Jeden mieszkaniec nie posegreguje śmieci, odpowie cały blok. Będą śledzić oszustów?

14.01.2013 06:44
Kontenery do segregowania odpadów

Kontenery do segregowania odpadów (Fot. Marcin Onufryjuk / AG)

Nowe zasady zarządzania odpadami w gminach mogą doprowadzić do powstania odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców domów wielorodzinnych - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Kto wie, czy nie będą się musieli zamienić w... detektywów.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały wybrać, czy od 1 lipca 2013 r. ich mieszkańcy będą segregować śmieci, czy nie. Od tego zależy wysokość opłaty, jaką za wywóz odpadów pobierze od nich gmina. Różnica pomiędzy śmieciami zmieszanymi a posegregowanymi może wynieść nawet kilkadziesiąt procent w skali roku.

Jeśli jednak mieszkańcy postawią na selektywną zbiórkę, wystarczy jeden złośliwy mieszkaniec bloku, który będzie wrzucał do pojemników śmieci zmieszane, a za zaniedbania zapłacą wszyscy członkowie spółdzielni. Urzędnicy nie będą bowiem mieć możliwości dochodzenia, którzy z mieszkańców naruszają przepisy i ukarzą wspólnotę jako ogół.

- Jeśli wspólnota zechce uniknąć odpowiedzialności zbiorowej, będzie musiała wskazać tych członków, którzy segregacji nie prowadzą. To będzie wymagało pewnych umiejętności detektywistycznych, ale jest wykonalne, ostrzega na łamach "DGP" mec. Tomasz Tatomir z kancelarii KoncepTT.

Zobacz także
 • Planeta 55 Cancri e, która zbudowana jest z diamentów Odkryto planetę, która zbudowana jest z diamentów
Komentarze (71)
Jeden mieszkaniec nie posegreguje śmieci, odpowie cały blok. Będą śledzić oszustów?
Zaloguj się
 • zb110

  Oceniono 122 razy 78

  Kolejna nieprzemyślana ustawa. Kolejne rozwiązanie sprzyjające bałaganowi i złodziejstwu. Ręce opadają. W jakim my państwie żyjemy?

 • rozumnik1

  Oceniono 68 razy 64

  A nasi urzędnicy "wizytowali" zagraniczne systemy.Kiwali głowami...

  Obserwowałem system w dobrej gminie niemieckiej. Są pojemniki na każdy rodzaj odpadów.
  1. Odpady "mokre".dodawane osady z oczyszczalni ścieków,szamba są zlewane do kompostników -uzyskują metan.Jest turbina,która produkuje prąd do sieci energetycznej (obsługa polega na reagowaniu na sygnał o potrzebie zmiany wsadu). Pozostałość jest granulowana i sprzedawana w sklepach ogrodniczych.
  2. Papier jest prasowany w bele i do papierni wysyłany.
  3. Szmaty i ubrania osobny pojemnik-prasowany i sprzedawany do gremplowania.
  4. Szkło-białe i kolorowe osobno i do huty wysyłane.
  5. Plastiki-przerabiane na granulat.Sprawdziłem co wykonują z granulatu dla gmin-lampy uliczne,płotki,znaki,słupki,bariery drogowe.
  6.Metale-Wiadomo-prasa i do huty.
  7.Baterie i inne chemikalia osobno.Wysyłane do spec. utylizacji.
  Co pozostaje? Pozostają pieluchy i kości z jedzonego mięsa. Opracowano technologię utylizacji pieluch-są prasowane i jako celuloza wysyłane do papierni.Kości są mielone.Dodam w tym miejscu,że zabroniona jest sprzedaż produktów w opakowaniach mieszanych-n.p. foliowany papier.

  Jak to działa od strony mieszkańca?
  Stoją pojemniki w miastach i miasteczkach i w większych wsiach.Reszta dowozi je w bagażnikach do pojemników.Zresztą wszyscy wożą je(jak mają oczywiście) wyjeżdżając z domu-do pracy,szkoły,po zakupy.Każdy otrzymał pojemniki do segregacji w domu.Posegregowane odpady wysypuje z worków do pojemników.Same worki oczywiście do pojemnika z plastikami.Na odpady niesklasyfikowane-jak wspomniane kości,nietypowe rzeczy(jakieś zabawki mieszane)kupuje w gminie worki specjalne(biodegr.) z adresem swoim nadrukowanym od ręki na worku! Za 10 worków np. o poj.40 litrów płaci 2 euro.Wystarcza to w rodzinie na rok! To są wszystkie śmieci w gospodarstwie domowym.Gmina je utylizuje.Jak wspomniałem-kości mieli,zabawki(plastik mieszany)-mieli i oddziela od metali.
  Dzieci od przedszkola są nauczone segregacji.Robią to z ochotą,pouczają dorosłych,dbają z zapałem.Nad pojemnikami są wszędzie kamery.Nikt nie wrzuca byle jak.Worki ze "śmieciami"(oznaczone indyw. adresem)są okresowo na taśmie sprawdzane.Kary za niestosowanie się do systemu są wysokie.Ostrzeżenie,prośba do mieszkańca,aby przyszedł na darmowe doszkolenie.Jak oszukuje,jest niechlujny-pierwsza kara 100 euro,druga 400 euro,trzecia to sąd.Nie ma przymusu segregacji.Można wrzucać do swojego osobnego pojemnika.Wtedy opłata za mały pojemnik wynosi minimum 70 euro co tydzień latem,co 2 tygodnie zimą.

  Koszt śmieci ROCZNIE dla mieszkańca-to te 2 euro za 10 worków.Jak ktoś ma potrzebę-dokupi 10 w okienku za 2 euro ( na miejscu nadruk adresu).Gmina i mieszkańcy nie mają od wprowadzenia systemu śmieci.Nie ma wysypiska! 180.000 mieszkańców-wszyscy zadowoleni.
  Sprawdziłem bilans gminy.1 kierownik całości.16-tu kierowców.Pełnią tez nadzór! 33osoby w rejonie utylizacji ,przeładunku,zakładu produkcji metanu-prądu,recyklingu.Gmina wspomaga zakład w obsłudze księgowej i rozliczeń-1 osoba.50 osób rzetelnie pracuje,świetnie zarabia na "śmieciach". Bardzo zadowoleni i dumni mieszkańcy.I na koniec bilans finansowy podany w okólniku gminnym.Dochód w 2010 r.:
  1.770.000 euro.

  Mówi to panu coś p. urzędniku? Trzeba chcieć pracować.A myślenie? No cóż...

 • plorg

  Oceniono 67 razy 37

  Czujni obywatele to podstawa "zdrowego" społeczeństwa.
  Donieś na współobywatela już dziś!

 • robmar12

  Oceniono 39 razy 33

  Ale co się dziwić jak w Naszym Sejmie są najgorsi ludzie jacy mogą być, często nieudacznicy życiowi, którzy w pracy nie potrafią sobie poradzić, Oni nie potrafią się wysłowić a co dopiero powiedzieć o stworzeniu jakiejś ustawy, to są tępi ludzie dla których tylko kasa się liczy. Ta ustawa to kolejny gniot poselski, ustawa nie przystosowana do realiów ale jak kretyni to piszą to co można oczekiwać.

 • fajnychristoph

  Oceniono 36 razy 28

  Już stworzyli furtkę aby ludzi udupić...ehhh.Najzabawniejsze a może raczej najtragiczniejsze jest to, że dopiero na fakturze pewnie zauważy wspólnota że ,,ktoś'' nie posegregował śmieci a ciekaw jestem jak to udowodnią?

 • pawel-l

  Oceniono 35 razy 25

  Oj robicie problem towarzysze.
  Postawi się fotoradar przy każdym śmietniku i po sprawie...

 • roman_

  Oceniono 43 razy 25

  Zbytnie uproszczenie i chyba słaba dociekliwość dziennikarza.

  Trzy kontenery, jedna śmieciarka. Czy segregacja śmieci ma sens?.

  tnij.org/t28w

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje