Alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie. "Ludzie powinni pozostać w domach"

12.01.2013 16:33
Pekin. Człowiek po wyjściu z restauracji założył maskę, by uchronić się przed smogiem

Pekin. Człowiek po wyjściu z restauracji założył maskę, by uchronić się przed smogiem (Fot. Alexander F. Yuan AP)

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie - zarówno według oficjalnych, jak i nieoficjalnych pomiarów - osiągnęło w sobotę poziom zagrażający zdrowiu mieszkańców. To najgorszy odczyt czystości powietrza, od kiedy przed rokiem władze rozpoczęły pomiary.
Oficjalne pomiary wykazały, że w sobotę w wielu częściach metropolii stężenie szkodliwych cząsteczek na metr sześcienny powietrza wyniosło 700 mikrogramów, a według pomiarów prowadzonych przez ambasadę USA - ponad 800 mikrogramów. Zdaniem pekińskich władz taki poziom zanieczyszczenia może się utrzymać do wtorku.

Zanieczyszczenie wielokrotnie przekracza normy

Tymczasem według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stężenie szkodliwych zanieczyszczeń - m.in. kurzu, smogu, dymów fabrycznych - nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Powietrze uważane jest za niezdrowe, gdy stężenie szkodliwych cząstek przekracza 100 mikrogramów, a powyżej 300 zaleca się, by dzieci i osoby starsze nie wychodziły z domów.

Rak płuc i choroby serca?

Nadmierne zanieczyszczenie może powodować problemy z oddychaniem i prowadzić do zwiększonej śmiertelności z powodu raka płuc i choroby serca.

Powietrze w chińskiej stolicy było w sobotę tak zanieczyszczone, że miało posmak węgielnego pyłu i spalin, a widoczność wynosiła tylko kilkaset metrów. Nawet powietrze w zamkniętych pomieszczeniach było lekko szarawe - podaje BBC z Pekinu.

Poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin zmienia się w zależności od siły wiatru oraz ilości szkodliwych substancji. Niekiedy mieszanka tych substancji w formie brązowego, gryzącego dymu spowija miasto przez wiele dni.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • shego

  Oceniono 3 razy -1

  Zacytuje kogos z komentarzy pod innym artykulem

  "Kazdy temat o Chinach wywoluje w Polakach agresje, sa jak nikt inny opetani wizja zoltej rasy ktora ich zaleje - niewatpliwy sukces propagandy KK i dowod na to, ze niedzielne kazania, po latach sluchania, okazuja sie silniejsze, bo staly sie podstawa wizji swiata- jazke unikatowej gdy ja porownac z jakimkolwiek spoleczenstwem Europy zachodniej"

  Zakompleksione, odmozdzone , przestraszone brzydkie polaczki i ich szczekanie w komentarzach pod kazdym artykulem o Chinach. Nie jestescie niczym wiecej niz niepotrzebnym bydlem

 • shego

  Oceniono 1 raz 1

  mam nadzieje ze szybko sie z tym uporaja

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 1 raz 1

  „Chiny: zanieczyszczony smog. >>Lepiej nie wychodzić z domu<<”

  A wg was, debili, istnieje coś takiego jak czysty smog?
  I składa się głownie z azotu i tlenu?
  ;>>>

 • voytt1

  Oceniono 5 razy 3

  Gospodarka za wszelką cenę....

  ps. Tak niedawno mówił Wojciech Olejniczak.

  Pieniędzmi człowiek nie oddycha a jak już wytruje wszystkie rzeki, jeziora; zetnie ostatnie drzewo czy wyłowi ostatnią rybę to co - zacznie wpier.d.alać pieniądze?!

 • nu_sql

  0

  krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,13178562,Marsz_antysmogowy_przeszedl_przez_Krakow__ZDJECIA_.html

 • aide5

  Oceniono 4 razy 0

  ,,Ziemia przetrwała gorsze rzeczy niż my. Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, ruchy tektoniczne, dryf kontynentalny, rozbłyski słoneczne, plamy na słońcu, burze magnetyczne, zmiany biegunów magnetycznych, setki tysięcy lat bombardowania przez asteroidy, meteory i komety, globalne powodzie i pożary, promieniowanie kosmiczne, epoki lodowcowe... i niby jakieś plastikowe torebki i aluminiowe puszki mają jej zrobić różnicę?"
  G.C . powiedzal

 • bezebubol

  Oceniono 38 razy 34

  niech wytną wszystkie drzewa,postęp gospodarczy i wzrost PKB jest najważniejszy! coś niedawno pisaliście o tym że chcą spłaszczyc 300 gór[!] żeby powiększyc miasto.chory świat...

 • jodka5

  Oceniono 7 razy -7

  i to jest właśnie ta ich wielka komuchowa gospodarka, robią pod siebie i tyle...

 • kossmix

  Oceniono 3 razy 1

  kwestia czasu kiedy u nasz opublikowane zostaną szokujące dane, że Warszawa, że Kraków itp. - to miejsca nie nadające się do normalnego funkcjonowania ze względu na toksyczność powietrza. P.S dla mieszkających w miastach polecam coś takiego: www.oxyfarm.pl .Mam korzystam i jestem bardzo zadowolony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje