Wniosek PiS o wotum nieufności wobec rządu jest gotowy. "Prezes mocno go dopracował"

02.01.2013 13:27
Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska jest już gotowy, będzie złożony w drugiej połowie stycznia - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. PiS nie będzie czekać z wnioskiem na zakończenie negocjacji nad budżetem UE na lata 2014-20. Szef klubu PO nazwał wniosek "nieświeżym daniem".
Hofman powiedział dziennikarzom w Sejmie, że PiS chce, aby wniosek był głosowany na początku lutego, więc będzie złożony przez jego klub w drugiej połowie stycznia. - Jest już gotowy. Przez okres świąteczny prezes Jarosław Kaczyński dopracował go dość mocno - podkreślił.

Hofman był pytany o wcześniejsze wypowiedzi polityków PiS, m.in. szefa Komitetu Wykonawczego Joachima Brudzińskiego, którzy twierdzili, że na czas negocjacji w sprawie budżetu unijnego PiS nie będzie podejmować działań, które mogłyby być odebrane, w ocenie opinii międzynarodowej, jako próba osłabienia pozycji Donalda Tuska.

- Negocjacje mogą potrwać. Deadline, kiedy trzeba je zakończyć, to nawet połowa roku, a być może trochę później. Oczywiście nie zrobimy tego tak, aby bezpośrednio kolidowało to z którymś ze szczytów, bo to jest - jak mówiliśmy wcześniej - podważanie legitymizacji Tuska i jego pozycji, ale czekanie do połowy roku to chyba zbyt długo - zaznaczył Hofman.

Rzecznik PiS dodał, że po złożeniu wniosku zadaniem prof. Piotra Glińskiego, kandydata na premiera rządu technicznego, będą negocjacje z sejmowymi klubami nad zbudowaniem poparcia.

Wniosek "długi, ale nie przesadnie długi

Z rozmów z politykami PiS wynika, że pierwotna wersja wniosku liczyła kilkaset stron, pracowały nad nim zespoły parlamentarzystów, które przedstawiły szczegółowe zarzuty wobec rządu w poszczególnych dziedzinach; Jarosław Kaczyński postanowił go jednak skrócić.

- Wniosek będzie długi, ale nie przesadnie długi. Zarzutów jest wiele. Wniosek ocenia praktycznie każdą dziedzinę życia i co PO zepsuła przez ostatnie 5 lat - podkreślił Hofman.

- Przygotowywaliśmy wniosek działami, potem prace koordynował prezes Kaczyński. Na pewno są w nim objęte wszystkie obszary, za które odpowiada rząd, czyli duży nacisk został położony na sprawy funkcjonowania państwa, sprawy społeczne, gospodarkę, finanse państwa - powiedziała wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

PO: Ten wniosek to nieświeże danie

Szef klubu PO Rafał Grupiński nazwał wniosek PiS "nieświeżym daniem". - PiS nie ma żadnego pomysłu na bieżącą politykę i pozytywny przekaz, jeśli chodzi o państwo, dlatego powraca do wniosku, który jest już mocno zaśniedziały - ocenił. - Trochę mi żal profesora Glińskiego, tego, że nie zorientował się, jak groteskową rolę przypisał mu Jarosław Kaczyński. Profesura obliguje i człowiek z takim wykształceniem powinien mieć większe rozeznanie w tym, co jest realne, poważne, a co naraża na śmieszność, w tym przypadku akurat jego osobę - powiedział szef klubu PO.

Zdaniem Grupińskiego PiS będzie dalej wydłużało "spektakl" związany z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. - Jarosław Kaczyński, żeby taki wniosek miał jakąkolwiek szansę poważniejszego głosowania, musi udać się do Canossy, czyli do Janusza Palikota i prosić go o poparcie. W innym przypadku taki wniosek będzie wyłącznie wnioskiem wnoszonym i wynoszonym z kuchni politycznej PiS przez skrzypiące i zardzewiałe drzwi obrotowe - ocenił szef klubu PO.

Zobacz także
Komentarze (266)
Wniosek PiS o wotum nieufności wobec rządu jest gotowy. "Prezes mocno go dopracował"
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 537 razy 493

  Dopracował wniosek, ale nie dopracował większości sejmowej do przegłosowania.
  Niech ktoś mu wreszcie powie że herbata od samego mieszania nie staje się słodsza.
  Zapowiadane przez PIS wotum podzieli los zapowiadanego przez Majów końca świata...

 • pitu.kitu

  Oceniono 393 razy 361

  prezes przez swieta dopracowywal wniosek....
  zapracowana bidula
  nie ma bliskich ,z ktorymi mozna swietowac i trzeba zajmowac sie glupotami bez szans na powodzenie.

 • wan20_3

  Oceniono 330 razy 298

  No i pikusie na kaczych łapakach zakwaczą. Kiedy tego małego gnoma odstawią nareszcie od szkiełka. Wypchać małego i niech robi za krasnala ogrodowego w Łazienkach.

 • andrzej.frant

  Oceniono 325 razy 281

  Składam wniosek o przebadanie Jarosława K. przez komisję lekarską złożoną z międzynarodowych sław w dziedzinie psychiatrii

 • wilkor111

  Oceniono 294 razy 268

  Jarosław generalnie słynie z tego, że ma na wszystko czas - w końcu przez 60 lat swojego zycia jego rączki się nie skalały pracą

 • turpin

  Oceniono 225 razy 205

  Ale coż się stanie, jeśli przypadkiem ów wniosek nie przejdzie przez Sejm?

  Prezes, skądinąd bardzo zajęty, tak się nad nim napracował...

 • vomitorium1

  Oceniono 159 razy 137

  "Prezes mocno go dopracował"
  niech pan
  uważa na
  siebie prezasie
  (pewnie
  się pan spocił
  i jak pana
  zawieje
  to
  nie ma hi hi)

 • otoosh

  Oceniono 141 razy 129

  Zawracanie D-4...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje