Wiosną remont generalny pasa startowego w Modlinie

Sprzęt czyszczący na lotnisku w Modlinie

Sprzęt czyszczący na lotnisku w Modlinie (Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin)

Wiosną zerwana zostanie wadliwa część pasa startowego lotniska w Modlinie i położona nowa - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Na czas remontu lotnisko znów zostanie zamknięte.
Jak mówi Sławomir Adam z Urzędu Lotnictwa Cywilnego na razie w Modlinie trwa łatanie dziur w pasie specjalnymi żywicami. Dzięki temu samoloty będą mogły znów lądować na podwarszawskim lotnisku od wtorku 8 stycznia. Ale o takim terminie przedstawiciele ULC, którzy codziennie wizytują plac budowy, mówią jedynie nieoficjalnie.

Dopiero wiosną koniec z prowizorką

Ale obecne łatanie pasa to tylko prowizorka. Wiosna trzeba będzie zamknąć lotnisko i przeprowadzić remont generalny pasa. Koszt remontu pasa ma ponieść wykonawca robót, firma Erbud - informuje nieoficjalnie Polskie Radio.

Zdaniem ULC pęknięcia pasa spowodowało użycie materiałów, które nie powinny być składnikami jego nawierzchni. Żywice, którymi teraz pas jest łatany, sprowadzono z USA i Czech. Ubytki w newralgicznych miejscach są uzupełniane mieszanką amerykańską. W Stanach Zjednoczonych jest ona używana do naprawy pasów startowych na lotniskach wojskowych. Inne pęknięcia uzupełniane są czeską, natomiast szczeliny na poboczach pasa zalewane są masą bitumiczną. Przedstawiciele zarządu lotniska w Modlinie nie chcą mówić o dacie wznowienia startów i lądowań po prowizorycznym załataniu pasa.

Doradca zarządu Edyta Mikołajczyk mówi tylko, że prace powinny się zakończyć w najbliższy piątek 4 stycznia. Tego samego dnia będą też złożone dokumenty do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i do ULC. Najpierw zgodę na użytkowanie musi wydać wojewódzki inspektor, a na tej podstawie ULC wydaje certyfikację. Wszystko to nastąpi prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

Przekierowania na Okęcie

Port lotniczy w Modlinie, budowany według zasady "szybko i tanio", zaczął się sypać już kilka miesięcy po oficjalnym otwarciu. 22 grudnia lotnisko zostało zamknięte dla samolotów pasażerskich, bo na betonowych 500-metrowych końcówkach jedynego pasa pojawiły się dziury w nawierzchni. Tego typu ubytki mogą poważnie zagrażać bezpieczeństwu startów i lądowań. Dlatego obecnie dostępna jest tylko półtorakilometrowa asfaltowa część pasa. Mogą na niej lądować jedynie niewielkie samoloty, w Modlinie ostatnio rzadko widywane. Samoloty linii korzystających do tej pory z tego lotniska zostały przekierowane do innych portów lotniczych, głównie na Lotnisko Chopina na Okęciu.

Zobacz także
 • Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej Wszyscy wiedzieli, że pas startowy w Modlinie to fuszerka. Ale lotnisko otworzyli
 • 15 lipca. Na właśnie otwartym lotnisku w Modlinie ląduje pierwszy samolot linii Ryanair Modlin zamknięty dla dużych samolotów
 • Odśnieżanie pasa startowego na lotnisku w Modlinie Lotnisko w Modlinie: "Pas był błędnie wykonany. Pojawiły się złuszczenia - najpewniej z powodu mrozu"
Komentarze (98)
Wiosną remont generalny pasa startowego w Modlinie
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 77 razy 75

  Moga przywieźć pas startowy z Kielc bo tam lotnisko zbankrutowało nim zdążyło się rozpaść :)))))

 • komunikat.4

  Oceniono 78 razy 60

  tytuł też świadczy o polskiej jakości. Co wyście s...ny zrobili z tej krainy.

 • mackiki

  Oceniono 82 razy 50

  nawet poprawnie tytulu na glownej nie jestescie w stanie napisac bando pseudo dziennikarzynkow

 • dickers

  Oceniono 50 razy 38

  Pani Edyta Mikołajczyk, "gwiazda" POlskich lotnisk, był Chopin, teraz Modlin, eurdycją nie grzeszy ale kasę trzepie... w tv występowała jako rzecznik, tutaj doradca :-)

 • piglet

  Oceniono 29 razy 29

  Proponuję aby autor tytułu na głównej stronie Gazeta.pl też skleił go żywicą bo jakieś odpryski sie zaplątały ;)

  "Łatanie dziur wystarczy na krótko. Wiosną BĘDĄ ZERWAĆ pas startowy w Modlinie" :)

 • agap.e

  Oceniono 48 razy 28

  Oczywiście winnych nie ma.Od 5 lat rządzi Tusk i mógłby już się zorientować,że przetargi uwzględniające tylko cenę to głupota.

 • conick_polny

  Oceniono 39 razy 27

  extra. ciekawe, który pierwszy się rozbije na "prowizorycznie załatanym pasie". Pooolska, mieszkam w Pooolsce... la la la

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje