Wielka akcja policji. "Największe śledztwo korupcyjne w służbie zdrowia"

Stabilizator ortopedyczny firmy Stryker

Stabilizator ortopedyczny firmy Stryker (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Czy amerykański koncern produkujący sprzęt ortopedyczny miał nielegalny fundusz na łapówki dla lekarzy i szefów szpitali w Polsce? Sprawdza to katowicka prokuratura z pomocą FBI. W grę wchodzi ponad sto osób z 51 szpitali. - To największe śledztwo korupcyjne w służbie zdrowia - twierdzi oficer policji.
Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski mówi: "Postępowanie dotyczy korupcji przy przetargach na dostawy sprzętu medycznego. To wszystko, co na obecnym etapie możemy powiedzieć".

Według informacji "Gazety" chodzi o przetargi wygrane przez Stryker Polska. To spółka amerykańskiego koncernu Stryker Corporation - lidera na rynku ortopedycznym. Oferuje produkty do rekonstrukcji stawów, zespalania kości, stabilizacji kręgosłupa oraz implanty. Prokuratura wszczęła postępowanie z inicjatywy amerykańskiego FBI, które natrafiło w USA na korespondencję mailową pracowników Stryker Polska.

Łapówki za wakacje na Karaibach

Korespondencja zawiera nazwiska ponad stu osób z 51 szpitali, które w latach 2003-2006 miały dostać łapówki. Ich kwoty to 10 proc. wartości rozstrzyganego przetargu. Łapówkami były m.in. drogie wyjazdy turystyczne. Z maili wynika, że dyrektorka jednego ze szpitali sama uzależniła pozytywne rozstrzygnięcie przetargu od sfinansowania jej wakacji. Policja potwierdziła, że kobieta poleciała z mężem na wakacje na Karaiby, a Stryker zapłacił za ich podróż 28 tys. zł. W tym szpitalu koncern miał kontrakt na dostawy sprzętu wart kilkaset tysięcy złotych.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
 • Marek Opioła Politycy o procesie Kamińskiego: "To naciski PO", "Dobrze się stało"
 • Tomasz Wróblewski Naczelny "Rz" o naciskach z MSZ: To była niewiarygodna presja... Rzecznik MSZ: Praca dziennikarzy może być krytykowana
Komentarze (163)
Wielka akcja policji. "Największe śledztwo korupcyjne w służbie zdrowia"
Zaloguj się
 • pan_zer_faust

  Oceniono 238 razy 222

  Korupcja w Polskiej służbie zdrowia? To nie może być prawdą. Musi coś się FBI pomyliło...

 • dziadekjam

  Oceniono 153 razy 129

  Ta korupcja na tle wyczynów firm farmaceutycznych to mały pikuś, tylko, że tam sumy są wystarczające do zachowania dyskrecji i wstrzemięźliwości "wymiaru sprawiedliwości"...
  Pamiętne szczepionki na ptasią, czy też świńską grypę z których nie skorzystała minister Ewa Kopacz (chwała jej za to)

 • y0rg

  Oceniono 133 razy 113

  Czyto kolejne bicie piany, ile tych afer i nie tylko z lekarzami , a ile wyroków skazujących i konfiskat majątków złodziei. Wszystko jest rozciągane w czasie, rozmemłane, by tylko ukryć i puścić w zapomnienie,a czas swoje robi. Ciekawe ilu to prokuratorów i sędziów pójdzie siedzieć za AMBER GOLD - pewnie nikt, jak zwykle.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 98 razy 90

  Dobrze ze im FBI coś znalazło bo nasi wspaniali śledczy sami nie mogą się dopatrzec żadnych śladów korupcji i lapowkarstwa w naszej równie wspaniałej "służbie zdrowia".
  Zakładam jednak ze FBI nie do końca zdaje sobie sprawę ze nasi i tak to spapraja i nie znajda nawet jednego drzewa w gęstym lesie.

 • klakson49

  Oceniono 93 razy 79

  Zaskakująca jest ignorancja organów ścigania i sprawiedliwości. Zachłystują się w radosnym uniesieniu, że oto okazało się, że w służbie zdrowia, utrzymywanej z naszych podatków mamy do czynienia z korupcją. Trzeba być zupełnie ślepym, żeby nie dostrzegać, że w tej skorumpowanej, zachłannej kaście medyków tylko wyjątki zasługują na szacunek. Amber Gold przy tej mafi to pryszcz. Tak trudno urzędom skarbowym ustalić, czy dochody białych kitli mają cokolwiek wspólnego z ich majątkami i wystawnym trybem życia.

 • 3.janusz

  Oceniono 101 razy 67

  xx
  Przydałyby się panom (paniom) lekarzom recepty na obrączki metalowe na przeguby rąk,z pieczątkami "ODPŁATNE 100%".
  Pazerna kasta społeczeństwa-koperty "wdzięczności" już nie wystarczają.
  xx

 • dziadekjam

  Oceniono 67 razy 59

  Jak znam życie ewentualne kary Stryker Corporation zapłaci w USA, mimo, że straty poniosła strona polska...

 • 24u

  Oceniono 45 razy 35

  Aby sprowadzic z USA polskich aferzystow,FBI nie kiwnelo nawet palcem.To sie okresla partnerstwem jednostronnym.

 • yazon1

  Oceniono 42 razy 32

  To wcale nie jest korupcja. To forma strajku włoskiego, że musimy zbyt dużo wpisywać na receptach.
  A przecież kilka dni temu pan Hamankiewicz czy jak mu tam, zwany przywódcą puczu pod szyldem stetoskopu i igły mówił, że drobne wyrazy wdzięczności powinny być akceptowane :))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje