Jeden mieszkaniec nie posegreguje śmieci, odpowie cały blok. Będą śledzić oszustów?

14.01.2013 06:44
Kontenery do segregowania odpadów

Kontenery do segregowania odpadów (Fot. Marcin Onufryjuk / AG)

Nowe zasady zarządzania odpadami w gminach mogą doprowadzić do powstania odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców domów wielorodzinnych - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Kto wie, czy nie będą się musieli zamienić w... detektywów.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały wybrać, czy od 1 lipca 2013 r. ich mieszkańcy będą segregować śmieci, czy nie. Od tego zależy wysokość opłaty, jaką za wywóz odpadów pobierze od nich gmina. Różnica pomiędzy śmieciami zmieszanymi a posegregowanymi może wynieść nawet kilkadziesiąt procent w skali roku.

Jeśli jednak mieszkańcy postawią na selektywną zbiórkę, wystarczy jeden złośliwy mieszkaniec bloku, który będzie wrzucał do pojemników śmieci zmieszane, a za zaniedbania zapłacą wszyscy członkowie spółdzielni. Urzędnicy nie będą bowiem mieć możliwości dochodzenia, którzy z mieszkańców naruszają przepisy i ukarzą wspólnotę jako ogół.

- Jeśli wspólnota zechce uniknąć odpowiedzialności zbiorowej, będzie musiała wskazać tych członków, którzy segregacji nie prowadzą. To będzie wymagało pewnych umiejętności detektywistycznych, ale jest wykonalne, ostrzega na łamach "DGP" mec. Tomasz Tatomir z kancelarii KoncepTT.

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • bezrobotny55

  0

  Jak znam życie, to posegregowane odpady, z każdej ładnej kolorowej śmieciarki, trafią jednak na ...wspólny śmietnik, aby nadać robotę sortowni, bo tam też będą pracować ludzie, rodziny tych ze śmieciarek, chcący mieć pracę.... A całe zamieszanie z segregowaniem śmieci w ustawie, w domu i w śmietniku pod blokiem - to lipa, dla uzasadnienie podwyżki opłat, a więc i wyższej kwoty podatku VAT, od śmieci po 1-7-2013 - które praktycznie prawie zawsze będą nieposegregowane, ale wykonany zalecenie UE, przy czym zarobią śmieciarze i państwo, kosztem mieszkańców,. nie mających szans na obronę przed szantażem śmieciowym, nawet jeśli sami skrupulatnie pakują śmieci do właściwych pojemników. To zbiorowa odpowiedzialność mieszkańców, za jednego czy kilku nielojalnych lub oszustów śmieciowych z bloku lub ze śmieciarki, i to w majestacie prawa polskiego i UE.

 • bezrobotny55

  Oceniono 1 raz 1

  Widziałem dzisiaj w TVP chyba pięć lub nawet sześć gruszek różnokolorowych, na segregowane odpady, w jednej z gmin. Papier, Plastyk, Metal, Szkło białe, Szkło kolorowe, Pewnie jeszcze musi być szósta grucha, na śmieci nieposegregowane, albo trudne do zakwalifikowania wg zasad "gruszkowych kontenerów segregacji odpadów" i/lub jeśli ktoś z zasady nie segreguje śmieci w domu, a nie chce psuć gruszek segregowanych. Nawet w odpowiednim kolorze, dla danego rodzaju śmieci, była śmieciara i chyba kombinezony obsługi - ładująca śmieci z danego kontenera, do swojego wnętrza. Czyli teraz (od 1-7-2013) pod śmietnik wieżowca czy innego dużego budynku wielorodzinnego, będą już przyjeżdżać osobno, 5 śmieciarek, każda po "swoje" rodzajowo śmieci, i szósta - po śmieci pomieszane, nieposegregowane należycie? Pewnie pracownik obsługi śmieciarki, będzie wizualnie kwalifikował gruszkę śmieci, czy spełnia ona warunki "posegregowanych rodzajowo odpadów niej zawartych, wg widzimisię. jak dogada się, z tymi od mieszanych śmieci, to sam, co pewien czas, może parę trefnych detali wrzucić do swojej lub obcej kolorowo gruszki, aby nadać też robotę tym od mieszanych, drożej płatnych. A to pewnie będzie ta sama firma śmieciowa, tylko innym kolorem śmieciarki obsługująca trefną gruszkę nieposegregowaną..
  Jak śmieciarze będą w śmietniku dokumentować, zakwalifikowanie gruszki do nieposegregowanych śmieci, może fotkami i protokołem, z podpisem gospodarza domu lub przedstawiciela zarządcy, albo jednego z kilku przedstawicieli Wspólnoty Mieszkaniowej wytypowanych ds. śmieciowych, zawsze dyżurujących w dniu śmieciowym... Kto będzie rozstrzygać spory, Zarządcy/Wspólnoty - z obsługą i kierownictwem-firmy-śmieciarki, co do kwalifikowania każdej trefnej (a więc drożej liczonej) gruszki śmieci?
  Jak miesszkańcy bloku wielorodzinnego mają w swoch cioasmnych izbach, zgodnie z pzrepisami sanitarnymi i ustawą śmieciową, segregować te swoje śmieci i jak je dostarczać do właściwych pojemników? Czy za każdym razem mają wezwać śmieciowego z bloku i w jego obecności wywalać śmieci, do właściwych gruszek segregacji śmieci? Nasz śmietnik, obecnie z trzema wózkami na śmieci, obsługuje dwa budynki, po ok. 40 mieszkań każdy, ale należące do różnych wspólnot. Każdy z tych 40mieszkań ma mieć chyba jednolite, w obu Wspólnotach nosidełka, przeźroczyste, z różnokolorowym oznaczeniem, wg właściwej gruszki segregacji śmieci i tak je wrzucać, ale pod ścisłym nadzorem, odpowiedzialnego "śmieciowego" - z obu wspólnot? Już widzę pod zlewozmywakiem sześć wiader kolorowych, lub kilka w kuchni, kilka w łazience, ubikacji, kabinie prysznicowej...albo i na balkonie, ciekawe zapachy, szczury, muchy, gryzonie, robale, ptaki, dobierające się do tych bogactw po segregacji, do resztek w nich zawartych, np. płynów w szklanych i plastykowych opakowaniach, leżakujących na balkonie, albo w przedpokoju, albo na wspólnym korytarzu? Ta ustaw śmieciowa będzie nieskuteczna, poza wymuszeniem wyższych opłat za niesegregowane prawie wszędzie, praktycznie, odpady i oto chyba chodzi. A sortownie śmieci będą mieć zawsze robotę.

 • politol59

  0

  Coś tego w wieżowcach nie widzę.

 • blski

  0

  Autor artykulu sformulowal problem w sposob wywolujacy kontrowersje.
  Po prostu gmina oferuje mieszkancom znizke jezeli beda segregowali swe smieci.
  Mieszkancy moga ta segregacje pozostawic smieciarzom, moga tez najac firme ktora to bedzie robila, lub moga to robic sami. Jak zwykle w zyciu, jezeli przyjeta robote beda robili niedostatecznie dobrze to ich znizka bedzie odpowiednio zredukowana.

 • cillian1

  Oceniono 1 raz 1

  a kiedy Polacy się zbiorą - i zaczną karać debili urzędników - zbiorowo?

  Jeden nawali - wszyscy na zieloną trawkę?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz 1

  "Urzędnicy nie będą bowiem mieć możliwości dochodzenia, którzy z mieszkańców naruszają przepisy i ukarzą wspólnotę jako ogół."

  A podobno w Polsce nie ma odpowiedzialnosci zbiorowej............
  No coz panstwo prawa zaczyna wymuszac na obywatelach "donosicielstwo" zaczyna sie niewinnie od smieci .............. a potem ?.............. potem bedzie jak w bylym zwiazku radzieckim gdzie bohaterem zostal niejaki pawka morozow ....... za to ze doniosl wladzy o "nieprawomyslnosci" rodzicow......
  O tamtych czasach przeczytalem takie zdanie
  "Celem stalinowskiej propagandy było propagowanie postawy donosicielstwa i niszczenie więzi rodzinnych" ................ czyzby obecnie rzadzacy wprowadzali stare sprawdzone metody?

 • karnisz1

  0

  Ja śmieci nie segreguje i robić tego nie będe. Mieszkam w bloku i taką kartke powiesze na drzwiach. Niech wspólnota wie to przed podjęciem decyzji żeby potem nie było pyskówek. I nikt do segregacji mnie nie zmsi!

 • janu5

  Oceniono 2 razy 2

  Ten temat o ta dyskusja są niezmiernie potrzebne. Temat jest bardzo ważny dla obywateli i dotyczy naszej przyszłości i naszych pieniędzy a także ochrony środowiska. Temat był na głownej stronie nieco ponad 2 godziny. natomiast temat wszedl do łazienki i zobaczył pytona jest już od 4 dni na głownej. Z tego wynika ,że GW realizuje istotną dla rządu misje -misję ogłupiania spoleczeństwa. Jak z dyskusji jasno wynika ,ze coś rządem jest nie tak wypuszcza głupiutkie ustawy , nie radzi sobie z podstawowymi problemami jak recycling smieci to jest szybko wygaszany. Dokąd idziesz gazeto?

 • patriotaa

  Oceniono 2 razy 2

  Kupa idiotów do wymyślania ustaw. I co z tego, że społeczeństwo segreguje a firma, która zbiera posegregowane odpady podjeżdża samochodem i wszystkie pojemniki pakuje do śmieciarki jedno komorowej. Czy to ma jakiś sens ta segregacja?
  Czy rząd, posłowie i senatorzy potrafią chociaż troszkę rozsądnie myśleć zanim jakąś głupotę wymyślą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje