"Mam złość na Adolfa H.". Będzie śledztwo ws. antysemickich wpisów po zawiadomieniu Sikorskiego

11.01.2013 11:50
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Sąd nakazał warszawskiej prokuraturze śledztwo w sprawie publicznego znieważania innych osób z powodu przynależności narodowej czy rasowej przez antysemickie wpisy na portalach kilku gazet. Wnosił o to szef MSZ Radosław Sikorski.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uwzględnił dziś zażalenie pełnomocnika ministra, mec. Romana Giertycha. Sąd uznał, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważania grupy ludności albo danej osoby z powodu jej przynależności m.in. narodowej, etnicznej i rasowej. Art. 257 Kodeksu karnego przewiduje za to do 3 lat więzienia.

Wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo, które prowadziła w sprawie pomówienia Sikorskiego takimi wpisami (grozi za to do roku więzienia). Uznała bowiem, że minister może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego.

Zawiadomienie Radosława Sikorskiego

W kwietniu 2011 r. Sikorski zawiadomił o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Chodziło o wpisy na kilku portalach głównych mediów związane z korespondencją Sikorskiego z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której wzywał do ścigania antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści.

Minister - który dostał status pokrzywdzonego - złożył w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami wpisów, np.: "Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca" albo: "Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować". Przytaczał też wpisy na swój temat (pisownia oryginalna): "Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki".

Prokuratura zdecydowała wtedy wszcząć śledztwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego - o pomówienie ministra w mediach. Czyn taki jest ścigany wprawdzie z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura może uznać, że interes społeczny wymaga przyłączenia się jej do ścigania - tak było w tym przypadku.

Prokuratura umarza śledztwo ws. "Mam złość na Adolfa H.". Zażalenie Giertycha

Prokuratura ustaliła adresy komputerów, z których dokonywano tych wpisów, po czym w maju 2012 r. umorzyła śledztwo. Uznano, że rola prokuratury wyczerpała się i brak jest już interesu społecznego w kontynuowaniu postępowania. - Pan Sikorski ma profesjonalnego pełnomocnika i może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego - mówił rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura.

Mec. Giertych zażalił się w imieniu ministra na tę decyzję. Powiedział, że prokuratura w ogóle nie ustosunkowała się do wniosku zawiadomienia, by śledztwo prowadzić pod kątem art. 257 Kk. Dodał, że wpisy typu "Mam złość na Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa (pisownia oryginalna)" wyczerpują znamiona właśnie tego przestępstwa.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że prokuratura ma teraz przesłuchać autorów tych wpisów. Giertych był usatysfakcjonowany tą decyzją.

Od jesieni 2012 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie ws. nawoływania do waśni na tle narodowościowym i pochwalania faszyzmu na forum internetowym dziennika "Fakt". Odnosiły się one do walki z antysemityzmem w sieci, jaką portalom wypowiedział szef MSZ. Giertych podkreślił, że to oddzielna sprawa.

Sikorski pozwał też do sądu kilka gazet, które dopuszczały takie komentarze na swych forach. Wydawca "Wprost" zawarł ugodę z szefem MSZ. Tygodnik przyznał, że odpowiada za wpisy i zapowiedział przeprosiny. W osobnych postępowaniach pozwani są też wydawcy dzienników "Fakt" i "Pulsu Biznesu".

Seremet mówił niedawno, że anonimowość w sieci niektórzy błędnie utożsamiają z bezkarnością za takie wpisy. Dodał, że do ścigania tych czynów nie potrzeba nowych przepisów, a problem leży w praktyce działań prokuratury. Zapewnił, że wyeliminowano już przypadki umorzeń śledztw lub odmowy ich wszczynania z powodu tzw. znikomej szkodliwości takich czynów. Wydał też wytyczne prokuratorom, jak pomagać pokrzywdzonym takimi wpisami.

Zobacz także
Komentarze (228)
"Mam złość na Adolfa H.". Będzie śledztwo ws. antysemickich wpisów po zawiadomieniu Sikorskiego
Zaloguj się
 • ma-yazmuda

  Oceniono 175 razy 65

  Ja również uważam, że wystarczą nam te przepisy prawne, które są. Wystarczy je egzekwować, a nie umarzać śledztwa z powodu "znikomej szkodliwości czynu"! Faktycznie wiele ograniczonych osób myli anonimowość w sieci z bezkarnością, a utwierdza ich w tym mniemaniu postępowanie prokuratur, które postępują tak, jak opisano w artykule.

 • trombozuh

  Oceniono 183 razy 101

  Oczywiście, za wpisy dotyczące Polskich Obozów Zagłady nikt nie będzie nikogo ścigał. Już nie mówiąc np. o ściganiu sędziów, którzy po pijaku spowodowali wypadek.

 • franekwolusz

  Oceniono 279 razy 77

  Mnie się bardziej nie podobały słowa pana Sikorskiego o dożynaniu watahy. Czy za to też będzie ścigany?

 • krzysiozboj

  Oceniono 114 razy 58

  Śmiać się, płakać czy szybko uciekać? :D
  Ludzie koniecznie powinni Orwella czytać, to nie tylko za komuny było aktualne.

 • hotdoq1

  Oceniono 123 razy 51

  He he dobre giertych swego czasu patron Mlodziezy Wszechpolskiej ruchu syjonistycznego a zarazem pacyfistycznego nagle się przepoczwarza. Panie przy autostradach mają więcej honoru.
  Panie sikorski a co z setkami dziennie wpisów antyPolskich nawet na tym forum pięknie że pan tak walczy o godność drugiego człowieka ale jakoś nie widziałem ani jednej pańskiej reakcji na poniżanie i obrażanie Polaków! Jest pan ministrem praw zagranicznych Polski czy Izraela?

 • syngefco

  Oceniono 98 razy 48

  "Zapewnił, że wyeliminowano już przypadki umorzeń śledztw lub odmowy ich wszczynania z powodu tzw. znikomej szkodliwości takich czynów."

  ... a jak policjanci nadużywają uprawnień i leją po mordach niewinnych ludzi to gra muzyka i umarzamy, tak wygląda państwo prawa, bez zmian bez względu na opcje polityczną i tak od zawsze, są równi i równiejsi.

 • robot_nick

  Oceniono 179 razy 39

  I już jest. "Antysemityzm Polaków" zamiast pokłosia afery hazardowej. Brawo!

 • pikkollo

  Oceniono 142 razy 30

  Łatwiej ścigać za wpisy w internecie niż załatwić 300mld z UE czy też odebrać Rosjanom wrak tupolewa, o wielu innych ważnych sprawach nie wspominając. Gdybyś Ministrze był skuteczny w tym do czego zostałeś powołany, to nie miałbyś problemów z internetowymi krytykami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje