Polska bez GMO? Na razie tak, ale...

Polska bez GMO? Co rząd zrobił w tej sprawie

Polska bez GMO? Co rząd zrobił w tej sprawie (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Jedyną w Polsce rośliną modyfikowaną genetycznie była dotąd kukurydza MON 810. Kilka dni temu rząd wprowadził zakaz jej uprawy. Czy to znaczy, że problem GMO w naszym kraju mamy z głowy? Zdaniem organizacji Greenpeace Polska, na razie tak. Ale Polska musi trzymać rękę na pulsie. W UE czeka bowiem w kolejce do autoryzacji 26 kolejnych roślin modyfikowanych genetycznie.
Do tej pory w Polsce obowiązywały (od 2005 r.) przepisy zakazujące handlu nasionami roślin genetycznie modyfikowanych. Regulowała to ustawa o nasiennictwie. Rolnicy nie mogli kupować tego typu ziaren, choć nie mieli zakazu ich wysiewania.

Przez to pojawiały się uprawy kukurydzy GMO. - Polscy rolnicy kupowali ziarna kukurydzy MON 810 w Czechach i w sposób zupełnie niekontrolowany wysiewali na terenie naszego kraju. W ten sposób w Polsce jest już obecnie ok. 3 tysięcy hektarów pól obsianych tą rośliną - mówi Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace Polska.

Co więcej przepis okazał się sprzeczny z prawem unijnym. Polsce groziły z tego powodu wysokie kary. Ustawę trzeba było przebudować - teraz handel nasionami roślin genetycznie modyfikowanych będzie dopuszczalny.

Mówiąc w skrócie, wcześniej mogliśmy uprawiać, ale nie kupować. Po wprowadzonych zmianach sytuacja się odwróci. Nowa ustawa o nasiennictwie umożliwi handel nasionami GMO, jednak rozporządzenia uniemożliwią ich legalny wysiew. Zdaniem działaczy Greenpeace Polska działania rządu są prawidłowe, a nowe przepisy można uznać za sukces. Nie jest to jednak ich zdaniem rozwiązanie ostateczne.

To nie koniec z GMO

Nie oznacza to jednak, że uprawa GMO będzie w Polsce legalna. Już na początku tego roku, rząd wprowadził dwa rozporządzenia uniemożliwiające polskim rolnikom wysiew kukurydzy MON 810 (jedynej genetycznie modyfikowanej rośliny uprawianej w Polsce) oraz ziemniaka Amflora. - W praktyce i tak chodzi tylko o tę pierwszą roślinę, ponieważ ziemniak Amflora w Polsce nie jest uprawiany - mówi Jacek Winiarski z Greenpeace Polska.

Czy to oznacza, że w Polsce GMO w ogóle nie będzie? Zakazano jedynie uprawy dwóch roślin. A co z innymi?

- Na razie Unia Europejska nie autoryzowała następnych 26 odmian roślin GMO, które czekają w kolejce. Zatem póki co nie pojawią się one w Polsce - tłumaczy Winiarski. Nie oznacza to, że takie rozwiązanie jest ostateczne. W wypadku gdy UE autoryzuje kolejne gatunki, konieczne będą kolejne rozporządzenia. Inaczej rośliny uznane przez Unię, będą automatycznie legalne także w Polsce.

Na razie nie ma jednak sprecyzowanych planów, co do autoryzacji takich organizmów.

Dlaczego Unia nie zakaże GMO?

UE jako całość nie może zabronić upraw GMO, gdyż od razu naraziłaby się na atak ze strony Światowej Organizacji Handlu za nakładanie barier handlowych. Daje jednak krajom członkowskim możliwość zabraniania upraw poszczególnych odmian na swoim terytorium. - Z tej furtki skorzystało już 8 krajów UE, w tym takie potęgi rolne ja Francja i Niemcy. Wprowadzając zakazy, Polska dołączyła do tego grona - dodaje Winiarski.

Do tej pory, oprócz Francji i Niemiec, GMO zakazały także Węgry, Austria, Włochy, Grecja, Luksemburg i Bułgaria.

- To nie koniec naszej kampanii - mówi Joanna Miś, koordynatorka kampanii STOP GMO w polskim Greenpeace. - Teraz musimy się upewnić, aby Komisji Europejskiej nie udało się podważyć polskiego zakazu, jak próbowała to robić wcześniej, na szczęście nieskutecznie, w przypadku innych krajów, które wprowadziły podobne zakazy - dodaje.

Zobacz także
 • Aktywiści Greenpeace nie wierzą w zapewnienia naukowców, że nie ma przesłanek, by uważać żywność modyfikowaną genetycznie za szkodliwą dla zdrowia "Powoduje raka", "szpikowana chemią". 10 pytań ws. GMO''
 • Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o GMO Prezydent zawetował ustawę o GMO. Naukowcy: Nie ma się czego bać
Komentarze (73)
Polska bez GMO? Na razie tak, ale...
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 69 razy 29

  "UE jako całość nie może zabronić upraw GMO, gdyż od razu naraziłaby się na atak ze strony Światowej Organizacji Handlu za nakładanie barier handlowych."

  Jakoś z narkotykami Unia nie ma problemów. Zakazuje i już, a Światowej Organizacji Handlu nie piśnie słowem. Ktoś tu wciska ciemnotę.

 • wodakrolewska

  Oceniono 46 razy 24

  dalej można w sklepach sprzedawać bez oznaczenia produkty z GMO
  czyli nie mozemy uprawiać a mamy jesc obce GMO
  o co tu chodzi ???

 • cysorz_to_ma_klawe_zycie

  Oceniono 64 razy 12

  Tak w zasadzie, to taka genetycznie modyfikowana kukurydza prawie nie różni się od tej "normalnej". Tylko jeden mały szczególik: GMO może przyjąć wielokrotnie większa dawkę pestycydów niż zwykła żywność i dalej :żyć". A skoro może, to...

  każdy niech dopowie sobie sam skutki tegoż.

 • 1pytanie

  Oceniono 16 razy 10

  8 listopada rząd -->Tuska i Pawlaka<-- przegłosował ustawę o nasiennictwie pozwalając na zanieczyszczenie naszych upraw GMO, mało tego - odrzucili projekt ustawy nakazującej umieszczać na opakowaniu informację o tym że produkt jest GMO, to jest SKANDAL !!! ----------->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Potrzebna jest mobilizacja większa niż w przypadku ACTA, GMO to śmierć:
  www.youtube.com/watch?v=zP7K9-HlDpY

 • blondyn-3

  Oceniono 13 razy 9

  niech sobie Amerykance sami jedza to GMO

 • 1000kg

  Oceniono 17 razy 7

  Nie chcę GMO w Polsce dla dobra moich dzieci!!!

 • heniek_szuflada

  Oceniono 23 razy 7

  GMO to PO !!

 • almagus

  Oceniono 7 razy 3

  Gdy niewiedza nawiedza!

  Nad flaszką pochylony, niewiedzą zaślepiony!

  Popili maminsynki, do jakiejś trefnej wędlinki.
  Spirytus, to spirytus, do picia żaden przymus.
  Pij szybciej bo się ściemnia. A winna w żarciu chemia.
  Patrzcie ten co z psem idzie, to po formaldehydzie.
  Gdy polityk nie wie co. To wszystko przez GMO.
  Dlatego zawetuje, chociaż to nie skutkuje.
  Uczona wiedzy nędza. Pyta o wszystko księdza.
  A ten z bełkotu wiary, to wszędzie widzi czary.
  Spirytus, aż boska ślinka, precz z GMO wędlinka.
  Z religii obowiązkowy. Spirytus metylowy.
  Spirytus w trzech postaciach i panujący w gaciach.

  przez almagus » Pn wrz 12, 2011 9:05 am
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje