Wniosek PiS o wotum nieufności wobec rządu jest gotowy. "Prezes mocno go dopracował"

02.01.2013 13:27
Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska jest już gotowy, będzie złożony w drugiej połowie stycznia - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. PiS nie będzie czekać z wnioskiem na zakończenie negocjacji nad budżetem UE na lata 2014-20. Szef klubu PO nazwał wniosek "nieświeżym daniem".
Hofman powiedział dziennikarzom w Sejmie, że PiS chce, aby wniosek był głosowany na początku lutego, więc będzie złożony przez jego klub w drugiej połowie stycznia. - Jest już gotowy. Przez okres świąteczny prezes Jarosław Kaczyński dopracował go dość mocno - podkreślił.

Hofman był pytany o wcześniejsze wypowiedzi polityków PiS, m.in. szefa Komitetu Wykonawczego Joachima Brudzińskiego, którzy twierdzili, że na czas negocjacji w sprawie budżetu unijnego PiS nie będzie podejmować działań, które mogłyby być odebrane, w ocenie opinii międzynarodowej, jako próba osłabienia pozycji Donalda Tuska.

- Negocjacje mogą potrwać. Deadline, kiedy trzeba je zakończyć, to nawet połowa roku, a być może trochę później. Oczywiście nie zrobimy tego tak, aby bezpośrednio kolidowało to z którymś ze szczytów, bo to jest - jak mówiliśmy wcześniej - podważanie legitymizacji Tuska i jego pozycji, ale czekanie do połowy roku to chyba zbyt długo - zaznaczył Hofman.

Rzecznik PiS dodał, że po złożeniu wniosku zadaniem prof. Piotra Glińskiego, kandydata na premiera rządu technicznego, będą negocjacje z sejmowymi klubami nad zbudowaniem poparcia.

Wniosek "długi, ale nie przesadnie długi

Z rozmów z politykami PiS wynika, że pierwotna wersja wniosku liczyła kilkaset stron, pracowały nad nim zespoły parlamentarzystów, które przedstawiły szczegółowe zarzuty wobec rządu w poszczególnych dziedzinach; Jarosław Kaczyński postanowił go jednak skrócić.

- Wniosek będzie długi, ale nie przesadnie długi. Zarzutów jest wiele. Wniosek ocenia praktycznie każdą dziedzinę życia i co PO zepsuła przez ostatnie 5 lat - podkreślił Hofman.

- Przygotowywaliśmy wniosek działami, potem prace koordynował prezes Kaczyński. Na pewno są w nim objęte wszystkie obszary, za które odpowiada rząd, czyli duży nacisk został położony na sprawy funkcjonowania państwa, sprawy społeczne, gospodarkę, finanse państwa - powiedziała wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

PO: Ten wniosek to nieświeże danie

Szef klubu PO Rafał Grupiński nazwał wniosek PiS "nieświeżym daniem". - PiS nie ma żadnego pomysłu na bieżącą politykę i pozytywny przekaz, jeśli chodzi o państwo, dlatego powraca do wniosku, który jest już mocno zaśniedziały - ocenił. - Trochę mi żal profesora Glińskiego, tego, że nie zorientował się, jak groteskową rolę przypisał mu Jarosław Kaczyński. Profesura obliguje i człowiek z takim wykształceniem powinien mieć większe rozeznanie w tym, co jest realne, poważne, a co naraża na śmieszność, w tym przypadku akurat jego osobę - powiedział szef klubu PO.

Zdaniem Grupińskiego PiS będzie dalej wydłużało "spektakl" związany z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. - Jarosław Kaczyński, żeby taki wniosek miał jakąkolwiek szansę poważniejszego głosowania, musi udać się do Canossy, czyli do Janusza Palikota i prosić go o poparcie. W innym przypadku taki wniosek będzie wyłącznie wnioskiem wnoszonym i wynoszonym z kuchni politycznej PiS przez skrzypiące i zardzewiałe drzwi obrotowe - ocenił szef klubu PO.

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • polxyz44

  0

  Pan prezes mnie nie przekonuje absolutnie do niczego to są puste wyświechtane frazesy.

  www.youtube.com/watch?v=m3Lw6LcwzFc

  Jak ktoś nie ma o czym mówić to mówi o wolności.
  Nagadał się i nic nie powiedział.
  Zupełnie jak komunistyczny kacyk co się poniecił szyszką w dup.e
  Same wyprane komunistyczne slogany pod inną firmą.
  Nie jesteśmy żadnym wielkim narodem.
  Jesteśmy zlepkiem skłóconych grupek gdzie każda grupka ciągnie w swoją stronę czego on jest najlepszym przykładem.
  Jeżeli JP był naszym najwybitniejszm człowiekiem to perspektywy są tragiczne czarno to widzę.
  Widzę natomiast jak mądrzejszych ludzi spycha się na boczny tor i zakrzykuje.
  Efektem tego jest kulejąca gospodarka.
  Ten człowiek z uporem maniaka chciałby się dorwać do większej władzy ale on nie ma pomysłu na rządzenie.
  Ma pomysł na mieszani głupim w głowie i na tym wszystko się kończy.
  Pod takim przywództwem to tylko może być cyrk na kółkach z małpką na czele.
  Należałoby się wstydzić że ma się takich rodaków.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 3 razy -1

  PALIGLUP TO KUPA GÓWNA

 • zygosz

  Oceniono 4 razy -2

  @ alik 444

  U ciebie ,z pisownia o zamkniete,jest problem
  wielki ,bo ciezko jest skreslic prawidlowe literki.
  Ale nie jestes przeciez sam ,jest tez drugi pan,co
  popelnil blad ten sam .
  Wyrazajac uczucie dla Narodu ,wyrazil tez braki
  swojego zawodu .
  A smiech obiegl swiat caly i dzieciom lzy tez polecialy.
  Nie jestes sam idziecje w parze , a przyszlosc wam
  prawdziwa pisownie pokaze.

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy 2

  Obsesja Jara nie odstępuje, a może to on nie chce się jej pozbyć.
  Przekazać władzę Pisowi to tak jakby dał dziecku 5 letniemu zabawkę dla dziesięciolatka nic a nic nie będzie pasowało i tyle.

 • my_kroolik

  Oceniono 1 raz 1

  Na miejscu Palikota powierzyłbym negocjacje Biedroniowi i Grodzkiej. Biedny pan profesor Gliński, potem w PIS-ie nikt by mu ręki nie podał.

 • seyeasy

  Oceniono 3 razy 3

  Wniosek PiS o wotum nieufności prezes w święta wymyślił ze swoim kotem "alikiem"wypalając "zioło".Nudził się chłopina....

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy -5

  pora pogonić tych styropianowych przygłupów i ich królików

  Dług Polski wynosi już 3 BILIONY zł

  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=350

 • maxdata

  Oceniono 9 razy -3

  popieram

  Filozofia działania Platformy Obywatelskiej: "Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować. Wszystkich. Bez wyjątku" (Donald Tusk- hipokryta !!!)

  www.youtube.com/watch?v=KckjYVki0-s&feature=youtu.be

 • maxdata

  Oceniono 7 razy -3

  Filozofia działania Platformy Obywatelskiej: "Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować. Wszystkich. Bez wyjątku" (Donald Tusk- hipokryta !!!)

  www.youtube.com/watch?v=KckjYVki0-s&feature=youtu.be

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje