Francuska interwencja wojskowa w Mali. Chcą powstrzymać rebelię islamistów

11.01.2013 19:51
Bojownicy z islamskiego ugrupowania Ansar Dine chcą przejąć władzę w Mali

Bojownicy z islamskiego ugrupowania Ansar Dine chcą przejąć władzę w Mali (Fot. Uncredited AP)

Prezydent Francji Francois Hollande ogłosił, że wojska francuskie zostały wysłane do Mali, by pomóc tamtejszym siłom zbrojnym w powstrzymaniu rebelii islamistów. Przybycie żołnierzy na miejsce potwierdzili przedstawiciele władz Mali i mieszkańcy.
- Siły francuskie udzieliły dzisiaj po południu wsparcia jednostkom armii malijskiej w ich walce z elementami terrorystycznymi. Operacja ta będzie trwała tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczył Hollande. Dodał, że w świetle rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ Francja działa w zgodzie z prawem międzynarodowym. Wyjaśnił, że decyzja o interwencji zapadła dziś rano w porozumieniu z tymczasowym prezydentem Mali Dioncoundą Traore.

Ze strony malijskiej płk Abdrahmane Baby, doradca ds. operacji wojskowych w MSZ, potwierdził, że na miejscu są żołnierze francuscy, ale nie podał dalszych informacji na temat ich działań. Według doniesień z centralnych regionów Mali tamtejsi mieszkańcy widzieli zachodnich żołnierzy oraz lądujące samoloty.

Rząd Mali wezwał pomoc

Wcześniej Hollande ogłosił, że jego kraj jest gotów interweniować przeciwko rebelii islamistów, jeśli będą się oni nadal posuwać na południe Mali. Tego samego dnia malijscy żołnierze podjęli kontrofensywę w celu odzyskania miasta Konna w środkowej części państwa, które w bieżącym tygodniu zdobyli rebelianci. Po utracie Konny rząd Mali zaapelował do Francji o rychłą pomoc wojskową.

Od kwietnia rebelianci zdołali opanować na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure.

Chcą własnego państwa

Islamska rebelia opiera się na koalicji trzech ugrupowań: Ansar Dine, Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu oraz Ruchu na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO). Według ekspertów do spraw bezpieczeństwa islamiści chcą utworzyć w północnym Mali własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu, zagrażający sąsiednim krajom. Unia Afrykańska wezwała swe państwa członkowskie do udzielenia pomocy Mali. Chodzi w szczególności o "niezbędne logistyczne i finansowe wsparcie dla malijskich sił obrony i bezpieczeństwa" - głosi wydany w Addis Abebie komunikat.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła w grudniu na wprowadzenie do Mali kierowanych przez państwa afrykańskie sił międzynarodowych, które byłyby wspierane przez kraje europejskie. Nie oczekuje się jednak, by siły te podjęły działania wcześniej niż we wrześniu z powodu trudności z uzyskaniem funduszy, szkoleniem malijskich żołnierzy i poruszaniem się w terenie w trakcie pory deszczowej.

Komentarze (159)
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Super, ale własnym domu, też porządku by się trochę przydało zrobić. Wreszcie . lepiej późno niż za poźno. B.Klimkiewicz.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  @jerzy.zywiecki

  To fakt, islamiści w Syrii dobrzy a ci w Mali źli. Już się gubią w tej nowomowie.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 2

  Czegoś nie rozumiem.Rebeliańci islamscy w Mali są źli a czemu w Syrii dobrzy?

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz -1

  Islam i Chrześcijaństwo mają wspólny fundament.Francuzi nie walczą z religią jak polradziecka pseudointeligencja

 • kaszebe12

  Oceniono 5 razy 3

  Ktos pisal , ze kolonializm nalezy do przeszlosci ?

 • bayadera

  Oceniono 7 razy 3

  Czego Francuscy zydzi (Holland) szukaja w Mali? Tego samego co kiedys w Algierii??? Zyd Sarkozy zniszczyl Libie. Kolejny talmudysta niszczy kolejny kraj w Afryce.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 4

  Proponuję aby "pożyteczni idioci" zrównujący islam z "islamizmem", czyli jego fanatycznymi odłamami, jak np. salafizm, wahabizm (promowane na świecie przez Arabię Saudyjską), takfirizm najpierw poczytali np. o tym jak Koran w przeciwieństwie do Talmudu traktuje postać Jezusa - i wtedy się wypowiadali.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 3

  "Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure."
  Rebelianci występujący przeciwko rządowi w Mali, który powstał po przewrocie są "źli" i nazywani "terrorystami" ale w Syrii są już "dobrymi" rebeliantami?
  Ciekawe ile jest prawdy w tym: "Mali zajmuje 3 miejsce w wydobyciu złota w Afryce, a ludność utrzymuje się z rolnictwa. Ogromne obszary Mali nad rzeką Niger otrzymały od skorumpowanego rządu obce państwa, min. Izrael i USA. Burzone są całe wioski, wycinane drzewa orzechowe, które to orzechy po przerobieniu, pod różną postacią, m.in. jako masło są obok prosa podstawą codziennego wyżywienia ludności. Konsorcja amerykańskie zakładają na miejsce zburzonych wsi wielohektarowe plantacje genetycznie zmodyfikowanej trzciny cukrowej (Monsanto), z której robi się etanol, alkohol paliwowy na eksport, a na obrzeżach każdej z tych plantacji, do obsługi zasiedla się sześć do siedmiu miejscowych rodzin potrzebnych do produkcji i obiecuje się im po 600 dolarów miesięcznie co ma skorumpować najbardziej silnych, miejscowych przywódców. Przeciwko temu neokolonializmowi zbuntowali się najpierw Tauregowie, którzy zrozumieli, że to jest zagłada. Potem armia ze wschodu Mali zrobiła powstanie przeciwko wojskom marionetkowego, sprzedajnego rządu prozachodniego. Teraz UN - United NaZion wystąpiło przeciwko wojsku broniącemu własny naród przed zagładą finansowaną przez kilkanaście banków. "

 • poljack

  Oceniono 5 razy 3

  Mali :jeden z najbiedniejszych krajów Afryki a zarazem jednym z największym krajem pod względem wielkości ma też duże złoża złota uranu i soli .
  Tu idzie o surowce o kontrolę nad nimi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje