Palikot wysyła Siwca, by zaczął współpracę Ruchu z europejskimi socjalistami

11.01.2013 16:45
Marek Siwiec podczas spotkania z Januszem Palikotem

Marek Siwiec podczas spotkania z Januszem Palikotem (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Marek Siwiec ma nawiązać "bliższe kontakty" z frakcją socjalistów w Parlamencie Europejskim w imieniu Ruchu Palikota. - Siwiec jest naszym przedstawicielem w PE - mówi rzecznik Ruchu Andrzej Rozenek.
- Janusz Palikot zwrócił się do Hannesa Swobody, szefa socjalistów w PE, z informacją, że otrzymałem misję nawiązania bliższych stosunków między ich grupą i Ruchem Palikota i w tej sprawie spotykam się w przyszłym tygodniu z Hannesem Swobodą - powiedział Siwiec. Dodał, że to pierwszy kontakt obu ugrupowań dla nawiązania merytorycznej współpracy.

Siwiec po odejściu z SLD nadal wśród europejskich socjalistów

Co do swojej sytuacji w Parlamencie Europejskim po wystąpieniu z SLD podkreślił, że nadal jest członkiem frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, której przewodniczącym jest Swoboda. - Grupa potwierdziła moje dalsze członkostwo - zaznaczył.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek, pytany o misję Siwca, tłumaczył, że europoseł jest obecnie przedstawicielem Ruchu Palikota w Parlamencie Europejskim. - Ponieważ my do tej pory nie mieliśmy zbyt ścisłych kontaktów z socjalistami, Janusz Palikot poprosił pana posła Siwca, by nawiązał bliższe kontakty - powiedział polityk.

Rozenek zadeklarował jednocześnie, że RP chce współpracować z trzema frakcjami w PE - socjalistami, zielonymi i liberałami z ALDE.

Członkowie Ruchu Palikota zasiądą wśród liberałów?

Na pytanie, w ławach której frakcji zasiądą przedstawiciele formacji, jeśli RP znajdzie się w europarlamencie po następnych wyborach w 2014 r., Rozenek odparł: "My liczymy na to, że ALDE - czyli liberałowie i demokraci - oraz partia Zielonych podpiszą wspólnie porozumienie o utworzeniu nowego ugrupowania, takiego profederalistycznego". Jak dodał, jeśli do tego dojdzie, to nowe ugrupowanie będzie dla Ruchu Palikota najbliższym i najlepszym miejscem. - I wtedy tam pójdziemy - zaznaczył.

- Jeśli tak się nie stanie, to będziemy się zastanawiać, czy może socjaliści, czy może zieloni, czy ALDE. Wtedy mamy trzy możliwości - powiedział Rozenek.

Z socjalistami rozmowy o przyszłości

Pytany, jakiej formuły współpracy z socjalistami chce Ruch Palikota obecnie, odparł, że chodzi przede wszystkim o to, by zacząć się spotykać i rozmawiać o programie i o przyszłości. Rozenek podkreślił, że RP chce poznać zdanie socjalistów m.in. na temat federalizacji Unii Europejskiej, strefy euro i polityki fiskalnej. - Jest tu dużo tematów, o których możemy rozmawiać - dodał.

Odejście Siwca z SLD

Siwiec poinformował w grudniu ub.r., że występuje z SLD po 23 latach członkostwa, bo - jak mówił - SLD prowadzi politykę, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji oraz nie umie współpracować z partnerami, w tym m.in. z Ruchem Palikota.

W listopadzie 2011 r. w celu nawiązania współpracy Palikot spotkał się z Guy Verhofstadtem, szefem trzeciej największej frakcji w PE - grupy liberałów i demokratów (ALDE). Ocenił potem, że Ruch Palikota i ALDE są "jabłkami tego samego drzewa". W grudniu 2011 r. mówił też, że jest bardzo wiele punktów wspólnych między Ruchem Palikota a frakcją Zielonych. Palikot odbył też kurtuazyjne spotkanie z socjalistami w PE.

Współpraca Ruchu Palikota z socjalistami może oznaczać, że po następnym wyborach do PE w połowie 2014 r. posłowie Ruchu Palikota (gdyby weszli do PE) zasiądą w ławach tego ugrupowania.

Zobacz także
Komentarze (15)
Palikot wysyła Siwca, by zaczął współpracę Ruchu z europejskimi socjalistami
Zaloguj się
 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe czy Siwiec ucałuje ziemię belgijską ?

 • doni72

  Oceniono 4 razy 2

  Wczesniej Kwasniewski,Siwiec,a od niedawna Palikot z polskiej lewicy zrobili lewizne.Miejmy nadzieje ze lewica europejska zdaje sobie sprawe z "lewicowosci"tego zaklamanego towarzystwa.

 • mexi123

  Oceniono 4 razy 2

  Niech RP się w końcu zdecyduje - czy jest liberalny, czy lewicowy. Bo większość działaczy otwarcie mówi, jakimi to oni są liberałami, a klub ciągle mówi o swojej lewicowości. No Panowie - jeżeli wyborca ma oddać głos na partię, to musi poznać program!

 • jamj

  Oceniono 8 razy 2

  Albo Siwiec stracił nadzieję na pierwsze miejsce na liście SLD i dlatego wystąpił z tej partii, albo stracił instynkt samozachowawczy wiążąc się z Palikotem i robiąc u niego jako "chłopak na posyłki".

 • gadojan

  0

  To juz chyba unia sie rozpadnie?

 • cztery44442

  Oceniono 4 razy 0

  Dobra decyzja, uczmy się dbania o społeczeństwo od krajów rozwiniętych a zwłaszcza od krajów skandynawskich.

 • wrobel_3

  Oceniono 16 razy 0

  ciagle patrzę na Palikota z nadzieją. Może to będzie Ruch w kierunku nowej polityki w Polsce. Inspirują mnie do takich nadziei "poprawni politycznie" redaktorzy z Tok FM i TVN 24, którzy komentują działania RP z góry. Ale, - jak to powiedzial dzis red Żakowski - ci co najwiecej krytykują maja najwiecej do stracenia. A w polskiej polityce potrzebna jest odnowa: deklerykalizacja i liberalizacja. I wbrew wątpiącym dogmatykom - taki, w części lewicowy, jest RP, choc rzeczywiscie pasujacy najbardziej do ALDE.

 • aghrra

  Oceniono 5 razy -1

  Ruch Palicota może rozpocząć współpracę z niemiecką Die Linke Neostalinowską bandą która domaga się legalizacji heroiny i kokainy

 • antyinteligent

  Oceniono 5 razy -1

  Co to znaczy dzisiaj socjaliści?Czy wciąż chodzi o lewicowe świniomałpy walczące o zapłatę za nic nie warte wykształcenie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje