Irlandia Płn.: 29 policjantów rannych w starciach katolików z protestantami [ZDJĘCIA]

13.01.2013 07:42
Podczas sobotnich starć między popierających Londyn protestantami i katolikami opowiadającymi się za unią z Republiką Irlandzką zostało rannych 29 policjantów, wschodni Belfast

Podczas sobotnich starć między popierających Londyn protestantami i katolikami opowiadającymi się za unią z Republiką Irlandzką zostało rannych 29 policjantów, wschodni Belfast (Fot. Paul Faith AP)

Co najmniej 29 policjantów zostało w sobotę rannych podczas interwencji na ulicach Belfastu, gdzie doszło do kolejnych starć między popierającymi Londyn protestantami i katolikami opowiadającymi się za unią z Republiką Irlandzką.
Do starć dochodzi niemal codziennie od 3 grudnia, kiedy katoliccy radni we władzach miejskich Belfastu zadecydowali o znacznym zmniejszeniu dni, w których na gmachu ratusza miejskiego powiewać będzie brytyjska flaga.

Katoliccy członkowie rady miejskiej domagali się całkowitego usunięcia flagi, ale ostatecznie zgodzili się na kompromis, na mocy którego flaga Zjednoczonego Królestwa będzie wciągana na maszt ratusza przez 18 dni w roku, w których przypadają rozmaite święta państwowe.

Protestanci dążący do utrzymania ścisłych związków z Wielką Brytanią nie chcą się na to zgodzić i organizują demonstracyjne przemarsze przez katolickie dzielnice Belfastu,gdzie stają się celem ataków. W starciach uczestniczy głównie młodzież obrzucająca siebie nawzajem oraz interweniujących policjantów kamieniami i butelkami.

Reuters podkreśla, że zamieszki trwające już od 5 tygodni są najpoważniejsze od zawarcia w 1998 r. porozumienia pokojowego, które zakończyło 30 lat konfliktu między katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Konflikt ten okresami nabierał rozmiarów regularnej wojny domowej.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • piotr.by

  0

  Europejskie standardy.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  Nie posyłać policji.Pozwolić aby kretyni powybijali się nawzajem. Dla dobra myślących.

 • bobysands

  Oceniono 2 razy 2

  Ale Michnik bzdury wypisuje.Mieszkam na East Belfast i widzę to inaczej.Zadymy wywołuje gó...arstwo które jest bezkarne, a flaga to tylko pretekst zresztą ratusz dobrze wiedział ,że tak się stanie.A jak słyszę w polskich mediach o eskalacji konfliktu to pękam ze śmiechu.

 • krzywecyce

  Oceniono 2 razy 0

  Żądają usunięcia brytyjskiej FLAGII?

 • maniakon

  Oceniono 3 razy 3

  tak juz wiekowy swietny przyklad na to jak religie zagrazaja pokojowi i prowadza do przemocy - za sto lat islamisci ktorzy juz beda stanowili wiekszosc na wyspach zrobia porzadek z jednymi i drugimi - a spolecznie to bierze sie z niczego innego jak tylko z biedy - znow wiekszej ilosci osob nie chce sie pracowac za najnizsza krajowa 6 funtow i wola zasilki i rozrywke na ulicach

 • drmw

  Oceniono 6 razy 6

  @jozef.ok
  -------------
  ,,,,,,,,a po co nieodpowiedzialni
  radni prowokują anglikow
  protestanckich.Tam gdzie ulica
  dezorganizuje państwo,to rozum
  ucieka.Jak sięgam pamięcią wstecz
  katolicy z protestantami rżnęli się
  zawsze rowno.Kwitł terroryzm i
  zamachy,Obecnie w dobie kryzysu
  i nasilającego się bezrobocia ten
  stan rzeczy może się tylko nasilić
  i będzie trwać do "końca świata"
  Podobnie jak na Bliskim Wschodzie.
  Po prostu się nawzajem nienawidzą.
  Gdyby żył nasz papież,to potrafił by
  wyciszyć problem,podobnie jak
  swego czasu "wygasił problem"
  budowy klasztoru i usunięcia krzyży
  oświęcimskich z terenu obozu
  zagłady.
  Agresja , nienawiść i brak tolerancji
  to są przyczyny wszelakiego zła na
  świecie,

 • od-or

  0

  to msisz zniwelować 3/4 historii swiata.

 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy 1

  Może najwyższy czas zakończyć okupację Irlandii i zabierać się do domu?

 • szyder

  Oceniono 3 razy 1

  Gazeta znow bajki pisze. Tylko wczoraj doszlo do starc pomiedzy republikanami ze short strand a lojalistami. Wczesniej tylko nieroby lajalistyczne blokowali drogi i scierli sie z policjantami. Wczoraj udalo im sie sprowokowac tez republikanow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje