Kwaśniewski doradza krwawemu dyktatorowi? "Za pieniądze"

12.01.2013 06:00
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Były prezydent Polski doradza Kazachstanowi w reformowaniu i demokratyzowaniu kraju. A jest co doradzać, bo prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew to jeden z najbardziej krwawych dyktatorów byłych republik ZSRR - piszą w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska i Dominika Wielowieyska.
Kwaśniewski jest członkiem Międzynarodowej Niezależnej Grupy Doradczej, razem m.in. z byłym premierem Włoch Romano Prodim. Członkowie Grupy spotykają się cztery razy do roku w Kazachstanie. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Jakie? Tego szefowa biura b. prezydenta RP nie zdradza. Tymczasem brytyjskie media rozpisywały się o doradzającym Nazarbajewowi b. premierze Tonym Blairze. Za swoje usługi miał pobierać - według różnych źródeł - 12-14 milionów dolarów rocznie, choć współpracownicy Blaira twierdzili, że to kwota nieprawdziwa. Konkretnej jednak nie podali.

"Kwaśniewski nie musi udostępniać wysokości wynagrodzenia"

- W świetle polskiego prawa Aleksander Kwaśniewski nie ma obowiązku upubliczniać wysokości wynagrodzenia i wszelkie spekulacje i porównania co do jego wysokości są nieuprawnione - zaznaczyła Anna Wnuk, dyrektor biura Aleksandra Kwaśniewskiego, gdy zacytowałyśmy jej rewelacje brytyjskiej prasy - piszą dziennikarki.

Aleksander Kwaśniewski rzeczywiście jest bardzo aktywny w promowaniu Kazachstanu w Europie. Na stronach brytyjskiego dziennika "The Guardian" pisze: "Jak Unia Europejska może odpowiedzieć na wielkie ambicje Kazachstanu? Jego położenie i złoża naturalne czynią go kluczowym krajem w stosunkach między UE a Azją Centralną". Cały artykuł jest miłą laurką dla tego kraju.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (400)
Zaloguj się
 • voodeen

  0

  Taaa, tylko Olek Olek (cóż z tego, że chory na gorączkę filipińską, mający problemy z lewą golenią, ułaskawiający kumpla sobótkę w ostatnim dniu urzędowania, siedzący w kieszeni kulczyka) jest prawdziwym autorytetem ... to się nazywa narodowa bezo-amnezja, bo większość respondentów pamieta jedynie opalonego i odchudzonego kandydata oraz jego widelczykową małżonkę.

 • andrasz1

  0

  Czy byłoby lepiej, gdyby doradcami w Kazachstanie zostali chłopcy od Putina, a najlepiej kumple Bin Ladena.
  Ot. polska zawiść, że ktoś zarabia więcej.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 1 raz -1

  Kwaśniewski ma prawo doradzać komu zechce tylko niech wreszcie przestanie robić za lewicowego guru

 • 44rodowicz

  Oceniono 1 raz 1

  co niektórym zazdrość, osłabia szare komórki.
  Jak to jest, że nasi byli jeżdżą do pracy do EBORU i jak tam im mija kadencja to tylko mogą zmieniać pieluchy
  vide Marcinkiewicz czy jak mu tam i bankier Bielecki

 • 2kbb

  Oceniono 1 raz -1

  Komuna dopiero dzisiaj się kończy.... A myślałem że tego już nie doświadczę....

 • signal

  Oceniono 2 razy 0

  jak nisko upadł TW Alek

 • justin2312

  Oceniono 1 raz -1

  Normalny obywatel zawsze po fakcie dowiaduje się komu i jakiemu biznesmenowi politycznemu przekazał swoją władzę w zaufaniu.
  Siła uderzeniowa amatorów partyjnej władzy razi ogromnie wyborcę , który partyjnym amatorom władzy płaci w podatkach.
  Jak może taka patologia jeszcze długo trwać, by autorytety biznesu politycznego zarabiały dozgonnie brudne pieniądze - i to największym kosztem najuboższych ?

 • dudibudi

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedyś ich poznałem........wyjątkowe szuje.

 • pw2221

  Oceniono 1 raz 1

  a to ciekawe .... Gazeta Michnika zaczęła podesrywać swojego wieloletniego ulubieńca Aleksanda Filipińskiego !!!!... i nikt nie wie dlaczego ? to się już w pale nie mieści do czego zmierza ten polski grajdół !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje