Wanda Nowicka do posłanki PiS: "A gdyby to panią papież poprosił, by pozwoliła mu odejść do Pana?"

Wanda Nowicka, Małgorzata Sadurska

Wanda Nowicka, Małgorzata Sadurska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W audycji "Sterniczki" Programu I Polskiego Radia doszło do ostrej wymiany zdań między wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką i posłanką PiS Małgorzatą Sadurską. Panie rozmawiały o eutanazji. Posłanka Ruchu Palikota zaskoczyła swoją rozmówczynię, pytając: - A gdyby to panią papież w momencie śmierci poprosił: "Proszę mi pozwolić odejść do Pana". Nie uszanowałaby pani jego woli? Posłanka PiS nie miała na to odpowiedzi.
- Dla mnie obłudą jest powoływanie się na autorytet Jana Pawła II, szczególnie przez osoby niewierzące - mówiła Małgorzata Sandurska. Kiedy Wanda Nowicka poprosiła, żeby Sadurska odpowiedziała na jej pytanie, posłanka PiS znów zmieniła temat: - Pani marszałek, ja panią proszę. Ja pani nie przerywałam, kiedy pani mówiła.

- Gdyby od mojego widzimisię zależało życie najbliższych, to odpowiedziałabym, że działaniem każdego rozumnego lekarza i każdego rozumnego człowieka nie jest dopuszczanie do wyeliminowania cierpiących, ale dążenie do wyeliminowania cierpienia - kontynuowała Sadurska.

W tym momencie zaprotestowała prof. Magda Środa, która również brała udział w programie. - Stosuje pani straszne metody perswazyjne. Z podręczników. Mówi pani o "każdym rozumnym lekarzu". A ten, który się nie zgadza, to jest nierozumny - zwróciła uwagę etyczka.

"Cywilizacja śmierci? Koniec z tym kretyńskim określeniem"

Prof. Środa przypomniała też posłance, że w tradycji judeochrześcijańskiej człowiek obdarzony jest "wolną wolą".

- Wolną wolą do życia - odpowiedziała Sadurska.

- Nie, proszę pani! Wolną wolę, bez przymiotników - odparła ze śmiechem filozofka.

- Ale nie w cywilizacji śmierci! - broniła się polityk.

- Niech pani nie używa tego kretyńskiego określenia - odparowała zdecydowanie prof. Środa. - To jest straszne. Żyje pani w czasach, kiedy chore dzieci przeżywają, śmiertelność niemowląt jest bardzo niska, zniesiono karę śmierci, ludzie minimalizują swoje cierpienie i humanitarnie zachowują się wobec siebie, a pani klepie ten głupi termin "cywilizacja śmierci". No niech pani przestanie! - skwitowała.

Zobacz także
 • Halina Bortnowska Bortnowska: Wypowiedź Owsiaka była szczera, ale niezbyt rozważna. Nie eutanazja, ale współczucie...
 • Oto 10 osób nominowanych do Narody Radia TOK FM. Wyłoniliśmy ich w redakcyjnym głosowaniu ze wszystkich propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości Radia TOK FM. To z nich kapituła nagrody wyłoni laureata.
<br><br>
Jurek Owsiak. Za konsekwencję w działaniu, zaangażowanie ogromnej liczby młodych ludzi w działalność charytatywną, wyposażenie wielu jednostek służby zdrowia w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Dzięki działaniom i pasji Jerzego Owsiaka udało się wyleczyć i uratować wiele istnień ludzkich Eutanazja? "Popieram Owsiaka. To rodzaj pomocy ludziom" [WYNIKI SONDY]
Komentarze (464)
Wanda Nowicka do posłanki PiS: "A gdyby to panią papież poprosił, by pozwoliła mu odejść do Pana?"
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 330 razy 300

  Chyba nie można szczerze komentować. Od kilkunastu minut komentarza nie ma, za to jest komunikat, że "już jest widoczny". Spróbuję więc raz jeszcze:
  Trzeba mieć naprawdę doskonałe samopoczucie, żeby narzucać ludziom niewyobrażalnie nieraz cierpiącym obowiązek heroizmu. W imię własnych racji i przekonań, bez oglądania się na ich racje i przekonania. Nikt inny przecież nie może mieć racji.

  Wiem, jak umiera się (np.) na nowotwór trzustki. Nie wiem, jak kogoś, kto w takiej sytuacji chciałby wreszcie zakończyć ten proces, można przekonywać, ze będzie "szlachetniej", gdy agonia potrwa parę dni i cierpiący w końcu zadusi się własnymi wymiocinami. Dla kogo to będzie szlachetniej?

 • leming74

  Oceniono 311 razy 267

  Pani Sroda niesamowita, ja bym chyba stracil cierpliwosc w dyskusji z ciemnogrodem

 • wezewpoduszkowcu

  Oceniono 262 razy 234

  "... Dla mnie obłudą jest powoływanie się na autorytet Jana Pawła II, szczególnie przez osoby niewierzące..."

  A na kogo mam się powoływać żeby zrozumiał to katolik?

 • pro-contra

  Oceniono 210 razy 184

  Oj tam, oj tam...
  Gdyby Sadurska była myślącą kobietą, nie byłaby w PiSie i nie łasiła do łap watykańskich kundelków.

 • y0rg

  Oceniono 199 razy 159

  Smutne jest to , że zestawia się do dyskusji osoby o ograniczonej poczytalności z intelektualistkami, takimi jak M. Środa. To jest nie ładnie , taki zestaw, podkreśla obciążenia psychiczne i jest na pewno nie miłe dla pani Sadurskiej, ale pocieszające jest to ,że ona tego nawet nie zauważyła.

 • juma07

  Oceniono 159 razy 141

  Raz kolejny PiSowcy udowadniają, że są o lata świetlne intelektualnie zacofani. Nie znają ani podstaw chrześcijaństwa, ani nauk papieża.
  Jan Paweł II stworzył im ogromny dylemat FAKTEM, a nie stwierdzeniem teoretycznym, że zażądał odstawienia uciążliwej ingerencji medycznej i "Odszedł do Ojca"... w cierpieniu. Odmawiają ludziom prawa do naturalnej śmierci, mimo że zgodnie z wiarą katolicką jest to krok konieczny do uzyskania zbawienia i " życia wiecznego".
  i w tym akurat wypadku nie chodzi o eutanazje.... a o prawo do wolnej woli i godnej śmierci.

 • kac

  Oceniono 157 razy 133

  Cóż religia rzadko łączy się z logicznym myśleniem. To nie krytyka, po prostu tak jest.

 • miroo

  Oceniono 167 razy 125

  Wiara albo rozum - wybór należy do Ciebie.

  Wybieraj czy myślisz czy wierzysz...

  Wybieraj czy jesteś człowiekiem i myślisz - czy jesteś owcą i wierzysz....

 • malutkipistolecik

  Oceniono 88 razy 76

  Jedne z ostatnich słów księdza Tischnera: "Cierpienie nie uszlachetnia". Jezusa też dobił z litości rzymski centurion.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje