Terlikowski o Owsiaku i WOŚP: Wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra

Tomasz Terlikowski

Tomasz Terlikowski (Fot. Mateusz Skwarczek / AG)

?Jerzy Owsiak jest tym bardziej niebezpieczny, im więcej realnego dobra przynosi jego akcja. WOŚP nie może bowiem usprawiedliwiać nieodpowiedzialnych wypowiedzi, które doprowadzić mogą do zmiany postaw społecznych wobec eutanazji? - pisze dziś Tomasz Terlikowski w portalu Fronda.pl.
Tomasz Terlikowski zwraca uwagę, że w dniu "apogeum akcji Jerzego Owsiaka pod niemal każdym polskim kościołem stoją tłumy wolontariuszy, którzy kwestują na osoby starsze i dzieci, jakby nie zauważając, że ich lider wszedł w głęboki spór, już nie tylko z instytucją Kościoła, ale z całą tradycją europejską, której chrześcijaństwo jest fundamentem".

Terlikowski pamięta o tym, co w WOŚP dobre

Prawicowy publicysta docenia pozytywne działania Orkiestry. - Akcja Owsiaka może być szkołą wolontariatu i zaangażowania społecznego. Ideologicznie jest to zaangażowanie ukierunkowane lewicowo, ale dobrze, że jest i takie. Każda akcja charytatywna i każde budzenie pozytywnych emocji społecznych ma swoje znaczenie - pisze w portalu Fronda.pl.

"Owsiak może rżnąć głupa"

Publicysta uważa jednak, że Owsiak został wykreowany na postać, "która może powiedzieć wszystko i która za swoje słowa nie jest w ogóle odpowiedzialna. A gdy poczuje, że palnęła głupotę, zawsze - przy entuzjazmie mediów - może się z tego wycofać i rżnąć głupa". Tak - zdaniem Terlikowskiego - było z wypowiedzią o eutanazji.

- Owsiak nie pytał i nie zastanawiał się, tylko stwierdzał, że jest za eutanazją, która dla niego jest sposobem pomocy. Gdy zaś zauważył, że nawet tak "wielki autorytet" jak on nie może sobie pozwolić na bezkarne popieranie zabijania chorych i staruszków, zaczął opowiadać o tym, że to tylko pytanie, i zapewniać, że on oczywiście za zabijaniem nie jest - napisał Terlikowski.

"WOŚP służy złu"

Na koniec publicysta stwierdza: - Im więcej realnie dobrego robi Jerzy Owsiak (a że, robi nie zamierzam z tym polemizować), tym dużo więcej złego czyni swoimi skandalicznymi wypowiedziami. Realne dobro, które działo się za sprawą lidera WOŚP, służy za usprawiedliwienie zła, jakie może się za jego sprawą wydarzyć.

Terlikowski stwierdza, że "szlachetna w założeniu akcja zaczyna służyć złu" i "od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra, a realnie dobre akcje czy działania powodowane dobrymi intencjami służą złu". - Od momentu gdy Jerzy Owsiak świadomie i dobrowolnie opowiedział się po stronie "cywilizacji śmierci" - tak właśnie trzeba traktować Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - pisze Terlikowski.

Dyskusja o godnej śmierci jest w Polsce konieczna

Ostatni spór o eutanazję wywołały słowa Owsiaka, że "eutanazja to pomoc starszym w cierpieniach". Spotkały się one z ostrą reakcją niektórych polityków. Kazimierz Jaworski (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL), Jacek Żalek (PO) i Przemysław Wipler (PiS), wysłali do Owsiaka list, w którym apelowali do szefa WOŚP o wycofanie się ze swojej wypowiedzi. Owsiak odpowiedział: - Nie jestem i nigdy nie był za eutanazją, ale zadaję pytania. Bo widzę ludzkie cierpienie. Seniorzy mają problem z opieką zdrowotną - powiedział w TVN24.

Stanowisko zajął także episkopat. "Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Jerzego Owsiaka, iż życie ludzkie jest dla niego 'wartością najwyższą', przypominamy jednak, że eutanazja nie jest dopuszczalna w żadnej sytuacji" - napisali biskupi.

Barbara Labuda w wywiadzie dla "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej pochwaliła Owsiaka. Mam nadzieję, że Jerzy Owsiak nie da się zastraszyć i zaszczuć. Zwrócił uwagę na kłopoty z opieką zdrowotną nad starszymi ludźmi w naszym kraju, rozpoczął akcję mającą warunki ich opieki poprawić, a jednocześnie powiedział, że dyskusja na temat prawa do godnej śmierci jest w Polsce konieczna - powiedział Labuda.

W tym roku po raz pierwszy WOŚP zbiera pieniądze nie tylko na leczenie dzieci, ale również na polepszenie jakości opieki medycznej nad osobami starszymi.

Zobacz także
 • Barbara Labuda Labuda: Mam nadzieję, że Owsiak nie da się zastraszyć i zaszczuć
 • Halina Bortnowska Bortnowska: Wypowiedź Owsiaka była szczera, ale niezbyt rozważna. Nie eutanazja, ale współczucie...
 • Oto 10 osób nominowanych do Narody Radia TOK FM. Wyłoniliśmy ich w redakcyjnym głosowaniu ze wszystkich propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości Radia TOK FM. To z nich kapituła nagrody wyłoni laureata.
<br><br>
Jurek Owsiak. Za konsekwencję w działaniu, zaangażowanie ogromnej liczby młodych ludzi w działalność charytatywną, wyposażenie wielu jednostek służby zdrowia w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Dzięki działaniom i pasji Jerzego Owsiaka udało się wyleczyć i uratować wiele istnień ludzkich Owsiak do polityków. "750 łóżek na geriatrii i 1,5 miliona ludzi w podeszłym wieku to loteria"
Komentarze (1048)
Terlikowski o Owsiaku i WOŚP: Wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 2564 razy 2298

  Nie potrafisz sobie odpuścić co Terlikowski? A jaką ty debatę publiczną kreujesz? Ktokolwiek nie podziela twoich przekonań jest "mordercą, lewakiem, przedstawicielem cywilizacji śmierci" i tak dalej w ten deseń. Czytujesz ty czasem swój własny portal Terlikowski? Chcesz zacząć naprawiać debatę publiczną? Zacznij od posprzątania swojego podwórka Panie Jestem Święty Za Życia.

 • mederith

  Oceniono 2253 razy 1989

  Szanowni redaktorzy GW, szanujcie siebie oraz swoich czytelnikow, i nie publikujcie wypowiedzi jakiegos oszoloma z trawa morska zamiast mozgu, ktory sam nie wie, co mowi. Takich ludzi nalezy ignorowac. Im mniej bedzie w mediach koltunstwa pokroju Terlikowskiego, tym lepiej dla calego spoleczenstwa. Niech odejda w niebyt i zapomnienie.

 • wieguz

  Oceniono 1332 razy 1162

  "od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra"
  ===================================================
  Święte słowa Terlikowski. Tak jest od 2000 lat! Dokładnie tak jest w przypadku Kościoła z tym, że nie czasem a zawsze!!!

 • lilian

  Oceniono 1139 razy 1051

  Panie Terlikowski, serdecznie dziękuję za tą wypowiedż...nareszcie zrozumiałam to co uczyła mnie moja wspaniała babcia, iż gdy Pan Bóg chce kogoś pokarać to mu rozum odbiera... dziękuję, że swoją wypowiedzią zilustrował Pan te słowa... a swoją drogą, jestem katoliczką i nie wstydzę się tego, jednak nie rozumiem dlaczego mnie nauczono, że religia to miłość , miłosierdzie i łaska... a z pańskich słów bije pogarda dla drugiego człowieka i nienawiść do wszystkiego i wszystkich, których zdanie odbiega od Pańskiego....

 • barry100

  Oceniono 1005 razy 913

  Terlikowski, ty byś chciał, żeby Owsiak o tobie powiedział cokolwiek, nawet źle. Ale Jerzy Owsiak ma cię w głębokim poważaniu, podobnie jak Giżyńskiego, czy Kurskiego (ciekawe, czy dał dzisiaj 200 zeta na tacę, jak zadeklarował). Przestańcie przeszkadzać, przestańcie siać nienawiść, a przede wszystkim odwalcie się od Owsiaka i Orkiestry.

 • obywateleu

  Oceniono 851 razy 755

  Wkońcu ktoś z PISu sie wyłamał i o swojej partii zaczął prawdę mówić - gratuluję odwagi

 • notremak

  Oceniono 790 razy 678

  Ten kretyn nie może przeboleć, ze tyle milionów nie trafi na na tace jego czarnych mocodawców.

 • ociectadeusz

  Oceniono 240 razy 210

  Gdy watykańscy okupanci zbierają pieniadze, wyłudzają, oszukują, szantażują w celu wyłudzenia - to jest dobrze.
  Gdy zbiera Owsiak - to jest źle.
  Chociaż on się rozlicza, a funkcjonariusze watykańscy - nie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje