Gigantyczne kolejki w Krakowie. 10 godzin czekania w szpitalach

09.01.2013 18:53
Kolejka pacjentów

Kolejka pacjentów (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Nawet kilka godzin trzeba czekać na przyjęcie w krakowskich SOR-ach. Do szpitali coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którym nie chce się czekać kilku miesięcy na wizytę u specjalisty. Ale to niejedyny powód gigantycznych kolejek.
40 procent więcej pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych to niechlubny wynik ostatnich tygodni. - Czekamy już cztery godziny, przyjechałam tu z mamą, którą bardzo boli kręgosłup, byłyśmy też wczoraj i facet przede mną czekał 10 godzin, tragedia - relacjonuje pani Celina w poczekalni SOR-u Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Większość pacjentów czekających na korytarzu to jednak nie są przypadki wymagające natychmiastowej pomocy. - Przychodzą to z przewlekłymi infekcjami czy kontuzjami sprzed kilku dni, chociaż w takich sytuacjach powinni trafić do lekarza rodzinnego albo do ośrodków świadczących pomoc całodobową - przyznaje dr Stefan Bednarz ze Szpitala Uniwersyteckiego.

"Tu szybciej będę miał zrobione wyniki"

Sami pacjenci nawet się z tym nie kryją. - Tu szybciej będę miał zrobione wyniki - mówi starszy mężczyzna, siódmy w kolejce do gabinetu - Tyle lat płacę ubezpieczenie, że jak mam taką możliwość, to z niej korzystam - mówi bez ogródek.

Doktor Bednarz ich rozumie. - Wiem, że przykładowo na rentgen musieliby czekać miesiąc, a tu mają od razu i badanie, i poradę lekarską - tłumaczy. Ale kolejki to również wina niesprawnie działającego systemu opieki całodobowej. Pacjenci z takich placówek często są odsyłani właśnie na SOR. - Nie we wszystkich tego typu ośrodkach wykonywane są nawet podstawowe badania - twierdzi dr Bednarz. - Bo albo mają zepsuty aparat do EKG, albo problem z oznaczeniem morfologii, albo po prostu z oszczędności.

Na SOR-ze lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta. Wstępna weryfikacja stanu zdrowia odbywa się przy rejestracji, najpierw przyjmowani są ci przywiezieni przez karetki i w najcięższym stanie. Ale bez badania trudno ocenić faktyczny stan zdrowia pacjenta. I tak koło się zamyka.

Według raportu NIK-u z września ub.r. Małopolska jest na ostatnim miejscu w kraju - na 30 tysięcy mieszkańców przypada jeden zespół ratunkowy, bo karetki często też wzywamy bez powodu.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • arturo.k61

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy w naszym ukochanym kraju będzie:
  - Porządek?
  - Normalna służba zdrowia?
  - Pomocna policja?
  - Uczciwi politycy, dbający o wyborców?
  A Bóg się zamyślił i powiedział... "tego to i ja nie wiem" :-/

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  no to czekamy na konferens ministerka karierowicza, ktory z hukiem oglosi wPrOwadzenie narodowego PrOgramu skrocenia czasu oczekiwania na wizyte u lekarza.... a co ma byc gorszy od ministerka nowaczka...

 • krokodyl_13

  0

  Ciekawa jestem od kiedy takie prawo obowiązuje i jak łatwo SOR godzi się na te wszystkie badania. Dokładnie ten sam SOR wymieniony w artykule w zeszłym roku załatwił mnie na cacy. Zostałam obarczona przez opaczność rwą barkową. Nie byłam nachalna pobiegłam do lekarza pierwszego kontaktu na Strzelecką więc niedaleko od SOR-u i odczekałam swoje bo przecież nie byłam zarejestrowana a ból narastała do gigantycznych rozmiarów. Lekarz rozłożyła ręce i wysłała mnie na SOR bo oni nie mają RTG ani USG. W SOR też była krótka piłka jeśli nie było urazu proszę do lekarza pierwszego kontaktu. Polatałam sobie tam i z powrotem już byłam gotowa odgryźć sobie rękę wtedy może by przyjęli mnie na SOR bo odgryzienie to uraz. Nie chcę mi sie dalej opowiadać bo byłam potem na dyżurze całodobowym itd... Polaku lecz się sam, ja mogę tylko proszę o dostęp do leków.

 • gr_ub_y

  0

  @plumgazeta
  W Łodzi nie ma kolejek.

  Wy tam macie swoich Łowców Skór, więc nic dziwnego, że nie kolejek.

 • gr_ub_y

  0

  Wkrótce Wielka Orkiestra Powszechnej Eutanazji rozwiąże problem kolejek!

 • walkaklas

  Oceniono 2 razy 2

  Ogólnie kształcimy 10 krotnie więcej studentów niż za PRL.
  Za to studentów medycyny mamy teraz mniej niż za komuny, co się dzieje ?
  Władza chce aby ich było mało, abyśmy płacili za niby system a nie korzystali z usług ze względu na kolejki !!!
  Liczą poza tym, że utrudniony dostęp do lekarzy nie pozwoli nam dożyć do 67

 • doriana88

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to? A rząd powiada, że nie ma żadnych kolejek... Do niektórych specjalistów w ogóle nie ma zapisów, a jeśli można się zapisać, to najbliższy termin jest za 6 miesięcy. Na rehabilitację czeka się 3 miesiące, a do dentysty w ogóle nie można się dostać. Ostatni raz byłam u dentysty w państwowej przychodni 30 lat temu, potem tylko prywatnie i za to żaden fundusz ani kasa nie zwraca pieniędzy, dlaczego w zachodniej Europie jest to możliwe?

 • klara551

  0

  To nie są kolejki do szpitala to są kolejki do poradni. To jest skutek wprowadzenia instytucji lekarza rodzinnego który pracuje jak urzędnik do 15 i nic nie musi. Szukanie porady kiedyś na pogotowiu,ostrych dyżurach to nasza specyficzna cecha wypracowana przez lata. Wypracowana bo żadna z kolejnych władz nie potrafiła rozwiązać problemu.

 • truten.zenobi

  Oceniono 2 razy 0

  QJM
  "którym nie chce się czekać kilku miesięcy na wizytę u specjalisty."
  gdyby ciebie i... inteligencie coś bolało też nie chciało by ci się "czekać"

  prawda jest taka że założenia sytemu są takie by odmówić ludziom leczenia stąd durne procedury
  oczywiście wielu mogło by z powodzeniem skorzystać z przychodni ale potrzebują pomocy medycznej/leczenia/diagnostyki w jakimś realnym czasie...
  a nie wizyta u LPK, czekanie kilka godzin, specjalista/diagnostyka czasem kilka miesięcy. w efekcie można się przekręcić zanim otrzyma się jakąś realną pomoc!
  w efkcie coraz więcej ludzi zamiast do przychodni trafia na pogotowie - zajmując miejsce ludziom potrzebującym natychmiastowej pomocy...
  ale pretensje trzeba kierować do polityków i urzędników a nie ludzi którzy szukają realnej pomocy w chorobie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje