Czechy: zakończono głosowanie w wyborach prezydenckich. Były premier Milosz Zeman na prowadzeniu

12.01.2013 14:05
Minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg, artysta Vladimir Franz i b. premier Milosz Zeman

Minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg, artysta Vladimir Franz i b. premier Milosz Zeman (AP Photo/CTK, Petr Eret; AP Photo/Petr David Josek; AP Photo/CTK, Stanislav Zbynek)

Nie potwierdziły się przedwyborcze spekulacje. Wytatuowany na całym ciele kompozytor i malarz Vladimir Franz zajął 5. miejsce w wyborach, zdobywając niecałe 7 proc. głosów. Jeszcze wczoraj prognozowano, że może wejść do drugiej tury. W tej spotkają się były premier Milosz Zeman i obecny szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg
Rezultaty piątkowo-sobotniej pierwszej tury wyborów, ogłoszone przez CSU po przeliczeniu wszystkich głosów, wskazują, że będący faworytem Zeman otrzymał 24,21 proc. głosów, a Schwarzenberg - 23,40 proc. Obu polityków dzieli różnica zaledwie około 40 tys. głosów.

Jan Fischer - największy przegrany

Za największego przegranego uważa się Jana Fischera. Dawano mu drugą pozycję, tymczasem zajął trzecią z poparciem o wiele niższym, niż przewidywano; opowiedziało się za nim 16,35 proc. głosujących. Niemal tyle samo - 16,12 proc. głosów - otrzymał kandydat Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Jirzi Dienstbier, który zajął czwarte miejsce.

Najbarwniejszy kandydat największym zaskoczeniem?

Przeszacowany w sondażach przedwyborczych okazał się także typowany na trzecie miejsce wytatuowany na całym ciele malarz i kompozytor muzyki operowej Vladimir Franz. Artysta zdobył zaledwie 6,84 proc. głosów. Jego start w wyborach wielu uznało za kosztowną autopromocję.

Poparcie dla pozostałych czterech ubiegających się o prezydenturę kandydatów nie przekroczyło 5 proc. Frekwencja - jak podał CSU - wyniosła 61,31 proc. Spodziewano się kilku punktów procentowych więcej.

"Wielki profesjonalista, przeciwnik, który reprezentuje przyszłość"

Jako pierwszy wyniki wyborów skomentował Schwarzenberg. Uznał Zemana za wielkiego profesjonalistę, ale i przeciwnika, który reprezentuje przeszłość. Nie krył też zaskoczenia poparciem, jakie otrzymał. - Naprawdę nie przypuszczałem, że w tak wielkiej liczbie ruszą do urn. Za to wszystko serdecznie dziękuję - powiedział dziennikarzom.

Wkrótce po tym w swoim sztabie w Pradze wystąpił zwycięzca pierwszej tury. On także podziękował swoim wyborcom, po czym natychmiast zaatakował rywala, z którym spotka się w drugiej turze wyborów 25 i 26 stycznia.

- Jestem człowiekiem pełnej sukcesów przeszłości - odpowiedział na słowa konkurenta. - Tymczasem Karel Schwarzenberg jest człowiekiem ery obecnej, czyli reprezentantem rządu Petra Neczasa. Jako poseł głosował za podwyżką podatków, reformą emerytalną i zwrotem mienia kościelnego - podkreślił.

Rząd pod presją społeczeństwa

Partia Schwarzenberga, Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09), stanowi drugie co do wielkości ugrupowanie centroprawicowej koalicji. Rząd cieszy się niewielkim poparciem obywateli i krytykowany jest za serię drastycznych reform mających podreperować budżet państwa.

Zeman przez długie lata był szefem CzSSD, premierem lewicowego rządu w latach 1998-2002. Z socjaldemokratami rozstał się w 2009 roku po sporze z ówczesnym szefem ugrupowania Jirzim Paroubkiem i powołał własną partię.

"Czesi głosowali zgodnie z logiką"

W pierwszych reakcjach komentatorzy i politycy w Pradze nie są zaskoczeni rezultatem wyborów; Czesi - ich zdaniem - głosowali zgodnie z polityczną logiką. Zauważają, że reprezentujący centroprawicę Schwarzenberg ma o wiele większe od Fischera szanse na pokonanie w drugiej turze Zemana. Wielu cieszy frekwencja, która zbliżyła się do wyborów z 1998 roku i która przeczy twierdzeniom, że mieszkańcy kraju nad Wełtawą stracili zainteresowanie polityką.

Pierwsze takie wybory

Obywatele Czech po raz pierwszy mieli okazję doświadczyć, co oznacza pełen napięcia dzień liczenia głosów w wyborach prezydenckich. - Nawet nie wiedziałem, że to taka adrenalina. Oglądam to wszystko w telewizji i czuję ogromne napięcie - powiedział mieszkający w Pradze Ondra Beranek. - Wszyscy w moim otoczeniu głosowali na Schwarzenberga, mobilizacja była wielka - dodał.

Zgodnie z obowiązującą w Czechach ordynacją wyborczą wybory trwały dwa dni: w piątek lokale wyborcze otwarte były od godz. 14 do 22, a w sobotę od 8 do 14. Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • kerimil86

  Oceniono 1 raz 1

  come to the dark side! we have cookies

 • serwolatka5

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwię się ,że proamerykańska ciota Klaus nie wypromował mośka Fishera na prezydenta.

 • burek_polny

  0

  @polxyz44

  Widze chlopaczku, ze w szkole nie przerobiles jeszcze lekcji pt 'System polityczny w Polsce'. Bo chyba za mlody jestes, aby pamietac wybory prezydenckie z 1995, a na ostatnie mama nie wypuscila cie z domu. Doczytaj, naucz sie czegos - potem komentuj.

 • 20portal

  Oceniono 4 razy 0

  gdyby Czesi- znani z poczucia humoru - wybrali na prezydenta wytatuowanego od stóp do głów Franza (artysta, czy idiota?), to zakpiliby z z tej instytucji - nikomu niepotrzebnej w normalnym, zdrowym państwie. jest sens jej utrzymywania tam, gdzie panuje system prezydencki (np. Francja czy USA), ale w innych krajach jest kpiną ze zdrowego rozsądku narodów (tak jak w Polsce).

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 2

  gdzie są Ci którzy mówili że to Fiszer jest faworytem

 • taroudant

  Oceniono 3 razy -1

  Wyglądają jak nowa obsada z Monty Python. Ten pośrodku to czeski odpowiednik maciarewicza.

 • polxyz44

  Oceniono 5 razy -3

  Co się podniecacie, oni przynajmniej mają wybory bezpośrednie a w Polsce twórcy konstytucji uznali że polacy są za głupi żeby głosować bezpośrednio na prezydenta i stworzyli system głosowania na partię co nie jest zbyt demokratyczne bo głosujący nie wie na kogo głosuje, może się najwyżej domyślać.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz -1

  Kto w koncu wygral Pane Hwranek? A ne ja mówi, a ja na to to po co Pan spi! Ja ne spie, ja żigam.

 • drupal

  Oceniono 7 razy -1

  Knedliczki wybrały sobie najtłustszego.
  Nasi obrastają dopiero jak zasiądą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje