Osobny akt oskarżenia przeciwko gen. Czempińskiemu. "Mocne dowody"

Gromosław Czempiński

Gromosław Czempiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Sprawa gen. Gromosława Czempińskiego może zostać wyłączona ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy prywatyzacji Stoenu i LOT-u. Chce tego prokuratura w Katowicach, która przygotowuje akt oskarżenia - informuje, powołując się na nieoficjalne informacje, RMF FM.
Śledztwo przeciwko urzędnikom resortów skarbu i finansów z czasów rządów SLD, z którymi miał współpracować generał (od czasu odejścia ze służby zajmujący się m.in. lobbingiem), trwało pięć lat i prowadziła je specjalna grupa funkcjonariuszy CBŚ. W styczniu 2011 r. do śledztwa włączone zostało CBA.

Były szef UOP usłyszał już zarzuty związane z przyjmowaniem korzyści majątkowych i praniem brudnych pieniędzy w związku z prywatyzacją warszawskiej spółki energetycznej. Opuścił areszt po wpłaceniu 1 mln zł kaucji.

Pod zarzutem korupcji poza generałem, pod koniec 2011 roku zostały zatrzymane cztery inne osoby podejrzane m.in. o nieprawidłowości przy prywatyzacji LOT-u. Teraz, jak informuje RMF FM, Prokuratura Generalna uznała, że dowody zebrane przeciwko byłemu szefowi UOP są na tyle mocne i wystarczające, żeby skierować przeciwko niemu akt oskarżenia. Takie sugestie miały zostać przekazane śledczym w Katowicach.

Według prokuratury Czempiński wziął 600 tys. euro za doradztwo przy prywatyzacji spółki energetycznej Stoen. Pieniądze miały trafić na konto firmy byłego szefa UOP, a potem miały zostać rozesłane na zagraniczne konta. Prokuratura twierdzi, że tak dużych pieniędzy firmy doradcze nie dostają, tym bardziej takie, które pojawiają się na chwilę przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej. A tak właśnie miało być ze spółką Czempińskiego. Gen. mimo statutu oskarżonego zgodził się na ujawnienie swoich danych osobowych i wizerunku.

Zobacz także
 • Gromosław Czempiński Gromosław Czempiński: Trotyl w tupolewie? Jak Kaczyński ma dowody, niech ujawni
 • Gromosław Cz. Gen. Gromosław Czempiński: Proszę po nazwisku
 • Gromosław C. Gromosław C. wychodzi na wolność, wpłacił 1 mln zł kaucji
Komentarze (89)
Osobny akt oskarżenia przeciwko gen. Czempińskiemu. "Mocne dowody"
Zaloguj się
 • jerry.uk

  Oceniono 119 razy 101

  Branie łapówek przy prywatyzacji to działania na szkodę całego państwa, wszystkich Polaków. Jeśli nawet generał Wojska Polskiego nie potrafi być patriotą, to kto ma nim być w Polsce?!

 • dyrdy.mal

  Oceniono 144 razy 88

  Polsko, Polsko... Do jakiegoz stanu doprowadzili Cie rzadzacy i Ci co ich wybierali...
  Afery na kazdym kroku, rozgrabiony majatek (a to przez bylych UBekow, a to przez "generalow" i ich "sponsorow", a to przez czarne sutanny, a to przez "demokratyczne" rzady), tzw. wymiar sprawiedliwosci dogorywa we wlasnych smrodach, tzw. sluzba zdrowia ulegla rozkladowi. Kradna wszyscy ktorzy dorwali sie do wladzy. Aby do tej wladzy sie dorwac zrobia wszystko... Co jakis czas okazuje sie "grupy trzymajace wladze" jednak sa i maja sie dobrze...
  Ludzie... Opamietajcie sie bo z tego kraju niedlugo tylko zgliszcza zostana.

 • mark6

  Oceniono 98 razy 50

  Czempińskiego nikt nie ruszy.
  Czempiński to właśnie te osławione " służby" rządzące Polską.

 • jkredman

  Oceniono 35 razy 27

  Czempiński rezyduje w Miami

 • capraia

  Oceniono 77 razy 23

  Ciekawe, czy Czempiński się zastrzeli jak Petelicki, czy wybierze tradycyjną metodą seryjnego samobójcy, czyli śmierć przez powieszenie?

 • mohero_kato_faszysta

  Oceniono 48 razy 20

  Nie możliwe by taki wspaniały i uczciwy fachowiec, który zawsze mądrze prawi na antenie TWn24 był zamieszany w jakąś afere. To pewnie pisowska prowokacja. Macierewicz....i tak go będziesz przepraszał.

 • cien_czlowieka

  Oceniono 17 razy 13

  Ojca chrzestnego PO chca skazac? Czyzby Partia urwala sie z pepowiny w koncu? A moze tyle nakradl ze juz nawet polski wymiar sprawiedliwosci nie moze tego przeoczyc? Ale czy da sie wogole tyle nakrasc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje