"Media związane z o. Rydzykiem przekroczyły granice pomówienia". KRRiT rozważa kroki prawne

02.01.2013 18:13
Krzysztof Luft i Jan Dworak

Krzysztof Luft i Jan Dworak (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

- Artykuły na temat nowego konkursu na miejsca na multipleksie, które ukazały się w mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, przekroczyły granice pomówienia - powiedział szef KRRiT Jan Dworak. Jak dodał, KRRiT rozważy podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
Ojciec Rydzyk sam autuje się z mulipleksu [BLOG]

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przytoczył dziś podczas konferencji prasowej tytuły artykułów, jakie w ostatnich dniach ukazywały się w "Naszym Dzienniku" na temat ogłoszonego pod koniec grudnia konkursu na miejsca na multipleksie, m.in. "Koalicja przeciw Trwam" i "Konkurs z ustawką".

- To są pomówienia mówiące o tym, że konkurs na multipleks jest już z góry rozstrzygnięty. W swoich wypowiedziach mówi to wprost o. Tadeusz Rydzyk. Albo że Krajowa Rada albo jej członkowie podejmują jakieś działania przeciwko Telewizji Trwam. Oświadczam, że nie ma to nic wspólnego z prawdą - powiedział Dworak.

W rozdanym dziennikarzom oświadczeniu szef KRRiT podkreślił, że "z uwagi na zainteresowanie Konferencji Episkopatu Polski udziałem Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym na naziemne nadawanie cyfrowe sygnału telewizyjnego KRRiT kilkakrotnie przekazywała pisemne informacje księżom biskupom oraz była zapraszana na spotkania m.in. odbywające się na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu".

Zadeklarował też, że KRRiT "gotowa jest nadal wyjaśniać wszystkie wątpliwości, lecz w sposób i w zakresie, który nie naruszy zasad konkursu".

"Tworzenie jakiejś nowej religii"

Pytany przez dziennikarzy o to, czy Krajowa Rada rozważa podjęcie kroków prawnych wobec mediów publikujących informacje, które w ocenie KRRiT są pomówieniami, Dworak powiedział, że "taki punkt na pewno stanie na posiedzeniu Krajowej Rady". Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na wtorek.

Zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft odniósł się z kolei do wywiadu z o. Rydzykiem, jaki we wtorek ukazał się w "NDz" . Redemptorysta ocenił w nim m.in., że kryteria, jakie zostały zapisane w ogłoszeniu o konkursie na program społeczno-religijny, m.in. to, że audycje mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego, to "tworzenie jakiejś nowej religii".

- Ten zapis jest niemal co do słowa zbieżny z tymi zapisami, które znajdują się w koncesji, które do dzisiaj wykonuje TV Trwam. (...) Te sformułowania są zawarte w warunkach programowych, które zostały zaproponowane przez nadawcę, tj. fundację Lux Veritatis, której o. Rydzyk jest prezesem, w roku 2003 i tak zostały zapisane w koncesji - powiedział Luft.

Transmisje nabożeństw, życie Kościoła

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ub.r. Krajowa Rada zdecydowała, że otrzymają je podmioty nadające programy: społeczno-religijne, filmowe, edukacyjno-poznawcze oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r.

Na MUX-1 czasowo - do 27 kwietnia 2014 r. - znajdują się m.in. programy TVP. Programy wybrane w trwającym konkursie mają je zastąpić. Zgodnie z treścią ogłoszenia o konkursie na program społeczno-religijny będzie on zawierał "transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje (...) będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie".

Brak miejsca na multipleksie = likwidacja TV Trwam

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Rydzyk mówił ostatnio, że ma informacje, iż podejmowane są działania, aby ktoś inny, a nie należąca do jego fundacji Telewizja Trwam, dostał miejsce na multipleksie. - Nie mogę ujawnić, kto mi o tym powiedział, ale rzeczywiście są podejmowane działania, aby utworzyć podmiot, który miałby dostać koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. W te działania są zaangażowani m.in. członkowie Krajowej Rady i niektórzy duchowni - mówił redemptorysta. Ocenił też, że nieprzyznanie Trwam miejsca na MUX-1 "będzie równoznaczne z likwidacją tej telewizji".

Szef Lux Veritatis zaapelował też o dalsze zbieranie podpisów pod protestem "przeciwko dyskryminowaniu Telewizji Trwam", organizowanie manifestacji i interweniowanie u posłów i senatorów. Obecnie TV Trwam posiada koncesję na nadawanie drogą satelitarną, program można odbierać w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. W lipcu 2012 koncesja dla TV Trwam została przedłużona do 2023 r.

Lux Veritatis już raz ubiegała się o miejsce na MUX-1, ale go nie otrzymała. Krajowa Rada tłumaczyła wówczas, że sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia tego przedsięwzięcia. Fundacja odwołała się od decyzji KRRiT. Odwołanie Krajowa Rada odrzuciła, a późniejszą skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga kasacyjna, jaką fundacja złożyła do NSA, nie została jeszcze rozpatrzona.

Zobacz także
Komentarze (253)
"Media związane z o. Rydzykiem przekroczyły granice pomówienia". KRRiT rozważa kroki prawne
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 602 razy 490

  może wreszcie trzeba "wytłumaczyć" temu toruńskiemu byle komu, że nie należy kłapać szatańskim jęzorem byle co? W jakim my państwie żyjemy? Gdzie jest władza?

 • e-komentarz

  Oceniono 396 razy 360

  Rok 2013 będzie to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały będą jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia...
  Klęską KRRiT byłoby dopasowanie warunków konkursu tak by dla Trwam były inne niż dla innych nadawców.
  Nadzwyczajnym wydarzeniem byłaby zgoda Rydzyka na zajrzenie mu w dokumenty finansowe.
  Czekamy na JAWNĄ rozprawę sądową... To się nam należy, przecież jedni i drudzy działają za naszą kasę...

 • niktwazny126

  Oceniono 361 razy 327

  Może wreszcie ktoś przynajmniej sprobuje pokazać, że ujadanie z ambony nie jest bezkarne. Bo się tym kościelnym urzednikom za dużo pozawala kłamać i napuszczać ludzi na siebie.

 • koniepobetonie

  Oceniono 229 razy 213

  Mam nadzieję, że ta banda oszołomów pod wodzą Lucyfera Rydzyka nie dostanie koncesji. Bo niby na jakiej podstawie ? W ramach nagrody za opluwanie demokratycznie wybranych władz ? Za judzenie przeciwko państwu ?? Za opluwanie przeciwników PISu przez "katolickie" media ???

 • kain_brat_abla

  Oceniono 298 razy 206

  Religia jest potrzebna człowiekowi do życia wtedy i tylko wtedy kiedy jest jej kapłanem - w końcu z czegoś trzeba żyć.

 • pyttipannan

  Oceniono 224 razy 204

  Tutaj nie ma co rozważać, tu trzeba działać szybko i konsekwentnie!!!

 • fakiba

  Oceniono 183 razy 173

  Postawili przed Rydzykiem barierę nie do pokonania czyli tolerancja i zakaz opluwania innych przecież to dla niego niewykonalne

 • frankyy

  Oceniono 178 razy 148

  W założeniach konkursu KRRiTV program ma:
  "...edukować w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski."

  wynika z tego, że musi to być program katolicki, co znaczy że KRRiTV dyskryminuje inne wyznania chrześcijańskie. Bo gdyby mógł to być program niekatolicki, to dlaczego miałby być podporządkowany Watykanowi?

 • m8ts

  Oceniono 154 razy 128

  I za kapelusz grzyba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje