Boni chce odchudzić samorządy. Może zaoszczędzić do 1 mld zł

14.01.2013 06:44
Michał Boni

Michał Boni (Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce odchudzić administrację samorządową, informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Do zaoszczędzenia nawet 1 mld zł.
Resort proponuje, by gminy i powiaty łączyły się w związki lub stowarzyszenia i stosowały outsourcing usług, np. księgowości. Gminy będą wtedy mogły wspólnie rozwiązywać problemy i zarządzać np. komunikacją czy szpitalami i przychodniami na swoim terenie.

Ministerstwo wychodzi z założenia, że nie w każdej gminie musi działać np. szpital czy specjalistyczna przychodnia i nie każda gmina musi organizować swoją komunikację. Gdy będzie to robione wspólnie, można sporo zyskać w skali kraju - nawet 1 mld zł.

Co na to samorządy? Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk (PSL) radzi ministrowi Boniemu, by oszczędności rozpoczął od rządu. - Niech najpierw powstanie wspólna księgowość czy administracja dla wszystkich resortów, wtedy będziemy mieli się na czym wzorować - mówił, a łączenie jednostek nazywa "tematem zastępczym". - Jeśli nie ma się pomysłu na gospodarkę, to proponuje się właśnie takie rzeczy - dodał Włodarczyk.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (42)
Boni chce odchudzić samorządy. Może zaoszczędzić do 1 mld zł
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 91 razy 65

  proponował bym :
  -natychnmiast zlikwidować dotacje dla KUL
  - zlikwidować dotacje na " Instytut myśli jp2 " :)
  - nie dopłacac do budowy muzeum jp2 w Wilanowie ( świątynia opatrznosci bożej)
  - zlikwidować etaty kapelanów w wojsku i policji
  -przestac opłacac ZUS za ludzi którzy brzydzą się uczciwą pracą - zakonnic, zakonników, księży
  .
  takie proste cięcia dadzą budzetowi kilka miliardów pln rocznie. Nie zajmujmy sie kosmetyką, zacznijmy oszczędzanie !
  .
  .

 • josif47

  Oceniono 33 razy 31

  Zacznij od rzadu, sadu, i parlamentu. Bedziesz mial tych miliardow kilka

 • entymolog

  Oceniono 27 razy 21

  Prowadzenie szpitali jest zadaniem powiatów, a nie gmin. Autor jest ignorantem.

 • cillian1

  Oceniono 26 razy 20

  Boni, ty weź wyrwij 10-15 mld od Kk!

  To tak potrzebny wydatek, jak dla ciebie premie!

 • ipta

  Oceniono 12 razy 10

  A nie lepiej popytać znajomych kto i gdzie płaci podatki.

 • ccc-bbb

  Oceniono 9 razy 9

  Panie Boni! Jeśli ta racjonalizacja wydatków będzie w takim samym wykonaniu jak wdrażanie BIPu centralnego to powodzenia życzę! Miał być udostępniony BIP centralny w ramach którego JST miałby by za darmo platformę BIP. No ale projekt "wdraża się" od kilku lat, a za Pana Boniego w temacie nic się nie dzieje. Pytam - ile kasy wpakowaliście w ten projekt i dlaczego leży on odłogiem!? Ile w plecy będzie podatnik PL jeśli ta platforma nie ruszy?

  Druga sprawa - system ZMOKu. Również kasa wpakowana, sprzęt przekazany i ..... nic! Miało to wystartować od 2012 roku, w temacie nic się nie dzieje. Miliony złotych wydane na sprzęt komputerowy, serwery których gminy nie mogą używać - bo serwery zakupione w ramach środków UE - przeznaczenie na konkretny cel projektu i basta. Serwery chodzą "na sucho" od ponad roku. Kolejna sprawa jest taka, że w ramach ZMOKu wydacie kasę, ale funkcjonalność systemu jest zrobiona pod zadania Ministerstwa a nie gmin. I gminy i tak będą musiały wykupić program "alternatywny" żeby np. zrobić listy wyborców. Koszt programów to ok 10 000 zł, do tego "obowiązkowa" opieka serwisowa - kolejne kilka tysięcy na rok.

  Kolejna sprawa - program firmy ABC Legislator! Jako "jedyny" spełnia wymogi rozporządzenia z (chyba) 30.12.2011 roku - a od 01.01.2012 wszelkie uchwały musiały iść tylko w Legislatorze. Jak to się stało - znaczy kto komu "dał" - że wojewodowie lobbowali na spotkaniach z samorządowcami - "kupować Legislator, bo inaczej uchwały nie zostaną opublikowane w dziennikach wojewódzkich". Jak to jest, że urzędnicy rządowi lobbowali za tym programem? Jak to się stało, że prace MSWiA nad programem do uchwał tak się "ślimaczyły", funkcjonalność programu była tragiczna - a w tym czasie firma prywatna zrobiła jego "poprawną" wersję? Komu zależało w ministerstwie, żeby program "nie był za dobry"?

  Chcecie robić wielkie rewolucje - po jakiego się pytam? Macie "rozgrzebanych" kilka projektów, które są w sumie dosyć zaawansowane - ale ciągle czegoś "brakuje"! Komu zależy na tym, aby programy które miały być udostępniane przez MSWiA JST za darmo nigdy nie ruszyły?

 • ben-oni

  Oceniono 7 razy 7

  Boni, fachowiec od wszystkiego, niech się odp..doli od samorządów i zajmie się odchudzanie administracji rządowej, czyli swoim resortem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tusk uwielbia oszczędzać na cudzych kieszeniach a sobie nie żałuje. Gminy już i tak wyglądają jak bantustany, bez szpitali, bez szkół, bez PKS-ów i kolei. Jedyne co w gminach jest na pewno to kościół, komenda policji i Urząd Pracy... III Świat, gorzej niż w afrykańskiej kolonii.

 • snajper21

  Oceniono 8 razy 6

  "Ministerstwo wychodzi z założenia, że nie w każdej gminie musi działać np. szpital czy specjalistyczna przychodnia. "

  Do dnia dzisiejszego podejrzewałem, że Boni jest idiotom. Teraz mam pewność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje