Wielka akcja policji. "Największe śledztwo korupcyjne w służbie zdrowia"

31.12.2012 06:00
Stabilizator ortopedyczny firmy Stryker

Stabilizator ortopedyczny firmy Stryker (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Czy amerykański koncern produkujący sprzęt ortopedyczny miał nielegalny fundusz na łapówki dla lekarzy i szefów szpitali w Polsce? Sprawdza to katowicka prokuratura z pomocą FBI. W grę wchodzi ponad sto osób z 51 szpitali. - To największe śledztwo korupcyjne w służbie zdrowia - twierdzi oficer policji.
Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski mówi: "Postępowanie dotyczy korupcji przy przetargach na dostawy sprzętu medycznego. To wszystko, co na obecnym etapie możemy powiedzieć".

Według informacji "Gazety" chodzi o przetargi wygrane przez Stryker Polska. To spółka amerykańskiego koncernu Stryker Corporation - lidera na rynku ortopedycznym. Oferuje produkty do rekonstrukcji stawów, zespalania kości, stabilizacji kręgosłupa oraz implanty. Prokuratura wszczęła postępowanie z inicjatywy amerykańskiego FBI, które natrafiło w USA na korespondencję mailową pracowników Stryker Polska.

Łapówki za wakacje na Karaibach

Korespondencja zawiera nazwiska ponad stu osób z 51 szpitali, które w latach 2003-2006 miały dostać łapówki. Ich kwoty to 10 proc. wartości rozstrzyganego przetargu. Łapówkami były m.in. drogie wyjazdy turystyczne. Z maili wynika, że dyrektorka jednego ze szpitali sama uzależniła pozytywne rozstrzygnięcie przetargu od sfinansowania jej wakacji. Policja potwierdziła, że kobieta poleciała z mężem na wakacje na Karaiby, a Stryker zapłacił za ich podróż 28 tys. zł. W tym szpitalu koncern miał kontrakt na dostawy sprzętu wart kilkaset tysięcy złotych.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • rif1

  0

  www.iozn.pl/petycja/Podpisz_petycje.html?utm_source=wpis&utm_medium=strona&utm_campaign=201210-wpis-IOZN
  Podpisujcie to i przekazujcie dalej ,jesli chcecie jeszcze kiedykolwiek zobaczyć sklep zielarski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • rif1

  Oceniono 1 raz 1

  Ten film bardzo czytelnie wyjaśnia dzisiejsze przekręty w swiecie farmacji.
  Mechanizmy i polityke koncernów farmaceutycznych wyjaśnia jeden z byłych szefów najwiekszego na świecie producenta trucizny która codziennie zapisują naszym dzicią i rodziną ,,wspaniali ,uczciwi ,moralni poprawnie lekarze''
  www.youtube.com/watch?v=o65PkDb1DKQ&feature=player_embedded

 • r1111111

  Oceniono 1 raz 1

  Korupcja w POlskiej służbie zdrowia? W POlskiej?
  Niemożliwe. Dowodami na absurdalność POsądzeń są Pani Barbara S. i Pan doktor G.

 • lejenapis

  Oceniono 2 razy 2

  Znaczy sie za czasow PIS-u biedny ten kaczor

 • 44rodowicz

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie taka sama propaganda jak w sprawie Olewnika i Blidy.
  Sfingują sprawę tak jak w sprawie Rywina i aferze Hazardowej.
  Trudno uwierzyć w profesjonalizm prokuratorów i policjantów w szczególności z CBA i ABW i CBŚ.
  Chyba jest polityczne zapotrzebowanie na aferkę.

 • bonczu

  Oceniono 2 razy 0

  FBI życzę powodzenia i niech omijają nasze "organa" może wtedy coś wyjaśnią.
  Dr G. też pewnie niewinny bo brał tylko "dowody wdzięczności". Tylko gdyby tych "dowodów" nie dawali to chory leżał by w korytarzu tydzień czekając na opatrunek nie mówiąc o operacji.

 • losiu4

  Oceniono 2 razy 0

  sprawa za ryżych nigdy by nie ujrzała swiatła dziennego a jak już, to zostałaby zamieciona pod dywan i wykazano by, ze sprawy nie ma (pewnie z udziałem jakiego wybiórczego cyngla) gdyby nie jedna przykra dla nich rzecz: amerykanie prowadza śledztwo a oni jacy by nie byli, jak sie za co wezmą - nie odpuszczają.

  Pozdrawiam

  losiu

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  Lata 2003-2006???
  Przypomnijecie mi, prawiczki i inna bolszewio, kto to wowczas w Polsce rzadzil???

  @ artefakt-13

  Nie trzeba bylo dawac polskim chamom punktow za pochodzenie, skoro jakis etos mial sie ostac. Bo cham polski ma to do siebie, ze wylacznie do siebie zgarnia, po to mu Bozia rece dala. I dzis w medycynie (choc niby puktow nie ma) macie rodzinne mafie nie gorsze niz w PSL - a zdolny, przyzwoity i spoza ukladu szczescia za granica musi szukac, bo od 'uojcyzny' odstaje.:)))

 • nepotyzm_po

  Oceniono 2 razy 0

  POlityczne POmioty zbyt zajęci okradaniem Polski i dlatego nie interesują

  ich wszelkiej maści złodzieje, łapówkarze i malwersanci. Qrwa Qrwie łba nie urwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje