Niemiecka prasa: "Profanacja w obozie koncentracyjnym"

10.01.2013 13:39
Muzeum na Majdanku

Muzeum na Majdanku (Fot. Jakub Orzechowski / AGENCJA GAZE)

Niemiecka prasa pisze dziś o wszczęciu śledztwa przez prokuraturę w Lublinie ws. szwedzkiego artysty, który dla namalowania czarno-białej akwareli posłużył się popiołami ofiar Majdanka.
W artykule zatytułowanym "Popioły z obozu koncentracyjnego posłużyły sztuce" gazeta "Neues Deutschland" informuje, że prokuratura z Lublina wszczęła 8 stycznia śledztwo przeciwko szwedzkiemu artyście Carlowi Michaelowi von Hausswolfowi. Jest on podejrzany o profanację prochów ofiar krematorium w obozie zagłady w Majdanku.

W grudniu 2012 r. szwedzkie media poinformowały, że artysta użył do jednego z obrazów popiołu, który zebrał w piecu krematorium w Majdanku. "Obóz koncentracyjny w tej miejscowości był po Auschwitz-Birkenau drugim największym obozem zagłady, w którym naziści mordowali przede wszystkim Żydów. Podczas II wojny światowej zginęło tam 80 tys. osób" - pisze "Neues Deutschland".

Prowokacja lub "przykład barbarzyństwa"

Muzeum Pamięci w Majdanku zareagowało na doniesienia szwedzkiej prasy o kontrowersyjnym obrazie stwierdzeniem, że nie wyklucza tu zwykłej prowokacji ze strony artysty. Jeśli jednak informacje okazałyby się prawdziwe, jego postępek byłby "przykładem barbarzyństwa". Prokuratura z Lublina liczy podczas śledztwa na pomoc szwedzkiej strony.

Również "Süddeutsche Zeitung" w artykule "Profanacja w obozie koncentracyjnym" informuje krótko o śledztwie przeciwko szwedzkiemu artyście Carlowi Michaelowi von Hausswolfowi, który wystawił pod koniec 2012 r. w szwedzkiej miejscowości Lund kontrowersyjny obraz, do namalowania którego wykorzystał popioły ofiar krematorium w obozie zagłady w Majdanku.

Także Spiegel Online zajmuje się sprawą szwedzkiego malarza. Według zapewnień artysty popioły ofiar krematorium w Majdanku, które posłużyły mu do namalowania czarno-białej akwareli, zdobył podczas zwiedzania obozu zagłady w 1989 roku. Salomon Schulmann, przewodniczący gminy żydowskiej w Szwecji, skomentował ten przypadek jako "ekstremalnie obrzydliwy", i podał w wątpliwość walory artystyczne obrazu. Śledztwo wszczęte przez polską prokuraturę bazuje wyłącznie na doniesieniach mediów, dlatego liczy ona na pomoc szwedzkiej strony, informuje Spiegel Online. W przypadku udowodnienia winy szwedzkiemu artyście grozi kara więzienia do 8 lat.Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • andy_1

  0

  Dziwne, że 67 lat po wyzwoleniu obozu popioły ofiar nadal leżały w krematorium, czyli de facto na ekspozycji muzealnej... I nikt ich nie pochował z należną czcią - i pozwolił na dostęp zwiedzających do prochów? A teraz się robi larum? A może to nie były popioły tylko kurz, co jest chyba bardziej prawdopodobne. Inna sprawa, że szwedzki artysta wpadł na dziwaczny i chory pomysł w imię poszukiwań ekspresji artystycznej no i nie pomyślał, że profanuje te prochy (jeśli to były prochy).

 • porque

  Oceniono 3 razy 1

  Pieprzone szkopy "uzalaja" sie nad popiolami, ktorych sami byli producentem a Gazeta od wlazenia w niemiecki odbyt staje sie przesmiesznym brukowcem...

 • qazokm

  Oceniono 5 razy -1

  Niemcy mają wyłączność na Majdanek, chociaz wielu i nas chciałoby umoczyć.

  Do prochów z Majdanka ma prawo tylko jeden malarz: Adolf Hitler.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 0

  Nic dziwnego, ze Niemcy sa oburzeni. Spapral ich robote.

 • muminos1975

  Oceniono 1 raz 1

  ze oni maja czelnosc .........

 • slawek_orz

  Oceniono 7 razy 1

  Niemiecki nazistowski obóz zagłady .Sprawcami byli trzeba to jasno mówić Niemcy .Niejaki hitler doszedł do władzy bo wybrał go naród niemiecki na nie mała wówczas grupa nazistów.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Ziemia z Krużewników, kamyk z Jeleniej, to jest Jasnej Góry, prochy z ... ??? Kretyńska prowokacja i tyle.

 • herrporcupine

  Oceniono 6 razy 0

  Haha, Niemcy oburzeni??? Szkoda że nie byli tak oburzeni, gdy ich dziadkowie profanowali w obozach miliony ludzi.

 • mordred

  Oceniono 2 razy 2

  Chciałbym tylko przypomnieć, że obóz był nie tyle nazistowski, co niemiecki. Dobrze by było żebyśmy pamiętali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje