Rusza proces ws. krzyża w Sejmie. Sąd rozstrzygnie, czy Ruch Palikota ma rację

14.01.2013 11:28
Warszawski sąd ma się dzisiaj zająć pozwem cywilnym złożonym przez polityków Ruchu Palikota przeciwko kancelarii Sejmu. Chodzi o sprawę krzyża, który zdaniem posłów RP bezprawnie wisi w sali obrad.
Posłowie Ruchu Palikota domagają się usunięcia krzyża. Twierdzą, że narusza on ich dobra osobiste. Zaznaczają także, że fakt powieszenia krzyża w miejscu publicznym jest niezgodny z konstytucją, konkordatem oraz Ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota przekonuje, że politykom z jego partii chodzi głównie o to, by sąd wypowiedział się, czy w przestrzeni publicznej można wieszać symbole religijne. Bo jeśli się okaże, że można, to w sejmowej sali obrad powinno wisieć więcej symboli. - Nie jesteśmy krajem jednowyznaniowym. Trzeba będzie uszanować wyrok sądu - twierdzi Andrzej Rozenek.

Walkę w tej sprawie zapowiedziała już Beata Kempa z Solidarnej Polski. Jej zdaniem krzyż w polskiej przestrzeni publicznej był, jest i będzie. - Kto z krzyżem walczy, od krzyża zginie - zaznaczyła posłanka w rozmowie z Polskim Radiem.

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • pior_mar

  0

  Wiecie Państwo co? Nie mam się za osobę wierzącą, a przynajmniej nie za osobę wierzącą fanatycznie, ale jak Was tak słucham (czytam), to tylko śmiać mi się z Państwa chce! Przepraszam, może nie z Państwa, ale z tych wszystkich słów i skopiowanych treści! Czy Wy słyszycie, o czym tu mowa? W czym Wam przeszkadza ów 'symbol zbrodni', czy też 'symbol zniewolenia', jak tutaj swobodnie o krzyżu mówicie? Czyżby budził i Wasze sumienia? Pan Palikot jeszcze kilka lat temu i na ten krzyż przysięgał i na opatrzność Bożą się powoływał... A teraz? Zwiewny jak chorągiewka... Jak mu wygodniej! Tak! Zaćpajmy się wszyscy... A może i zamiast godła powieśmy w sejmie liść marihuany! Bo to chyba jedyny symbol wyznaniowy, jaki Pan Palikot ma w głowie! Za kim Państwo murem stoicie? A Kto z Państwa wie, kto ten krzyż sejmowi podarował? Kto wie, z jakimi intencjami? O czym miał on przypominać? Podejrzewam, że co najmniej połowa z Państwa historii tego krzyżyka nie zna! I to Państwo, jak ciemna masa powtarzacie slogany o katolicyzmie, chrześcijaństwie... Przypominam! Chrzest Polski był w 966 roku... To nasza historia! To nasze dziedzictwo, czy się to komuś podoba, czy też nie... Teraz już też wszyscy zapomnieli... Ile 'krzyż' dla tej Polski zrobił! Nagle kościół Wam już do niczego potrzebny nie jest... Już wszyscy zapomnieli, ile dało postawienie krzyża w Nowej Hucie i też już wszyscy zapomnieli ile kler dla Polski zrobił! Radze zajrzeć dziś w historie Polski i zobaczyć, ile w tej historii krzyża! I zajmijcie się też Państwo naszym państwem, sprawami ważniejszymi, a nie zadymami, jakimi Pan Palikot i inni próbują zasłonić nam oczy!!! Jak chcą sobie puszczać dymki i żyć na ciągłym haju, to przynajmniej nie na forum publicznym... I nie karmy się już tym, co media nam pod nos podsuwają, nie łapmy za słówka... To do niczego nie prowadzi! I nie ważne, jaką wiarę wyznajesz... Nie ważne, czy też wyznajesz jakąkolwiek wiarę... Żyjesz w kraju, który chrześcijańskie ma korzenie, dla którego krzyż to symbol najświętszy! Nie trzeba wierzyć, aby ten symbol szanować! Czy kogoś ten krzyż w sejmie bije? Może jedynie szczypać w oczy tych, którzy wiedzą, że w złą stronę idą! Dziękuje!

 • ej_ski

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego krzyż i jego zwolennicy uzurpuje sobie wyłączność na ścianie?! To jest krzyżacka demokracja w Polsce?

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 3

  skoro mozna byla zawiesic jeden symbol to albo go zdjac albo pozwolic innym wywiesic swoje symbole. Palikot najpewniej znajdzie odpowiedni.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy -3

  Ten krzyż to coś więcej niż symbol religijny.
  Ruch Palikota używa PRL-wskiej argumentacji. Obecności krzyża w miejscach publicznych domagali się Polacy w 1980-ym i 1989-ym roku. Oni go tam zawiesili i wówczas stał się symbolem wolności. Ruch Palikota domagający się likwidacji polskich symboli narodowych nie ma prawa do wysuwania takich żądań.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 4 razy 0

  Ruch Palikota nie ma nic sensownego społeczeństwu do zaoferowania. Wścieklizna antyklerykalna to o wiele za mało. Trzeba mieć nierówno pod sufitem aby oddać swój cenny głos w wyborach na tę bandę ludzi o pokręconym życiorysie i chorych poglądach.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  jeżeli ~400 przygłupów
  nie rozumie co to znaczy rozdział złodziei watykańskich od państwa
  i co stanowi Konstytucja to za co oni biorą pensje?

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -1

  Palikotek jest za malutkim pionkiem inaczej zerem żeby wygrać walkę z krzyżem-koniec i . kropka.

 • ogi2012

  Oceniono 5 razy 1

  Do wszystkich nawiedzonych przez Krk, zamiast umieszczać krzyżyki gdzie tylko się da wypalcie je na swych czołach , bynajmniej reszta zdrowego społeczeństwa będzie wiedzieć z kim ma do czynienia amen.

 • nedlog123

  Oceniono 4 razy 4

  Po chwili refleksji dochodzę do wniosku,
  że Polacy to krzyżacy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje