Putin zabronił adopcji dzieci do USA. Tłum oburzonych w Moskwie [ZDJĘCIA]

13.01.2013 14:02
Manifestanci z plakatem Władimira Putina

Manifestanci z plakatem Władimira Putina (Fot. Misha Japaridze AP)

Tysiące ludzi zgromadziło się dziś w centrum Moskwy, żeby zaprotestować przeciwko nowej ustawie zabraniającej Amerykanom adoptowania rosyjskich dzieci. Manifestanci domagają się uchylenia ustawy, która weszła w życie z Nowym Rokiem. Podobne demonstracje odbyły się też w innych miastach Rosji.
W demonstracji - według niezależnych obserwatorów - wzięło udział około 30 tys. osób. Policja ich liczbę oszacowała na 10 tys. Kilku protestujących trzymało plakaty z wizerunkami prezydenta Władimira Putina i członków rosyjskiej Dumy Państwowej, na których widniał czerwony napis "wstyd" - donosi agencja Associated Press. Napis na jednym z transparentów głosił: "Deputowani do sierocińców, Putin do domu starców".

Manifestanci rozdawali też ulotki z hasłem "Przestańcie kłamać".

"Marsz przeciwko niegodziwcom"

W akcji protestacyjnej nazwanej "Marszem przeciwko niegodziwcom" udział wzięło m.in. kilkanaście tysięcy osób, które mobilizowały się wcześniej w portalach społecznościowych. Byli też liderzy opozycji, w tym były premier Michaił Kasjanow, były wicepremier Borys Niemcow, były wiceprzewodniczący Dumy Władimir Ryżkow i koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow.

Protestujący przemaszerowali przez centrum stolicy Rosji - od placu Aleksandra Puszkina na prospekt Andrieja Sacharowa - niosąc portrety parlamentarzystów, senatorów i urzędników Kremla, którzy brali udział w pracach nad ustawą. Skandowali: "Hańba!". Na prospekcie Sacharowa manifestujący podarli portrety i wrzucili do wielkiego pojemnika na śmieci. Udalcow podarł i podpalił portret prezydenta FR Władimira Putina.

Protestujący domagali się również przedterminowego rozwiązania Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu. Pod żądaniem tym opozycyjny dziennik "Nowaja Gazieta" zebrał ponad 100 tysięcy podpisów.

Podobne manifestacje w niedzielę odbyły się także w kilku innych miastach Rosji, w tym w Petersburgu, Samarze i Nowosybirsku. W mieście nad Newą protestowało około 700 przeciwników ustawy. "W Dumie Państwowej nie ma matek - one by na to nie pozwoliły!" - głosił jeden z transparentów.

Ustawa zakazująca adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów

Kontrowersyjna ustawa - przyjęta przez Dumę 21 grudnia, zatwierdzona przez Radę Federacji, izbę wyższą parlamentu 26 grudnia i podpisana przez prezydenta 28 grudnia - weszła w życie 1 stycznia. Nakłada sankcje na obywateli Stanów Zjednoczonych i innych państw, których rosyjski rząd uzna za łamiących prawa obywateli Rosji. Zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Ustawa, nazywana przez stronników antyputinowskiej opozycji "ustawą Heroda", została uchwalona w odpowiedzi na przyjętą przez amerykański Kongres "ustawę Magnitskiego". Ta z kolei zabrania przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w moskiewskim więzieniu w 2009 roku Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji. Podobne sankcje ten akt prawny nakłada także na innych rosyjskich urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Moskiewska Grupa Helsińska, najstarsza organizacja broniąca praw człowieka w Rosji, zapowiedziała, że w najbliższych dniach zaskarży ustawę zabraniającą Amerykanom adoptowania rosyjskich dzieci do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Zobacz także
Komentarze (82)
Putin zabronił adopcji dzieci do USA. Tłum oburzonych w Moskwie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • mojeskromnezdanie

  Oceniono 40 razy 24

  Niesmaczne wykorzystywanie dzieci w politycznych rozgrywkach.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 47 razy 17

  W proteście tym uczestniczą zapewne sami niezwykle "prawi i sprawiedliwi" ludzie. Aż dziwne, że nie przyszło im do głowy, żeby tak zamiast wysyłać te dzieci za granicę - wziąć po jednym na wychowanie...

  A tak na serio - myślę, że owi protestujący najchętniej wysłaliby WSZYSTKIE rosyjskie dzieci za granicę, bo w przeciwnym razie - gdy te dzisiejsze dzieci dorosną - nadal nie pozwolą zagranicznym mocodawcom owych protestujących zawładnąć rosyjskimi bogactwami.

 • blue911

  Oceniono 75 razy 17

  Rosyjskie blondyneczki z biednych domow sa przywozone do Ameryki zeby pracowac w burdelach, barach go-go albo sa molestowane przez rodziny adopcyjne. Ma Putin racje !!!!

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 69 razy 17

  Nie ustawa Heroda kłamczuszki z Gwnianej a ustawa Dimy Jakowlewa nazwana tak na cześc zmarłego chłopca zamkniętego w samochodzie przez ojczyma-debila amerykanskiego.
  Ustawa ma zapobiec wywozowi sierot do amerykańskich peofili, zboczenców i handlarzy organami.
  Jakie tam tłumy? 200 osób? Przestancie siać propagande.

 • jaras65

  Oceniono 59 razy 13

  Nie jestem zwolennikiem naszego wschodniego sąsiada i samego Putina , ale tu akurat przyznaję mu rację !
  Ma facet ,,jaja" i jako jeden z nielicznych potrafi im nie wchodzić w tyłek !
  Stany to chory , zdemoralizowany kraj w którym ludzie ( obywatele) nie widzą nikogo na swiecie poza sobą, uważających się za lepszych, pogardzają całym światem w tym i Europą. Niestety robią tak bo tak robią ich przywódcy . Maja nas Europejczyków a szczególnie nas Polaków w czterech literach !
  Marzę żeby u nas kiedyś znalazł sie jakiś prezydent, premier który nie będzie pośladków ściskał przed USA !

 • czyzyk331

  Oceniono 15 razy 11

  Prezydent Obama podpisuje zgodę na adopcję amerykańskich dzieci przez Rosjan.

 • kibic_rudego

  Oceniono 35 razy 11

  jeżeli to maszerowali Rosjanie
  to sprawa sierot w Rosji powinna być szybko rozwiązana.

  każdy z tych patriotów adoptuje jedno dziecko i Amerykanie nie będą musieli wychowywać ruskich bękartów

 • kichchi

  Oceniono 55 razy 9

  karły opłacane przez bieriezowskiego i CIA. mimo ze Rosja to wielka dempokracja mam nadzieje że Putin rozpędzi tą chołotę.

 • blue911

  Oceniono 60 razy 4

  I bardzo dobrze,ze zabronil! Nie ma co wysylac sierotek do centrum zla I demoralizacji. Do tego biedniejacego,upadajacego imperium na lasce lobby bankierskiego, arabskiego I chinskiego. Szacunek ! Ma gosc jaja w przeciwienstwie do wielu przydoopasow u nas (szczegolnie z PIS I RM).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje