MSZ tłumaczy się ws. przeniesienia siedziby Konsulatu RP w Kolonii: Wielomilionowe oszczędności

31.12.2012 13:25
Willa - konsulat polski w Kolonii

Willa - konsulat polski w Kolonii (Fot. Kolonia.msz.gov.pl)

"Decyzja o sprzedaży ogromnego budynku Konsulatu RP w Kolonii i przeniesienia siedziby do nowoczesnego budynku biurowego wynika z konieczności racjonalnego zarządzania majątkiem MSZ i oszczędzania" - tłumaczy Ministerstwo Spraw Zagranicznych w przesłanym mediom komunikacie.
Sprawę przeniesienia siedziby Konsulatu RP w Kolonii opisał Welt-online. "Do tej pory polski konsulat generalny w Kolonii, obejmujący swym zasięgiem cztery kraje związkowe RFN, mieścił się w zabytkowej willi Neuerburg, rozległej posiadłości z ogrodem w jednej z najdroższych dzielnic Kolonii, Marienburgu, gdzie cena jednego metra kw. nieruchomości potrafi dochodzić do 6 tys. euro. Warszawski MSZ chce sprzedać tę willę i przenieść konsulat do biurowca w centrum miasta" - napisał portal.

Autorzy artykułu zaznaczyli, że przeniesieniu siedziby ostro sprzeciwiła się konsul generalna Jolanta Róża Kozłowska, za co została dyscyplinarnie odwołana z placówki. Tymczasem, jak wyjaśnia Welt-online, nie jest pewne, czy kalkulacja dotycząca sprzedaży willi była słuszna.

MSZ: Za duża powierzchnia placówki w stosunku do potrzeb

Dzisiaj głos w sprawie zabrało MSZ. "Siedziba konsulatu RP w Kolonii ma powierzchnię użytkową 5892 m2 (działka - 8.890 m2), gdy mieściła się tam ambasada PRL, pracowało w nim ponad 120 osób. Dziś, przy planowanym w konsulacie zatrudnieniu na poziomie 19 osób, na 1 pracownika przypada 310 m2, a budynek nie jest prawidłowo przystosowany do funkcji konsularnych. Obecna powierzchnia placówki aż 5-krotnie przekracza potrzeby konsulatu. Dalsze utrzymywanie tak dużej nieruchomości nie ma więc żadnego uzasadnienia" - tłumaczy w komunikacie MSZ.

Jak wyjaśnia ministerstwo, "sprzedaż budynku i przenosiny do nowoczesnych pomieszczeń biurowych MediaPark 5 przyniosą Skarbowi Państwa oszczędności, a uzyskane ze sprzedaży środki będą mogły być wykorzystane na budowę nowej Ambasady RP w Berlinie. Same oszczędności wynikające z redukcji 14 etatów koniecznych do obsługi obecnego ogromnego budynku przyniosą ponad 6,3 mln euro w ciągu 10 lat."

Oszczędności w wysokości wielu milionów euro

"Miesięczny koszt utrzymania placówki przy Lindenalle wynosi ok. 20 000 euro (240 523 EUR w roku 2012). Są to opłaty za energię, materiały, naprawy i konserwacje oraz ubezpieczenie budynków. MSZ nie będzie ponosiło takich opłat podczas najmu pomieszczeń w Media Park 5. Ministerstwo oszczędzi też co najmniej 1,5 mln euro na koniecznych w najbliższych latach remontach starego budynku." - wyjaśnia MSZ, zaznaczając jednocześnie, że konsulat będzie miał lepszą siedzibę pod względem lokalizacyjnym i będą miały do niej dostęp osoby niepełnosprawne. Ministerstwo zapewnia również, że rozważy ew. oferty zakupu starego budynku złożone przez organizacje polonijne.

Jak tłumaczy MSZ, o sprzedaży starego budynku zdecydowano w styczniu 2012 r. "Przez tak długi czas Pani Konsul Generalna Róża Kozłowska odmawiała realizacji decyzji MSZ, w tym pisemnego polecenia Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej. W związku z powyższym w dniu 31 grudnia 2012 r. została zwolniona dyscyplinarnie z pełnionej funkcji.

Konsulat zostanie przeniesiony do biurowca Media Park 5 latem 2013 r." - czytamy w komunikacie.

Zobacz także
Komentarze (70)
MSZ tłumaczy się ws. przeniesienia siedziby Konsulatu RP w Kolonii: Wielomilionowe oszczędności
Zaloguj się
 • j.an

  Oceniono 40 razy 32

  Na miejscu MSZ zlikwidowałbym konsulat w USA do czego nam to potrzebne wprowadziłbym od 2013 r wizy dla amerykanów z opłatami średniej krajowej w Stanach.

 • dziadekjam

  Oceniono 47 razy 25

  A po co to sprzedawać? Wynająć innemu podmiotowi, a na potrzeby konsulatu wynająć stosowny, tańszy lokal. Różnica zasili fundusz MSZ, a posiadłość zostanie własnością Polski.
  Nikt mądry nie pozbywa się źródeł dochodu. Tak postępuje tylko alkoholik potrzebujący natychmiast pieniędzy na gorzałę i wysprzedający dorobek swoich przodków.
  Niestety rządzący po 1989 roku zachowują się wg tego schematu w odniesieniu do całego powojennego dorobku Polaków. Brakło im mienia do sprzedawania w kraju, to sprzedają za granicą. BYLE BY NA NASTĘPNY BANKIET BYŁO...

 • drozd215

  Oceniono 25 razy 17

  To już w kraju sprzedaliśmy co się dało i teraz zaczynamy wyprzedaż za granicami raju.
  Stać nas kiedyś było na zakup, a teraz już nie mamy nawet na utrzymanie.
  "Rząd się wyżywi" - zawsze bez względu na opcję.

 • henrykkreuz

  Oceniono 14 razy 8

  To nie oszczędności a złodziejstwo. Złodzieje nie mają co kraść więc należy zamieniać resztki polskiej własności na kasę, a tę rozdzielić - w ten czy inny sposób - między swoich złodziei.

 • mabln

  Oceniono 12 razy 8

  Głupota straszna. Nigdy nie pozbyłbym się takie obiektu. Juz tu padlo kilka propozycji z ktorych powinni wyciagnac wnioski ale kto nas bedzie sluchal?
  www.facebook.com/Wierzenia.w.Polsce

 • freddy_durkee

  Oceniono 24 razy 6

  Skandal! Żebyśmy My - potomkowie Sarmatów mieli konsulat w jakimś biurowcu w centrum miasta! Zgroza! Szlachetny lud piastowy powinien przyjmować wnioski paszportowe w okazałych willach! W końcu o to walczyli nasi ojcowie w powstaniach! Polska jest bogatym krajem, nie potrzebuje oszczędzać na willach dla 19 urzędników!

 • kwiecien45

  Oceniono 4 razy 4

  Lody, lody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje