Lenin reklamuje sieć komórkową. Zawisza: Podpalać ich siedziby. A eksperci uspokajają

04.01.2013 16:25
Lenin rozpoczyna rewolucję w sieci komórkowej

Lenin rozpoczyna rewolucję w sieci komórkowej (Gazeta.pl / Youtube.com, materiały prasowe Heyah)

"Granice dobrego smaku zostały przekroczone! Heyah reklamuje się z pomocą gwiazdy ZSRR i Lenina - mordercy. Dzięki tej reklamie wiem, że już nigdy żadnej usługi w HEYAH nie kupię" - pisze zbulwersowany facebookowicz. Wszystko przez nową reklamę tej sieci komórkowej, której głównym bohaterem jest... Lenin.
Reklama sieci komórkowej promuje nową ofertę dla klientów. Podczas kolacji z oka dziewczyny wypada Lenin, gdyż "rewolucja dzieje się na naszych oczach". Są czerwone flagi z informacjami o cenach rozmów, a cała reklama utrzymana jest w rewolucyjnym stylu."Do tej pory suk...yny z korporacji twierdziły, że promują tow. Che, bo nie był typowym komunistą, ale jakimś tam rzekomym marzycielem itp. Teraz pokazują zbrodniarza w ścisłym tego słowa znaczeniu, i to ukazuje prawdę o nich - należy wobec tego podpalać ich siedziby, wywłaszczać ich z własności i na koniec rozstrzeliwać pod ścianą - będą mieli prawdziwy leninizm..." - napisał na Facebooku Artur Zawisza, były poseł, organizator Marszu Niepodległości.

"Następny będzie Hitler?"

- To chwyt marketingowy. Umieścić w reklamie coś skandalizującego i wzbudzić zainteresowanie mediów to stała metoda, jaką posługują się różnego rodzaju firmy. Pewnie ktoś weźmie z nich przykład i zaraz zrobi reklamę z Hitlerem, który jeździ na czołgu i namawia do zakupów w jakiejś sieci sklepów. Tego raczej nie regulują żadne rozwiązania prawne, to kwestia bojkotu tego typu historii - mówi portalowi Gazeta.pl jeden z czołowych polityków PiS.

Z tak ostrymi ocenami nie zgadza się m.in. prof. Monika Płatek, karnistka z UW, która podkreśla, że wykorzystanie wizerunku Lenina w tym kontekście z pewnością nie jest promowaniem komunizmu. - Czasami reklama odwołuje się do poczucia humoru. Humor nie musi być pierwszej jakości, natomiast odwoływanie się nawet do takich bohaterów jak Lenin nie może być identyfikowane z promocją zakazanego w konstytucji i prawie karnym systemu totalitarnego i systemu komunistycznego. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy Leninem i systemem komunistycznym - mówi nam prof. Płatek.

"Lepszy Lenin od gołej baby"

- Rozumiem, że twórcy reklamy chcieli zaapelować do poczucia humoru i zaszokować. Jak widać, to drugie im się udało. Z drugiej strony, strasznie mnie cieszy, że jest to Lenin, a nie goła baba. To znaczy, że wreszcie odchodzimy od wykorzystywania i uprzedmiotowiania ciał kobiecych, a zaczynamy sięgać po figury, które do niedawna straszyły, a teraz mogą być ludzkie - dodaje prof. Płatek.

Podobnego zdania jest Jacek Pawlak, członek zarządu Klubu Twórców Reklamy, który podkreśla, że reklama sieci HEYAH w żadnym stopniu nie jest kontrowersyjna. - Wykorzystanie postaci Lenina samo z siebie nie jest promowaniem komunizmu. Jeżeli weźmiemy reklamę prezerwatyw, na której pokażemy Hitlera i napis, że gdyby jego rodzice ich używali, to świat byłby piękniejszy, to nie będziemy przecież promować nazizmu.

Nie sądzę, by agencja chciała wywołać skandal, bo to w ogóle nie jest żaden skandal. Zwykła reklama. Poza tym możliwe, że dla grupy docelowej to jest jakiś starszy śmieszny pan - dodaje Pawlak.

O komentarz poprosiliśmy też biuro prasowe PTC, właściciela sieci Heyah. Na 5 przesłanych przez nas pytań otrzymaliśmy odpowiedź: "Jedynym celem reklamy jest poinformowanie konsumentów o najnowszej ofercie sieci Heyah, dzięki której użytkownicy mogą otrzymać 60 minut do wszystkich za 1 złoty. Kampania została przygotowana w wyraźnie żartobliwy sposób i próby rozważania spotu inaczej niż jako nawiązanie do słowa "rewolucja", oznaczającego zmianę, jest bezzasadne".

Zobacz także
Komentarze (411)
Zaloguj się
 • goran69

  0

  Zawisza kup sobie młotek i stuknij się w ten durny łeb

 • jujeahip

  0

  Jak zaczniemy pluć na każdą parodię to współczuje, trochę dystansu do życia.

 • re-mixer

  Oceniono 1 raz 1

  Bezprawne, nielegalne działania nie są niczym nadzwyczajnym dla tego chłystka. Skończy to się kratami, czego sobie i Państwu życzę.
  niepoprawni.pl/blog/3444/kobylanski-wam-przeszkadzal-zawisza-nie

 • adam.gr

  0

  jak to dobrze , że ktoś koryguje informacje. DZIĘKUJĘ!!! No to z rachunków wynika , że 1 komunista dla niektórych wart jest 7000 normalnych ludzi. Wniosek jest oczywisty: Pinochet to baranek a lenin ( celowo piszę z małej litery) to wcielone zło.

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 0

  POlska Wybiórczymi lemingami słynie, lenin ich bogiem.
  foxx.salon24.pl/18278,marks-i-engels-nieprzeczytani

 • mariusz2010

  Oceniono 3 razy 1

  Za nawoływanie do podpalania, ten głupek powinien byc zamknięty w odosobnieniu. jako podżegacz , obojętnie, czy skrajnie prawicowy, czy komunistyczny.

 • kararaka

  Oceniono 4 razy 2

  Upubliczniając Lenina w naszym kraju to tak samo jakby napluć na nieprzeliczone rzesze ofiar polskich, jaka niosła sobą napaść czerwonej szarańczy prowadzonej przez tego zbrodniarza na Warszawę w 1920 roku.

 • smerek24

  Oceniono 3 razy 1

  Lenin był mordercą na masową skalę, Hitler go kopiował. Gdyby ktoś powiedział iż woli Hitlera na reklamie od gołej baby, podniósł by się ogólny protest. Gdyby ktoś inny wezwał do spalenia siedziby koncernu promującego telefon za pomocą wizerunku twórcy III Reichu, nikt by mu tego nie zarzucił. Co się dzieje? Może jednak włączyć samodzielne myślenie?

 • ptak57

  Oceniono 3 razy -1

  Oto prawdziwy patriota , prawdziwy Polak katolik - Zawisza ! Co na to prokuratura wszak to nawoływanie do przestępstwa !?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje