Alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie. "Ludzie powinni pozostać w domach"

12.01.2013 16:33
Pekin. Człowiek po wyjściu z restauracji założył maskę, by uchronić się przed smogiem

Pekin. Człowiek po wyjściu z restauracji założył maskę, by uchronić się przed smogiem (Fot. Alexander F. Yuan AP)

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie - zarówno według oficjalnych, jak i nieoficjalnych pomiarów - osiągnęło w sobotę poziom zagrażający zdrowiu mieszkańców. To najgorszy odczyt czystości powietrza, od kiedy przed rokiem władze rozpoczęły pomiary.
Oficjalne pomiary wykazały, że w sobotę w wielu częściach metropolii stężenie szkodliwych cząsteczek na metr sześcienny powietrza wyniosło 700 mikrogramów, a według pomiarów prowadzonych przez ambasadę USA - ponad 800 mikrogramów. Zdaniem pekińskich władz taki poziom zanieczyszczenia może się utrzymać do wtorku.

Zanieczyszczenie wielokrotnie przekracza normy

Tymczasem według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stężenie szkodliwych zanieczyszczeń - m.in. kurzu, smogu, dymów fabrycznych - nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Powietrze uważane jest za niezdrowe, gdy stężenie szkodliwych cząstek przekracza 100 mikrogramów, a powyżej 300 zaleca się, by dzieci i osoby starsze nie wychodziły z domów.

Rak płuc i choroby serca?

Nadmierne zanieczyszczenie może powodować problemy z oddychaniem i prowadzić do zwiększonej śmiertelności z powodu raka płuc i choroby serca.

Powietrze w chińskiej stolicy było w sobotę tak zanieczyszczone, że miało posmak węgielnego pyłu i spalin, a widoczność wynosiła tylko kilkaset metrów. Nawet powietrze w zamkniętych pomieszczeniach było lekko szarawe - podaje BBC z Pekinu.

Poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin zmienia się w zależności od siły wiatru oraz ilości szkodliwych substancji. Niekiedy mieszanka tych substancji w formie brązowego, gryzącego dymu spowija miasto przez wiele dni.

Zobacz także
Komentarze (53)
Alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie. "Ludzie powinni pozostać w domach"
Zaloguj się
 • maciek_sc

  Oceniono 216 razy 172

  A może szanowna Redakcja zainteresowałaby się Krakowem zamiast pisać o Pekinie? Normy są tu przekroczone przez 80% czasu, 200ug/m3 w zimie to standard. W zeszły czwartek był Marsz Antysmogowy. Ogólnopolska Gazeta nie zająknęła się na jego temat.

 • psych0pata

  Oceniono 77 razy 75

  "Poziom zanieczyszczenia powietrza zmienia się w zależności od ilości szkodliwych substancji." A to ci odkrycie!

 • bogoria11

  Oceniono 63 razy 47

  Przerażająca glossa to innego tekstu w GW o chińskiej elektronice. Chiny wykończą się ekologicznie w tym paranoicznym wyścigu w produkcji śmieci, nazywanych chińskimi produktami. A śmieciarze na całym świecie, jak to śmieciarze, kupują te śmieci, bo są tanie...Ale na ich produkcję zużywa się gigantyczne ilości energii, surowców i w sposób monstrualny zatruwa się środowisko, bo aby je chronić, trzeba pieniędzy, a to by podrożyło i pogrążyło światowa fabrykę śmiech made in China... Przerażające!

 • bezebubol

  Oceniono 38 razy 34

  niech wytną wszystkie drzewa,postęp gospodarczy i wzrost PKB jest najważniejszy! coś niedawno pisaliście o tym że chcą spłaszczyc 300 gór[!] żeby powiększyc miasto.chory świat...

 • jan.go

  Oceniono 30 razy 22

  Niech zrobią to co cywilizowany świat przeniosą swój przemysł do innych krajów od razu odetchną.

 • psych0pata

  Oceniono 18 razy 14

  @maciek_sc
  akurat Gazeta pisze o problemie krakowskim dość często, nawet teraz w sekcji biznes w wydaniu ogólnopolskim jest artykuł na ten temat.

 • leopard21

  Oceniono 23 razy 13

  Gdzie sa ci, co tak zawsze pisza o potedze Chin? Psiacza np. na USA, gdzie zanieczyszczenie jest bardzo male. Polecam przeniesc sie do panstwa srodka. Potega widac okupiona dosc wysoko. Ale co tam. Potega.

 • sb_slav

  Oceniono 22 razy 6

  A oni chcą 40 milionową metropolię budować:)

  Nadzieja jest taka, że są tam mądrzy ludzie, którzy się zreflektują nad takimi absurdami, w Polsce parlibyśmy do przodu bez względu na okoliczności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje