 20

  W Polsce akcyza na alkohol daje MF 1.5 mld rocznie, a same koszty służby zdrowia związane ze spożyciem alkoholu wynoszą 1.5 mld rocznie. Nie liczy się kosztów społecznych i tragedii osobistych związanych z uzależnieniem od alkoholu. W przypadku uzależnień od narkotyków państwo (czyli my) pokrywa wszelkie koszty związane z ich spożywaniem, a grupy przestępcze zabierają wszelkie pieniądze ze sprzedaży i produkcji. Dodatkowo rząd wydaje miliony na walkę z narkobiznesem.

 • jagger2009

  Oceniono 17 razy 17

  niech wszyscy biora przyklad z Netherlands i bedzie ok, a przeciez tak samo niebezpieczne i szkodliwe jest uzaleznienie od zwyklych lekow ktore mozna kupowac bez recepty nie mowiac juz o alkohoizmie wiec panowie Polscy politycy doz dziel legalizowac i tworzyc kafejki

 • adamowski1

  Oceniono 14 razy 12

  To jest ciekawe?,dlaczego "marycha" jest zakazana a tytoń oficjalnie jest dostępny,choć ponoć bardziej szkodzi?.
  Może faktycznie jakieś tam "działki" z dochodu są odpalane?,przyajmniej w krajach które mają coś na ten temat do powiedzenia,choćby "wujek SAM",bo jak sądzę gdyby tam "marychę" zalegalizowano to u nas w kraju jako najbardziej "liżącym ich dupę" też by na to w końcu "wpadlI".
  Bo generalnie to byłaby kasiorka do budżetu,no i w Sejmie nie musieli by się "kitrać" po kątach gdy przed wystąpieniem chcą sobie dodać animuszu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje