Indie: kolejny brutalny gwałt, policja zatrzymała sprawców

13.01.2013 16:58
Indyjska policja aresztowała 6 mężczyzn podejrzanych o zbiorowy gwałt

Indyjska policja aresztowała 6 mężczyzn podejrzanych o zbiorowy gwałt (Fot. Prabhjot Gill AP)

Indyjska policja poinformowała o zatrzymaniu sześciu mężczyzn podejrzanych o brutalne zgwałcenie kobiety. Przed miesiącem w Delhi doszło do podobnej napaści, co wywołało wielodniowe manifestacje na rzecz praw kobiet w tym kraju.
Jak poinformował przedstawiciel policji Raj Jeet Singh, ofiara gwałtu to 29-letnia kobieta, która w piątek wieczorem jako jedyna pasażerka podróżowała autobusem do swej wioski w stanie Pendżab, na północy kraju. Kierowca pojazdu wywiózł ją w odosobnione miejsce, gdzie przez całą noc była gwałcona przez niego i sześciu innych mężczyzn. Do domu odwieziono ją następnego dnia.

Sześciu domniemanych sprawców zatrzymano wczoraj, obecnie trwają poszukiwania siódmego mężczyzny - dodał Singh.

Fala protestów po zbiorowym gwałcie

Ujawnienie kolejnego przypadku zbiorowego gwałtu nastąpiło w czasie, gdy w Indiach trwa ożywiona debata o prawach kobiet i seksualnej przemocy, na jaką są narażone w swym kraju. Dyskusję wywołał w grudniu głośny przypadekzbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce w Delhi. Kobieta została wielokrotnie zgwałcona i dotkliwie pobita przez sześciu mężczyzn; dwa tygodnie później zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Pięciu domniemanych gwałcicieli usłyszało zarzuty m.in. zabójstwa i gwałtu; grozi im dożywocie. Szósty sprawca nie ukończył 18 lat i stanie przed sądem dla nieletnich.

Co 14 godzin w Delhi dochodzi do gwałtu

W reakcji na te wydarzenia i późniejsze demonstracjewładze Indii ogłosiły szereg inicjatyw, które mają uczynić stolicę kraju Delhi bezpieczniejszą dla jej mieszkanek, oraz utworzyły specjalną komisję, która ma opracować propozycje zmian w prawie dotyczącym przemocy seksualnej.

Średnio co 14 godzin w Delhi dochodzi do gwałtu, a w całych Indiach kobiety narażone są na zastraszanie i przemoc o podłożu seksualnym - wynika z oficjalnych statystyk.

Zobacz także

Najnowsze informacje