Węgry. Orban podnosi emerytury dla ofiar Holocaustu

02.01.2013 20:39
Viktor Orban

Viktor Orban (Fot. Heinz-Peter Bader/Reuters)

Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia o 50 procent emerytury dla ofiar Holocaustu.
Obecny rząd Węgier krytykowany był ostro przez opozycję i wspólnotę żydowską za brak reakcji na akty antysemityzmu. - To bardzo pozytywny krok - powiedział o podwyżce przewodniczący Żydowskiego Związku Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) Peter Feldmayer.

Poza noworoczną podwyżką emeryci, których dotychczasowe świadczenia są najniższe - od 17 do 100 euro - mają otrzymać kolejną podwyżkę w 2014 roku. Tego typu emeryturę otrzymuje obecnie na Węgrzech 7-8 tysięcy Żydów, którzy przeżyli Holocaust osób na Węgrzech. Wspólnota żydowska w tym kraju liczy około 100 tysięcy osób. Przed II wojną światową żyło na Węgrzech ponad milion Żydów. Ocenia się, że 600 tysięcy stało się ofiarami niemieckiej okupacji i Holocaustu.

Jobbik tropi Żydów

Peter Feldmayer mimo pozytywnej oceny podwyżki twierdzi, że "pozostaje jeszcze wiele do zrobienia". Wyjaśnił, że chodzi o konieczność "zdeterminowanej walki z obecnym prawicowym ekstremizmem". Przewodniczący skrytykował jednocześnie rządowe nominacje w sferze kultury osób znanych ze swej bliskości ideologicznej ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem Jobbik.

W listopadzie 2012 roku doszło do największego rasistowskiego skandalu w powojennej historii Węgier z udziałem deputowanych tej partii. Podczas debaty parlamentarnej na temat sytuacji w strefie Gazy deputowany Jobbiku Marton Gyongyosi zażądał ujawnienia, "ilu Żydów znajduje się w najwyższych władzach kraju", ponieważ - jak oświadczył - "podejmowane przez nich decyzje zagrażają bezpieczeństwu Węgier".

Protest noblisty

2 grudnia 2012 roku przedstawiciele MAZSIHISZ, politycy, deputowani, duchowni i mieszkańcy Budapesztu demonstrowali przed parlamentem na placu Kossutha przeciw antysemickim ekscesom Jobbiku.

W czerwcu 2012 roku Elie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1986 rok), twórca terminu "Holocaust", zwrócił najwyższe odznaczenie węgierskie, które otrzymał z rąk prezydenta Węgier w 2004 r. w proteście - jak napisał - przeciw nasilającym się przejawom antysemityzmu na Węgrzech. Wiesel był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • rabbinhood

  0

  Ciekawe co by się stało gdyby Orban wprowadził parytet? Czy by go pochwalono czy też może zostałby megaantysemitą?

 • zylioner

  0

  A ile tych ofiar jeszcze na Węgrzech żyje? No i ważniejsze pytanie czy romskie ofiary holocaustu podwyzka również obejmie?

 • bayadera

  Oceniono 1 raz -1

  Orban pokazuje prawdziwe oblicze kolejnej rewolucji zydowskiej.

 • wyciety

  Oceniono 16 razy 10

  Znowu zwiekszy sie ilosc ocalalych.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 7 razy 3

  www.youtube.com/watch?v=4NkjI8k9-6E
  Bardzo ciekawy film poruszający problem antysemityzmu na świecie.

 • johniii

  Oceniono 1 raz 1

  www.polishclub.org/2012/10/08/kl-warschauoboz-smierci-w-centurm-warszawy-na-rozkaz-himmlera-z-9-pazdziernika-1942-roku/

 • johniii

  Oceniono 11 razy 7

  9 X 2012 r. mija 70 rocznica utworzenia Konzentrationslager Warschau, będącego realizacją opracowanego przez hitlerowskie Niemcy tzw. Planu Pabsta, którego celem było całkowite zniszczenie stolicy Polski. Działał on aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Zamordowano w nim ponad 200 tys. Polaków i obywateli innych nacji. Prawda o jego istnieniu z trudem przebijała się do świadomości historyków i ogólnej opinii. Nieocenione zasługi w przywracaniu pamięci o tej hekatombie Stolicy położyła śp. sędzia Maria Trzcińska (1931-2011).

 • johniii

  Oceniono 9 razy 7

  www.google.com/search?q=KL+Warschau&hl=en&sa=G&tbo=u&tbm=isch&source=univ&ei=U63kUMDtGoXMtAa-lYFQ&ved=0CE8QsAQ&biw=1118&bih=642
  A co z holokaustem na mieszkancach Warszawy w KL Warschau w latach 1942-1943 gdzie zagazowano 200tys. Waszawiakow - tego sie nie mowi - nawet pomnika im nie postawiono.

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 8 razy 2

  Urban powinien rozliczyć swoich Zydow z wiernosci dla swojego panstwa ,a my w polsce powinnismy również wiedzieć ktorzy są Żydami i dla kogo pracują ,bo zachodzi podejrzenie ze nie sa uczciwi dla matki Polski.
  jesli sa uczciwi to daj im Boze zdrowie ,a jesli zdrajcami i złodziejami to do paki.
  Zachodzi podejrzenie ze mamy tu duzo postalinowskich zydow zakamuflowanych ,lub kradnacych nam wolnosc i demokracje jak Michnik ,czy jak go tam zwali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje