Giertych żąda przeprosin od o. Rydzyka. I opisuje związki PiS z szefem Radia Maryja

Roman Giertych

Roman Giertych (Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

- Nigdy nie byłem i nie jestem zwolennikiem legalizacji in vitro, nie zmieniłem swoich negatywnych poglądów odnośnie ideologii ruchów homoseksualnych, nie zrezygnowałem z rozszerzenia ochrony życia dzieci poczętych - pisze Roman Giertych do prowincjała redemptorystów, domagając się przeprosin od o. Tadeusza Rydzyka. Jednocześnie wykorzystuje list, by napisać o związkach PiS z szefem Radia Maryja.
Giertych na początku stycznia chciał sprostowania od o. Rydzyka, ale się nie doczekał. Teraz domaga się od prowincjała redemptorystów, by ten nakazał dyrektorowi TV Trwam przeprosić go za słowa, które padły pod koniec grudnia na antenie stacji Rydzyka.

"W » Informacjach dnia «w obszernym materiale komentującym pewną plotkę polityczną padło oszczercze sformułowanie pod moim adresem: » były lider LPR przedstawia się jako zwolennik in vitro, łagodzi swój stosunek do ideologii ruchów homoseksualistów, czy wreszcie rezygnuje z rozszerzenia ochrony życia dzieci poczętych «", przywołuje Giertych. Zaznaczając, że to "kłamliwe pomówienie, jawnie godzące" w jego dobre imię. "Nie zmieniłem swoich poglądów", zapewnia były szef LPR w liście, który rozesłał też do mediów i zamieścił na Facebooku.

"Największy skandal polityczny IV RP"

"Nie po raz pierwszy media podległe Ojcu Dyrektorowi podejmują kampanię zniesławiającą mnie w oczach katolickiej opinii publicznej", utyskuje Giertych.

Na dowód przywołuje m.in. serię artykułów z 2006 roku zamieszczonych w "Naszym Dzienniku". "Za prowadzenie przeciwko mnie kampanii zniesławiającej dziennikarze otrzymywali wielotysięczne premie miesięczne", pisze. Przy tym przypomina, że w czasach rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona to LPR, a nie PiS chciało zaostrzenia polityki aborcyjnej.

Giertych powodów rzekomego ataku o. Rydzyka na jego osobę doszukuje się w związkach między PiS z szefem Radia Maryja. "Ojciec Dyrektor prowadził wówczas z kierownictwem PiS negocjacje nt. wielomilionowych kontraktów rządowych na inwestycje geotermalne. Dziwnym trafem państwowe decyzje o inwestycjach w interesy Ojca Dyrektora czasowo korelowały z brutalnymi atakami na mnie i na moją formację organizowanymi w mediach mu podległych. Decyzje te podejmowali urzędnicy podlegli moim największym konkurentom w ówczesnym czasie, czyli politykom PiS", czytamy.

Giertychowi wtóruje Mariusz Kamiński, ostatnio wymieniany jako jego partner, w nowej konserwatywnej inicjatywie politycznej.- Giertych sugeruje, że w okresie, gdy u władzy był Jarosław Kaczyński, PiS przekupiło ojca Rydzyka wielomilionowymi kontraktami rządowymi na inwestycje geotermalne. W zamian ojciec Rydzyk miał nie domagać się od PiS-u zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Warto prześledzić zmianę stanowiska ojca Rydzyka ws. ustawy antyaborcyjnej. Gdyby zarzuty ws. koncesji geotermalnych okazały się prawdą, to możemy mieć do czynienia z największym skandalem politycznym IV RP - mówił Kamiński, dzisiaj na antenie RMF FM.

"W 2002 roku usłyszałem od o. Rydzyka, że zostanę zniszczony"

Giertych opisuje też początek konfliktu z o. Rydzykiem, który ma sięgać 2002 roku. "Na spotkaniu w Krakowie zażądał podporządkowania politycznego i finansowego LPR jego władzy. Wówczas stanowczo i jednoznacznie sprzeciwiłem się ingerowaniu osoby duchownej w życie polityczne, uznając, że bieżąca działalność polityczna jest domeną osób świeckich. W odpowiedzi usłyszałem od Ojca Dyrektora, że zostanę zniszczony", pisze Giertych i żali się, że o. Rydzyk przecież miał w nim sprzymierzeńca w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

"Ojciec Dyrektor wprawdzie publicznie zadeklarował poparcie dla naszej inicjatywy, ale de facto nie uczynił nic, by wymóc na PiS pozytywne głosowanie, gdyż prowadził w tym samym czasie inne negocjacje nad kolejnymi dotacjami rządowymi na swoje inwestycje. Dziś w mediach ojca Rydzyka występują w charakterze cenzorów mojej postawy katolickiej politycy PiS, którzy wówczas nie głosowali za życiem", pisze Giertych.

"Zaangażowanie Radia Maryja i osobiście jej dyrektora w promowanie jednej partii politycznej oznacza bezprzykładne szkodzenie Kościołowi poprzez dzielenie społeczności katolickiej w Polsce (...) Próbuje się na siłę - wbrew prawdzie - dopasować do swoich interesów scenę polityczną w ten sposób, że każdy, kto popiera PiS prezentowany jest jako wierny nauczaniu Kościoła, a każdy, kto ośmiela się krytykować PiS jako ten, kto temu nauczaniu jest przeciwny", podsumowuje.

Na list zredagowało Radio Maryja. "Były wicepremier w bezpardonowy sposób zaatakował o. Tadeusza Rydzyka", czytamy na portalu rozgłośni. - Radio Maryja i Telewizja Trwam są wyraźnie dyskryminowane przez obecne władze, które otwarcie wspiera Roman Giertych - mówi poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Zobacz także
 • Roman Giertych i Radosław Sikorski, wrzesień 2009 na Westerplatte "Rzeczpospolita": Nowi trzej tenorzy to... Sikorski, Kamiński i Giertych
 • Roman Giertych Giertych: Trwa "love story" pomiędzy Radiem Maryja i PiS
Komentarze (384)
Giertych żąda przeprosin od o. Rydzyka. I opisuje związki PiS z szefem Radia Maryja
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 372 razy 326

  No to teraz wiemy dlaczego PiS-meny wrzeszczą o fałszowaniu wyborów.
  Zapłacili i nie wygrali.

 • papaleone

  Oceniono 253 razy 219

  Powoli wychodzi na jaw ile Jarosław zbawiciel wyłożył z kasy państwa za poparcie moherowych beretów.
  I na co jeszcze liczą dalej go popierając.?

 • jerzysm42

  Oceniono 217 razy 201

  W jednym z wywiadów dziennikarz zarzucił Kaczyńskiemu, że PiS wszedł w Koalicję z Samoobroną, a Lepper został wicepremierem.
  Jarosław K. potwierdził, ale zawarł sojusz tylko ze względów politycznych, a za Lepperem natychmiast wysłał swoich agentów.
  Na tym polega cynizm Kaczyńskiego i jego pachołków.. Dla zdobycia władzy mogą dopuścić się każdej podłości.
  To, że Kaczyński okradał Polaków, pieniądze dawał Rydzykowi i przymykał oczy na oszustwa Rydzyka, to też powszechnie wiadomo, ale dobrze, że Giertych to przypomina.

 • passqudson

  Oceniono 185 razy 167

  Jacy oni wszyscy słodcy..!
  Prawdziwy katolik Roman, chorujący na brak popularności.
  Narodowy moralista ojciec Tadeusz, mistrz świata w grabieniu kasy do siebie.
  Wiecznie obrażony prezes Jarosław- operetkowy pajac z workiem kompleksów i przerośniętym ego.
  Neofita Kamiński włażący w dupę każdemu, kto go w następnych wyborach wystawi na listy...
  ...a w tle małe gierki i szczeniackie pyskówki...
  Panowie! Rzygać mi się chce, gdy na was wszystkich patrzę

 • jur.jam

  Oceniono 187 razy 153

  Ostatnio slucham Romka w TVN i dochodze do winosku że chyba zmądrzał, A może tylko udawał przyglupa jak byl w koalicji z Kaczorem ?

 • mela_1

  Oceniono 142 razy 124

  Jak to nie jest ZDRADA Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz Watykanu, to co jest ZDRADĄ ,panie Kaczyński???

 • taroudant

  Oceniono 132 razy 120

  To miłe, jak faszyści i fanatycy religijni skaczą sobie do oczu. Niech się pozagryzają, bedzie trochę spokoju.

 • vida69

  Oceniono 60 razy 58

  ....W zamian ojciec Rydzyk miał nie domagać się od PiS-u zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej......

  No,to jak to w końcu jest z tymi wartościami.....życie ponad wszystko,czy może za pewną kwotę i dotacje można przymknąć oko?

 • diabetyczka

  Oceniono 61 razy 57

  Chyba głupieję na starość. Zupełnie nie wiem co mam myśleć, gdy w takim towarzystwie mówi się o dobrym imieniu, honorze, nauczaniu Kościoła, ochronie życia.
  Tu potrzeba sędziego na miarę pana Tuleyi, aby powiedział głośno i otwarcie co to za towarzystwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje