Wnioski o Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego już w komisji

11.01.2013 12:11
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

- Prezydium Sejmu zdecydowało w piątek o przekazaniu do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wniosków o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego - poinformował wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Jak powiedział szef tej komisji Andrzej Halicki zajmie się ona wnioskami najprawdopodobniej 25 stycznia.
Platforma Obywatelska pod koniec ubiegłego roku złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Oba wnioski zostały na początku października przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

"Uniemożliwienie działalności przeciwnikom PiS"

Uzasadnienie wniosku o TS dla Ziobry liczy 30 stron, a dla Kaczyńskiego - osiem. PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz komisji ds. nacisków.

Platforma zarzuca zarówno Kaczyńskiemu, jak i Ziobrze, że motywem ich działań było "uniemożliwienie działalności politycznej i zawodowej przeciwników politycznych partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez usiłowanie wykazania, iż w polskim życiu politycznym, społecznym i gospodarczym funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestępczym (tzw. układ)".

Specjalne uprawnienia dla Ziobry

Jako przykłady niezgodnych z prawem działań PO wymienia m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów do spraw zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro). W specjalnych zarządzeniach - piszą autorzy wniosków - jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do "powierzania członkom zespołu określonych prac"; Ziobro uzyskał też prawo do "żądania informacji" od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.

PO twierdzi, że zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykracza poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. Platforma podkreśla też, że niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze "uprawnień zwierzchnich" wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komendanta Głównego Policji oraz szefów ABW i CBA.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Zobacz także
Komentarze (186)
Zaloguj się
 • filmik2000

  Oceniono 1 raz -1

  Może już niedługo się ucieszymy ;) Prezes Jarosław i Zbysio pysio na ławie oskarżonych ;) www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8&list=PLyfz7tY_aBSHSZqqddA9EXjIj2zyOfmSG

 • filthpurger

  Oceniono 1 raz 1

  placz pseudo-liberalow nad metodami CBA (Kaminskiego) i Ziobro w demaskowaniu korupcji jest kontra produkcyjna. Tutaj kazda metoda jest dobra o ile efektywna.
  Tylko tym ktorzy maja cos do stracenia sa uklady establishmentu,chroniacego siebie poprzez powiazania kolezenskie datujace czasami okres PRL. To jak koledzy chronia sie nawzajem to widac na kazdym kroku.
  Afera hazardowa i Sekula, afera yeti w SN - Seremet, burmistrz Sopotu -Tusk, Sawicka, Klich,Marczak, doktor itp.Tutaj rozgrywa sie walka o kraj ktory bedzie albo na miare naszych aspiracji albo ugrzeznie w blocie korupcji.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Niech lepiej wniosek do trybunału Tuskowi za wszystkie afery,bo Kaczyńskiemu i Ziobrze nie ma za co-oni to walczyli z korupcją i aferami,szkoda tylko pieniędzy podatników -powinien za ten proces załacić-Kalisz,Miler,Palikot ze swojej kieszeni bo wiadomo że z Kaczyńskim i Ziobrą przegrają a jaki będzie tym co podają do trybunału-nauczka wstyd i poruta.

 • zygosz

  Oceniono 5 razy -1

  Wniosek !
  Zgraja oprawcow sie zebrala
  i wniosek oskarzenia dla Prawa
  i Sprawiedliwosci napisala .
  Bardzo dlugo faktow szukali,az
  w koncu sami co skomponowali.
  Aby dalej w narodzie poglebiac kryzys
  i korupcje, trzeba zniszczyc opozycje.

  A organy naszej wladzy ,wspomagaja
  nam realizowac tajny plan.
  A ludzi prawa i porzadku oskarzymy
  i dalej skryte interesy prowadzimy.
  Nasze sady i media przeciez mocne
  mamy, kazde klamstwo z PiS wygramy.
  Droga hanby i pogardy podazamy i juz
  wkrotce sami z prawem sie spotkamy.

 • ignacy185

  Oceniono 3 razy -1

  Ci dwaj i nie tylko, powinni przebywać od dawna pod celą....

 • dyskootantka

  Oceniono 8 razy 2

  Nareszcie. Długo trwało, dawno trzeba było to zrobić, zamiast czekać aż znajdzie się jakiś sprawiedliwy sędzia i wytknie, że do tej pory nic z tym nie zrobiono.

 • mederith

  Oceniono 3 razy 3

  Jesli ktorys z was wierzy, ze pan ZERO, oraz bezzebny pokurcz odpowiedza na zarzuty przed TS, ew. pojda siedziec do pierdla, to jest glupszy niz dzieciol na metalowym slupie. Caly ten cyrk jest robiony pod publiczke, aby plebs mogl miec choc namiastke nadziei, ze zyjemy w panstwie prawa i prawozadnosci (zreszta w Polsce te slowa nic nie znacza, jesli chodzi o "MENRZUW STANU") Prokuratura, sadownictwo, Trybunal Stanu, oraz caly wymiar sprawiedliwosci ustanowiono, aby chronic ludzi wplywowych, z tz. aparatu wladzy, reszta sie nie liczy.Z uplywem czasu sprawe sie wyciszy, i dalej bedzie mozna poklepywac sie po plecach w swietle kamer i fleszy, tak z prawej jak i z lewej strony tego politycznego cyrku.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 7 razy 5

  @mimoza , sisi, rita - a co to za nicki na miłośc boska, zauwazyliscie jakie tio tio dziewczyńskie, czy to aby nie chłopczyki którym zabrakło klejnotów?
  no i jaki zbieg okoliczności że te podejrzane panienki bluzgają w imieniu pisuarków?
  a jak to jedna z drugą narzekaja, jaka ta Polska BE ! TFU, a jaki rząd NIE CACY
  no to do licha spieprzać stąd jeden i drugi, dowód osobisty ma? to won !
  tylko mqła dygresyjka - żeby stąd wyjechac trzeba byc kims i cos soba reprezentowac, a wy??? nawet na zmywaku by was tam nie chciano, obszczymurki pisowskie

 • 3-kuleczka

  Oceniono 7 razy 3

  a te pisuarki skakały skakały az sie pos.ały
  kto sieje wiatr zbiera burzę - powinni jeszcze przyglądnąć sie trzeciemu cwaniaczkowi i intrygantowi - bratu ziobry, który przez jakis czas pociagał z ukrycia za sznureczki z błogosławieństwem dudy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje