Nowy sondaż CBOS: Maleje różnica między PO a PiS. RP i SP poza parlamentem

10.01.2013 16:57
Wyniki nowego sondażu CBOS

Wyniki nowego sondażu CBOS (Fot. Gazeta.pl)

W styczniu na PO chce głosować 31 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PiS - 22 proc., na SLD - 8 proc., a na PSL - 6 proc. Gdyby wybory odbywały się w tym miesiącu, progu wyborczego nie przekroczyłyby Ruch Palikota i Solidarna Polska - wynika z sondażu CBOS.
Zgodnie z sondażem w styczniu największym poparciem nadal cieszy się Platforma Obywatelska. Na tę partię chce głosować 31 proc. respondentów wybierających się na wybory (o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem). Zamiar oddania głosu na PiS wyraża 22 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 2 pkt proc.).

Od grudnia nie zmieniła się liczba zwolenników SLD - na partię tę gotowych jest głosować 8 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Nieco mniej osób niż w ostatnim miesiącu ubiegłego roku poparłoby natomiast PSL (6 proc., spadek o 2 pkt proc.).

Palikot i Ziobro pod progiem wyborczym

Gdyby wybory odbywały się w styczniu, swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłby Ruch Palikota - chęć głosowania na tę partię deklaruje 4 proc. potencjalnych uczestników wyborów (spadek o 1 pkt). Poza parlamentem znalazłaby się także Solidarna Polska, za którą opowiada się 3 proc. badanych zamierzających brać udział w głosowaniu (wzrost o 2 pkt).

58 proc. ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby udział w wyborach (2 pkt więcej niż w grudniu ubiegłego roku). Z kolei na pewno do wyborów nie poszłoby 27 proc. (o 4 proc. więcej niż w grudniu), a 15 proc. nie wie tego jeszcze (spadek o 6 proc.).

CBOS przeprowadził sondaż 3-9 stycznia 2013 r. na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (335)
Zaloguj się
 • candid13

  0

  a w dzienniku.pl podano informacje, ze poparcie pisu przekroczylo o 17% poparcie dla platformy

  brawo bohaterski prezes, takiego bohaterstwa nie znalezc na calym swiecie, lecmy tez calowac stopy agenta z Torunia bo on jest duchem przewodnim tej zwyciezkiej grupy czolowych intelektualistow polskich, co potwierdza najmadrzejszy z wszystkich przeorow, przeor z Ciemnej Gory.

 • candid13

  0

  Polacy docenili wspaniale sukcesy cba pod wodza znakomitego znawcy prawa niejakiego kaminskiego wspiaranego polskim bondem tomkiem, oni byli o krok od likwidacji ukladow na calym swiecie, ale nie watpie ze bohaterska przyszlosc przed nimi, podobno studiuja metody katowania wiezni w Guantanamo

  Polacy rowniez z ogromnym szacunkie podziwiaja osiagniecia naukowe niejakiego maciorawicza, ktory jest ekspertem d/s bombowych wypadkow lotniczych, maciorawicz obecnie swoja wiedze wykorzystuje w sprawie wybuchow bomb w samolotach we wrzesniu 2001, prezydent Obama przylecial do Polski aby szanowanego znawce problemu zaprosic na konsultacje w Cia, a prezydent Putin juz ma zaplanowane spotkanie z tym znakomitym specjalista powazanym na calym swiecie

 • sprzeciw21

  Oceniono 1 raz 1

  Z kolei w ankiecie internetowej preferencji wyborczych Serwis21 (serwis21.blogspot.com) preferencji w wyborach prezydenckich zwycięża Kaczyński przed Komorowskim. Różnica z CBOSem jest taka, że Serwis21 przyznaje że wyniki nie są reprezentatywne (czyli uczciwie podchodzi do sprawy), podczas gdy CBOS próbuje wmówić że wynik jest reprezentatywny, choć wiadomo że jest to nieprawda

 • e-grabarz

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatni sondaz:
  80% twierdzi, ze Tusk to klamca i hochsztapler.
  90% twierdzi, ze Kaczynski to patriota.

  Tak dlugo jak wiekszosc woli klamce i hochsztaplera tak dlugo bedzie syf.

 • e-grabarz

  0

  Probuja nas zniechecic do polityki i politykow. Wy sie tam nie interesujta bo ci politycy to jedno wielkie gowno.
  My sie nie interesujemy a oni tkwia przy korycie i nas ograbiaja.
  Te sondazownie jak pokazaly nie maja zadnej wiarygodnosci a CBOS jest finansowany przez rzad.

 • gregoson

  0

  Te sondaże to chyba polegają na wydłubywaniu śpików z nosa. Tyle są warte.

  jak mi się pojawi przy próbie wysłania posta zapytanie czy chcę umieścić go na tym obsranym fejSSbuku to mnie krew zaleje.
  Bando je..nych idiotów - przesadzacie z tymi twłiterami i fejSSbukami. To rozrywka dla gimbusów.

 • nty

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby w d.... były ryby, nie trzeba by było stawów mieć.

 • ksks3

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkich , jak leci do jednego wora i na wysypisko śmieci, bo tylko do tego nadaje sie nasza cała klasa polityczna !

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 2

  Normalka, Kaczyński nie występuje, PiSowi się podnosi.
  Za chwilę Jarek wystąpi i będzie powrót do normy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje