Premier przyjął rezygnację Bondaryka

Krzysztof Bondaryk

Krzysztof Bondaryk (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

"Premier Donald Tusk przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - poinformowała kancelaria premiera. Obowiązki szefa ABW przejmie dotychczasowy zastępca Dariusz Łutczak.
"Prezes Rady Ministrów podziękował Krzysztofowi Bondarykowi za pięć lat kierowania ABW, podkreślając, że sukcesy osiągnięte w tym okresie przez Agencję były efektem dużego wkładu pracy i osobistego zaangażowania jej szefa. Pełniącym obowiązki szefa ABW będzie dotychczasowy zastępca Dariusz Łuczak" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie KPRM.

Jak podała kancelaria premiera, podczas posiedzenia "Kolegium wyraziło pozytywną opinię na temat projektów planów służb specjalnych na 2013 rok". Podczas obrad premier Tusk poinformował o "zakończeniu pracy przez Zespół do spraw zmian organizacyjnych i legislacyjnych w służbach specjalnych". Przewodniczyli mu szef MSW Jacek Cichocki i szef MON Tomasz Siemoniak.

"Premier zwrócił się do członków i uczestników posiedzenia Kolegium o wyrażenie opinii na temat propozycji Zespołu, która będzie przedmiotem dyskusji na następnym posiedzeniu" - poinformował KPRM.

Miodowicz: Tusk zasugerował, że ma to związek z planowanymi zmianami w ABW

- Rezygnacja Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może mieć związek z planowanymi zmianami w ABW - powiedział szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Konstanty Miodowicz. Poseł PO przyznał, że tak zasugerował premier Donald Tusk podczas dzisiejszych obrad Kolegium ds. Służb Specjalnych. - Sam Bondaryk nie uzasadnił swej rezygnacji - dodał Miodowicz.

- Jestem zaskoczony tą informacją. Chociaż od dawna była mowa o możliwości jego [Bondaryka - red.] odwołania, były to jedynie doniesienia medialne - przyznał członek komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki. - Premier formułował swoje uwagi wobec ABW, ale zaskoczeniem dla mnie jest moment takiej decyzji - podkreślił poseł.

ABW przeciwko zmianom

We wrześniu premier Donald Tusk mówił w Sejmie, że ABW straci część uprawnień śledczych. - Miałem spotkanie z ministrem MSW i szefem ABW. Potwierdziłem wolę przeprowadzenia zmian, które będą dawały nam dużo więcej informacji, a nie będą obarczały ABW działaniami czysto śledczymi - zaznaczał. ABW była przeciwna zmianom. Do apelu o nieograniczanie uprawnień służbom specjalnym Agencja oraz prokuratorzy wykorzystali konferencję po zatrzymaniu niedoszłego zamachowca na Sejm. Prokuratorzy i ABW chwalili wtedy swoją skuteczność i profesjonalizm w udaremnieniu zamachu.

- Uważam, że funkcjonariusze Agencji winni mieć uprawnienia, które posiadają obecnie - mówił na konferencji szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Artur Wrona. - Po niesławnej aferze Amber Gold pojawiły się głosy o reorganizacji służb, m.in. ABW. Mam taki apel do osób zajmujących się tworzeniem prawa, aby pewne działania ustawowe gruntownie przemyślały - zaznaczył Wrona.

Zobacz także
Komentarze (74)
Premier przyjął rezygnację Bondaryka
Zaloguj się
 • kinoman1920

  Oceniono 100 razy 78

  gen brygady w korpusie ABW... kwalifikacje - byl w NSZ, kolportowal nielegalne gazetki - ukonczyl historie - wystarczy nie? Jak mozna zostac wyzszym oficerem w agencji bezpieczenstwa wewnetrznego bez posiadania jakiegokolwiek wyksztalcenia prawniczego czy kryminalistyczne?
  Mozna... w Polsce mozna.

 • gr_ub_y

  Oceniono 85 razy 37

  Przecież po takim sukcesie jak odkrycie legendarnego terrorysty co nastawał na życia władzy należy się awans a nie dymisja...

  ...ale zaraz zaraz... może będzie jednak awans.... na dyrektora Elektrowni Atomowej "Słońce Peru"?

 • cucurucu

  Oceniono 65 razy 33

  Zawsze sie dziwilem, ze taki fajfus jest szefem ABW

 • otworz_umysl

  Oceniono 51 razy 31

  I kolejna odprawa, i wcześniejsza emerytura, bo nie można typa wywalić tylko premiować odwołaniem.

 • swojak11

  Oceniono 43 razy 27

  Bua ha ha ha Pogromca terrorysty z "Naszej Klasy"

 • oh.bordello

  Oceniono 51 razy 27

  Dla kogo niespodziewana? Dla was zalosni pismacy GW.

 • otworz_umysl

  Oceniono 22 razy 18

  Podobno nowym szefem ma być Józef Bąk :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje