"Media związane z o. Rydzykiem przekroczyły granice pomówienia". KRRiT rozważa kroki prawne

02.01.2013 18:13
Krzysztof Luft i Jan Dworak

Krzysztof Luft i Jan Dworak (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

- Artykuły na temat nowego konkursu na miejsca na multipleksie, które ukazały się w mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, przekroczyły granice pomówienia - powiedział szef KRRiT Jan Dworak. Jak dodał, KRRiT rozważy podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
Ojciec Rydzyk sam autuje się z mulipleksu [BLOG]

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przytoczył dziś podczas konferencji prasowej tytuły artykułów, jakie w ostatnich dniach ukazywały się w "Naszym Dzienniku" na temat ogłoszonego pod koniec grudnia konkursu na miejsca na multipleksie, m.in. "Koalicja przeciw Trwam" i "Konkurs z ustawką".

- To są pomówienia mówiące o tym, że konkurs na multipleks jest już z góry rozstrzygnięty. W swoich wypowiedziach mówi to wprost o. Tadeusz Rydzyk. Albo że Krajowa Rada albo jej członkowie podejmują jakieś działania przeciwko Telewizji Trwam. Oświadczam, że nie ma to nic wspólnego z prawdą - powiedział Dworak.

W rozdanym dziennikarzom oświadczeniu szef KRRiT podkreślił, że "z uwagi na zainteresowanie Konferencji Episkopatu Polski udziałem Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym na naziemne nadawanie cyfrowe sygnału telewizyjnego KRRiT kilkakrotnie przekazywała pisemne informacje księżom biskupom oraz była zapraszana na spotkania m.in. odbywające się na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu".

Zadeklarował też, że KRRiT "gotowa jest nadal wyjaśniać wszystkie wątpliwości, lecz w sposób i w zakresie, który nie naruszy zasad konkursu".

"Tworzenie jakiejś nowej religii"

Pytany przez dziennikarzy o to, czy Krajowa Rada rozważa podjęcie kroków prawnych wobec mediów publikujących informacje, które w ocenie KRRiT są pomówieniami, Dworak powiedział, że "taki punkt na pewno stanie na posiedzeniu Krajowej Rady". Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na wtorek.

Zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft odniósł się z kolei do wywiadu z o. Rydzykiem, jaki we wtorek ukazał się w "NDz" . Redemptorysta ocenił w nim m.in., że kryteria, jakie zostały zapisane w ogłoszeniu o konkursie na program społeczno-religijny, m.in. to, że audycje mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego, to "tworzenie jakiejś nowej religii".

- Ten zapis jest niemal co do słowa zbieżny z tymi zapisami, które znajdują się w koncesji, które do dzisiaj wykonuje TV Trwam. (...) Te sformułowania są zawarte w warunkach programowych, które zostały zaproponowane przez nadawcę, tj. fundację Lux Veritatis, której o. Rydzyk jest prezesem, w roku 2003 i tak zostały zapisane w koncesji - powiedział Luft.

Transmisje nabożeństw, życie Kościoła

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ub.r. Krajowa Rada zdecydowała, że otrzymają je podmioty nadające programy: społeczno-religijne, filmowe, edukacyjno-poznawcze oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r.

Na MUX-1 czasowo - do 27 kwietnia 2014 r. - znajdują się m.in. programy TVP. Programy wybrane w trwającym konkursie mają je zastąpić. Zgodnie z treścią ogłoszenia o konkursie na program społeczno-religijny będzie on zawierał "transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje (...) będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie".

Brak miejsca na multipleksie = likwidacja TV Trwam

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Rydzyk mówił ostatnio, że ma informacje, iż podejmowane są działania, aby ktoś inny, a nie należąca do jego fundacji Telewizja Trwam, dostał miejsce na multipleksie. - Nie mogę ujawnić, kto mi o tym powiedział, ale rzeczywiście są podejmowane działania, aby utworzyć podmiot, który miałby dostać koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. W te działania są zaangażowani m.in. członkowie Krajowej Rady i niektórzy duchowni - mówił redemptorysta. Ocenił też, że nieprzyznanie Trwam miejsca na MUX-1 "będzie równoznaczne z likwidacją tej telewizji".

Szef Lux Veritatis zaapelował też o dalsze zbieranie podpisów pod protestem "przeciwko dyskryminowaniu Telewizji Trwam", organizowanie manifestacji i interweniowanie u posłów i senatorów. Obecnie TV Trwam posiada koncesję na nadawanie drogą satelitarną, program można odbierać w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. W lipcu 2012 koncesja dla TV Trwam została przedłużona do 2023 r.

Lux Veritatis już raz ubiegała się o miejsce na MUX-1, ale go nie otrzymała. Krajowa Rada tłumaczyła wówczas, że sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia tego przedsięwzięcia. Fundacja odwołała się od decyzji KRRiT. Odwołanie Krajowa Rada odrzuciła, a późniejszą skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga kasacyjna, jaką fundacja złożyła do NSA, nie została jeszcze rozpatrzona.

Zobacz także
Komentarze (253)
Zaloguj się
 • kmicic-1-1

  Oceniono 1 raz 1

  Jest potrzebny taki kanał religijno -społeczny ale ten Rydzykowy w żaden sposób tego nie spełnia normalnie powinni go zamknąć to propagowanie ciemnogrodu i nienawiści.

 • videsur

  0

  "W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Rydzyk mówił ostatnio, że ma informacje, iż podejmowane są działania, aby ktoś inny, a nie należąca do jego fundacji Telewizja Trwam, dostał miejsce na multipleksie"

  no i jaki problem? jeśli ten ktoś inny dostanie miejsce, a zgodnie z założeniami będzie to kanał katolicki - dyrektor zwany ojcem jako pierwszy chrześcijanin RP powinien się tylko cieszyć - nie?

 • stereo_ares

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda jest taka, że Rydzyk tak bardzo chcąc multipleksu nie zasługuje na niego!- Co więcej Bóg mówi- jak was gdzieś nie przyjmą wstrząśnijcie prochy i idźcie dalej (ale nie przeklinajcie) w innym miejscu mówi- pierwsi mają byc ostatnimi... (pomijam ten list bo to skandal, ale byc może jakiś oszołom inny go wysłał)- stąd bracia inni też chcą nadawac, są radia na temat religijny w zgłoszeniach więc dlaczego to one nie mają dostac koncesji-bo nie biją piany!?.... a gdzie pokora?- Zapewniam was Bogu to się nie podoba!

  Co więcej- pomijam rozmowy niedokończone, bo jakiś sens to ma choc i wiele zła-ale np: jak nadeszły święta Wielkiej Nocy kilka lat wcześniej (w wielką Sobotę dokładnie) włączyłem RM bo chciałem posłuchac czegoś na temat tych świat np: przy pracach domowych... i nic nie znalazłem, nawet modlitw nie było- jedno co zapamiętałem to reklamy z numerem konta. Zdenerwowałem się i przełączyłem na radio PiK i ku mojemu zdziwieniu audycja była piękna- profesorowie, ludzie na poziomie wyjaśniali skąd się co bierze, tradycja, dlaczego taki termin i wiele wiele innych wspaniałych rzeczy których już nie pamiętam bo czas ucieka szybko, a kolejnej takiej audycji w kolejnych latach nie znalazłem- przypominam to nie były media katolickie!.

  JP2 cieszył się, że powstało RM i słusznie. Rozbudziło to Jego nadzieje, że w końcu coś dobrego zaczęło się dziac, cieszył się że często ktoś emituje katechezy z Placu Świętego Piotra- sam też się cieszyłem że mogłem słuchac głosu JP2, ale to była przykrywka- czas pokazał, że my wszyscy zostaliśmy oszukani, nawet Rycerze RNS, którzy wiązali nadzieję z tym radiem stąd po latach zauważam wiele krzywd związanych z tym radiem- nie jedna bo dzieli, pychę prowadzących- zawiodłem się, ale nie dziw -struktury w kościele RK są podobne- czego można oczekiwac od Rydzyka? A teraz jeszcze abdykacja?! To skandal co się dzieje z tymi ludźmi... zachowują się jak młodzieniec, który nie wie co ma robic!

  Pozdrawiam was RNS

  P.S. Pan w Biblii mówi wyraźnie- decyzje mogą podejmowac tylko mężowie rodzin żyjących w zgodzie najlepiej wielodzietnych. Mój tata ziemski nie chce tego słuchac bo konsekwencje są oczywiste o których mówię ciągle, ale Biblii nie czyta- co stwierdzam z przykrością i wierzy na słowo- stąd Pan mówi: wielu będzie zwiedzonych- w innym miejscu mówi- kto posiądzie prawdziwą mądrośc (nie ludzką) nie będzie chwiejny! Żaden ksiądz nie powinien pełnic funkcji dyrektorskich na jakichkolwiek stanowiskach i nie powinien się zajmowac biznesem, akcjami itd( nawet w Caritasie rządzą księża i biorą za to kasę)- nie chodzi o pieniądze same w sobie tylko o to, że wielu dobrych ojców ma problem utrzymac własne dzieci i nie mają pracy, a ksiądz pieniedzy tyle nie potrzebuje- no mo że na motolotnie jak u nas:-(... co więcej Bóg najpierw karze zadbac o dzieci a nie o stado baranów!.... Bóg te sprawy rozwija dalej i mówi, że Kapłan ma służyc Bogu przez posługę ludziom, a to co dostanie na ofiarę pochodzi od Boga nie z urzędu (np: Daję łopatkę kapłanowi który składa ofiarę- nie pierdzi w stołek w domyśle i dosłownie), a oni dzisiaj nie potrafią nawet poda komunii św. na klęcząco- u nas karzą stac to stoimy! W NT Bóg tę sprawę jeszcze podnosi! Kto to widział by "ojciec redemptorysta" zajmował się geotermią i jeszcze miał pretensje i zakładał pozwy sądowe w związku z tym...." to skandal w Oczach Boga!!! Człowiek będący księdzem powinien się modlic o to by dobre firmy się tym zajęły bo to jest jego przeznaczenie, a gdy będzie się tak modlił to Pan sprawi, iż prezes takiej firmy zasponsoruje np: remont parafii.

 • qwww

  Oceniono 2 razy 0

  abstrahując od Rydzyka
  Krajowa Rada Radiestezji to banda ch...ów która powinna być rozpędzona na 4 wiatry juz 20 lat temu a jej członkowie powinni odbywać karę łagru najlepiej na Wyspach Sołowieckich, kopać węgiel w Workucie albo pracować na Kołymie
  banda bezczelnych złodziei śmie mówić o "pomówieniach"
  trzeba mieć jakikolwiek honor, by być pomówionym

 • bobbie2

  Oceniono 4 razy 2

  Albo istnieje prawo dla wszystkich, albo Rydzyk Was wszystkich przeczolga.Jemu kazdy w d..pe wchodzi i na jego widok kiepala opada a on na glupocie kase bije. Dlaczego mordy nie drze jak wyrzucaja na bruk, babcie ktore nie moga za mieszkanie zaplacic, on na Owsiaka wyje bo nie moze przezyc jak Owsaik robi kase na chore dzieci, bo Rydzyk musi na"krowie jedzic, tak mowil biedak".Klechy nic dla chorych i slabych nie robia, oni jak daja zupke z burakow, to tez nie za swoje pieniadze, tylko panstwo im w dupe wlozylo, zeby przy TV dobrze wygladalo. Jak dlugo to prostactwo bedzie klechom wierzylo? a on muliti chce, tylko na krzywy ryj i nie placic za reklamy, jak macie stracha to mu dajcie, niech babcie za niego licencje placa a on bedzie coraz grubszy i glupszy.

 • wiezap

  Oceniono 5 razy -3

  O. Tadeusz Rydzyk ma rację. KRRiT nie chce dać TV TRWAM miejsca na darmowy dostęp, bo rząd nie chce się podzielić swoim monopolem na informację. Przecież 2.5 mln podpisów, to niebagatelna liczba i 150 manifestacji i to całkiem poważnych liczebnie, świadczy o woli narodu. Konstytucyjnie rządy w państwie demokratycznym sprawuje naród przy pomocy organów władzy państwowej, ale są sytuacje, kiedy naród sam się wypowiada i wtedy powinien w państwie prawa zostać wysłuchany. Tymczasem ignorowanie takiej fali protestów i domagania się udostępnienia TV TRWAM miejsca na MUX-1 jest jawnym bezprawiem.

  Ataki w mediach niewybredne i personalne na O. Rydzyka dowodzą braku rzetelnych argumentów i chęci odwrócenia uwagi. Jeżeli nie ma się siły argumentów, to pozostaje argument siły personalnego ataku. To tez jest dowodem przemocy i bezprawia, jakiego jestem świadkiem na tej stronie niejednokrotnie, a i teraz tutaj również. Przecież władza chce się rozprawić personalnie z O. Rydzykiem, zamiast przyznać się do błędu, jakiego nie powinna się dopuścić w państwie prawa. To są znane metody z poprzedniego systemu, co świadczy o tym, że niewiele się w naszym kraju zmieniło, od tamtej pory, albo, że szybkimi krokami wracamy do tamtej epoki. To w czasach komunistycznych Stanisław Lec pisał - "Straszny jest oddech epoki w której go brak". Czyżbyśmy znów nie mieli prawa do niezależnego, społecznego nadawcy, który na równych prawach bez dodatkowych opłat mógłby nadawać i rozwijać się, tak jak stacje komercyjne i rządowe...?

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 1

  Myślę, że ten pan powinien mieć już dawno nie jeden proces, czy to o zniesławienia czy przekręty finansowe. Zdumiewające, jak w Polsce można pozostawać bezkarnym przy tylu naruszeniach prawa i dobrego imienia innych.

 • tony.c

  Oceniono 2 razy 0

  Zaje..te jest to discopolo emitowane na platformie cyfrowej. To dopiero misja prawie tak jak gazeta wyborcza

 • kararaka

  Oceniono 8 razy -4

  Lewactwo zwalczało przez dziesięciolecia Tokarczuka wieszając na nim psy, kopiąc pod nim dołki, niszcząc wszystko co budował, zakładając podsłuchy a gdy przeszedł na emeryturę niczym hieny rzucili się na Rydzyka. Ale tak jak Ignacego nic nie ruszało gdy lewactwo się wściekało, tak i Tadeusza nic nie rusza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje