Lasek: Polityka i badanie katastrofy lotniczej to dwie różne sprawy

Maciej Lasek, Antoni Macierewicz

Maciej Lasek, Antoni Macierewicz (Fot. Anna Jarecka, Sławomir Kamiński / AG)

- Tezy, którymi jesteśmy karmieni, nie mają żadnego potwierdzenia w faktach. Prawda smoleńska jest jedna, ale opinię publiczną kształtują te tezy, które są częściej powtarzane - mówił w RMF FM szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.
- Bardzo chciałbym spotkać się z ekspertami Antoniego Macierewicza, ale na naszych warunkach. Chcemy zapraszać ekspertów pojedynczo i przekonywać ich, że tezy, które głoszą, nie mają pokrycia w rzeczywistości - mówił Lasek. Przekonywał też, że spotkanie z kamerami i politykami nie ma sensu.

"Oni nigdy nie badali profesjonalnie wypadków"

Dlatego ekspert zapowiada, że 5 lutego na wspólną konferencję prasową, organizowaną przez Macierewicza, nie przyjdzie. - W jakim celu mam się spotkać z Macierewiczem? Nie chciałbym przekonywać polityków, bo polityka i badanie katastrofy lotniczej to dwie różne sprawy - mówił.

Zaznaczył, też, że eksperci komisji Macierewicza źle interpretują dane. - I jest to związane z tym, że żadna z tych osób, która się wypowiada, nie zajmowała się profesjonalnie badaniem wypadków lotniczych i takimi szczegółami, jakimi myśmy się zajmowali - przekonywał.

"Komisja Macierewicza ma dbać o pamięć"

- Ostatnio przejrzałem rozkład pracy zespołu parlamentarnego. Nie znalazłem nigdzie informacji, że ten zespół ma badać wypadek lotniczy. Ma współpracować z organizacjami, które badały ten wypadek. Ma też współpracować z rodzinami. Dbać o pamięć tej katastrofy - mówił.

Lasek twierdzi, że zwolenników teorii zamachu nie da się przekonać do innej wersji wypadku. - Ja bym chciał, żeby wszyscy byli przekonani, ale jestem realistą. Kilkanaście procent do dwudziestu procent osób, które wierzą w inny przebieg tego wypadku - odrzucając 80, 90 procent faktów, które zostały zgromadzone - to jest grupa osób, która jest bardzo trudna do przekonania, albo która nie zostanie nigdy przekonana - mówił.

Zobacz także
 • Antoni Macierewicz i gen. Marek Dukaczewski "Dlaczego my, podatnicy, mamy płacić za niekompetencję Macierewicza?"
 • Daniel Olbrychski u Moniki Olejnik Daniel Olbrychski: Czy zagrałbym Antoniego Macierewicza? Z przyjemnością
Komentarze (76)
Lasek: Polityka i badanie katastrofy lotniczej to dwie różne sprawy
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 118 razy 96

  Komisja Macierewicza ma dbać nie o pamięć tylko o wymyślanie co trochę nowych teorii zamachowych i żeby o katastrofie się bębniło bez przerwy bo tylko to utrzymuje jeszcze pis na powierzchni w innym razie już wszelki ślad by po nich zagiął

 • fakiba

  Oceniono 110 razy 92

  Pan Lasek mówi że eksperci Macierewicza żle interpretują dane i to jest błąd oni tworzą swoje dane bo prawdziwe nie pasują im do zamachu

 • chi_neng1

  Oceniono 97 razy 79

  Oczywiscie, zgadzam sie z panem Laskiem, ze to jest grupa, ktorej nigdy sie nie da przekonac expertyza, bowiem to jest grupa, dla ktorej ta expertyza nie ma znaczenia.

  Tej grupie chodzi tylko i wylacznie o pozycje polityczna i zemste za poniesione porazki na tej plaszczyznie.

  Budowanie legendy i historii w oparciu o katastrofe samolotowa z celem postawienia na piedestale klanu Kaczynskich oraz przejecie wladzy stalo sie jedynym celem tej grupy.

  Metody i sposoby ociagniecia tego celu - profanowanie i zawlaszczanie sobie wszystkiego co bylo "swiete" w naszej Ojczyznie, staly sie codziennoscia dla owej grupy, ktora domaga sie aplauzu za owe dazania.

  Megalomania i paranoja jest instrumentem, ktory kieruje ich posunieciami.

  Do czasu !

  Moje uznanie dla pana Laska.

 • szary-polak

  Oceniono 55 razy 45

  "Macierewicz rozwiązał WSI - i ile to kosztowało? Bagatela! Do tej pory tylko koszty przeprosin w mediach, jakie poniosło MON, 900 tys zł. A nie wliczani są w to prawnicy, koszty sądowe, etc. Ba, to jeszcze w tej kwestii nie jest ostatnie słowo. Ile kosztowało armię WP brak osłony wywiadowczej, które skutkowało śmiercią żołnierzy na misjach mniej i więcej pokojowych, tego obliczenia nie podejmie się żaden księgowy. Bo jaką wartość finansową wstawić w rubrykę "nie żyje"?

  To tak nawiasem, o zbrodniczej działalności Antka....

 • wotywa321

  Oceniono 49 razy 39

  Macierewicz dba głównie o swój interes a nie narodu

 • mark6

  Oceniono 37 razy 37

  Czy ktoś kiedyś odpowie na ZASADNICZE pytania:

  Czy Śp. miał zgodę Pana Min. Sikorskiego na OFICJALNY wyjazd do Katynia?Jeżeli nie, tak jak do Brukseli,
  Gruzji, na Ukrainę, to był to PRYWATNY wypad urzędnika państwowego za który Rząd RP nie ponosi ŻADNEJ
  odpowiedzialności!!!!!!!!!!!!!!

  Dlaczego polscy tzw. piloci łamali WSZYSTKIE procedury lotnicze wprowadzając m.in. w błąd rosyjskich kontrolerów nie KWITUJĄC informacji z wieży??????
  Jaka była treść ostatniej rozmowy blizniaków????
  et. etc.
  Zanim będziemy powoływać kolejne "komisje" może wpierw odpowiemy na te proste pytania????

 • bp_2

  Oceniono 32 razy 28

  Byłoby głupotą zniżać się do poziomu populistów od Maciarewicza.
  Niech się bawią w swojej piaskownicy i nie zawracają głowy zespołom specjalistów lotniczych, nie chcących mieć nic wspólnego z politykami (nieznających się na sztucznych mgłach, helu i innych urojeń, to przecież nie psychiatrzy).

 • e-komentarz

  Oceniono 26 razy 22

  Tu początek tragedii smoleńskiej: orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/4D0917D9
  Reszta to tylko następstwa...

 • 1-mark-adams

  Oceniono 21 razy 17

  chyba o pamięć schofrenika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje