Prokuratorzy umorzyli postępowanie: "Energa nie ukrywała dokumentów przed politykami PiS"

31.12.2012 16:08
Poseł Arkadiusz Czartoryski

Poseł Arkadiusz Czartoryski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa orzekła, że przedstawiciele firmy Energa nie ukrywali przed parlamentarzystami PiS dokumentów dotyczących wstrzymania budowy w Ostrołęce nowego bloku energetycznego. Śledczy umorzyli postępowanie.
Śledczy zajęli się sprawą po tym, jak zawiadomienie złożyli pochodzący z Ostrołęki senator PiS Robert Mamątow i poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. W październiku br. parlamentarzyści zjawili się w gdańskiej siedzibie Energii i zażądali dokumentów, powołując się na art. 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówiący o prawie posłów do wglądu w działalność "spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych".

Przedstawiciele spółki dokumentów nie wydali, poprosili o sprecyzowanie na piśmie, o jakie dokładnie papiery chodzi i obiecali dostarczyć je po uzyskaniu akceptacji zarządu firmy.

Co się stało z inwestycją w nowy blok energetyczny

Prokuratura badała sprawę pod kątem art. 276 mówiącego m.in. o ukrywaniu dokumentów. Jak poinformował dziś szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa Cezary Szostak, tego dnia postępowanie w sprawie umorzono, bo w sytuacji zgłoszonej przez parlamentarzystów nie doszło do ukrywania dokumentów.

Mająca siedzibę w Gdańsku Grupa Energa poinformowała w połowie września br., że czasowo wstrzymuje planowaną od lat inwestycję w Ostrołęce polegającą na budowie nowego bloku energetycznego. Jako przyczyny firma podała trudnościami z uzyskaniem finansowania oraz niekorzystną sytuację na rynku firm budowlanych. Energa poinformowała, że poszukuje strategicznego partnera i z chwilą pozyskania go jest gotowa do natychmiastowego wznowienia inwestycji.

"Co się stało, że projekt nagle stał się nieopłacalny?"

Pochodzący z Ostrołęki parlamentarzyści PiS ocenili w październiku decyzję Energi jako "tragiczną i katastrofalną dla Ostrołęki i regionu". Parlamentarzyści byli zdziwieni, że Energa wstrzymała budowę mimo znacznych nakładów, jakie już poniosła.

- Co takiego stało się, że pomimo posiadania bardzo trudnych do uzyskania dokumentów, w tym: zgody środowiskowej, pozwolenia wodnoprawnego, umowy przyłączeniowej, umowy wieloletniej na dostawę węgla, pozwolenia na składowanie odpadów i wielu innych, raptem okazało się, że projekt jest nieopłacalny? - mówił poseł Czartoryski.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm.

Komentarze (66)
Zaloguj się
 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  I słusznie.
  Czegokolwiek i kiedykolwiek domagałyby się durne pisiaki (innych nie ma), to na pewno BZDURA, którą nie warto się zajmować.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle PISia panika.

 • litrahalf

  Oceniono 9 razy 9

  A ten Czartoryski to z tych? Co za wstyd?!

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 5 razy 5

  2013 rokiem wolnym od hemoroidów, tyfusu i PiS'u !

  Urraaaa !

 • maykel69

  Oceniono 4 razy 4

  w Nowym Roku życzę wszystkim Prawdziwym Polakom aby PiS zniknął z powierzchni naszego kraju! I aby się dobrze działo... Wypijmy za to!

 • losiu4

  Oceniono 4 razy -2

  aha czyli jednak nie pokazując dokumentów i chowając sie za erystycznymi sztuczkami okazuje sie ze jednak niczego ów nie chowający papiery nie ukrywał :) Rozumiem, droga prokuraturo, rozumiem :) Widać telefony do/od decydentów politycznych już działają w najlepsze.. a! no tak prokuratura w GDAŃSKU... skad my to znamy :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • papaleone

  Oceniono 3 razy 1

  Tak to właśnie wygląda:
  Dwóch panów z PiS-u
  Zażądało papiery.
  Już myśleli,że będą lepsi
  Od Juli Pitery
  Ale prokuratura okazała się gorsza.
  I woli rozpatrywać od Pitery Dorsza

 • voyager74

  Oceniono 2 razy 2

  LUDZIE LITIOŚCI !!! Oddalic pozew, to może tylko i wyłącznie sąd. Prokurarura może umorzyć postępowanie bądź odmówić jego wszczęcia. Amen. A parlamentarzyści nie składali pozwu, tylko zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 • malgoska_k

  Oceniono 4 razy 2

  Prokuratorzy oddalili pozew PiS: "Energa nie ukrywała przed jego politykami dokumentów"

  A który to przepis i jaki akt prawny przewiduje oddalanie przez prokuraturę pozwu ? Ten tekst to są szczyty dyletanctwa prawnego. Przestańcie w końcu pisać o czymś, o czym nie macie zielonego pojęcia. Co artykuł - to większe brednie i większa kompromitacja. Kompletne dno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje