Planował zorganizować w Polsce grupę dżihadystyczną. Uznany za niepoczytalnego

31.12.2012 11:58
Jedno z nagrań Artura Ł.

Jedno z nagrań Artura Ł. (Fot. za metacafe)

Warszawska prokuratura chce, by sąd umieścił w zakładzie leczniczym 21-letniego Artura Ł., podejrzanego o pochwalanie w internecie zamachów terrorystycznych na USA z września 2001 r. Mężczyzna planował zorganizowanie w Polsce grupy dżihadystycznej. Psychiatrzy uznali go za niepoczytalnego.
Podstawą takiego wniosku do Sądu Okręgowego w Warszawie jest opinia biegłych psychiatrów, wydana po obserwacji Ł. w zakładzie leczniczym. - Wynika z niej, że mężczyzna cierpi na chorobę psychiczną, która uniemożliwiła mu rozpoznanie znaczenia jego czynu lub pokierowania postępowaniem - powiedział prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podkreślił, że biegli uznali, iż pobyt Ł. na wolności może oznaczać, że znów popełni przestępstwo. Mężczyzna przebywa w areszcie od zatrzymania przez ABW w czerwcu 2012 r.

Prokuratura wnosi, by sąd umorzył postępowanie wobec Ł. co do przestępstwa pochwalania terroryzmu z powodu jego niepoczytalności oraz by umieścił go w zakładzie leczniczym. Co pół roku osoba skierowana do takiego zakładu jest ponownie badana; jeśli biegli uznają, że nie ma już przeciwwskazania do leczenia, może opuścić zakład.

Doradził, jak konstruować bomby. Ale tylko jednej osobie

Ślepokura dodał, że zarazem prokuratura umorzyła z powodu braku znamion przestępstwa drugi zarzut postawiony wcześniej Ł. Był on podejrzany, że doradzał w internecie, jak konstruować bomby. Teraz prokuratura uznała, że wysłanie do konkretnej osoby linka z takim tekstem nie wypełnia znamienia "rozpowszechniania" treści mogących ułatwić czyn terrorystyczny - by doszło do takiego przestępstwa, muszą one trafić do niemożliwej do ustalenia liczby odbiorców, a nie tylko do jednego.

Zgodnie z prawem "nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem".

W lipcu obrońca Ł. mec. Henryk Urban mówił, że nie będzie się odwoływał od postanowienia sądu o badaniach Ł. - Ono jest w interesie mojego klienta, bo może rzutować na kwestię jego odpowiedzialności - powiedział.

Przeszedł na islam, planował zorganizować grupę dżihadystyczną

21-letniego warszawiaka Artura Ł., który doradzał w internecie, jak konstruować bomby oraz pochwalał zamachy terrorystyczne na USA, warszawski sąd aresztował w czerwcu. Według ABW mężczyzna planował zorganizować "grupę dżihadystyczną" w Polsce i przeszedł na islam. Sąd uzasadnił areszt m.in. wysokim prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanych mu czynów oraz koniecznością "zbadania kontaktów podejrzanego".- Według zebranego dotychczas materiału dowodowego planował on zorganizować grupę dżihadystyczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Przeszedł na islam, jego duchowym wzorem był twórca Hamasu szejk Ahmed Yassin - informowała w czerwcu ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, ówczesna rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wtedy zatrzymała Ł. W śledztwie Artur Ł. złożył obszerne wyjaśnienia, w których przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Prokuratura postawiła mu zarzuty popełnienia dwóch przestępstw z art. 255a Kodeksu karnego oraz dwóch przestępstw z art. 126a kk. Art. 255a kk stanowi: "Kto rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Art. 126a przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za "publiczne pochwalanie i publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstw".

Zobacz także
Komentarze (141)
Planował zorganizować w Polsce grupę dżihadystyczną. Uznany za niepoczytalnego
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 253 razy 235

  Przeszedl na islam i zamiast wybrac zycie w islamskim raju (Arabii Saudyjskiej) chcial dzialac w demokratycznym kraju.... jak nic wariat

 • stanislawolek

  Oceniono 175 razy 147

  .............."nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem"..............

  ...teraz wiem dlaczego Maciora i podobni są na wolności ..............

 • dziadekjam

  Oceniono 231 razy 127

  Za planowani zorganizowani grupy dżihadystycznej uznany za świra, a za zorganizowanie grupy smoleńskich terrorystów ława poselska. Coś tu nie gra...

 • mariarkad7

  Oceniono 132 razy 84

  Oriana Fallaci w swej książce "Wściekłość i duma" miała w 100% rację!!! Pytanie; kto tę książkę czytał i kto Jej krzyk USŁYSZAŁ? Islam prędzej od Chińczyków (bardzo pracowity Naród) wejdzie do Europy. Zaleje nas CIEMNOTA I RYTUALNE MORDY (od morderstwa)!!! Nic się nie robi na temat wyrugowania islamu z Polski, jeszcze gorszego od fundamentalnego katokatolicyzmu. Brrrr. Wszyscy się boją. Takich jak Sobieski BRAKUJE! Brrrr... UWAGA, PLUCIE CZAS ROZPOCZĄĆ!

 • aprox99

  Oceniono 127 razy 73

  przeszedl na islam to do arabowa z nim.Co ? zaczynają się w polsce podobne problemy jak w niemczech z salafistami,achmedami i innymi mehmetami?.a jek pisałem na łamach Gazeta .pl zeby ich gonić do Arabii to mnie krytykowano.Za 20-30 lat Polak bądzie obcy w swoim kraju

 • tatun44

  Oceniono 47 razy 35

  Do tego prowadzi fanatyzm religijny jeżeli tego faceta uznano za niepoczytalnego to kiedy uznamy za niepoczytalnych fanatyków katolickich choćby Terlikowskiego ???

 • bajt52

  Oceniono 41 razy 31

  Nie da rady:który się zrzeknie immunitetu!? Aż takie świry to ni nie są...:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje