Rok 2013 rokiem Edwarda Gierka? "Jest jedną z bardziej pozytywnych postaci PRL, kochaną przez wielu"

02.01.2013 08:44
SLD chce, żeby rozpoczęty rok został rokiem Edwarda Gierka. Wg wiceprzewodniczącej Sojuszu Pauliny Piechny-Więckiewicz, były I sekretarz KC PZPR jest "jedną z bardziej pozytywnych postaci PRL-u". - Gierek jest bardzo znaną postacią. Nawet kochaną przez wielu - zwłaszcza Ślązaków, wiele dla Śląska zrobił - argumentowała w TOK FM.
Edward Gierek urodził się 6 stycznia 1913 roku. Dlatego według Sojuszu Lewicy Demokratycznej rok 2013 powinien być właśnie rokiem Gierka. Partia planuje zorganizować konferencje poświęcone sukcesom I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR, który objął rządy po masakrze robotników na Wybrzeżu, w 1970 roku.

SLD chce, żeby jak najszybciej, Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok Edwarda Gierka.

- Myślę, że taka uchwała nie przejdzie. Sejm nie jest obiektywny historycznie - przyznała w TOK FM wiceprzewodnicząca Sojuszu - Paulina Piechna-Więckiewicz.

Znany i kochany

Mimo tych wątpliwości wiceszefowa SLD jest przekonana, że pamięć Edwarda Gierka trzeba uczcić.

- Jest bardzo znaną postacią. Myślę, że nawet kochaną przez wielu. Zwłaszcza Ślązaków, bo wiele dla Śląska zrobił. Jest jedną z bardziej pozytywnych postaci PRL-u. Jeśli upamiętniamy innych polityków, co do których lewica uważa że są pewne kontrowersje, to można upamiętnić Edwarda Gierka - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Powodem do upamiętnienia byłego I sekretarza KC PZPR są m.in. sukcesy gospodarcze i inwestycyjne jakie notowała wtedy Polska.

Dlatego, jak informuje "Rzeczpospolita", jedna z konferencji poświęconych Gierkowi, organizowana przez SLD, ma się odbyć na dworcu Warszawa Centralna, zbudowanego w 1975 roku.

Piechna-Więckiewicz podkreśla, że pomysł z "rokiem Gierka" nie oznacza, że SLD gloryfikuje PRL. - Nigdy nie uciekaliśmy przed trudnymi momentami w historii PRL. Nigdy nie mówiliśmy, że to był czas w całości cudowny. Ale wydaje mi się, że zapomina się np. o tym, jak walczyło się wtedy z analfabetyzmem. Jak trudno było odbudowywać kraj - wyliczała wiceszefowa Sojuszu.

PiS na nie. Choć prezes Kaczyński...

Oczywiście pomysł SLD nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości. - Nie mamy sentymentu do czasów, w których Polacy byli pod dyktaturą której serce biło w Moskwie, kiedy Polaków pałowano, a potem strzelano do nich - mówił w "Poranku Radia TOK FM" poseł Krzysztof Szczerski z PiS.

Ale dla porządku przypomnijmy, że prezesowi Kaczyńskiemu zdarzyło się ciepło mówić o Edwardzie Gierku.

W czasie kampanii prezydenckiej, w 2010 roku, stwierdził, że Gierek był "komunistycznym, ale jednak patriotą". Jarosław Kaczyński przyznał, że komunistycznego przywódcę cenił m.in. to, że "opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał do więzienia". Oraz za to, że Gierek chciał silnej Polski.

Zobacz także
Komentarze (47)
Rok 2013 rokiem Edwarda Gierka? "Jest jedną z bardziej pozytywnych postaci PRL, kochaną przez wielu"
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 51 razy 33

  !!!!!! Do wiadomości 30-to latków, którzy nie wiedzą, że istniało prawo pracy !!! W PRL-u obowiązywał 8-godzinny czas pracy... Czy ktoś jeszcze pamięta, że 8-godzinny czas pracy wywalczyli XIX-wieczni socjaliści ? Mamy XXI wiek, terror ekonomiczny, komornik odbiera emerytce oszczędności życia... jak się okazuje przez pomyłkę - ale oddać nie ma kto i winnego też nie ma... Bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni osiąga 30%. Brakuje pieniędzy na dokarmianie dzieci w szkołach ale wysyłamy wojska do dyscyplinowania innych narodów... może nabyte tam umiejętności kiedyś przydadzą się do zdyscyplinowania Polaków... W czasach Gierka stawiano szkoły, fabryki, przedszkola, żłobki. Rocznie oddawano do użytku do 190 000 mieszkań. Teraz bijemy rekordy w ilości stawianych fotoradarów a już niebawem najbardziej znaczącym przychodem w budżecie państwa będą dochody z mandatów i grzywien , którymi obecne państwo polskie terroryzuje własnych obywateli. Myślę, że w tysiącletniej historii Polski -w jej społeczeństwie nie było tak ogromnej liczby durniów i baranów jak obecnie...

 • zoil44elwer

  Oceniono 33 razy 31

  Ten 2-metrowy chłop,przez 10 lat przywódca Polski,przyjmujący i przyjmowany przez światowych tuzów(Prezydentów USA,Francji,Niemiec....) na starość musiał jeździć Fiatem 126p.W 1980 wyrzucili go ze skromnej willi w Katowicach-Brynowie gdzie mieszkał z rodziną przez 40 lat.Jaruzelski go internował umieszczając w baraku poligonu w Drawsku Pom (Wałęsę ulokował w rządowym ośrodku wypoczynkowym w Arłamowie)Ale sie nachapał i uwłaszczył.Dziś byle polityk po latach ministrowania ma po kilka wypasionych aut,po kilka domów i pokaźne konto w zagranicznym banku.....

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 24

  Na pogrzeb Edwarda Gierka przyszły tłumy ludzi, mimo, że nie było oficjalnej informacji o miejscu i czasie pogrzebu. Na pogrzeby obecnych "władców" pójdą tylko ci, którzy im na groby nasr... będą chcieli i to tylko wtedy, gdy będzie im się chciało stać w kolejce.

 • endrju1521

  Oceniono 25 razy 13

  CHWAŁA BUDOWNICZEMU POLSKI LUDOWEJ ! ! ! ! ! !

 • artois12

  Oceniono 26 razy 10

  Inicjatywa jest bez szans, niestety. Dzisiaj największymi znawcami i krytykami Gierka są urodzeni w latach 1970-1980, których rodzice wykształcili się, zobaczyli kawałek zachodniego świata i prosperowali dzięki Gierkowi, oraz którym Jaruzelski uratował życie. Dzisiaj powodem do dumy jest to, że nasi okupują inne kraje, mamy "sojusznika" za siedmioma morzami i pełno wrogów wokoło. Ponadto jesteśmy jedną wielką montownią zachodnich koncernów, które zwijają się z piątku na sobotę, a to co zbudował Gierek za sławetne kredyty, zostało w ciągu ostatnich 20 lat wyprzedane i przejedzone. Obecne kredyty będą spłacały liczne przyszłe pokolenia.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 17 razy 7

  Gierek Polsce się dobrze zasłużył i gdyby mu nie sypano piachu w tryby całkiem dobrze byśmy dzisiaj funkcjonowali.

 • szczuras99

  Oceniono 16 razy 6

  Pomimo 20 lat czarnej propagandy wielu Polakow nadal uwaza Gierka i Jaruzelskiego za postacie pozytywne co bardzo wkurza prawicowych oszolomow .

 • plorg

  Oceniono 9 razy 5

  Santo subito!

 • wodakrolewska

  Oceniono 13 razy 5

  ile mln ton węgla wyeksportował Gierek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje