Wnioski o Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego już w komisji

11.01.2013 12:11
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

- Prezydium Sejmu zdecydowało w piątek o przekazaniu do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wniosków o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego - poinformował wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Jak powiedział szef tej komisji Andrzej Halicki zajmie się ona wnioskami najprawdopodobniej 25 stycznia.
Platforma Obywatelska pod koniec ubiegłego roku złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Oba wnioski zostały na początku października przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

"Uniemożliwienie działalności przeciwnikom PiS"

Uzasadnienie wniosku o TS dla Ziobry liczy 30 stron, a dla Kaczyńskiego - osiem. PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz komisji ds. nacisków.

Platforma zarzuca zarówno Kaczyńskiemu, jak i Ziobrze, że motywem ich działań było "uniemożliwienie działalności politycznej i zawodowej przeciwników politycznych partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez usiłowanie wykazania, iż w polskim życiu politycznym, społecznym i gospodarczym funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestępczym (tzw. układ)".

Specjalne uprawnienia dla Ziobry

Jako przykłady niezgodnych z prawem działań PO wymienia m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów do spraw zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro). W specjalnych zarządzeniach - piszą autorzy wniosków - jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do "powierzania członkom zespołu określonych prac"; Ziobro uzyskał też prawo do "żądania informacji" od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.

PO twierdzi, że zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykracza poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. Platforma podkreśla też, że niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze "uprawnień zwierzchnich" wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komendanta Głównego Policji oraz szefów ABW i CBA.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Zobacz także
Komentarze (186)
Wnioski o Trybunał Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego już w komisji
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 350 razy 202

  Mam nadzieję że jest to początek końca tych dwóch opryszków politycznych nareszcie

 • i-tyle

  Oceniono 239 razy 155

  maksymalnie moga ich pogonić z pełnienia funkcji publicznych:)

  wyobrażacie sobie Jarka, który w końcu działa w podziemiu?:)))) Nareszcie dadzą mu szansę, przywdzieje dziurawą swetrzynę z łatami i będzie opozycjonistą:))))

  lepiej późno niż wcale!! Może go nawet ktoś łaskawie internuje? Wtedy to dopiero będzie bohater!

 • syngefco

  Oceniono 136 razy 120

  PSL wstrzymało się, ponieważ nigdy nie może liczyć na większość w parlamencie to lepiej siedzieć cicho, żeby wroga sobie nie zrobić w jakiejkolwiek partii, zawsze później można będzie utworzyć koalicyjny rząd.

 • mietowe_loczki

  Oceniono 87 razy 35

  Zapomnijcie, że staną przed TS! Komisja się niczym nie zajmie, żadnymi wnioskami. Nie zapominajmy, w jakim żyjemy kraju.

 • czesio48

  Oceniono 33 razy 13

  aferałowie na wzsze sztuczki coraz mniej ludzi daje się nabierać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje