100 tys. euro za zmianę prawa. Skandal korupcyjny w PE

14.01.2013 17:14
Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję

Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję (Fot. Ronald Zak AP)

Po prowokacji dziennikarskiej były austriacki minister spraw wewnętrznych i eurodeputowany Ernst Strasser został skazany na cztery lata więzienia za korupcję. Zgodził się na wniesienie poprawek do przepisów unijnych za 100 tys. euro.
Jak informuje BBC, dziś zapadł wyrok w głosnym procesie dotyczącym korupcji w Parlamencie Europejskim. Były austriacki minister spraw wewnętrznych został skazany na cztery lata więzienia.

Ernst Strasser to polityk konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej. Jest jednym z czterech deputowanych Parlamentu Europejskiego uwikłanych w skandal korupcyjny z 2011 roku.

Sprawę ujawnił brytyjski "Sunday Times". W ramach prowokacji dziennikarskiej reporterzy zaoferowali mu łapówkę w zamian za wniesienie korzystnego dla nich projektu poprawek do przepisów unijnych. Ernst zgodził się na przyjęcie 100 tys. euro za forsowanie zmian legislacyjnych. Negocjacje byłego ministra z "lobbystami" zostały sfilmowane.

Zarzuty postawiono też trzem innym politykom: byłemu wicepremierowi i ministrowi spraw zagranicznych Rumunii Adrianowi Severinowi, byłemu szefowi MSZ Słowenii Zoranowi Thalerowi oraz hiszpańskiemu europosłowi Pablo Zalbie. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Swoją linię obrony Strasser oparł na twierdzeniu, że zdawał sobie sprawę z podstępu, ale podjął grę, by rozszyfrować fałszywych lobbystów. Utrzymuje, że uważał ich za agentów amerykańskich służb specjalnych i chciał zbadać ich prawdziwe motywy.

Zobacz także
Komentarze (151)
100 tys. euro za zmianę prawa. Skandal korupcyjny w PE
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 134 razy 124

  co za syfiarz... Za 100 tys. € zgodził się sprzedać 300 mln konsumentów? To ja dla niego nie jestem warty nawet dziesiątej części jednego eurocenta? Lepiej dla niego będzie bym go nie spotkał na ulicy...

 • whiskey188

  Oceniono 101 razy 83

  To że przepisy w UE, szczególnie te najbardziej debilne są kupowane to wiadomo. Wystarczy spojrzeć na slimaka który wg. UE jest rybą, albo zakaz sprzedaży zwykłych żarówek i wiele innych przepisow promujących konkretne koncerny. Tak było , jest i będzie tlyko w UE łapówki sa większe bo większa kasa idzie na zmarnowane dotacje do debilnych "projektów" czy handlu czymś czego nie ma czyli prawa do CO2, ocieplenie klimatu itd itd itd

 • stix

  Oceniono 111 razy 75

  Zlikwidować Komunę Europejską z siedzibą w Brukseli. Pogonić politykierów i urzędasów do uczciwej roboty, a pieniądze oddać podatnikom.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 84 razy 50

  Proponuje ukarać dziennikarza za "kreowanie przestępstw". Gdyby nie dał, eurodeputowany by nie wziął!

 • c.t.k

  Oceniono 53 razy 47

  Co kraj-to obyczaj.Znaczy inna wysokość łapówki.U nas znacznie mniej.

 • rabinpedofil

  Oceniono 117 razy 29

  Austriacka Partia Ludowa czyli takie nasze PełO. Ciekawe czy sprawę dogadywał na cmentarzu lub nocą przy śmietniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje