100 tys. euro za zmianę prawa. Skandal korupcyjny w PE

14.01.2013 17:14
Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję

Ernst Strasser został skazany na 4 lata więzienia za korupcję (Fot. Ronald Zak AP)

Po prowokacji dziennikarskiej były austriacki minister spraw wewnętrznych i eurodeputowany Ernst Strasser został skazany na cztery lata więzienia za korupcję. Zgodził się na wniesienie poprawek do przepisów unijnych za 100 tys. euro.
Jak informuje BBC, dziś zapadł wyrok w głosnym procesie dotyczącym korupcji w Parlamencie Europejskim. Były austriacki minister spraw wewnętrznych został skazany na cztery lata więzienia.

Ernst Strasser to polityk konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej. Jest jednym z czterech deputowanych Parlamentu Europejskiego uwikłanych w skandal korupcyjny z 2011 roku.

Sprawę ujawnił brytyjski "Sunday Times". W ramach prowokacji dziennikarskiej reporterzy zaoferowali mu łapówkę w zamian za wniesienie korzystnego dla nich projektu poprawek do przepisów unijnych. Ernst zgodził się na przyjęcie 100 tys. euro za forsowanie zmian legislacyjnych. Negocjacje byłego ministra z "lobbystami" zostały sfilmowane.

Zarzuty postawiono też trzem innym politykom: byłemu wicepremierowi i ministrowi spraw zagranicznych Rumunii Adrianowi Severinowi, byłemu szefowi MSZ Słowenii Zoranowi Thalerowi oraz hiszpańskiemu europosłowi Pablo Zalbie. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Swoją linię obrony Strasser oparł na twierdzeniu, że zdawał sobie sprawę z podstępu, ale podjął grę, by rozszyfrować fałszywych lobbystów. Utrzymuje, że uważał ich za agentów amerykańskich służb specjalnych i chciał zbadać ich prawdziwe motywy.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • marac

  0

  Ciekawe, ile unijni komisarze łyknęli za Patent Jednolity...
  di.com.pl/news/47112,0,Jednolity_Patent_to_samobojstwo_Rzad_nie_chcial_by_poslowie_to_dostrzegli.html

 • zfd3

  Oceniono 1 raz 1

  w III RP to norma tyle że kosztuje od 100000 zł do 300 000 zł

 • szpon

  Oceniono 1 raz 1

  A ilu jest takich którym uszło to na sucho... Bruksela to taki sam cyrk jak ten na Wiejskiej, tylko że chodzi o większą kasę.

 • condor82

  Oceniono 1 raz 1

  Po Michniku do tej pory jadą za nagranie Rywina.Głównie PiSowcy a lewica jest spokojna.Widać kto za tym stał.

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  a dziennikarze zostali ukarani za PROWOKACJĘ ? / w Polsce chce się ich karać a w Europie ? /

 • von_seydlitz

  Oceniono 1 raz 1

  To udowadnia, że "agenci Tomkowie" są potrzebni...

  Ja chcę więcej takich prowokacji dla polityków....

  ...

 • tekameka

  Oceniono 1 raz 1

  Igor Mintusow, doradca Putina zdradza: uwagi o pijanym Andrzeju Błasiku główną strategią MAK
  Uwagi o pijanym generale (Andrzeju Błasiku - przyp. red.) były główną strategią konferencji MAK - przyznał Igor Mintusow, rosyjski ekspert od PR-u, doradca prezydenta Władimira Putina, w rozmowie z gazeta-olawa.pl. Mintusow był "mózgiem" konferencji w styczniu 2011 r. To właśnie wtedy komisja MAK opublikowała raport nt. katastrofy smoleńskiej, w którym znalazła się informacja o wykryciu 0,6 promila alkoholu we krwi generała Błasika. Dowódca Sił Powietrznych RP miał także - według MAK - zmusić pilotów do lądowania na lotnisku Siewiernyj.

  Mintusow przytaknął, kiedy dziennikarz zwrócił uwagę, że podkreślenie roli pijanego generała było próbą odwrócenia uwagi od błędów Rosjan. Po czym zastrzegł, że przyjmowanie takich strategii to wybór polityczny - "decyzja, którą podejmuje polityk, a nie jego doradca". - Konsultanta politycznego różni od polityka kwestia odpowiedzialności - ocenił. I kontynuował: "za słowa wypowiadane publicznie odpowiedzialność ponosi
  wyłącznie polityk". - Zadaniem konsultanta jest analiza wszystkiego, co się dzieje wokół polityka i interpretacja faktów na jego korzyść. Oczywiście, żaden polityk nie chce kłamać, aby nie został na tym przyłapany. Ale istnieje pewne pole do swobodnej interpretacji - dodał.
  Po chwili rosyjski ekspert odniósł się również do teorii "głosów w kokpicie" tupolewa. - Tak było właśnie z głosami, nagranymi na czarną skrzynkę samolotu Tu-154. Mogły należeć do danej osoby, mogły do kogoś zupełnie innego... - mówi.

  Mintusow dopytywany, dlaczego Tatiana Anodina zaakcentowała podczas konferencji MAK rolę generała Błasika w kokpicie, mimo że współczesna technologia umożliwiła identyfikację autorów większości wypowiedzi, stwierdził: "te słowa były nieudaną częścią konferencji komisji MAK".

  Igor Mintusow zdaniem wielu specjalistów jest uznawany za nr 1 politycznego marketingu w Rosji. Jego firma PR współpracuje z koncernem Gazprom. W 2000 i 2006 r. Mintusow współtworzył kampanie wyborcze Władimira Putina. Po katastrofie smoleńskiej jego firma przygotowywała konferencje komisji MAK.

 • korespondent1949

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo jestem ciekaw jak zakończy się sprawa łapówkarska pomiędzy Kaczyńskim a Rydzykiem.
  Rydzyk w zamian za finansowanie jego prywatnych wybryków zgodził się na przymykanie oczu na machlojki Kaczyńskiego, oj będzie się działo.

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Austriacy schodzą na psy--u nas trzeba wyłożyć milion żeby kupić ustawę ,taką przynajmniej kwotę podała instytucja która badała korupcję w krajach Unii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje