Osobny akt oskarżenia przeciwko gen. Czempińskiemu. "Mocne dowody"

11.01.2013 11:21
Gromosław Czempiński

Gromosław Czempiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Sprawa gen. Gromosława Czempińskiego może zostać wyłączona ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy prywatyzacji Stoenu i LOT-u. Chce tego prokuratura w Katowicach, która przygotowuje akt oskarżenia - informuje, powołując się na nieoficjalne informacje, RMF FM.
Śledztwo przeciwko urzędnikom resortów skarbu i finansów z czasów rządów SLD, z którymi miał współpracować generał (od czasu odejścia ze służby zajmujący się m.in. lobbingiem), trwało pięć lat i prowadziła je specjalna grupa funkcjonariuszy CBŚ. W styczniu 2011 r. do śledztwa włączone zostało CBA.

Były szef UOP usłyszał już zarzuty związane z przyjmowaniem korzyści majątkowych i praniem brudnych pieniędzy w związku z prywatyzacją warszawskiej spółki energetycznej. Opuścił areszt po wpłaceniu 1 mln zł kaucji.

Pod zarzutem korupcji poza generałem, pod koniec 2011 roku zostały zatrzymane cztery inne osoby podejrzane m.in. o nieprawidłowości przy prywatyzacji LOT-u. Teraz, jak informuje RMF FM, Prokuratura Generalna uznała, że dowody zebrane przeciwko byłemu szefowi UOP są na tyle mocne i wystarczające, żeby skierować przeciwko niemu akt oskarżenia. Takie sugestie miały zostać przekazane śledczym w Katowicach.

Według prokuratury Czempiński wziął 600 tys. euro za doradztwo przy prywatyzacji spółki energetycznej Stoen. Pieniądze miały trafić na konto firmy byłego szefa UOP, a potem miały zostać rozesłane na zagraniczne konta. Prokuratura twierdzi, że tak dużych pieniędzy firmy doradcze nie dostają, tym bardziej takie, które pojawiają się na chwilę przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej. A tak właśnie miało być ze spółką Czempińskiego. Gen. mimo statutu oskarżonego zgodził się na ujawnienie swoich danych osobowych i wizerunku.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • japlakalempopapiezu

  Oceniono 1 raz 1

  1. Generał płaci cenę za opór jaki postawił IVRP. Być może uczestniczył w zablokowaniu publikacji tzw. aneksu do raportu z likwidacji WSI. (Przypomnijmy że ten kto ostatecznie odmówił publikacji aneksu, już nie żyje, zaś wcześniej został nazwany szambem, które myśli że jest perfumerią).

  2. Błędem PO było pozostawienie prokuratury w p(r)opisowskich rękach Gowina. Propisowska prokuratura działa więc pełną parą, zależy im na oskarżaniu, a nie na wyjaśnieniu prawdy.

 • lethal_devotion

  Oceniono 1 raz -1

  Gromek to ten co miał predyspozycje i doświadczenie do szefowania UOP-em, bo w dzieciństwie dużo bawił się żołnierzykami.

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 1

  ....od czasu odejścia ze służby zajmujący się m.in. lobbingiem....
  -----------
  A tak na prawdę to na czym miałby polegać lobbing? Jeśli ktoś chce na coś wydać pieniądze to wyda.
  Jeśli nie che, to są dwa wyjścia, można zastraszyć, albo przekupić i to jest chyba istota lobbingu.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 1

  Zamknąć na dożywocie i zabrać wszystko nawet skarpetki,niech siedzi na bosaka.

 • mer-llink

  Oceniono 2 razy 0

  Dzielny ten generał.
  Nadoradzał dobrze - to i dobrze go wynagrodzili.
  Waleczny onże jest także - wszak skutecznie STOEN sprzedano.

  No i posiada jeszcze coś.
  Mianowicie statu. Ciekwe, kto mu nadał?
  Byc moze Szanowny Redaktor Autor Artykułu:
  "Gen. mimo statutu oskarżonego zgodził się na ujawnienie swoich danych"

 • 100stanislaw

  Oceniono 4 razy 2

  I CO SIĘ TAK QRWA !!! , - " słusznie burzycie " :) , - PRZECIEŻ TA CAŁA POMROCZNA !!!!!, - TO JEDNA WIELKA ORGANIZACJA PRZESTĘPCZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.......

 • condor82

  Oceniono 4 razy 2

  To poczekajcie na szpitale.W niektórych narobili takich długów że zaraz padną i będą kupione za grosze.Niektóre zostały odpicowane jak w Tuszynie czy nakupiono sprzętu jak CZMP po to by zaraz dać pod młtek.

 • mamadoktor

  Oceniono 2 razy 0

  A jednak prokurator Jacek W. ktorego odsuneli od tej sprawy mial racje! Brawo Panie prokuratorze i szacunek

 • sprzedanyzamlodu

  Oceniono 6 razy 4

  A jak to się stalo, że J.K. Bielecki z dnia na dzień został 'wybitnym bankowcem' i natychmiast prezesem obcego (przedtem polskiego) banku ?
  Przecież to powinno być rozpropagowane jako wzorzec kariery we współczesnym świecie !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje