Prezydent Francji spotykał się z członkinią grupy terrorystycznej? Premier Turcji żąda wyjaśnień

12.01.2013 22:03
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (Fot. AP)

- Dlaczego prezydent Francji spotykał się z członkinią ruchu uznawanego za terrorystyczny? - pyta premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. Chodzi o jedną z kurdyjskich aktywistek, które zostały zabite w Paryżu w tym tygodniu.
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zwrócił się w sobotę do prezydenta Francji Francois Hollande'a o wyjaśnienie, dlaczego francuski przywódca spotykał się z jedną z trzech kurdyjskich aktywistek, które zostały zastrzelone w tym tygodniu w Paryżu.

Kurdowie oskarżyli o te noszące znamiona egzekucji zabójstwa bliżej nieokreślone siły z Turcji lub z zagranicy. Władze w Ankarze utrzymują, że zbrodnia mogła być wynikiem wewnętrznego konfliktu w separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Zabójstwo pod koniec rozmów o zakończeniu konfliktu

Ciała ofiar z ranami postrzałowymi głowy odkryto w nocy ze środy na czwartek w Paryżu. Wśród zabitych jest współzałożycielka PKK Sakine Cansiz. Do zabójstwa doszło w chwili rozmów prowadzonych przez rząd Turcji z przywódcą PKK Abdullahem Ocalanem w sprawie zakończenia 25-letniego konfliktu kurdyjskiego.

Spotkania z aktywistkami ugrupowania terrorystycznego?

Prezydent Hollande powiedział w czwartek dziennikarzom, że jedna z zabitych kobiet, które były związane z PKK, była znana i jemu, i wielu innym politykom, gdyż spotkania z nią odbywały się regularnie. PKK jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne przez Turcję, a także przez USA i UE.

- Prezydent Francji powinien natychmiast wyjaśnić publicznie, dlaczego spotykał się z członkami tej organizacji terrorystycznej i o czym rozmawiano - powiedział Erdogan w tureckiej telewizji CNN Turk. Dodał, że Turcja podejmie w tej sprawie kroki prawne. Nie sprecyzował jednak jakie.

Relacje Turcji z Francją

Kontakty między Ankarą a Paryżem, jak pisze Reuters, ucierpiały, gdy poprzedni prezydent Francji Nicolas Sarkozy połączył siły z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, by sprzeciwić się przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej. Obecny prezydent Francji jeszcze podczas swej kampanii przed wyborami powiedział, że za jego prezydentury Turcja nie wejdzie do UE, bo po prostu jest niegotowa.

Zobacz także
Komentarze (21)
Prezydent Francji spotykał się z członkinią grupy terrorystycznej? Premier Turcji żąda wyjaśnień
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 68 razy 42

  Niech się turki rozlicza z ludobójstwa 2 MILIONOW Ormian i okupacji ormiańskich ziem od 1920 roku.

  Potem będą mogli zadawać pytania i przystępować do Unii Europejskiej, bo na razie są w głębokiej, muślimskiej dupi.

 • stix

  Oceniono 57 razy 33

  Turcy mają się wynieść z Kurdystanu i nie ma dyskusji.

 • zenblue1

  Oceniono 49 razy 31

  Ale idioci z tych turków--Kurdyjka to terrorystka a ci co ją zamordowali to pewnie wyznawcy państwa prawa ?

 • ax-les-thermes

  Oceniono 15 razy 13

  Hollande spotkal sie z zabita aktywistka?

 • lajosz3

  Oceniono 58 razy 6

  Oj tam, oj tam.

  Nasze matolstwo (czytaj tzw. politycy) tez spotyka się z osobami z organizacji terrorystycznej PKK (czytaj Polski Kościół Katolicki) i ani im do łbów nie przyjdzie żeby się z tego (nomen-omen) spowiadać Polakom.

 • mexi123

  Oceniono 24 razy 4

  A już myślałem, że chodzi o H. Clinton...

 • 44rodowicz

  Oceniono 23 razy 3

  Narzekacie na Turków a nie reagujecie, gdy Gowin zezwala na ekstradycję polskich obywateli do USA.
  A francuzi jak zwykle mieszają

 • cezar85

  Oceniono 23 razy 1

  read my finger
  panie turek...
  middle finger

 • mangusta3

  Oceniono 2 razy 0

  Tureckie szwadrony śmierci mordują już nawet w Paryżu...Erdogan niech najpierw wyjaśni dlaczego turecki rząd wspiera politycznie, militarnie i logistycznie lewantyński odłam al-Kaidy w Syrii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje