Kamiński: Metody CBA były legalne. Zatrzymywano podejrzanych, a nie świadków

11.01.2013 21:06
Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Metody CBA podczas akcji dotyczącej dr. G. były w pełni legalne i współmierne. Sugerowanie, że zostało złamane prawo, jest nadużyciem - powiedział w TVN24 Mariusz Kamiński, były szef CBA. Wyjaśnił także, że osoby zatrzymane w związku z tą sprawą "to nie byli świadkowie, lecz osoby podejrzane".
- Z mojej perspektywy ta akcja była przeprowadzona zgodnie z zasadami sztuki, w sposób profesjonalny i co najważniejsze zgodnie z interesem publicznym - powtórzył swoje argumenty Kamiński.

Jego zdaniem "sędzia Tuleya, oskarżając o zbrodnie stalinowskie, zachował się w sposób całkowicie niewłaściwy, niestosowny i nieproporcjonalny". - Tuleya nie ma materiału, który by świadczył, że doszło do popełnienia przestępstwa przez CBA - argumentował wiceprezes PiS.

Po raz kolejny zarzucił sędziemu Tulei brak bezstronności. - Uważam, że naruszył bezstronność, jaka powinna obowiązywać sędziego, więcej, naruszył godność funkcjonariuszy i prokuratorów. Również moją, wysuwając oskarżenia o stosowanie metod z najcięższych czasów stalinowskich. Dysproporcja wobec tego, co dzisiaj sędzia zrobił, czyli wskazał jakieś proceduralne uchybienia, jest tak daleko idąca, że w imię powagi wymiaru sprawiedliwości oczekuję, że odpowiednie instytucje sądowe zajmą się tym orzeczeniem sędziego Tulei, tymi jego słowami o metodach stalinowskich.

To były osoby podejrzane, a nie świadkowie

Były szef CBA polemizował także z faktem, że osoby zatrzymywane były świadkami i zastosowano wobec nich zbyt drastyczne metody. - To nie byli świadkowie, bo już sam fakt zatrzymania wskazuje, że były to osoby podejrzane o wręczanie korzyści finansowych dr. G. Sprawa doktora była tzw. sprawą aresztową, prokuratorzy mieli 48 godzin na przygotowanie dla sądu materiału uzasadniającego wniosek o tymczasowe aresztowanie, stąd działania były podejmowane w takim trybie - mówił w TVN24 Kamiński.

Dodał, że w tym wypadku nie ma mowy o stosowaniu nocnych przesłuchań jako metody śledczej, ale jako konieczności w pełni legalnej. Żaden przepis prawa nie został naruszony.

Wniosek o postępowanie dyscyplinarne

Kamiński przypomniał także, że złożył dziś wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Igora Tulei. Jego zdaniem,Tuleya złamał zasady etyki sędziowskiej, stawiając m.in. CBA zarzuty o stosowanie "metod zbrodniczych". Jego wątpliwości budzi nie sam wyrok, lecz jego ustne uzasadnienie, w którym sędzia Tuleya krytycznie ocenił metody działania CBA i prokuratury, wskazując, że metody Biura - w szczególności nocne, wielogodzinne przesłuchania - kojarzą się z czasami stalinizmu w latach 40. i 50.

Zobacz także
Komentarze (314)
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  0

  chyba lemingi pitbulla nie oglądały :-)

 • m.arco

  0

  Sędzia Tuleya miał zgłosić do prokuratury twarde dowody naruszenia prawa. A tutaj kicha, wysłał tylko informację bez żadnych dowodów co jeszcze raz potwierdza, że jest tylko funkcjonariuszem partyjnym.

 • filthpurger

  0

  zaden z krytykow nie odpowiada na proste pytanie, czy miro i zbycho powinni byc dalej w rzadzie tuska????
  wiecej odwagi, koledzy

 • filthpurger

  0

  Czy czesc z was wie co to jest "cover agent" pracujacy dla FBI czy policji.
  Jesli tak, to jakimi oni sie posluguja metodami????
  To co robi CBA w porownaniu ,to zabawa w kindergarden, a jednak i tak dostaje baty od lokalnych pseudo-liberalow, czas wyjsc z piaskownicy....

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Jak legalne, jak nie. Na samą wiadomość o zawiadomieniu prokuratury Kamiński i Ziobro dostali furii, oraz zachorowali na konferencje prasowe. B.Klimkiewicz.

 • jmma.777

  0

  Kamiński - bajki opowiada . Wszystko zgodne z przepisami - mówi !! To powiem Tobie ,że zgodnie z przepisami juz od pewnego czasu jesteś cymbałem . Myslisz ,że w dalszym ciągu jest rok 1950 i zgodnie z przepisem można szmacić człowieka . Wiec mówie ,że jest rok 2013 i jest XXI wiek i przepis jest tylko przepisem , a zasady człowieczeństwa trzeba mieć . TY ICH NIE MASZ !!!! Ty masz mentalność i charakter siepaczy NKWD lub GESTAPO .

 • filthpurger

  0

  Kaminski to autentyczny fighter,ludzie go nie bardzo lubia widac ale go podziwiaja za jego pryncypialne podejscie do korupcji w Polsce. Nie ma duzo takich ktorzy bedac pod takim naporem ciagle walcza o transparentosc w kraju. Wiecej takich a nasz kraj stanie na nogi

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Kamiński może wszystko, polski sąd i sędzia wg niego nie. Jak Kamiński mówi to mówi , nie koniecznie tak jest. B.Klimkiewicz.

 • 123jna

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiedzialam, ze ten Kaminski (jeden z trzech pisowych) jest prawnikiem. Skad on wie, ze jego akcja byla "legalna"? W panstwie prawa nie mogla byc. Kiedy to do tego mentalnego stalinowca dotrze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje