Dramatyczna walka uwięzionego pod lodem stada orek została zwieńczona sukcesem [WIDEO]

Uwięzione pod lodem orki walczą o każdy oddech

Uwięzione pod lodem orki walczą o każdy oddech (Fot. MAGGIE OKITUK REUTERS)

Stado składające się z 11 orek zdołało przedostać się na otwarte morze po tym, jak zostało uwięzione pod lodem u północnych wybrzeży Quebecu w Kanadzie. Orki walczyły przez dwa dni o przetrwanie. O tej porze roku powinny być już z dala od zamarzającej wody. Na ratunek zwierzętom ruszyli okoliczni mieszkańcy.
Orki zgromadziły się pod lodem na niewielkiej przestrzeni mającej 10 na 10 metrów. Tłoczyły się tam, walcząc o dostęp do tlenu. Zwierzęta spostrzegł przed 2 dniami myśliwy z Inukjuak - inuickiej osady nad zatoką Hudsona, około 1500 km na północ od Montrealu.

Jej mieszkańcy zdecydowali się pomóc zwierzętom i alarmowali, że otwór w lodzie jest coraz mniejszy. Próbowali go powiększyć, ale ich możliwości były bardzo ograniczone - alarmowało CNN.

Jak informuje telewizja CTVNEWS z Montrealu, orkom udało się przedostać na otwarte wody. Umożliwił im to wiejący w nocy z dużą prędkością wiatr, który zdołał przesunąć bryły pływającego lodu. Dzięki temu orki znalazły szczelinę i przepłynęły w bezpieczne miejsce.Wcześniej wójt osady Peter Inukpuk zwrócił się o pomoc do rządu Kanady o przysłanie lodołamacza, który pozwoliłby orkom dotrzeć do otwartych wód oceanu oddalonych o 10 km. Urzędnicy twierdzili, że lodołamacze są zajęte gdzie indziej, a najbliższy z nich znajduje się 36 godzin od uwięzionych morskich ssaków.

Eksperci dziwią się, co o tej porze roku orki robią tak daleko na północy. - Dawno nie powinno ich tam być - mówi Christian Ramp, naukowiec z Mingan Island Cetacean Study. Podobna historia zdarzyła się w 1988 r., kiedy na Alasce uwięzione zostały trzy pływacze szare. Potrzebna była interwencja m.in. radzieckiego lodołamacza, by uwolnić zwierzęta.

Zobacz także
 • Planeta 55 Cancri e, która zbudowana jest z diamentów Odkryto planetę, która zbudowana jest z diamentów
 • Posążek Buddy zrobiony jest z meteorytu - twierdzą naukowcy Posążek Buddy ze swastyką zrobiony jest z meteorytu
Komentarze (26)
Dramatyczna walka uwięzionego pod lodem stada orek została zwieńczona sukcesem [WIDEO]
Zaloguj się
 • 44rodowicz

  Oceniono 12 razy 10

  fajnie, że Orki nie zginęły.
  Nie ma już radzieckich lodołamaczy.

 • szymek_50

  Oceniono 6 razy 6

  Na szczęście udało się.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 1

  "Wcześniej wójt osady Peter Inukpuk zwrócił się o pomoc do rządu Kanady o przysłanie lodołamacza, który pozwoliłby orkom dotrzeć do otwartych wód oceanu oddalonych o 10 km. Urzędnicy twierdzili, że lodołamacze są zajęte gdzie indziej, a najbliższy z nich znajduje się 36 godzin od uwięzionych morskich ssaków.

  Eksperci dziwią się, co o tej porze roku orki robią tak daleko na północy. - Dawno nie powinno ich tam być - mówi Christian Ramp, naukowiec z Mingan Island Cetacean Study. Podobna historia zdarzyła się w 1988 r., kiedy na Alasce uwięzione zostały trzy pływacze szare. Potrzebna była interwencja m.in. radzieckiego lodołamacza, by uwolnić zwierzęta. "

  Co to za niesluszne ideologicznie bzdury ta gazeta wypisuje? Radziecki pospieszyl z pomoca, a kanadyjski sie wykrecal? Toz to jawna socjalistyczna propaganda!!!

 • pamejudd

  Oceniono 3 razy 1

  Damn nature, you scary!

 • rympalek11

  0

  Mamy szczęście, że nie żyjemy w erze dinozaurów w czasie gdy potężny meteoryt uderzył w półwysep Jukatan. Nie wystarczył by wtedy jeden radziecki lodołamacz by ocalić od zagłady wszystkie dinozaury. Czekałaby nas wielka i to wielka 'tyrka', by to całe dinozaurze towarzycho przetransportować w bezpieczne miejsce.

 • rympalek11

  0

  Jakie szczęście że nie żyjemy w czasach dinozaurów, w czasie kiedy w półwysep Jukatan uderzył meteoryt. Nie wystarczył by wtedy jeden radziecki lodołamacz by uratować od zagłady wszystkie dinozaury. Wszystkich czekałaby wielka, a to wielka 'tyrka' by to całe dinozaurze towarzycho przetransportować w bezpieczne miejsce.

 • rympalek11

  Oceniono 4 razy 0

  Niepotrzebnie ingerujemy w środowisko naturalne. O tym powinna zdecydować selekcja naturalna. Sama natura powinna wyeliminować 'głupie' orki. Podobnie postępują nasi myśliwi. Dokarmiają by następnie mieć do czego strzelać.

 • krotny12

  0

  on zostal uratowany w Polsce a jakos nikt o tym nie pisze
  www.sosbokserom.com.pl/index.php/pl/component/psy/?task=pokaz&pies_id=1207#7_01

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje