100 tys. euro za zmianę prawa. Skandal korupcyjny w PE

14.01.2013 17:14
Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję

Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję (Fot. Ronald Zak AP)

Po prowokacji dziennikarskiej były austriacki minister spraw wewnętrznych i eurodeputowany Ernst Strasser został skazany na cztery lata więzienia za korupcję. Zgodził się na wniesienie poprawek do przepisów unijnych za 100 tys. euro.
Jak informuje BBC, dziś zapadł wyrok w głosnym procesie dotyczącym korupcji w Parlamencie Europejskim. Były austriacki minister spraw wewnętrznych został skazany na cztery lata więzienia.

Ernst Strasser to polityk konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej. Jest jednym z czterech deputowanych Parlamentu Europejskiego uwikłanych w skandal korupcyjny z 2011 roku.

Sprawę ujawnił brytyjski "Sunday Times". W ramach prowokacji dziennikarskiej reporterzy zaoferowali mu łapówkę w zamian za wniesienie korzystnego dla nich projektu poprawek do przepisów unijnych. Ernst zgodził się na przyjęcie 100 tys. euro za forsowanie zmian legislacyjnych. Negocjacje byłego ministra z "lobbystami" zostały sfilmowane.

Zarzuty postawiono też trzem innym politykom: byłemu wicepremierowi i ministrowi spraw zagranicznych Rumunii Adrianowi Severinowi, byłemu szefowi MSZ Słowenii Zoranowi Thalerowi oraz hiszpańskiemu europosłowi Pablo Zalbie. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Swoją linię obrony Strasser oparł na twierdzeniu, że zdawał sobie sprawę z podstępu, ale podjął grę, by rozszyfrować fałszywych lobbystów. Utrzymuje, że uważał ich za agentów amerykańskich służb specjalnych i chciał zbadać ich prawdziwe motywy.

Zobacz także
Komentarze (151)
100 tys. euro za zmianę prawa. Skandal korupcyjny w PE
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 134 razy 124

  co za syfiarz... Za 100 tys. € zgodził się sprzedać 300 mln konsumentów? To ja dla niego nie jestem warty nawet dziesiątej części jednego eurocenta? Lepiej dla niego będzie bym go nie spotkał na ulicy...

 • whiskey188

  Oceniono 101 razy 83

  To że przepisy w UE, szczególnie te najbardziej debilne są kupowane to wiadomo. Wystarczy spojrzeć na slimaka który wg. UE jest rybą, albo zakaz sprzedaży zwykłych żarówek i wiele innych przepisow promujących konkretne koncerny. Tak było , jest i będzie tlyko w UE łapówki sa większe bo większa kasa idzie na zmarnowane dotacje do debilnych "projektów" czy handlu czymś czego nie ma czyli prawa do CO2, ocieplenie klimatu itd itd itd

 • stix

  Oceniono 111 razy 75

  Zlikwidować Komunę Europejską z siedzibą w Brukseli. Pogonić politykierów i urzędasów do uczciwej roboty, a pieniądze oddać podatnikom.

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 84 razy 50

  Proponuje ukarać dziennikarza za "kreowanie przestępstw". Gdyby nie dał, eurodeputowany by nie wziął!

 • c.t.k

  Oceniono 53 razy 47

  Co kraj-to obyczaj.Znaczy inna wysokość łapówki.U nas znacznie mniej.

 • rabinpedofil

  Oceniono 117 razy 29

  Austriacka Partia Ludowa czyli takie nasze PełO. Ciekawe czy sprawę dogadywał na cmentarzu lub nocą przy śmietniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje