Węgry. Orban podnosi emerytury dla ofiar Holocaustu

02.01.2013 20:39
Viktor Orban

Viktor Orban (Fot. Heinz-Peter Bader/Reuters)

Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia o 50 procent emerytury dla ofiar Holocaustu.
Obecny rząd Węgier krytykowany był ostro przez opozycję i wspólnotę żydowską za brak reakcji na akty antysemityzmu. - To bardzo pozytywny krok - powiedział o podwyżce przewodniczący Żydowskiego Związku Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) Peter Feldmayer.

Poza noworoczną podwyżką emeryci, których dotychczasowe świadczenia są najniższe - od 17 do 100 euro - mają otrzymać kolejną podwyżkę w 2014 roku. Tego typu emeryturę otrzymuje obecnie na Węgrzech 7-8 tysięcy Żydów, którzy przeżyli Holocaust osób na Węgrzech. Wspólnota żydowska w tym kraju liczy około 100 tysięcy osób. Przed II wojną światową żyło na Węgrzech ponad milion Żydów. Ocenia się, że 600 tysięcy stało się ofiarami niemieckiej okupacji i Holocaustu.

Jobbik tropi Żydów

Peter Feldmayer mimo pozytywnej oceny podwyżki twierdzi, że "pozostaje jeszcze wiele do zrobienia". Wyjaśnił, że chodzi o konieczność "zdeterminowanej walki z obecnym prawicowym ekstremizmem". Przewodniczący skrytykował jednocześnie rządowe nominacje w sferze kultury osób znanych ze swej bliskości ideologicznej ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem Jobbik.

W listopadzie 2012 roku doszło do największego rasistowskiego skandalu w powojennej historii Węgier z udziałem deputowanych tej partii. Podczas debaty parlamentarnej na temat sytuacji w strefie Gazy deputowany Jobbiku Marton Gyongyosi zażądał ujawnienia, "ilu Żydów znajduje się w najwyższych władzach kraju", ponieważ - jak oświadczył - "podejmowane przez nich decyzje zagrażają bezpieczeństwu Węgier".

Protest noblisty

2 grudnia 2012 roku przedstawiciele MAZSIHISZ, politycy, deputowani, duchowni i mieszkańcy Budapesztu demonstrowali przed parlamentem na placu Kossutha przeciw antysemickim ekscesom Jobbiku.

W czerwcu 2012 roku Elie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1986 rok), twórca terminu "Holocaust", zwrócił najwyższe odznaczenie węgierskie, które otrzymał z rąk prezydenta Węgier w 2004 r. w proteście - jak napisał - przeciw nasilającym się przejawom antysemityzmu na Węgrzech. Wiesel był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

Zobacz także
Komentarze (37)
Węgry. Orban podnosi emerytury dla ofiar Holocaustu
Zaloguj się
 • lajosz3

  Oceniono 62 razy 28

  Aj waj, co się dzieje ?

  W artykule pojawia się słowo Żyd, a komentarze włączone ?

  Oj dostanie się komuś kto nie wykazał należytej czujności.

 • hotin

  Oceniono 45 razy 19

  A w Polsce oddajemy tym ofiarom holokaustu niemieckiego w drodze przeprosin wyremontowane kamienice! Jesteśmy PO prostu bardzej hojni!

 • mordred

  Oceniono 32 razy 16

  Czy ja dobrze zrozumiałem, że podwyżki obejmą tych, którzy ucierpieli z rąk Niemców w czasie wojny, ale muszą być pochodzenia żydowskiego? To znaczy, że Niemcy prześladowali, mordowali i wysyłali do obozów tylko Żydów? A jeżeli nie tylko Żydów, to dlaczego tylko oni dostają podwyżki? Czy ja czegoś nie rozumiem, czy raczej rozumiem, tłumacząc sobie tą sytuacją naciskami gminy żydowskiej i nie tylko?

 • wyciety

  Oceniono 16 razy 10

  Znowu zwiekszy sie ilosc ocalalych.

 • johniii

  Oceniono 11 razy 7

  9 X 2012 r. mija 70 rocznica utworzenia Konzentrationslager Warschau, będącego realizacją opracowanego przez hitlerowskie Niemcy tzw. Planu Pabsta, którego celem było całkowite zniszczenie stolicy Polski. Działał on aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Zamordowano w nim ponad 200 tys. Polaków i obywateli innych nacji. Prawda o jego istnieniu z trudem przebijała się do świadomości historyków i ogólnej opinii. Nieocenione zasługi w przywracaniu pamięci o tej hekatombie Stolicy położyła śp. sędzia Maria Trzcińska (1931-2011).

 • johniii

  Oceniono 9 razy 7

  www.google.com/search?q=KL+Warschau&hl=en&sa=G&tbo=u&tbm=isch&source=univ&ei=U63kUMDtGoXMtAa-lYFQ&ved=0CE8QsAQ&biw=1118&bih=642
  A co z holokaustem na mieszkancach Warszawy w KL Warschau w latach 1942-1943 gdzie zagazowano 200tys. Waszawiakow - tego sie nie mowi - nawet pomnika im nie postawiono.

 • tsunami1

  Oceniono 15 razy 7

  Jak będziemy wyciagać więcej kasy od rządu, to rostowski paluchem wskaże nam auschwitz i powie RAUS. Tylko że u nas nie musi wisieć napis arbeit machts frei, bo prawie każdy polak w pracy pracuje dla idei. Jedynie co nas jeszcze różni to to że do nas się nie strzela ale inne rzeczy jak upodlenie, głód jest jak najbardziej na miejscu.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 7 razy 3

  www.youtube.com/watch?v=4NkjI8k9-6E
  Bardzo ciekawy film poruszający problem antysemityzmu na świecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje