Wanda Nowicka do posłanki PiS: "A gdyby to panią papież poprosił, by pozwoliła mu odejść do Pana?"

12.01.2013 12:11
Wanda Nowicka, Małgorzata Sadurska

Wanda Nowicka, Małgorzata Sadurska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W audycji "Sterniczki" Programu I Polskiego Radia doszło do ostrej wymiany zdań między wicemarszałkinią Sejmu Wandą Nowicką i posłanką PiS Małgorzatą Sadurską. Panie rozmawiały o eutanazji. Posłanka Ruchu Palikota zaskoczyła swoją rozmówczynię, pytając: - A gdyby to panią papież w momencie śmierci poprosił: "Proszę mi pozwolić odejść do Pana". Nie uszanowałaby pani jego woli? Posłanka PiS nie miała na to odpowiedzi.
- Dla mnie obłudą jest powoływanie się na autorytet Jana Pawła II, szczególnie przez osoby niewierzące - mówiła Małgorzata Sandurska. Kiedy Wanda Nowicka poprosiła, żeby Sadurska odpowiedziała na jej pytanie, posłanka PiS znów zmieniła temat: - Pani marszałek, ja panią proszę. Ja pani nie przerywałam, kiedy pani mówiła.

- Gdyby od mojego widzimisię zależało życie najbliższych, to odpowiedziałabym, że działaniem każdego rozumnego lekarza i każdego rozumnego człowieka nie jest dopuszczanie do wyeliminowania cierpiących, ale dążenie do wyeliminowania cierpienia - kontynuowała Sadurska.

W tym momencie zaprotestowała prof. Magda Środa, która również brała udział w programie. - Stosuje pani straszne metody perswazyjne. Z podręczników. Mówi pani o "każdym rozumnym lekarzu". A ten, który się nie zgadza, to jest nierozumny - zwróciła uwagę etyczka.

"Cywilizacja śmierci? Koniec z tym kretyńskim określeniem"

Prof. Środa przypomniała też posłance, że w tradycji judeochrześcijańskiej człowiek obdarzony jest "wolną wolą".

- Wolną wolą do życia - odpowiedziała Sadurska.

- Nie, proszę pani! Wolną wolę, bez przymiotników - odparła ze śmiechem filozofka.

- Ale nie w cywilizacji śmierci! - broniła się polityk.

- Niech pani nie używa tego kretyńskiego określenia - odparowała zdecydowanie prof. Środa. - To jest straszne. Żyje pani w czasach, kiedy chore dzieci przeżywają, śmiertelność niemowląt jest bardzo niska, zniesiono karę śmierci, ludzie minimalizują swoje cierpienie i humanitarnie zachowują się wobec siebie, a pani klepie ten głupi termin "cywilizacja śmierci". No niech pani przestanie! - skwitowała.

Zobacz także
Komentarze (464)
Zaloguj się
 • asr1

  Oceniono 4 razy 2

  Jako facet i ojciec 3 córek zauważam w kobiecym rodzie dziwny odruch z gatunku odruchu "psa Pawłowa", najgorętszymi orędowniczkami instytucji mających w głębokiej pogardzie kobiety czyli sekcie zwanej KK są o dziwo kobiety !!. To nic , ze dla facetów kieckach ich rola ogranicza się do rodzenia, sprzątania kościołów i usługiwania na plabanii, /nie tylko polegającym na gotowaniu/ to nic , ze to one zgwałcone są pietnowane za aborcję, bo gwałciciel się wyspowiada i tyle itd.. itp.... Kobiety wy się ogarnijcie co wy wyprawiacie?? bez waszego poddadaństwa kk byłby niczym !! . Co do moich córeczek to za tekst córko /od księdza/ ksiądz z mety dostałby w pysk tak je wychowałem i jestem z tego dumny !!!

 • saabena

  Oceniono 1 raz -1

  No to sobie dwie kretynki pogadały...

 • p.o.l.l

  Oceniono 2 razy 2

  Co to za dyskusje od tylu dni? Wiadomo że nikt nikogo od dawna nie ratuje, bo nie ma kasy. Wiadomo że są wybrańcy których się ratuje, to oni właśnie i o sobie gadają. Ja jako zwykły widzę brak pomocy, a więc od dawna to jest.

 • t0maszek44

  0

  A ja z innej beczki
  "Ale nie w cywilizacji śmierci! - broniła się polityk." Skoro jest filizofka to powinno być polityczka

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  Nie logicznym jest pytanie katolików o ich zachowania związane z religią.
  Religie z zasady nie są logiczne, to sfera fantastyki pośmiertnej....
  Wiara w "niebo" jest uprawiana najczęściej przez tych którzy nieźle nagrzeszyli i się boją....

 • belle.du.jour

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego w PiS same takie tępe mordy, ociężały wzrok, nalane gęby? Za dużo węglowodanów? Obciążenie genetyczne niskim IQ? Posłanka Sadurska następnym przykładem. Pasuje do posłanek Wróbel i Kempy i wielu innych, "genetycznych" Polaków.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 9 razy 7

  Znając Jana Pawła II z mojej pracy doktorskiej na jego temat, wnioskuję, że jeżeli wypowiedział te słowa, to miał na myśli, że nikogo nie wolno trzymać przy życiu każdym kosztem! Miliony potrzebują pomocy, i nie byłoby, zdaniem Papieża, sprawiedliwym, by wszystkie środki i pieniądze wydano tylko na niego, bo był papieżem! Tu chodzi o proporcjonalność i sprawiedliwość. Papież słusznie obawiał się, że jego kosztem zginie bez pomocy tysiące innych pacjentów! Opieram się tu na następujących słowach Papieża: "z pewnością, istnieje obowiązek moralny leczyć i dać się leczyć, ale ten obowiązek winien mierzyć się w sytuacjach konkretnych. To oznacza, że trzeba obliczyć, czy środki terapeutyczne do dyspozycji, są obiektywnie proporcjonalne w stosunku do możliwości potencjalnej perspektywy polepszenia kondycji chorego i uleczenia. Wyrzeczenie się środków nadzwyczajnych czy też nieproporcjonalnych, nie jest równoznaczne z samobójstwem, czy eutanazją" (por. Kongregacja Doktryny Wiary, Declaratio de euthanasia, Iura et Bona, IV) (Evangelium Vitae, [65], Insegnamenti, t. XVIII (1), s. 800.

 • jmma.777

  Oceniono 7 razy 3

  Popierasz PiS = popierasz ciemnotę !!!! Spojrzyj w lustro i zrób swoja samoocenę - jestem głupi , a może głupszy , a może ...jestem mądrzejszy od tej sekty Kaczyńskiego . Zaanalizuj każdą wypowiedż - Hafmana, Błaszczaka,Fotygowej,ŁOpińskiego ,Czarneckiego,Brudzyńskiego ....itd - i pomyśl spokojnie . Dojdziesz do kapitalnego wniosku .Wymienieni prowadzą dialog na poziomie piaskownicy , wciskaja taka nieprawde ,że strach , w dupie maja Polskę , Chca utrzymać elektorat w celu utrzymania stanowisk i pobierania apanaży .
  Grajdoł CIEMNOTY !!!

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  zgryz3 (wczoraj)

  „Albo coś pomyliłem, albo zniknęła chi_neng z ponad tysiącem głosów na "tak". Byłbym wdzięczny Panu Bogu, który wszystko wie, za wyjaśnienie.”

  JA ROWNIEZ, DLATEGO :

  SZANOWNA REDAKCJO GW

  Zwracam sie do Was z kilkoma pytaniami i uprzejmie prosze o odpowiedz na owe, tu na Forum, bowiem pytania dotycza nie tylko moich komentarzy ale wielu innych uzytkownikow takze .

  1) Dlaczego znikaja komentarze z ponad tysiacem glosow i inne ?

  2) Dlaczego znikaja rowniez wszystkie odpowiedzi na owe komentarze ?

  3) Dlaczego nie mozna od razu zobaczyc wszystkich odpowiedzi ?

  4) Dlaczego, jezeli jako powod podajecie pisanie duzymi literami, nie jestescie konsekwentni i nie usuwacie wtedy wszystkich komentarzy pisanymi duzymi literami, a jest ich coraz wiecej ?

  5) Dlaczego, jezeli podajecie jako powod usuniecia brzydkie wyrazy, przeklenstwa, pozostawiacie te, ktore „pobijaja rekord”, jesli chodzi o wybor/dobor owych ?

  6) Dlaczego ciagle pojawia sie napis zarejestruj sie/zaloguj, skoro jest sie zalogowanym i zarejestrowanym ?

  7) Dlaczego pojawia sie napis: „nie powtarzaj sie”, skoro sie tego nie robi ? (powtorka wg mnie oznacza, DOSLOWNIE TO SAMO )

  8) Dlaczego jest taki balagan wsrod „najnowszych” i „ popularnych” ?

  Owe problemy trwaja juz bardzo dlugo.

  W sytuacji, gdy ktos , jak ja, ma dodatkowo braki w dziedzinie internetu i nie wie jak sie z ww problemami uporac, traci sie ochote na pisanie komentarzy, natomiast poczucie irytacji i chec zmiany obiektu zainteresowania (czyli gazety) wzrasta z dnia na dzien.

  W zwiazku z tym, uwazam za stosowne poddanie pod rozwage z Waszej strony wyzej wymienionych pytan .

  Uwazam, rowniez, ze Wasze konsekwentne zwracanie uwagi na pisanie duzymi literami i podawanie tego jako powod usuwania komentarza, jest po prostu smieszne i bagatelne.
  Znam okreslenie i zasade z waszych wskazan etycznych, ze „komputer krzyczy”, czy cos takiego ....
  Ja tego nie slysze, natomiast uwazam, ze jezeli chce sie podkreslic, cos, co sie uwaza za istotne, to wlasnie pisanie duzymi literami najlepiej to oddaje, wg mnie.

  Wiem,ze nie jestem jedna osoba, ktora zaczyna tracic cierpliwosc i ktora jest podirytowana z powodu wyzej wymienionych problemow, ktore wg mnie powinniscie juz dawno wyeliminowac, jako redkacja dbajaca o swoich czytelnikow.

  Z uszanowaniem i pozdrowieniem

  Linda L

  chI_neng1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje