Włochy: kot od ponad roku przynosi na grób swojego pana prezenty

02.01.2013 13:53
Zdjęcie kota Toldo w materiale

Zdjęcie kota Toldo w materiale "Corriere Fiorentino" (Fot. za corrierefiorentino.corriere.it)

Od ponad roku kot o imieniu Toldo przychodzi codziennie na grób swego pana koło miasta Pistoia we Włoszech. Na płycie nagrobnej zawsze zostawia drobny podarunek: listek, gałązkę, plastikowy kubeczek. Tę wzruszającą historię opisał lokalny dziennik z Toskanii.
Na łamach "Corriere Fiorentino" podkreślono, że gdyby nie to, iż są liczni świadkowie, opowieść o niezwykłym kocie można by uznać za wymyśloną historię z filmu.

Zaopiekował się nim, jak kociak miał trzy miesiące

Jego właściciel Renzo Iozzelli zmarł we wrześniu 2011 r. w wieku 71 lat. Od tego czasu Toldo każdego dnia odwiedza jego grób w miejscowości Montagnana. W pyszczku przynosi małe podarki: patyczki, chusteczki higieniczne - wszystko, co znajdzie po drodze na cmentarz - i zostawia je na nagrobku.

Pan Toldo był bardzo z nim związany. Zaopiekował się nim, gdy kociak miał trzy miesiące. Przez lata byli nierozłączni. W dniu pogrzebu właściciela kot szedł za jego trumną - wspomniała wdowa cytowana w gazecie.

"Toldo chyba chce mu w ten sposób okazać wdzięczność"

Dodała: - Następnego dnia poszłyśmy z córką na cmentarz i znalazłyśmy na grobie mojego męża gałązkę akacji. Ja pomyślałam od razu, że to kot, ale córka uważała, że moje przekonanie wynikało z mojego stanu emocjonalnego w tamtym czasie.

- W naszej miejscowości kota widziało wiele osób. Chodzi na cmentarz nie tylko ze mną, ale bardzo często sam. Mój mąż był wobec niego bardzo serdeczny. Renzo kochał zwierzęta. To tak, jakby Toldo chciał wyrazić mu wdzięczność - podkreśliła wdowa. - To wyjątkowy kot, nie można go nie kochać - powiedziała.

Komentarze (130)
Zaloguj się
 • lenkars8

  Oceniono 1 raz 1

  Nasza kotka po moim powrocie ze szpitala, codziennie obdarowywała mnie pokaźną porcją białka :). Parę razy dziennie na poduszce obok mojej twarzy znajdowałam... ćmy, muchy, komary :). Pyszności po prostu. Byłam jej niezmiernie wdzięczna, że to nie były....pająki ;)

 • dos6

  0

  Życie pokazało, ja osobiście wolę mieć zwierzaka od fałszywych pseudo-przyjaciół, co jak mi się lepiej powodziło, to tłumy, drzwi się nie zamu=ykały,ale jak skończyły się pewne układy ,to potem nikt czasu niema lub mnie unika. Dlatego zwierzę nadal mi dotrzymuje towarzystwa. Dlatego doskonale tego Kota rozumiem, niczemu się nie dziwię.Pozdrawiam Serdecznie Prawdziwych miłośników Zwierząt , mój teraz pojadł i śpi. Pozdrawiam Kraków

 • critto

  Oceniono 2 razy 2

  kot nie ma pana, kot ma swojego człowieka :) A historia piękna i wierzę, że prawdziwa - koty wbrew obiegowym opiniom bardzo mocno przywiązują się do ludzi. Oczywiście kot jest zwierzęciem półdzikim i poradzi sobie sam, ale jest mu bardzo smutno bez jego człowieka.

 • foto-pstryk

  Oceniono 4 razy 4

  Ja w tę opowieść wierzę. Kot swojemu właścicielowi jako dowód zaufania znosi upolowane przez siebie myszy. Kto ma kota wychodzącego na dwór, pewnie często dostał taki "prezent". Ten kot widać nie ma możliowości polowania, więc niejako w zastępstwie przynosi coś, co tę mysz zastępuje czyli to co "upolował" po drodze, a więc np. znalezioną gałązkę lub chusteczkę.
  Piękna historia.
  Mam dwa młode kotki (poprzedni kot był z nami 17 lat) i każdego dnia na nowo podziwiam ich mądrość i okazywanie miłości właścicielowi. To bardzo inteligentne zwierzątka.

 • snujan

  Oceniono 3 razy 3

  Zawsze mówię: Uczmy się wdzięczności od naszych zwierząt.

 • laksmana

  Oceniono 2 razy 0

  Zwierzęta naśladują ludzi, kot zauważył, że rodzina przynosi kwiaty i znicze, więc postanowił robić to samo.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 6 razy -4

  A w pewnej małej miejscowości,świnia się o pompę zabiła
  i starosta natychmiast ogłosił żałobę powiatową!

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 5

  moje kotki syjamskie (miałem 2) same otwierały drzwi wewnętrzne skacząc na klamkę, ale to często spotykana umiejętność. Potrzeby fizjologiczne załatwiały wskakując na deskę WC, kuweta była zbędna. Uwielbiały jazdę na siatce z żyłki(do zakupów) - po rozbiegu z pokoju wskakiwały na siatkę i "jechały" przez całą długość przedpokoju.
  Jednak największym numerem było nauczenie kota mówienia (miauczenia) słowa "mama".
  Ćwirynku(bo tak jeden z nich miał na imię,druga to kotka Zefiryna) - powiedz "mama", a kot "ma-ma"
  Gdy zademonstrowałem to mamie, przeżegnała się i powiedziała, że to jakaś diabelska sztuczka.
  Wracając do artykułu i wierności kota, no cóż - to jest zdecydowanie wyjątkowy kot.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje