"Mam złość na Adolfa H.". Będzie śledztwo ws. antysemickich wpisów po zawiadomieniu Sikorskiego

11.01.2013 11:50
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Sąd nakazał warszawskiej prokuraturze śledztwo w sprawie publicznego znieważania innych osób z powodu przynależności narodowej czy rasowej przez antysemickie wpisy na portalach kilku gazet. Wnosił o to szef MSZ Radosław Sikorski.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uwzględnił dziś zażalenie pełnomocnika ministra, mec. Romana Giertycha. Sąd uznał, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważania grupy ludności albo danej osoby z powodu jej przynależności m.in. narodowej, etnicznej i rasowej. Art. 257 Kodeksu karnego przewiduje za to do 3 lat więzienia.

Wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo, które prowadziła w sprawie pomówienia Sikorskiego takimi wpisami (grozi za to do roku więzienia). Uznała bowiem, że minister może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego.

Zawiadomienie Radosława Sikorskiego

W kwietniu 2011 r. Sikorski zawiadomił o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Chodziło o wpisy na kilku portalach głównych mediów związane z korespondencją Sikorskiego z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której wzywał do ścigania antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści.

Minister - który dostał status pokrzywdzonego - złożył w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami wpisów, np.: "Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca" albo: "Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować". Przytaczał też wpisy na swój temat (pisownia oryginalna): "Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki".

Prokuratura zdecydowała wtedy wszcząć śledztwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego - o pomówienie ministra w mediach. Czyn taki jest ścigany wprawdzie z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura może uznać, że interes społeczny wymaga przyłączenia się jej do ścigania - tak było w tym przypadku.

Prokuratura umarza śledztwo ws. "Mam złość na Adolfa H.". Zażalenie Giertycha

Prokuratura ustaliła adresy komputerów, z których dokonywano tych wpisów, po czym w maju 2012 r. umorzyła śledztwo. Uznano, że rola prokuratury wyczerpała się i brak jest już interesu społecznego w kontynuowaniu postępowania. - Pan Sikorski ma profesjonalnego pełnomocnika i może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego - mówił rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura.

Mec. Giertych zażalił się w imieniu ministra na tę decyzję. Powiedział, że prokuratura w ogóle nie ustosunkowała się do wniosku zawiadomienia, by śledztwo prowadzić pod kątem art. 257 Kk. Dodał, że wpisy typu "Mam złość na Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa (pisownia oryginalna)" wyczerpują znamiona właśnie tego przestępstwa.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że prokuratura ma teraz przesłuchać autorów tych wpisów. Giertych był usatysfakcjonowany tą decyzją.

Od jesieni 2012 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie ws. nawoływania do waśni na tle narodowościowym i pochwalania faszyzmu na forum internetowym dziennika "Fakt". Odnosiły się one do walki z antysemityzmem w sieci, jaką portalom wypowiedział szef MSZ. Giertych podkreślił, że to oddzielna sprawa.

Sikorski pozwał też do sądu kilka gazet, które dopuszczały takie komentarze na swych forach. Wydawca "Wprost" zawarł ugodę z szefem MSZ. Tygodnik przyznał, że odpowiada za wpisy i zapowiedział przeprosiny. W osobnych postępowaniach pozwani są też wydawcy dzienników "Fakt" i "Pulsu Biznesu".

Seremet mówił niedawno, że anonimowość w sieci niektórzy błędnie utożsamiają z bezkarnością za takie wpisy. Dodał, że do ścigania tych czynów nie potrzeba nowych przepisów, a problem leży w praktyce działań prokuratury. Zapewnił, że wyeliminowano już przypadki umorzeń śledztw lub odmowy ich wszczynania z powodu tzw. znikomej szkodliwości takich czynów. Wydał też wytyczne prokuratorom, jak pomagać pokrzywdzonym takimi wpisami.

Zobacz także
Komentarze (228)
Zaloguj się
 • ma-yazmuda

  Oceniono 175 razy 65

  Ja również uważam, że wystarczą nam te przepisy prawne, które są. Wystarczy je egzekwować, a nie umarzać śledztwa z powodu "znikomej szkodliwości czynu"! Faktycznie wiele ograniczonych osób myli anonimowość w sieci z bezkarnością, a utwierdza ich w tym mniemaniu postępowanie prokuratur, które postępują tak, jak opisano w artykule.

 • gadojan

  0

  No coz jesli ktos jak pan Sikorski zaczyna kariere w opozycyjnej wowczas partii od "dozynania watahy" pod adresem swoich niedawnych przyjacil nie powinien sie dziwic, ze tez sie ochlapie blockiem Skads sie wziela ta mowa nienawisci prawda? Nie interesuje mnie czy panska zona jest Zydowka, czy pan przeszedl na jej wiare, jest pan reprezentantem Polski i Polakow winien pan bronic przed mowa nienawisci, nie rozsiewac nienawis, a potem sie obrazac

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  co kraj to obyczaj.w Kanadzie wlasnie kolejny raz jest problem z Indianami.kolejny i nie ostatni raz chca wiecej pieniedzy za .... to ze sa Indianami.
  jezeli poczytacie co pisza ludzie na forach gazet kanadyjskicjh o sprawie ,to wg pana Sikorskiego i jego mecenasa ,wszyscy forumowicze powinni trafic za kratki za rasizm. ale NIKT nie bedzie ich scigal. w normalnym kraju powinno sie miec prawo wypowiedzenia opinii....nawet o mniejszosci narodowej. jest roznica miedzy chamstwem a szczera opinia. zakaz negatywnego wypowiadania sie w jakims temacie jest zamordyzmem!!!!
  jakos pan Sikorski nie chce scigac obrazajacych cyganow czy Ruskich.Pozostaje pytanie dlaczego pan Sikorski jest wybiorczy w swojej obrazliwosci????

 • 410insidejob

  Oceniono 3 razy 3

  Sikorski naprawde nie masz co do roboty tylko sie troszczyc o narod wybrany? Im jest bardzo dobrze moze bys sie zabral o walke dla narodu mniej uprzywilejowanego takiego jak Polski naprzyklad? Just a thought.

 • aha444

  0

  Nie "pozwani są" - tylko "pozwani zostali" - durny pismaku wyborczej (jagor), angielski już tak ci zaćmił umysł, że nawet aspektu polskiego czasownika nie umiesz rozróżnić?

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej dorżnąć watache,a Misjonasz zjedzony przez dziadka.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 2

  Módlmy się i za Żydów wiarołomnych: niech Bóg i Pan nasz zdejmie zasłonę z ich serca, aby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego...

 • kain_brat_abla

  0

  Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej odwleka się w czasie...

 • perora_agresji

  Oceniono 4 razy 2

  Zakazać, lub ocenzurować komedię Szekspira "The Merchant of Venice"

  W której żyd jest bardzo źle traktowany :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje