Gigantyczne kolejki w Krakowie. 10 godzin czekania w szpitalach

Nawet kilka godzin trzeba czekać na przyjęcie w krakowskich SOR-ach. Do szpitali coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którym nie chce się czekać kilku miesięcy na wizytę u specjalisty. Ale to niejedyny powód gigantycznych kolejek.
40 procent więcej pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych to niechlubny wynik ostatnich tygodni. - Czekamy już cztery godziny, przyjechałam tu z mamą, którą bardzo boli kręgosłup, byłyśmy też wczoraj i facet przede mną czekał 10 godzin, tragedia - relacjonuje pani Celina w poczekalni SOR-u Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Większość pacjentów czekających na korytarzu to jednak nie są przypadki wymagające natychmiastowej pomocy. - Przychodzą to z przewlekłymi infekcjami czy kontuzjami sprzed kilku dni, chociaż w takich sytuacjach powinni trafić do lekarza rodzinnego albo do ośrodków świadczących pomoc całodobową - przyznaje dr Stefan Bednarz ze Szpitala Uniwersyteckiego.

"Tu szybciej będę miał zrobione wyniki"

Sami pacjenci nawet się z tym nie kryją. - Tu szybciej będę miał zrobione wyniki - mówi starszy mężczyzna, siódmy w kolejce do gabinetu - Tyle lat płacę ubezpieczenie, że jak mam taką możliwość, to z niej korzystam - mówi bez ogródek.

Doktor Bednarz ich rozumie. - Wiem, że przykładowo na rentgen musieliby czekać miesiąc, a tu mają od razu i badanie, i poradę lekarską - tłumaczy. Ale kolejki to również wina niesprawnie działającego systemu opieki całodobowej. Pacjenci z takich placówek często są odsyłani właśnie na SOR. - Nie we wszystkich tego typu ośrodkach wykonywane są nawet podstawowe badania - twierdzi dr Bednarz. - Bo albo mają zepsuty aparat do EKG, albo problem z oznaczeniem morfologii, albo po prostu z oszczędności.

Na SOR-ze lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta. Wstępna weryfikacja stanu zdrowia odbywa się przy rejestracji, najpierw przyjmowani są ci przywiezieni przez karetki i w najcięższym stanie. Ale bez badania trudno ocenić faktyczny stan zdrowia pacjenta. I tak koło się zamyka.

Według raportu NIK-u z września ub.r. Małopolska jest na ostatnim miejscu w kraju - na 30 tysięcy mieszkańców przypada jeden zespół ratunkowy, bo karetki często też wzywamy bez powodu.

Zobacz także
Komentarze (60)
Gigantyczne kolejki w Krakowie. 10 godzin czekania w szpitalach
Zaloguj się
 • oculumprooculo

  Oceniono 105 razy 77

  Bo "nima pinindzy". Ale jest dla złodziei kradnacych "zgodnie z prawem", czyli prezesów i członków zarządów spółek o nieograniczonych dochodach, członków rad nadzorczych, różnej maści "ekspertów" i "konsultantów", samorządowców "tyrajacych" w kilku samorządowych spółkach (czas pracy 32 godz. na dobę). Jest na wycieczki do Chin i do innych dalekich krajów.
  No i są miliardy dla funkcjonariuszy watykańskich. Tutaj tuskowcy (jak dziś Senat) czarnym zgodnie nie żałują !
  NADEJDZIE KIEDYŚ DZIEŃ ZAPŁATY !

 • rafik197910

  Oceniono 142 razy 54

  nie chciał bym tu być złośliwy ale winni tej sytuacji są co niektórzy pacjęci parę razy zdarzyło mi się być u lekarza rodzinnego i sytuacja wygląda tak rano mohery idą na 7 do kościoła potem żeby czas do południa jakoś zleciał idą do przychodni dam wielkie debaty wchodzi do gabinetu siedzi 30 minut i sie lekarzowi żali co ją dzisiaj boli a co nie bolało wczoraj i na co sąsiadka choruje nie mówie tu o wszystkich ale jest ich dużo a jak jest targ u nas prawie w czwartek to siedzi pare osób dopóki sie to nie zmieni to tak niestety będzie

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 53 razy 49

  Nadużywanie instytucji Ostrego Dyżuru to problem od lat.....Wiele jest tego powodów, ale jeden z zasadniczych to, że obiecywana podczas reformy ochrony zdrowia zasada, że PIENIĄDZ W SYSTEMIE PODĄŻA ZA PACJENTEM została uwalona przez urzędasów NFZ. Im wygodniej raz w roku podzielić LIMIT a potem tylko zgrywać bohaterów pierwej linii frontu walki o dobro powszechne, no bo winni są wszystkiemu ci ŹLI LEKARZE...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 50 razy 42

  Tak, tak, by pozwolić sobie na chorowanie w Polsce, trzeba mieć zdrowie i czas.

 • neutron44

  Oceniono 44 razy 34

  Czas na zmiany - te pieniądze zamiast na KK powinny iść na służbę zdrowia a na miejscach kościołów powinny stanąć szpitale !! -
  My chcemy żyć normalnie i mieć dostęp do służby zdrowia za którą płacimy ale z której nie możemy skorzystać, nie chcemy przez cale życie przygotowywać się na tamten świat!!!!!!!!!!!! " tu zostało jeszcze dużo do zrobienia"

 • anna3b

  Oceniono 47 razy 27

  Pan dziennikarz to chyba matołek - co oznacza stwierdzenie, że pacjentom nie chce się czekać? może po prostu są chorzy i nie mogą czekać 10 lub więcej miesięcy na przyjęcie do specjalisty?

 • ewa5.0

  Oceniono 42 razy 20

  Co jest z tym Krakowem,takie piękne miasto,a tu same złe przekazy-10 godzin czekania w szpitalach i same podejrzane typy-Ziobro, Gowin,Bombiarz ,Rokita, ażciarki przechodzą!

 • aide5

  Oceniono 25 razy 19

  Tak rzadza ci ktorzy walczyli o wasza wolnosc wolnosc , wolnosc . To dobrze ze Gierek wybudowal tyle szpitali i wykrztalcil tylu lekarzy

 • zenblue1

  Oceniono 15 razy 11

  Arłukowicz uroczyście oświadcza na konferencji prasowej że kolejki już zlikwidował a tu w Krakowie jakiś sabotaż.
  Pewnie to spisek Gowina,Rokity i Ziobry

  Najlepsze kasztany są na placu Pigalle
  Z głodu szarak skacze

  Niedługo będą społeczne kolejki na OIOM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje