Program in vitro może być niezgodny z konstytucją. A rząd tego nie sprawdził

10.01.2013 06:52
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

PRZEGLĄD PRASY. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia program dotyczący refundacji in vitro według zapowiedzi miał wejść w życie w lipcu. Ale nie wiadomo, czy wejdzie, bo resort zdrowia nie zlecił ekspertyz prawnych w sprawie jego zgodności z konstytucją. A prawnicy i politycy sygnalizują kłopoty - informuje "Rzeczpospolita".
Premier Donald Tusk obawiając się podziału własnego klubu podczas głosowania nad ustawą o in vitro w Sejmie, postanowił sprawę załatwić poza Sejmem. Temu służyć miał rządowy program, którego start zapowiedziano na lipiec. Tyle że im bliżej tej daty, tym więcej wątpliwości w Platformie i rządzie co do powodzenia pomysłu. - Jest coraz więcej opinii, że program może okazać się niekonstytucyjny - powiedział "Rz" ważny polityk koalicji. Jak ustaliła gazeta, resort zdrowia nie zlecił żadnych ekspertyz prawnych w sprawie zgodności programu z konstytucją.

Prawnicy: Program musi mieć oparcie w ustawie. A tę można zaskarżyć

A prawnicy ostrzegają. - Każdy program zdrowotny musi mieć oparcie w ustawie. Jeśli znajdą się w nim zapisy budzące wątpliwości konstytucyjne, wówczas można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy, na podstawie której został uchwalony - mówi dr Piotr Uziębło, konstytucjonalista z Uniwersytetu Gdańskiego. - Wszystkie wątpliwości, zwłaszcza konstytucyjne, powinny być dokładnie przestudiowane, bo sprawa budzi olbrzymie emocje - wtóruje mu konstytucjonalista z SWPS Marek Chmaj. Wątpliwości co do programu zgłaszali m.in. poseł Jacek Żalek z PO i Bolesław Piecha z PiS.

Resort zdrowia: Program nie podlega orzecznictwu TK

Ministerstwo Zdrowia się broni. "Programy zdrowotne, w związku z tym, że nie są aktami prawnymi, nie podlegają orzecznictwu o zgodności z Konstytucją RP, co należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego" - twierdzi resort i tłumaczy, że podczas prac nad programem skupiono się bardziej na "efektywności zdrowotnej procedury" i "bezpieczeństwie pacjentów".

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • marek955

  0

  Znowu jakaś kolejna bzdura, tym razem z invitro i jego refundacją. Jak będziemy tacy bogaci jak chociażby Francja, to dopiero wtedy można by dyskutować o tym. Na razie to jest tylko jeden z kolejnych tematów zastępczych, by nie dyskutować o działaniach służby zdrowia, gospodarce czy bezrobociu. Za wszelką cenę próbuje się udowadnieć jakim to jesteśmy bardzo rozwiniętym krajem a tak na prawdę, jak podało niedawno radio Z pod względem zamożności w Europie jesteśmy na 4-tym miejcu od końca, i to nawet Grecja jest przed nami.

 • aqo7

  Oceniono 1 raz 1

  ..............kompletne bzdury !........................szkoda kasy ! ....................dołóżcie,, czarnym sukienkom,, !.....................bo tylko oni zostaną w tym grajdołku..................

 • 111doradca

  Oceniono 2 razy 2

  Komisja Majątkowa była niekonstytucyjna , a funkcjonowała dwadzieścia lat i przyniosła państwu polskiemu i społeczeństwu miliardowe straty. Pobożnym biskupom niekonstytucyjność ta jakoś nie wadziła.

 • antykatol666

  Oceniono 3 razy 1

  czemu się dziwicie od początku wyjścia programu refundacji in vitro i przejście z tym poza ustawodawstwem rządzący wiedzieli co robią
  prawdopodobnie już wtedy ten dzieciuch Żelek i nazista z PIS byli wyznaczeni do zaatakowania programu dlaczego teraz to inna kwestia pół roku za mało na proces legislacji fundusz kościelny podobny manewr!
  KK krótko trzyma swoje psy łańcuchowe !

 • darmen987

  Oceniono 6 razy 6

  Konkordatu nikt nie sprawdzał pod względem konstytucyjności.

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 5 razy 3

  Przeczytałem powyzsze i nie wiem w czym jest niezgodny z Konstytucją ? Niezgodny z Konstytucją to jest brak rozdziału koscioła od Państwa. Francja , Meksyk a nawet Urugwaj rozdział Państwa od religii mają już od wielu lat a my co ? - półkolonia Watykanu.

 • amron53

  Oceniono 4 razy 4

  Czy tolerowanie religijnej ciemnoty, ogłupianie młodzieży szkolnej przez religijnych szamanów, wyłudzanie kasy przez kler katolicki za praktyki szamańskie, wspomaganie finansowe oszustów Kościoła katolickiego na wszelkie sposoby przez państwo jest zgodne z konstytucją? Wybraliśmy posłów i senatorów jako władzę ustawodawczą, a oni, zamiast służby narodowi, wybrali dobro biskupów i Kościoła, Czy to nie sprzedawczyki i zdrajcy?

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra PO, dobra PO. Znów gadają, będzie dobrze

 • slmako

  Oceniono 4 razy 2

  jakto nie a pani Kidawa Blonska i pan Govin. Sami experci tylko nie wiadomo kto ma racje. Brak list rankigowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje