"Lotnisko w Modlinie będzie nieczynne co najmniej do 29 stycznia"

11.01.2013 07:03
Samolot Ryanair w Modlinie

Samolot Ryanair w Modlinie (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Lotnisko w Modlinie będzie nieczynne dla dużych samolotów do 29 stycznia - wynika z komunikatu, jaki rozsyłają swym pasażerom linie Ryanair na podstawie informacji od władz lotniska. Liczyły one na otwarcie naprawionej części pasa startowego najpóźniej w przyszłym tygodniu.
Kłopoty Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie zaczęły się pod koniec ubiegłego roku. 22 grudnia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch odcinków pasa startowego (po 500 m każdy), na jego początku i końcu. Powodem decyzji były uszkodzenia nawierzchni pasa.

Dostępna droga startowa w Modlinie skróciła się w ten sposób o 1500 m. To za mało, by samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 mogły startować i lądować. Rejsy głównych klientów Modlina linii Ryanair i Wizz Air zostały przeniesione na inne lotniska, głównie na Chopina w Warszawie. W Modlinie, na skróconym pasie, mogą lądować tylko niewielkie samoloty.

Nie wykonano wszystkich robót

Władze lotniska zdecydowały o prowizorycznej naprawie pasa, odkładając remont generalny na wiosnę. Liczyły, że już w tym tygodniu zostanie dopuszczony do użytku na całej długości. We wtorek 8 stycznia wojewódzki nadzór budowlany przeprowadził kontrolę pasa i ponownie nie dopuścił zamkniętych części do użytku.

- Ustalenia kontroli nie pozwalają na uruchomienie pasa startowego lotniska w Modlinie. Nie wykonano wszystkich robót, jakie były przewidziane w naszej decyzji - powiedział inspektor Jaromin Grabowski. Dodał, że nie wyznaczono daty ewentualnej kolejnej kontroli. - Być może nie będzie już potrzebna dodatkowa kontrola, jeśli zostaną złożone dokumenty poświadczające, że wszystko jest w porządku. Nie wykluczam, że bez kontroli będzie to możliwe - dodał Grabowski.

Zarząd lotniska zleca dodatkowe badania

Doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk, w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru budowlanego został przekazany "komplet dokumentów przygotowanych przez firmę Erbud [generalny wykonawca - red.] oraz powołanego przez nią eksperta z Politechniki Wrocławskiej". Dodała, że inspektor "przyznał, że większość z nakazanych prac została dobrze wykonana. Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie przez niezależny instytut dodatkowych badań, mających na celu zweryfikowanie jakości napraw wykonanych przez generalnego wykonawcę".

Mikołajczyk podkreśliła, że zarządowi lotniska zależy na jak najszybszym udostępnieniu drogi startowej przewoźnikom. - Jednak na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo operacji i jakiekolwiek kompromisy w tym zakresie nie będą brane pod uwagę - zaznaczyła.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • darekwitek

  Oceniono 1 raz 1

  "zdecydował o zamknięciu dwóch odcinków pasa startowego (po 500 m każdy), na jego początku i końcu. Powodem decyzji były uszkodzenia nawierzchni pasa.

  Dostępna droga startowa w Modlinie skróciła się w ten sposób o 1500 m"

  Czy nie dałoby się zatrudnić kogoś kto by te bzdury czytał zanim się je gdzieś zamieści?

 • aqo7

  Oceniono 2 razy 2

  .............do 29 stycznia...........................którego roku..............??????????:):):):):)

 • marfi

  Oceniono 2 razy 2

  "dwóch odcinków pasa startowego (po 500 m każdy)"
  "skróciła się w ten sposób o 1500 m"

  Czepiam się?

 • big_gadu

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje obstawianie terminów - kiedy bedą latać ?

  Według mnie - za dwa lata !

  (do tego jeszcze remont pasa który zrobią niemcy z frankfurtu !)

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy 6

  ale zenada ... takie rzeczy tylko w POlaczkowie .... lepiej zeby ludzie omijali to lotnisko z daleka nawet PO tym amber-remoncie... nie ma zadnej gwarancji, ze te szympansy POcioty nie "PObudowaly" inaczej innych rzeczy ....
  tam sie moze zdarzyc jakas tragedia i nikt za to nie odPOwie... jak to na zielonym wysypisku zazwyczaj bywa ...

 • moro0

  Oceniono 2 razy 2

  Tak jak ze stadionami. Najpierw tusek obwieszcza zakończenie a na drugi dzień że są niezdatne do użytku i trwają roboty budowlane.

 • lukki69

  Oceniono 5 razy 5

  a dwa tygodnie temu dyrekcja zarzekała sie ze po co im czas do konca lutego jak oni to ogarną w tydzień...:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Trzeba zwolnić połowe administracji i dyrekcji i kryzys sie skonczy i kraj ruszy z kopyta bo jest blokowany głównie przez niekompetentnych ludzi i złodziei...

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  Oddadzą do użytku najwcześniej pod koniec kwietnia chyba że wiosna przyjdzie wcześniej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje