Rak znów musi boleć. Centrum Onkologii zlikwidowało oddział badania bólu

Pacjenci Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Pacjenci Centrum Onkologii w Bydgoszczy (Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta)

W warszawskim Centrum Onkologii zlikwidowano oddział badania bólu i zespół wsparcia. - To tylko reorganizacja - zapewnia dyrekcja. Ale pacjenci skarżą się, że zostali sami - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Organizacje chorych wysłały już protesty do prezydenta RP i ministra zdrowia.
- Przebywałam na onkologii w październiku, kiedy zaczęła się ta likwidacja oddziału, i już było niedobrze. Ze mną na sali leżała starsza pani z nowotworem nogi. Cała w guzach, bolało ją strasznie. Nocami płakała, żadne środki nie działały. Onkolodzy codziennie wzywali specjalistę od leczenia bólu. Przez tydzień nie udało się go sprowadzić - wspomina jedna z pacjentek.

Do Centrum Onkologii w Warszawie codziennie przychodzi kilkuset nowo zdiagnozowanych. Ok. 50 proc. z nich zmaga się podczas choroby z bólem, zarówno w trakcie leczenia, jak i w fazie terminalnej choroby. Od 2004 r. działał tu nowoczesny, kompleksowy system opieki paliatywnej (nad pacjentami nieuleczalnie chorymi) i zwalczania bólu.

- Opracowanie tzw. warszawskiego modelu opieki paliatywnej zajęło nam kilkanaście lat - wspomina dr Jerzy Jarosz, współtwórca rozwiązanego oddziału badania bólu, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia. Dr Jarosz we wrześniu otrzymał za to z rąk prezydenta Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ale już 1 października dyrekcja Centrum zamknęła Oddział Badania Bólu i zlikwidowała szpitalny zespół wsparcia.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
 • Recepty Lekarze chcą po 200 złotych od NFZ. Mówią, że ich nęka i straszy
 • prof. Piotr Rutkowski w Poranku Radia TOK FM "Wiemy, że lek działa, a nie możemy go stosować". Biurokracja blokuje leki na nowotwory
Komentarze (73)
Rak znów musi boleć. Centrum Onkologii zlikwidowało oddział badania bólu
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 138 razy 132

  Stało się to z pewnością na apel pOsła Libickiego (dawniej Pisda teraz POłgłówek) który wydalił z siebie złotą myśl: "Ból jest istotą człowieczeństwa"
  To było "wydalone" a propos tezy Pana Owsiaka o eutanazji.
  Oby Libickiego i jego "kolegów" z Wiejskiej dosięgła kiedyś "istota człowieczeństwa". Sk.....syny!

 • ccc-bbb

  Oceniono 116 razy 112

  Zapewne problemem są pieniądze - kwota to pewnie koszt "wymiany 100 m2 murawy na basenie narodowym"

  Oczywiście na LOT miliard się znalazł - no ale cóż, w LOT siedzą chłopki Tuska, Kopacz - Matacz & kompany. NA dwie spółki "atomowe" kasa też się znalazła, pensje "zachodnie" - a co!

  Oczywiście na służbę zdrowia kasy nie ma, szuflady pełne ustaw Kopacz - Matacz & Arłukowicz coś nie mogą ujrzeć światła dziennego.

  Ale co ich to rusza. Oni mają opiekę w jakimś "Medikompterze", z abonamentem "gold&lord" i walą ich problemy pacjenta onkologicznego.

  Ostatnio podniecały się media, że mamy robota "da vinci" - słownie jeden na całą zieloną wyspę! A i tak NFZ nie daje kasy na operacje! Rumunii mają robotów .... 10!

 • bioder65

  Oceniono 105 razy 91

  Może niech zrobią referendum o eutanazji wśród tych ,którzy wyją z bólu.Państwo znowu zdało egzamin , a cudowna Kopacz może POgłaskać Bartosza za to że w nieudolności zaczyna przerastać mistrzynię

 • felucjan

  Oceniono 65 razy 57

  Dostał odznaczenie, więc można zlikwidować. To takie nasze, polskie. Odznaczenia od Prezydenta w naszym kraju lepie dostawać tylko pośmiertnie. Ciekawy byłby Krzyż Odrodzenia Polski przyznany za śmierć bez narażania państwa na koszty.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 76 razy 56

  Do badania bolu i cierpien pacjentow najlepsze sa definicje katolicko-koscielno-episkopatowe. Czyli im bardziej boli na ziemskim padole tym wiecej "bedziesz mial radosci z zycia wiecznego".

 • jan.go

  Oceniono 47 razy 43

  W terenie polikwidowali już wcześniej i jakoś nikt tego nie zauważył.

 • yasior666

  Oceniono 46 razy 40

  Dobrze to nam tylko parady i rocznice wychodzą w Naszej Ojczyźnie ...
  Czy tu kiedyś będzie normalnie Panowie Komorowski, Tusk, itp.,...?

 • anna22290

  Oceniono 60 razy 34

  za to ,;MOCARSTWO FINANSOWE POLSKIE ;ma wiecej na HIENY SMOLENSKIE i KOSCIOL wstyt w Polsce to nie jest SLUZBA ZDROWIA to jest UMERALNIA wsrod cywilizowanych panstw EU skandal ,BIEDNI POLACY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje