Hugo Chavez walczy o życie. "Sytuacja jest bardzo trudna"

14.01.2013 06:11
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podczas wiecu wyborczego

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podczas wiecu wyborczego (Fot. JORGE SILVA REUTERS)

- Prezydent Hugo Chavez walczy o życie na Kubie, gdzie w grudniu przeszedł operację usunięcia zmian nowotworowych - oświadczył wczoraj w Caracas były wiceprezydent Wenezueli Elias Jaua Milano. Jak dziś jednak poinformował rząd, Chavez w końcu odzyskał przytomność.
- Sytuacja jest złożona i trudna, ale prawdą jest, że Hugo Chavez stara się walczyć i walczy o swoje życie - powiedział Elias Jaua Milano podczas spotkania Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), której przywódcą jest prezydent Chavez.

Tymczasem wenezuelski minister informacji Ernesto Villegas, który odczytał komunikat rządu, stwierdził, że lekarzom udało się opanować infekcję dróg oddechowych u Chaveza i jego stan "zmienia się pozytywnie". Villegas zapewnił, że prezydent jest przytomny.

11 grudnia ub.r. Hugo Chavez przeszedł na Kubie czwartą już operację usunięcia zmian nowotworowych. Z powodu choroby nie mógł on złożyć w konstytucyjnym terminie, to jest 10 stycznia, przysięgi prezydenckiej na kolejną kadencję po zwycięstwie w wyborach z 10 października.

Wenezuelski Sąd Najwyższy orzekł, że prezydent może złożyć przysięgę w późniejszym terminie, gdy wróci do zdrowia. Sąd uznał ciągłość władzy, którą w zastępstwie złożonego chorobą szefa państwa sprawuje wiceprezydent Maduro.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • pentagon-08

  Oceniono 4 razy 2

  Dobry Jezu, a nasz Panie...

  Ps. Do 'braci' moskali - dajcie komuniscie zejsc z tego swiata :D

 • aurel12

  Oceniono 4 razy 2

  że tak się przyznali że kutas zdycha-nareszcie

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  "Walczył jak lew, padł jak mucha" - takie będzie epitafium.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy -2

  Perspektywy Wenezueli są marne…

  Hugo Chavez to populistyczny polityk który swoje sukcesy zawdzięcza tak zwanej osobistej charyzmie którą ja nazywam instynktem klasowym podobnych mu prostaków. Nie zdążył stworzyć partii która mogłaby kontynuować jego politykę zagraniczną i wewnętrzną.

  Służba zdrowia socjalistycznej Kuby ma wprawdzie zdecydowanie najlepsze wskaźniki w Ameryce Łacińskiej ze względu na swą dostępność i ponad pół wieku tradycji organizacyjnej, ale w tak kosztownej dziedzinie jak onkologia ustępuje brazylijskiej nawet jeśli HC korzysta z takiej samej opieki jak Fidel Castro. Kuba jest krajem biednym, ofiarą wieloletniej blokady i nie ma tam nowoczesnej aparatury, lekarzy przeszkolonych w światowych wiodących placówkach i najnowszych leków.

  Przy okazji, oczywiście nie wiecie że w ramach przygotowań do wizyty papieża B16 kubański przywódca Raul Castro nakazał amnestię dla 2900 więźniów. Wśród zwolnionych jest 86 z 25 krajów, ale amerykański Żyd Alan Gross nie został zwolniony rt.com/news/amnesty-2900-prisoners-castro-563/

  Szanse HC na przeżycie nie są duże. Nawet jeśli przeżyje to spadek witalności z powodów zdrowotnych ograniczy jego wpływ na politykę. Skuteczny kubański kontrwywiad chroni go przed skrytobójczym zamordowaniem, a po powrocie do Wenezueli będzie pozbawiony tej ochrony.

  Prezydent Wenezueli jest wybierany w bezpośrednich wyborach. Niestety, rosną szanse zwycięstwa Żyda o podwójnie (matka, ojciec) żydowskim pochodzeniu świadomie eksponującego swoje pochodzenie z Polski, kraju postrzeganego jako katolicki. To zręczny, wykształcony polityk zdolny sprawnie realizować interesy Usraela. pl.wikipedia.org/wiki/Henrique_Capriles_Radonski

 • sb_slav

  Oceniono 21 razy 7

  Wenezuelczycy pożegnajcie się z ropą, amerykanie przybywają:)

 • bp_2

  Oceniono 33 razy -13

  Media żyją sobie z agonii wstrętngo dyktatora, tylko taka z niego korzyść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje