Nowy sondaż CBOS: Maleje różnica między PO a PiS. RP i SP poza parlamentem

10.01.2013 16:57
Wyniki nowego sondażu CBOS

Wyniki nowego sondażu CBOS (Fot. Gazeta.pl)

W styczniu na PO chce głosować 31 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PiS - 22 proc., na SLD - 8 proc., a na PSL - 6 proc. Gdyby wybory odbywały się w tym miesiącu, progu wyborczego nie przekroczyłyby Ruch Palikota i Solidarna Polska - wynika z sondażu CBOS.
Zgodnie z sondażem w styczniu największym poparciem nadal cieszy się Platforma Obywatelska. Na tę partię chce głosować 31 proc. respondentów wybierających się na wybory (o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem). Zamiar oddania głosu na PiS wyraża 22 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 2 pkt proc.).

Od grudnia nie zmieniła się liczba zwolenników SLD - na partię tę gotowych jest głosować 8 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Nieco mniej osób niż w ostatnim miesiącu ubiegłego roku poparłoby natomiast PSL (6 proc., spadek o 2 pkt proc.).

Palikot i Ziobro pod progiem wyborczym

Gdyby wybory odbywały się w styczniu, swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłby Ruch Palikota - chęć głosowania na tę partię deklaruje 4 proc. potencjalnych uczestników wyborów (spadek o 1 pkt). Poza parlamentem znalazłaby się także Solidarna Polska, za którą opowiada się 3 proc. badanych zamierzających brać udział w głosowaniu (wzrost o 2 pkt).

58 proc. ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby udział w wyborach (2 pkt więcej niż w grudniu ubiegłego roku). Z kolei na pewno do wyborów nie poszłoby 27 proc. (o 4 proc. więcej niż w grudniu), a 15 proc. nie wie tego jeszcze (spadek o 6 proc.).

CBOS przeprowadził sondaż 3-9 stycznia 2013 r. na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (335)
Nowy sondaż CBOS: Maleje różnica między PO a PiS. RP i SP poza parlamentem
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 223 razy 195

  Widomosc miesiaca---Tuskowi opadlo ,Prezesowi podnioslo sie.Tak jak w zyciu wszystko zalezy od aktywnosci czlonkow

 • trailerparksupervisor

  Oceniono 186 razy 164

  Coś wisi w powietrzu.Jarka i Donalda nie widziałem od tygodnia w TV,Prezydent zgolił wąsy.Biada nam.

 • bogpan

  Oceniono 154 razy 114

  Bla bla bla PiS bla bla bla PO bla bla bla bla bla. Dążenie do stworzenia pozorów systemu dwupartyjnego w Polsce jest wręcz niewyobrażalne. Ja wiem, że cały sejm to śmietnik. Ale skoro tak, to może czas na większą zmianę niż tylko z chorych psychicznie złodziei na złodziei totalnie podporządkowanych Komisji Europejskiej, bo z obiecanymi stołkami w Brukseli, i na odwrót? Rzygać mi się chce.

 • c27-a

  Oceniono 102 razy 74

  Powtarzane wciąż kłamstwo medialne "gdyby wybory odbyły się ...". Jaki byłby wyborów na podstawie ankiety wśród kilkuset ankietowanych wnioskować nie można. Wyniki ankiety świadczą tylko o sympatiach ankietowanych. Ankiety robione nawet tuż przed wyborami od wyników wyborów różnią się znacznie. Po wyborach przez miesiąc ankieterzy podwijają ogon i przez miesiąc milczą. Potem znowu zaczyna się zabawa z ankietami.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 69 razy 59

  Obyśmy zdrowi byli,he he!

 • pamparampapam

  Oceniono 66 razy 56

  A może w sondażu zadać pytanie, czy w tym kraju nie ma na kogo głosować? Kogo wśród polityków obchodzi Polska?

 • bjuras

  Oceniono 52 razy 50

  Czekam na kolejne ucieczki z 3 i 4 procentowych poparć, motywowane chęcią pracy dla Polski w trudnym, kryzysowym okresie.

 • cholonek

  Oceniono 72 razy 38

  no pewnie, ze sa blisko siebie, bo to ten sam poziom mentalny etatowych nierobow

 • yarrrr

  Oceniono 83 razy 23

  Brakuje mi partii "Wolność i Niezależność". Światopoglądowo pełen luz, Kościół precz, ale z pewnym dystansem do EU, z dużym do USA, bez Euro a z PLN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje